- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
-
Upały: ubytki mocy w elektrowniach i apel o oszczędzanie prądu
2015-08-07Utrzymująca się fala upałów wpływa niekorzystnie na warunki pracy elektrowni i sieci elektroenergetycznej – informują PSE i apelują o oszczędzanie energii w ciągu dnia.
Więcej
-
Taryfy gwarantowane w ustawie o OZE – netto czy brutto?
2015-08-07
Katarzyna Klimkiewicz-Deplano
Chociaż istnieją kontrowersje odnośnie tego, czy podana w ustawie stawka dla taryf gwarantowanych jest kwotą netto czy brutto to widzimy argumenty przemawiające za tym, że jest to stawka netto.
Więcej
-
Czarne złoto zbyt drogie dla Polski
2015-08-06
Dr Michał Wilczyński
Górnictwo węgla kamiennego w Polsce to sektor, w którym trudno o zaskoczenia. Zarówno koalicja rządząca, jak i zmierzająca po władzę opozycja mówią o nim jednym głosem. Szkoda, że opinie te są oparte na fałszywych przesłankach.
Więcej
-
Sejm zagłosował za czystym powietrzem. Poparł poprawkę Arkita
2015-08-06Sejm uchwalił tzw. ustawę antysmogową, czyli nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska, która ma być narzędziem do walki z niską emisją.
Więcej
-
„RZ”: w przyszłym roku możliwy zastój na rynku OZE
2015-08-05„Rzeczpospolita” ocenia, powołując się na przedstawicieli branży energetyki odnawialnej, że w związku z przejściem na nowy system wsparcia w postaci aukcji, w przyszłym roku potencjał oddawanych do użytku elektrowni OZE może być marginalny.
Więcej
-
Czyste powietrze - czysty biznes?
2015-08-04
Renata Putkowska
Nie ciężki przemysł czy produkcja oparta na węglu, a tzw. niska emisja to zdaniem Ministerstwa Środowiska główne wyzwanie związane z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce.
Więcej
-
PGE odpowiada na informacje Greenpeace o elektrowni atomowej
2015-08-03Spółka PGE EJ1 odpowiedzialna za budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej odniosła się do komunikatu na temat harmonogramu realizacji tej inwestycji, który 24 lipca przedstawił Greenpeace.
Więcej
-
W sierpniu uzgodnienia projektu nowelizacji ustawy o OZE
2015-08-03Ministerstwo Gospodarki zapewnia, że w sierpniu odbędzie się konferencja uzgodnieniowa dotycząca nowego, lipcowego projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Więcej
-
Co po wycofaniu się Engie z Łęcznej?
2015-07-31„Prądu nie będzie, ekolodzy się cieszą” – takie nagłówki można było przeczytać po ukazaniu się informacji o rezygnacji Engie z budowy elektrowni Łęczna. Energetyka na Lubelszczyźnie nie kończy się jednak na tej inwestycji.
Więcej
-
Niemcy: nowa elektrownia węglowa za czapkę gruszek
2015-07-31Nowa elektrownia węglowa Hamm w Niemczech jest praktycznie bezwartościowa, a jeden z dwóch nowych bloków może nigdy nie wejść do eksploatacji. Samorządy, które zainwestowały w budowę obawiają się miliardowych strat.
Więcej
-
Odnawialne źródła energii nie przyczyniły się do wzrostu cen prądu
2015-07-31Główną przyczyną podwyżek jest wzrost cen prądu na rynku hurtowym oraz opłaty dystrybucyjne, a nie energetyka odnawialna.
Więcej
-
Opłata ze emisję CO2 obniża ceny prądu w USA
2015-07-31Program handlu emisjami obowiązujący w 9 stanach USA od roku 2011 doprowadził do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 15% oraz wprowadził do gospodarki kwotę 1.3 mld dol. - czytamy w analizie opracowanej przez Analysis Group.
Więcej
-
NYT: innowacje nie nadążają w walce ze zmianami klimatu
2015-07-30Według The New York Times obecny poziom rozwoju technologii niskoemisyjnych nie gwarantuje skutecznej redukcji emisji CO2, która zahamuje wzrost globalnej temperatury o mniej niż wskazywane przez naukowców 2 st. C w porównaniu z poziomem średnich temperatur w epoce przedindustrialnej.
Więcej
-
Dokąd zmierza polska energetyka?
2015-07-30Celem pierwszej debaty w ramach cyklu spotkań „Środy z Böllem” była dyskusja nad instrumentami fiskalnymi wspierającymi rozwój niskoemisyjnej gospodarki w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wątkami, które były poruszone podczas tego spotkania.
Więcej
-
Brak efektywności w rządzie
2015-07-29Biznes, związki zawodowe, organizacje społeczne i Koalicja Klimatyczna apelują do premier Kopacz o znaczące przyspieszenie prac rządu nad projektem ustawy o efektywności energetycznej. Dalsze opóźnienia w przyjęciu tego aktu prawnego mogą narazić Polskę na kary finansowe, nałożone przez Komisję Europejską.
Więcej
-
Koniec boomu na szczelinowanie w Europie?
2015-07-28Holandia zakazała szczelinowania, Niemcy są dalej sceptyczni. Fracking, który miał zmienić sytuację energetyczną Europy, nie przyniesie oczekiwanych korzyści.
Więcej
-
Bloomberg: Fotowoltaika będzie najtańszym sposobem produkcji prądu
2015-07-25Energia słoneczna stanie się w końcu tak tania, że zacznie konkurować z elektrowniami na węgiel czy gaz. Era przemysłowa zasilana była węglem. Nadchodzące 25 lat będzie końcem jego dominacji – ocenia Bloomberg w nowej edycji raportu „New Energy Outlook”.
Więcej
-
Greenpeace ujawnia tajny dokument dotyczący programu jądrowego
2015-07-24Wbrew rządowym zapewnieniom, prąd z pierwszej polskiej elektrowni atomowej nie popłynie w naszych gniazdkach wcześniej niż w 2031 roku – informuje Greenpeace. Dla projektu atomowego kolejne opóźnienie oznacza wyższe koszty budowy.
Więcej
-
Unia energetyczna nabiera kształtów. Nie wszystkie pomysły Brukseli cieszą polski rząd
2015-07-24Unia energetyczna, „cudowne dziecko” Donalda Tuska, zaczyna dorastać. Choć szczegółowe propozycje coraz bardziej irytują polskich energetyków, to trzeba pogodzić się z faktem, że innej unii nie będzie.
Więcej
-
Koalicja Klimatyczna: Niekonstytucyjna nowelizacja uderzy w polskich rolników
2015-07-20Procedowane projekty zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz Prawa budowlanego posiadają zapisy niezgodne z Konstytucją – ostrzega Koalicja Klimatyczna i apeluje o ich odrzucenie. Jej zdaniem, uchwalenie tych regulacji uderzy w polskich rolników.
Więcej
-
Dyrektywa o CO2 - polski rząd i branża mają nowy ból głowy
2015-07-20
Rafał Zasuń, WysokieNapiecie.pl
Przygotowany przez Brukselę projekt dyrektywy o rozdziale uprawnień do emisji CO2 po 2020 r. jest sporym zaskoczeniem dla rządu i energetyków.
Więcej
-
Setki milionów na ‘tajne‘ ulgi dla przemysłu
2015-07-20
Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl
Przemysł traci co roku setki milionów złotych na ulgach za energię, z których nie korzysta. Firmy nie mają o nich pojęcia, lub nie potrafią wykorzystać. Tymczasem rząd szykuje już kolejne zwolnienia. Znowu skorzystają tylko najwięksi?
Więcej
-
Nowelizacja ustawy o OZE przeciw prosumentom [WIDEO]
2015-07-20Nowelizacja ustawy o OZE miała mieć czysto techniczny charakter. Okazało się jednak że mamy do czynienia z kolejnym zamachem na energetykę obywatelską – mówi w wywiadzie dla Chrońmy Klimat Tobiasz Adamczewski z Fundacji WWF Polska.
Więcej
-
Rekordowo niskie wsparcie "zielonych" elektrowni
2015-07-18
Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl
Wsparcie odnawialnych źródeł energii (OZE) spadło blisko najniższego poziomu w historii. Brakuje perspektyw większego wzrostu notowań tzw. zielonych certyfikatów, a w kieszeniach firm energetycznych zostało blisko 2 mld zł w tracących na wartości papierach.
Więcej
-
BOŚ wznowił przyjmowanie wniosków w programie Prosument
2015-07-17Po przerwie spowodowanej oczekiwaniem na zmiany w regulaminie programu Prosument, którego celem jest dofinansowanie inwestycji w domowe mikroinstalacje OZE, BOŚ Bank wznowił przyjmowanie wniosków od potencjalnych prosumentów chętnych na dofinsowanie do planowanych mikroinstalacji.
Więcej
-
Jak Bruksela widzi rynek energii – cz. 2.
2015-07-16
Rafał Zasuń, WysokieNapiecie.pl
Kontynuujemy omawianie niepublikowanego jeszcze projektu dokumentu Komisji pod tytułem „Rozpoczęcie publicznych konsultacji w sprawie nowego modelu rynku energii elektrycznej”.
Więcej
-
Reforma w handlu emisjami CO2 - polscy eurodeputowani przeciw
2015-07-15Unia Europejska jest zdeterminowana do podnoszenia cen uprawnień do emisji, co powinno dać do myślenia naszym władzom, optującym za inwestycjami w energetykę węglową i przemysł wysokoemisyjny
Więcej
-
Francuzi rezygnują z budowy elektrowni na Lubelszczyźnie
2015-07-14Francuski koncern energetyczny Engie zrezygnował z planów budowy elektrowni węglowej Łęczna na Lubelszczyźnie. Decyzja podyktowana jest spadkiem rentowności i wzrastającym ryzykiem związanym z inwestycjami w energetykę węglową w Europie.
Więcej
-
200 mln zł na rozwój innowacji w polskiej energetyce
2015-07-09Po 100 mln zł przeznaczą Polska Grupa Energetyczna i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na finansowanie prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie energetyki. 1 lipca w Warszawie prezesi PGE i NCBR podpisali porozumienie w tej sprawie.
Więcej
-
Nowy Jork – do 2030 roku aż 50% energii z OZE
2015-07-08Zgodnie z nowym planem władz Nowego Jorku, około 20 milionów mieszkańców tego stanu do końca przyszłej dekady ma czerpać ze źródeł odnawialnych połowę zużywanej przez siebie energii.
Więcej
-
Uruchomiono największą farmę fotowoltaiczną w Polsce [WIDEO]
2015-07-08W położonym w województwie wielkopolskim Ostrzeszowie oficjalnie otwarto farmę fotowoltaiczną o mocy 2 MW. To największa tego typu instalacja w kraju.
Więcej
-
Niemcy: Nie będzie opłat klimatycznych dla siłowni węglowych
2015-07-07Rząd w Berlinie zaostrzył politykę klimatyczną – jednak znacznie mniej, niż chciał minister Gabriel. Największe elektrownie na węgiel brunatny zostaną zamknięte, pozostałe nie będą obciążone opłatami klimatycznymi
Więcej
-
Już prawie 1/3 energii elektrycznej z OZE w Niemczech
2015-07-07W pierwszej połowie tego roku Niemcy powiększyli udział generacji OZE w swoim miksie energii elektrycznej. Zdaniem niemieckiego stowarzyszenia branży OZE to głównie efekt wzrostu potencjału energetyki wiatrowej i relatywnie dobrych uzysków energii z farm wiatrowych.
Więcej
-
Kupimy gaz w Afryce?
2015-07-07
Wojciech Krzyczkowski, Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl
W marcu wicepremier Piechociński zaproponował Algierii rozmowy nt. importu do Polski skroplonego gazu z Sahary. Odżyły też projekty budowy nowych gazociągów z tego kraju do Europy. Czy to realne pomysły?
Więcej
-
Biogazownicy radzą sobie i bez rządowego wsparcia
2015-07-05
Ewa Szekalska, www.teraz-srodowisko.pl
W Polsce jest w przygotowaniu ponad 450 rolniczych projektów biogazowych, nie licząc mikro- i małych instalacji o mocy do 50 kW. I to wszystko mimo braku systemu wsparcia dla biogazowni.
Więcej
-
Niemcy: niepewny los opłaty klimatycznej dla najstarszych elektrowni węglowych
2015-07-04Opłata klimatyczna federalnego ministra gospodarki Gabriela do wyrzucenia
Więcej
-
demosEUROPA: potrzebne ministerstwo OZE i ochrony środowiska
2015-07-03W nowym raporcie demosEUROPA rekomenduje przekształcenie Ministerstwa Środowiska w Ministerstwo Energetyki Odnawialnej i Ochrony Środowiska.
Więcej
-
Nie tylko Europa redukuje emisje!
2015-07-02Kolejne pozytywne sygnały na polu walki ze zmianami klimatu docierają ze wszystkich stron świata. 30 czerwca Chiny ogłosiły swoje cele w zakresie redukcji emisji, a USA i Brazylia wzmocniły swoje.
Więcej
-
PSL przygotował projekt nowelizacji ustawy o OZE
2015-07-01Posłowie PSL przedstawili projekt nowelizacji ustawy o OZE. Chcą poprawić warunki funkcjonowania biogazowni rolniczych w ramach systemu świadectw pochodzenia.
Więcej
-
Ruch „Więcej niż energia” zaprasza na warsztaty
2015-06-29Organizatorzy ruchu „Więcej niż energia” zapraszają na warsztaty osoby, które chcą się zaangażować w promocję energetyki obywatelskiej. Bezpłatne szkolenie odbędzie się w dniach 9-10 lipca w Warszawie.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności