więcej


Zielona gospodarka

BOŚ wznowił przyjmowanie wniosków w programie Prosument (18705)

2015-07-17

Drukuj
galeria

Po przerwie spowodowanej oczekiwaniem na zmiany w regulaminie programu Prosument, którego celem jest dofinansowanie inwestycji w domowe mikroinstalacje OZE, BOŚ Bank wznowił przyjmowanie wniosków od potencjalnych prosumentów chętnych na dofinsowanie do planowanych mikroinstalacji.

W pierwszej połowie czerwca BOŚ Bank zawiesił przyjmowanie nowych wniosków od chętnych na skorzystanie z dofinansowania na montaż mikroinstalacji OZE w programie Prosument. Powodem były planowane zmiany w regulaminie programu, które wprowadził Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Wcześniej nabór wniosków do Prosumenta za pośrednictwem BOŚ cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Bank rozpoczął przyjmowanie wniosków w ostatnich dniach kwietnia br., a sumaryczna wartość złożonych wniosków szybko przekroczyła pulę, jaką BOŚ otrzymał z NFOŚiGW na realizację Prosumenta w pierwszej transzy. Warunkiem otrzymania kolejnej puli – zgodnie z pierwotnymi zasadami programu – było wydanie min. 80% kwoty z pierwszej transzy, która wyniosła 20 mln zł.

Teraz, wznawiając przyjmowanie wniosków, BOŚ ma już do dyspozycji drugą – dużo wyższą od pierwszej – transzę środków z NFOŚiGW na 75 mln zł. Do momentu wstrzymania przyjmowania aplikacji od chętnych na dotacje i preferencyjny kredyt z Prosumenta do BOŚ wpłynęło ponad 2,3 tysiąca wniosków.

Po ostatnich modyfikacjach zasad programu Prosument, które w ubiegłym miesiącu zatwierdziła Rada Nadzorcza NFOŚiGW, zmianie uległa m.in. zasada obowiązkowego łączenia we wnioskach źródeł energii cieplnej (kolektorów czy pomp ciepła) ze źródłem energii elektrycznej (fotowoltaiką czy małą elektrownią wiatrową).

Do końca tego miesiąca BOŚ będzie przyjmował wnioski jeszcze na starych zasadach, a nowe zaczną obowiązywać dla wniosków składanych po 31 lipca br. Wówczas będzie można złożyć wniosek na dofinansowanie np. wyłącznie pompy ciepła czy kolektorów.

Jednocześnie NFOŚGiW zapewnia, że chce jak najszybciej wdrożyć nabory wniosków dla nowych banków, które dołączą do BOŚ w realizacji Prosumenta, a także dla kolejnych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, których w programie jest obecnie 7, a także dla gmin.

Źródło: gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej