- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
Zielone odpady
2014-12-08
Magdalena Andrejczuk
Wraz z debatą wokół wejścia w życie tzw. ustawy śmieciowej w dyskursie publicznym zaczęto coraz więcej uwagi poświęcać śmieciom, które urosły do rangi jednego z największych wyzwań współczesnych miast.
Więcej
-
Producent zielonej energii nie będzie mógł wybrać komu ją sprzeda?
2014-12-084 grudnia na posiedzeniu podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o OZE Ministerstwo Gospodarki zgłosiło poprawkę, która może ograniczyć prawo wytwórców w zakresie wyboru, komu sprzedadzą produkowaną przez nich zieloną energię.
Więcej
-
Polska na COP20 – będziemy uczyć ekologii
2014-12-08
Paulina Szabat
Paulina Szabat pisze z Limy: Polska w trakcie tegorocznej ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ogłosiła nową inicjatywę. Czy powinniśmy być zadowoleni? I tak, i nie.
Więcej
-
Inteligentny dom to inteligentny wybór! [WYNIKI KONKURSU]
2014-12-08Tematem listopada w „Energooszczędnych 4 kątach” były inteligentny dom i mieszkanie. Sprawdźcie poprawne odpowiedzi i zwycięskie hasła, które 10 szczęśliwcom przyniosły nagrody!
Więcej
-
Światowa Organizacja Meteorologiczna: 2014 może być najcieplejszy w historii pomiarów
2014-12-07Rok 2014 będzie jednym z najcieplejszych - a może i najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Przyczyną jest wysoka temperatura powierzchni oceanów, która wywołała gwałtowne opady w jednych zakątkach globu i drastyczne susze w innych.
Więcej
-
Czy po Barbórce przyjdzie Mikołaj?
2014-12-06
Wojciech Szymalski
Czy Święty Mikołaj przyjdzie do górników i powie im, że ma dla nich długoterminowy program zamykania kopalń?
Więcej
-
Czy Polacy zaczną masowo instalować mikroelektrownie słoneczne?
2014-12-05Niewielkie instalacje fotowoltaiczne mogą radykalnie obniżyć koszty energii elektrycznej dla tysięcy polskich rodzin – brakuje tylko jednego elementu – zapisów prawnych dot. gwarantowanych stawek odsprzedaży prądu wytworzonego w mikroinstalacjach OZE – pisze Fundacja BOŚ.
Więcej
-
COP20 Lima – skamielina dnia dla najbogatszych państw.
2014-12-05Skamielina Dnia (ang. Fossil of the Day) to niechlubna nagroda przyznawana przez Climate Action Network każdego dnia negocjacji państwom i organizacjom najmocniej szkodzącym procesowi negocjacyjnemu. Kto otrzyma ją tym razem?
Więcej
-
Polacy wolą energię odnawialną od atomowej
2014-12-05Badanie opinii publicznej CBOS wskazuje, że ponad połowa Polaków sprzeciwia się budowie elektrowni jądrowych. Pomysł popiera niecałe 40% społeczeństwa. Niemal 90% Polaków chciałoby zwiększenia inwestycji w sektorze odnawialnym.
Więcej
-
Pasywna hala sportowa wśród traw
2014-12-05Hala sportowa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie to kolejny przykład inwestycji w standardzie pasywnym, zrealizowanej na terenie Małopolski. Energooszczędne i pasywne budownictwo powoli wyrasta na specjalizację tego regionu.
Więcej
-
Niezależność energetyczna - wiatrak, biogazownia i instalacja PV w każdej gminie
2014-12-04Jeden wiatrak, biogazownia i instalacja PV na 10 ha wystarczą, by zastąpić import rosyjskiego gazu - powiedział były premier i minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej, który odbył się w Łodzi.
Więcej
-
W Finlandii powstanie pilotażowa ciepłownia geotermalna
2014-12-04Fortum we współpracy z firmą St1 rozpocznie prace zmierzające do budowy pierwszej w Finlandii pilotażowej ciepłowni geotermalnej działającej na skalę przemysłową.
Więcej
-
Czy Donald Tusk pokocha OZE?
2014-12-041 grudnia Donald Tusk objął stanowisko szefa Rady Europejskiej. Czy spojrzenie na sektor energetyki z poziomu Brukseli wpłynie na jego pogląd na kwestię odnawialnych źródeł energii?
Więcej
-
Pasywny kościół w Nowym Targu
2014-12-04Przykład z Podhala pokazuje, że w standardzie pasywnym można budować nie tylko domy mieszkalne, biurowce czy hale sportowe, ale nawet obiekty sakralne. Pasywny kościół w Nowym Targu jest pierwszym tego typu obiektem w Europie.
Więcej
-
Dom w trybie „smart”
2014-12-03Inteligentne instalacje nie tylko podnoszą komfort i bezpieczeństwo domowników, w istotny sposób wpływają także na ograniczenie niepotrzebnych strat energii. O tym, jak się mieszka w domu inteligentnym i jakie może to oznaczać korzyści, rozmawiamy z Andrzejem Dubrawskim – przedstawicielem Stowarzyszenia „KNX-Polska”.
Więcej
-
Poprawka Bramory. Jutro może się rozstrzygnąć czy prosumenci dostaną taryfy gwarantowane
2014-12-03Prawdopodobnie jutro rozstrzygną się losy prosumenckiej poprawki do ustawy o OZE wniesionej przez grupę posłów PSL, SLD i Twojego Ruchu.
Więcej
-
COP20 - Duże nadzieje w pierwszym dniu negocjacji
2014-12-03
Paulina Szabat
Paulina Szabat pisze z Limy: od 1 grudnia przez kolejne dwa tygodnie oczy całego świata będą zwrócone na Limę, która jest tegorocznym gospodarzem 20 Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Klimatu - COP20.
Więcej
-
Słupsk - krzemowa dolina odnawianych źródeł energii
2014-12-03- Postaram się, by Słupsk stał się "krzemową doliną" odnawianych źródeł energii - zapowiedział na falach radia TOK FM nowy prezydent Słupska Robert Biedroń, wskazując energetykę odnawialną jako pomysł na ekonomiczny rozwój Słupska.
Więcej
-
Energooszczędność zbudowana na nawykach
2014-12-03Sezon grzewczy to najlepszy moment, aby zastanowić się nad strukturą kosztów w naszych domach i wprowadzić w życie proste, a zarazem energooszczędne nawyki. Ich stosowanie pozwoli codziennie zaoszczędzić kilka lub kilkanaście złotych, które w perspektywie roku powiększą stan naszego konta o pokaźną sumę kilkuset złotych.
Więcej
-
Minister Korolec o konferencji klimatycznej COP20 w Limie
2014-12-02Marcin Korolec, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej reprezentuje Polskę na COP20 w Limie. Wg Korolca dyskusja zogniskuje się wokół zobowiązań poszczególnych państw w ramach nowego porozumienia (obejmującego okres po roku 2020).
Więcej
-
Ustawa o OZE – przede wszystkim dla „Kowalskiego”
2014-12-02WWF Polska - uczestnicząc w pracach nad projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii, opowiadał się, by wsparcie na produkcję energii z OZE kierowane było przede wszystkim do zwykłych Polaków. Dlatego chcemy wyrazić swoje poparcie dla zaproponowanej poprawki do projektu ustawy o OZE, złożonej przez posłów w zeszłym tygodniu, ponad podziałami partyjnymi.
Więcej
-
Poprawka prosumencka do ustawy o OZE posła Bramory – test na uczciwość i normalność
2014-12-02
Grzegorz Wiśniewski
Gdy wsłuchuję się w przebieg dyskusji nad projektem ustawy o OZE, mam wrażenie, że posłowie ulegają presji partyjnej i pomimo wątpliwości przyjmują wersję forsowaną przez rząd. Boją się także zarzutu ulegania „lobbystom”.
Więcej
-
Sukces COP21 w Paryżu zależy od Limy
2014-12-01
Urszula Stefanowicz
Czy 2015 rok będzie punktem zwrotnym w negocjacjach klimatycznych, czy końcem nadziei na wspólne rozwiązanie problemu? Dzisiaj, gdy zaczyna się Konferencja Klimatyczna ONZ w Limie, w Peru - COP20, odliczanie już się rozpoczęło i wszystkie strony rozmów są tego świadome.
Więcej
-
Budownictwo energooszczędne a zdrowie i komfort życia
2014-12-01Wielu Polaków kojarzy budownictwo energooszczędne wyłącznie z niższymi rachunkami za ogrzewanie. Jednak zdaniem ekspertów najważniejsze zalety domów energooszczędnych to przede wszystkim wyższy komfort życia i pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców.
Więcej
-
Taryfy gwarantowane dla prosumentów? PSL zgłasza poprawkę do ustawy o OZE
2014-12-01Poseł Bramora walczy o prosumenta. Czy prosumenci otrzymają od posłów wsparcie w postaci taryf gwarantowanych? Czekamy na decyzję.
Więcej
-
Zdrowo i komfortowo w energooszczędnym domu [KONKURS]
2014-12-01„Energooszczędne 4 kąty” z okazji ostatniego konkursu przygotowały specjalną niespodziankę. Weź udział w konkursie i odbierz rabat na zakupy!
Więcej
-
Zmiany klimatu, a rolnictwo w krajach rozwijających się
2014-12-01Badania naukowe wskazują, że dzięki zastosowaniu odpowiednich praktyk drobni rolnicy mogą zwiększyć wydajność swoich gospodarstw i pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi.
Więcej
-
Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce
2014-12-01Czy energia elektryczna może być tańsza? Jeśli tak, to dlaczego tak nie jest? Czy rynek dostawców energii elektrycznej jest konkurencyjny? Ubóstwo energetyczne to mit, czy rzeczywistość dnia dzisiejszego? Na te i inne pytania odpowiada w swoim opracowaniu E. Hille. Zapraszamy do lektury!
Więcej
-
Energooszczędność po polsku – jakie są trendy w polskim budownictwie?
2014-11-30Wynik szczytu klimatycznego Unii pozwala postawić pytanie: czy jesteśmy gotowi na zwiększenie poziomu efektywności energetycznej w skali makro? Odpowiedzi dostarcza analiza sektora budowlanego – największego krajowego konsumenta energii.
Więcej
-
Międzynarodowa Agencja Energetyczna - jak obniżyć emisje niewielkim kosztem?
2014-11-30Zamknięcie luki emisyjnej do roku 2020 wcale nie musi dużo kosztować. To przekaz IEA na konferencję klimatyczną COP20 w Limie.
Więcej
-
Konferencja klimatyczna COP20 w Limie - perspektywa krajów rozwijających się
2014-11-29Ambitne, sprawiedliwe, poparte twardą gotówką - takie, według krajów rozwijających się, ma być nowe porozumienie klimatyczne.
Więcej
-
Emisja CO2 - jak to zrozumieć?
2014-11-28Jak łatwo zrozumieć dlaczego musimy zatrzymać, a potem zmniejszyć emisję CO2 do zera?
Więcej
-
Niska emisja – Twoje życie jest krótsze o 9 miesięcy [WIDEO]
2014-11-28Rozmawiamy z Andrzejem Jagusiewiczem – Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska
Więcej
-
2014 World Energy Outlook – najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii
2014-11-28Najnowszy raport MAE „2014 World Energy Outlook” - konieczne inwestycje 300 mld dol w OZE i 1000 mld dol w efektywność energetyczną.
Więcej
-
Pokazowe modernizacje budynków użyteczności publicznej
2014-11-28W ciągu najbliższych 4 lat przebudowane zostaną trzy budynki użyteczności publicznej: turecki, belgijski i hiszpański. Jeśli eksperyment zakończy się sukcesem, finansowany ze środków unijnych projekt BRICKER zostanie rozszerzony na kolejne lokalizacje.
Więcej
-
Demokracja czy kolonia?
2014-11-27
Wojciech Szymalski
Strategii krajowego koncesjonowania, a następnie eksploatacji gazu łupkowego po prostu nie ma, więc zmiany ustaw lub nowe ustawodawstwo w tym zakresie jest wyciągnięte z politycznego chaosu. Albo z lobbystycznej teczki.
Więcej
-
Konferencja klimatyczna COP20 w Limie - perspektywa organizacji ekologicznych
2014-11-271 grudnia rozpoczyna się Konferencja Stron konwencji klimatycznej. Peruwiańska Lima to ostatni przystanek przed przyszłoroczną konferencją w Paryżu, gdzie ma zostać uzgodnione globalne porozumienie na rzecz ochrony klimatu.
Więcej
-
Uczony z Gdańska wynalazł system ogrzewania ciepłem zmagazynowanym w ziemi
2014-11-27Oryginalny i tani system, pozwalający ogrzewać zimą budynki dzięki ciepłu zgromadzonemu latem w ziemi, opracował dr hab. inż. Marek Krzaczek z Politechniki Gdańskiej.
Więcej
-
Niemiecki rząd łagodzi stanowisko w sprawie gazu łupkowego
2014-11-26Gaz w Niemczech będzie mógł być w przyszłości wydobywany za pomocą szczelinowania hydraulicznego, jednak obostrzenia będą surowe.
Więcej
-
82.5 mld euro z unijnej kasy – preferencje dla małych i średnich firm
2014-11-26W konkursach na wykorzystanie pieniędzy unijnych w latach 2014-2020 priorytetem będą: badania i rozwój, zielona energia oraz efektywność energetyczna.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności