więcej


Polityka klimatyczna

Niemiecki rząd łagodzi stanowisko w sprawie gazu łupkowego (17910)

2014-11-26

Drukuj
galeria

Gęsta sieć odwiertów, dróg i rurociągów w złożu gazu łupkowego Marcellus w Pensylwanii w USA, fot. SFU, (CC BY 2.0)

Gaz w Niemczech będzie mógł być w przyszłości wydobywany za pomocą szczelinowania hydraulicznego, jednak obostrzenia będą surowe. 

Za namową ekspertów gospodarczych rząd w Berlinie zgodził się na złagodzenie zakazu szczelinowania hydraulicznego i dopuszczenie tej metody w wyjątkowych przypadkach. Jak wynika z nowego projektu ustawy, będzie to możliwe po udanych wierceniach próbnych i zatwierdzeniu przedsięwzięcia przez grupę ekspertów. Priorytetem w dalszym ciągu będzie ochrona środowiska i zasobów wody pitnej.

Projekt ten nie oznacza jednak w żaden sposób osłabienia stanowisk Ministerstw Gospodarki i Środowiska, przyjętych tego lata: fracking, jako niekonwencjonalna metoda wydobywcza, będzie zakazany do 2021 r., z wyjątkiem odwiertów próbnych. Po tym terminie kwestia podtrzymania zakazu zostanie rozpatrzona ponownie, z uwzględnieniem badań naukowych.

Długa droga

Fracking będzie stosowany tylko do wierceń próbnych i za zgodą sześcioosobowego gremium naukowego. Będzie to możliwe najwcześniej od 2019 r., kiedy będzie można dokonać analizy oddziaływania odwiertów dokonanych do tej pory. Potrzebna będzie także ocena wpływu na środowisko uwzględniająca stanowisko lokalnych społeczności.

Pomimo pozytywnych opinii ekspertów, lokalne władze będą mogły zablokować możliwość wykonywania odwiertów.

Niezbadany pozostaje w dalszym ciągu wpływ frackingu na wody gruntowe. Z tego powodu projekt ustawy zabrania wiercenia na głębokości do 3000 metrów, gdzie zasoby wodne mogłyby być zagrożone. Oznaczać to może, że szczelinowanie hydrauliczne nie będzie w przyszłości liczącą się metodą pozyskiwania surowców energetycznych.

Przedstawiciele gospodarki naciskali, aby szczelinowanie nie było całkowicie zakazane, powołując się na sukces Stanów Zjednoczonych i Kanady w wykorzystaniu tej metody. Dzięki niej kraje te zanotowały spadek cen energii, uniezależniły się od importów gazu oraz przyciągnęły energochłonne branże przemysłu.

Szczelinowanie na świecie

Szczelinowanie hydrauliczne jako metoda wydobywania niekonwencjonalnych złóż ropy i gazu od lat wzbudza wiele kontrowersji. Pomimo sukcesu, jaki odniosła w USA, istnieją wątpliwości dotyczące jej wpływu na środowiska. Dlatego też wiele krajów europejskich, jak np. Francja, Bułgaria czy Rumunia, wprowadziły całkowity zakaz stosowania szczelinowania hydraulicznego. Inne natomiast, jak Holandia, przyjęły moratorium do czasu przeprowadzenia większej ilości badań. W Polsce do tej pory zrealizowano 64 odwierty próbne.

Marta Śmigrowska, na podstawie Euractiv.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej