- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
Czego pozbawiają nas nierentownie kopalnie?
2015-01-28
Wojciech Szymalski
Plan naprawczy górnictwa w swojej pierwotnej wersji miał kosztować „tylko” 2,3 mld zł rozłożonych na lata 2015 i 2016. Nawet w tej wersji każde gospodarstwo domowe w Polsce miało dołożyć do nierentownego górnictwa minimum 200 zł.
Więcej
-
Himalaista Andrzej Bargiel walczy ze smogiem w Zakopanem [WIDEO]
2015-01-27Ludzie pytają, co w górach jest ważne, a ja odpowiadam, że to samo, co w życiu: oddychanie – mówi wybitny narciarz wysokogórski Andrzej Bargiel w spocie „Walka o oddech”, promującym kampanię Podhalańskiego Alarmu Smogowego.
Więcej
-
Ustawa OZE: poprawka prosumencka buduje poczucie obywatelskości
2015-01-27Jeśli wsparcie w ustawie o OZE nie zostanie wsparte poprawką prosumencką, to wydrenujemy kieszenie Kowalskiego.
Więcej
-
Łódzcy studenci budują samochód solarny na międzynarodowy wyścig
2015-01-27Łódzcy studenci konstruują samochód zasilany energią słoneczną, by wystartować w międzynarodowym wyścigu World Solar Challenge 2015 w Australii. Aby sfinansować swój udział w imprezie, polski zespół zbiera fundusze na portalu crowdfundingowym.
Więcej
-
Nagrody główne w konkursie Energooszczędnych 4 kątów przyznane!
2015-01-26Konkurs „Energooszczędnych 4 kątów” dobiegł końca. Poznajcie najbardziej aktywnych uczestników zmagań trwających od maja 2013 roku.
Więcej
-
Społeczeństwo do posłów – żądamy zielonego światła dla energetyki obywatelskiej
2015-01-2683 organizacje, firmy i instytucje wystosowały list do posłów wzywający do poprawienia ustawy o odnawialnych źródłach energii. List został przekazany posłom przed najbliższym posiedzeniem Sejmu, na którym ma odbyć się drugie czytanie ustawy.
Więcej
-
Biznes na rzecz efektywności energetycznej
2015-01-25
Magdalena Andrejczuk
World Business Council for Sustainable Development (WBCSD) wzorem innych krajów uruchomiła w Polsce wraz z partnerami (w tym m.in. Forum Odpowiedzialnego Biznesu) platformę Laboratorium EEB 2.0 (ang. Energy Efficiency in Buildings, Efektywność Energetyczna w Budownictwie).
Więcej
-
Ustawa OZE - List do senatorów w sprawie poparcia poprawki prosumenckiej
2015-01-24Konsumenci energii, którzy są jednocześnie jej producentami, to rozwiązanie, które rozszerzy sferę wolności także na energetykę - IEO przypomina wypowiedź Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza i wzywa senatorów do poparcia tzw. poprawki prosumenckiej przegłosowanej wraz z ustawą o OZE w Sejmie.
Więcej
-
Niemcy zmieniają się na naszych oczach – dzięki Energiewende
2015-01-24Rewolucja energetyczna gruntownie zmienia Niemcy. Przekształca krajobraz, bo rolnicy zarabiają więcej na uprawach energetycznych niż na tradycyjnych. Jest narzędziem edukacji, bo coraz więcej Niemców chce żyć i kupować ekologicznie.
Więcej
-
Ustawa o OZE – korzystna dla bezpieczeństwa Polski
2015-01-23
dr Krzysztof M. Księżopolski
Przyjęte w ustawie o OZE rozwiązania nie są doskonałe, brak w nich zapisów dotyczących spółdzielni energetycznych, mieszkaniowych, czy wspólnot, ale przybliżają one Polskę do globalnych trendów rozwoju energetyki.
Więcej
-
Gazowa Fatamorgana - dotacje ze środków publicznych dla Łukoil w Azerbejdżanie nie zmniejszą uzależnienia Unii od Rosji
2015-01-23Raport CEE Bankwatch: kluczowy dla Unii Południowy Korytarz Gazowy w świetle prognoz zapotrzebowania na gaz może okazać się ryzykowny i kosztowny, ponadto nie przyniesie uniezależnienia od Rosji.
Więcej
-
Dlaczego niskie ceny ropy naftowej nie zmniejszą zapotrzebowania na zieloną energię?
2015-01-22Spadek cen ropy sprawia, że zaczynamy zastanawiać się nad konsekwencjami tego procesu dla energetyki odnawialnej. Czy taniejąca ropa oznacza, że OZE – wciąż droższe od paliw kopalnych – staną się mniej konkurencyjne, co sprawi, że odwrócą się od nich inwestorzy?
Więcej
-
Konkurs „Klimatyczna bzdura roku 2014”
2015-01-22Wielu Polaków wciąż żyje w klimatycznym Matrixie, nie tylko odrzucając stanowisko nauki, lecz wręcz dumnie obnosząc się ze swoją niewiedzą w mediach. Najbardziej żenujące wystąpienia z 2014 roku redakcja portalu Nauka o klimacie zebrała na stronie Klimatyczna Bzdura Roku, na której można oddać głos na najbardziej absurdalną wypowiedź.
Więcej
-
2014 najcieplejszym rokiem w historii pomiarów
2015-01-21Dwie niezależne instytucje amerykańskie: NOAA i NASA ogłosiły, że 2014 rok był najcieplejszym od roku 1880, kiedy to rozpoczęto regularne pomiary temperatur. Rekordy ciepła zanotowano i w Polsce i w całej Europie.
Więcej
-
Eksperci oceniają przyjętą przez Sejm ustawę o OZE
2015-01-21W piątkowym głosowaniu posłowie niespodziewanie opowiedzieli się za tzw. poprawkami prosumenckimi, wprowadzającymi taryfy gwarantowane dla producentów energii w domowych instalacjach OZE. Jednak losy tych poprawek nie są jeszcze przesądzone.
Więcej
-
Rekordowe spadki cen ropy i węgla. Na odbicie nie ma szans
2015-01-21Na światowych rynkach utrzymuje się nadpodaż węgla i ropy naftowej. Dwa najważniejsze surowce energetyczne cały czas tanieją – na każde 10 dolarów spadku cen ropy naftowej przypada 3 dolary spadku cen węgla.
Więcej
-
Indie: Amerykanie zbudują 5 GW systemów PV. Bez subsydiów
2015-01-20Amerykańska firma SunEdison poinformowała, że zbuduje w indyjskim stanie Karnataka 5 GW instalacji fotowoltaicznych. Sprzedaż produkowanej w nich energii nie zostanie objęta subsydiami, a jej cena ma być konkurencyjna w stosunku do cen energii z elektrowni węglowych.
Więcej
-
Równia pochyła, czyli jak monopolizacja niszczy rynek energii i opróżnia naszą kieszeń
2015-01-20Rząd planuje dalszą konsolidację energetyki oraz konsolidację górnictwa z energetyką, jednocześnie z uporem blokuje rozwój OZE. Według Grzegorza Wiśniewskiego to może przynieść nie tylko wzrost cen prądu, ale też upadek energetyki.
Więcej
-
RWE buduje farmę wiatrową w Wielkopolsce
2015-01-20RWE rozpoczyna budowę farmy wiatrowej w Opalenicy, gdzie zainstalowanych zostanie siedem turbin o mocy 2,4 MW każda – podała spółka w komunikacie.
Więcej
-
Kanada: 2 GW nowych mocy w elektrowniach wiatrowych w 2014 roku
2015-01-19W 2014 roku w Kanadzie zainstalowano nowe elektrownie wiatrowe o mocy 1871 MW – poinformowało Kanadyjskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej. Koszty wybudowania 37 nowych farm wiatrowych wyniosły w sumie 2,5 mld euro.
Więcej
-
Greenpeace: ustawa o OZE nadal szkodliwa dla polskiej gospodarki
2015-01-19– Przyjęty przez Sejm projekt ustawy o OZE nie zniesie patologii na rynku energetyki odnawialnej. Jedynym pozytywnym sygnałem jest to, że z powodu rozłamu w koalicji rządzącej, posłowie powiedzieli "tak" dla rozwoju energetyki obywatelskiej – ocenia organizacja ekologiczna Greenpeace Polska.
Więcej
-
Kujawsko-pomorskie: Polenergia z koncesjami dla dwóch farm wiatrowych
2015-01-19Urząd Regulacji Energetyki przyznał koncesję na wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej należącej do Grupy Polenergia farmie wiatrowej Gawłowice o mocy 41,4 MW. Farma znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim. Koncesję otrzymała też farma wiatrowa Rajgród w województwie podlaskim o mocy 25,3 MW.
Więcej
-
Nowa ustawa ograniczy emisje z chłodziarek, klimatyzatorów i pomp ciepła
2015-01-1813 stycznia br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Chodzi głównie o emisje z urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i ochrony przeciwpożarowej.
Więcej
-
Badanie kujawskiego jeziora pozwala ulepszyć prognozy zmian klimatu
2015-01-17Przyczyną gwałtownego ochłodzenia w Europie kilkanaście tysięcy lat temu mogło być zakłócenie cyrkulacji Prądu Zatokowego. To wnioski badań prof. Tomasza Goslara, przeprowadzonych na dnie jeziora Gościąż, które pozwalają udoskonalić prognozy przyszłych zmian klimatu.
Więcej
-
Historyczny dzień dla polskich prosumentów. Poprawki posła Bramory przyjęte przez Sejm!
2015-01-16Dzisiaj Sejm przegłosował ustawę o OZE. Wbrew stanowisku rządu i PO, posłowie zagłosowali za większym wsparciem dla prosumentów w ramach systemu taryf gwarantowanych, którego przyjęcie jako wniosek mniejszości zgłosił poseł PSL Artur Bramora.
Więcej
-
Subiektywny komentarz do „Planu naprawczego dla Kompanii Węglowej S.A.”
2015-01-16
Dr Michał Wilczyński
Plan naprawczy dla Kompanii Węglowej: zbyt późno, bez perspektyw na przyszłość
Więcej
-
Górnicy i Dziadek Mróz
2015-01-16Okazuje się, że do polskich górników przyszedł nie Święty Mikołaj, ale Dziadek Mróz.
Więcej
-
Ocieplamy poddasze na zimę. Jakich błędów się wystrzegać?
2015-01-16Najwięcej ciepła ucieka z domu przez dach. Z nadejściem niskich temperatur odczuwamy to zarówno to my, jak i nasze portfele. Przejmujący chłód i wysokie rachunki za ogrzewanie często wynikają z niepoprawnie wykonanej izolacji. Okres tuż przed zimą to zatem najwyższy czas, aby ocieplić poddasze. Jakich najczęstszych błędów należy się przy tym wystrzegać?
Więcej
-
ClientEarth Poland: (O)cena powietrza w Polsce
2015-01-16W analizie „(O)cena powietrza w Polsce” ClientEarth zaznacza, że wg danych z 2013 roku poziomy dopuszczalne pyłów zawieszonych nie były przekroczone tylko w województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim, aglomeracji trójmiejskiej i białostockiej oraz w Zielonej Górze. Tymczasem, na terenie całej Polski miejscowości turystyczne pobierają opłatę miejscową (wynoszącą do 2,19 zł od osoby za dobę), mimo że prawo do ich nakładania uwarunkowane jest m.in. właśnie jakością powietrza.
Więcej
-
Ustawa o OZE w Sejmie – posłowie głosują przeciwko obywatelom
2015-01-15Podczas głosowania w komisji nad poprawkami do ustawy o OZE posłowie odrzucili poprawki promujące prosumenta i energetykę obywatelską. Głosowanie odbyło się pod dyktando Ministerstwa Gospodarki.
Więcej
-
Ustawa o OZE zmniejszy rentowność spółek energetycznych
2015-01-15To był dobry rok dla spółek energetycznych. Wzrosły ceny energii i kursy akcji spółek. Ustawa o OZE może to zmienić. Walka z ustawą to tak naprawdę walka o pieniądze dla energetycznych gigantów, których rentowność może spaść.
Więcej
-
Grecja wprowadza net-metering dla fotowoltaiki
2015-01-15Grecki rząd wprowadza net-metering, którym zostaną objęte systemy fotowoltaiczne o mocy nawet do 500 kW
Więcej
-
NIK o ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami
2015-01-15Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. W wielu miastach stężenie toksycznych i rakotwórczych substancji – pyłu PM10 i benzo(a)pirenu – wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Mimo że miasta wydawały olbrzymie sumy na walkę z zanieczyszczeniami powietrza, jego jakość poprawiła się tylko nieznacznie. W konsekwencji Polska za niedotrzymanie standardów jakości powietrza określonych w unijnej dyrektywie CAFE może otrzymać nawet 4 mld zł kary - czytamy w opublikowanym 29 grudnia 2014 r. raporcie NIK.
Więcej
-
Naukowcy: większość paliw kopalnych musi zostać w ziemi
2015-01-14Jedna trzecia globalnych zasobów ropy, połowa gazu i ponad 80% pozostałych zasobów węgla musi pozostać w ziemi. W przeciwnym razie do połowy wieku temperatury wzrosną więcej, niż o 2°C w stosunku do średniej z czasów przedindustrialnych – czytamy w „Nature”.
Więcej
-
Energiewende: brudna pomyłka, czy też czysty przełom?
2015-01-14Niemcy mają problem z realizacją swoich klimatycznych celów – i to mimo spektakularnego rozwoju OZE. Niemiecki dziennik „Die Zeit” nazwał Energiewende brudną pomyłką, z czym polemizuje zarówno Ministerstwo Energetyki, jak i wpływowy think-tank Angora Energiewende.
Więcej
-
PORT PC wspiera list do posłów w sprawie ustawy o OZE
2015-01-14Kierunek prac nad rządowym projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) budzi zaniepokojenie organizacji i firm całej branży OZE.
Więcej
-
W Irlandii Północnej przewróciła się elektrownia wiatrowa
2015-01-132 stycznia w Irlandii Północnej, w pobliżu miejscowości Fintona, przewróciła się potężna elektrownia wiatrowa – wysokość jej wieży wynosiła 80 metrów.
Więcej
-
Podsumowując podsumowanie — Piąty Raport IPCC
2015-01-13W minionych miesiącach premierę miały cztery części Piątego Raportu Oceniającego IPCC. Prezentujemy podsumowanie najważniejszych faktów zawartych w tym kompendium wiedzy o klimacie.
Więcej
-
Warsztaty w ramach Pilotażowego Programu Niskowęglowego Rozwoju
2015-01-13Zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu w ramach prac nad Pilotażowym Programem Niskowęglowego Rozwoju dla powiatu Starogardzkiego. Po etapie prac eksperckich, które trwały od listopada ubiegłego roku, przechodzimy do działań konsultacyjnych.
Więcej
-
Już 40% energii w Danii pochodzi z wiatru
2015-01-12Zgodnie ze strategią duńskiego rządu, do 2020 r. połowa energii konsumowanej przez Duńczyków ma pochodzić z wiatru. Wynik produkcji energii wiatrowej w 2014 dowodzi, że ten poziom jest jak najbardziej osiągalny.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności