więcej


Inicjatywy lokalne

Łódzcy studenci budują samochód solarny na międzynarodowy wyścig (18132)

2015-01-27

Drukuj
galeria

Lodz Solar Team

Łódzcy studenci konstruują samochód zasilany energią słoneczną, by wystartować w międzynarodowym wyścigu World Solar Challenge 2015 w Australii. Aby sfinansować swój udział w imprezie, polski zespół zbiera fundusze na portalu crowdfundingowym.

Dotychczas samochody napędzane energią słoneczną traktowane były wyłącznie jako ciekawostka. Służyły głównie do bicia rekordów dystansu przejechanego na jednym ładowaniu baterii, a mieścił się w nich tylko kierowca. Studenci z Politechniki Łódzkiej zamierzają to zmienić, tworząc samochód ekologiczny, ale jednocześnie wygodny i przystosowany do jazdy po mieście.

3000 km po australijskich pustkowiach

Trasa World Solar Challenge liczy 3021 km długości i prowadzi przez pustkowia Australii, z Darwin do Adelaide. Wyścig ma 20-letnią historię i przyciąga zespoły z całego świata. Celem konkursu jest promowanie badań nad samochodami zasilanymi energią słoneczną. Solarne auta będą podzielone na cztery kategorie: „Challenger Class”, „Adventure Class”, „Evolution Class” a także „Cruiser Class”. W tej ostatniej samochody tworzone są pod kątem praktyczności oraz wygody pasażera. Przeznaczone są do ruchu po mieście i muszą pomieścić co najmniej dwóch pasażerów. Studenci z Politechniki Łódzkiej konstruują właśnie miejskiego „cruisera”.

Strategia kluczem do sukcesu

Efektywne bilansowanie zasobów energetycznych i zużycie energii jest kluczem do sukcesu podczas wyścigu. Ważne jest utrzymywanie optymalnej prędkości jazdy, która zależy przede wszystkim od pogody i pojemności baterii. Aby uchwycić jak najwięcej energii słonecznej, panele słoneczne są zazwyczaj skierowane prostopadle do kąta padania promieni słonecznych. Członkowie zespołu w samochodzie eskortującym będą stale zdalnie pobierać dane z samochodu słonecznego na temat jego stanu, a potem wykorzystywać je w opracowywaniu strategii.

Pierwsza drużyna z Europy Środkowo-Wschodniej?

Głównym celem Lodz Solar Team jest promowanie energetyki słonecznej jako ogólnie dostępnego oraz darmowego źródła energii elektrycznej. Studenci chcą zwiększyć stopień wykorzystania energii słonecznej w Polsce, a także wpłynąć na ilość badań nad pojazdami napędzanymi energią elektryczną pochodzącą z promieni słonecznych. Samochód stworzony przez studentów będzie zaprojektowany tak, by koegzystować ze środowiskiem naturalnym w całkowitej zgodzie.

Ważnym aspektem jest również promowanie Polski na arenie międzynarodowej oraz zaprezentowanie naszego potencjału – pokazanie, że również nasz kraj inwestuje w nowoczesną technologię wykorzystującą odnawialne źródła energii.

Lodz Solar Team ma szansę zostać nie tylko pierwszą polską drużyną, która weźmie udział w tym konkursie, ale również pierwszą reprezenacją z całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Zbieranie funduszy

Aby przedsięwzięcie powiodło się, potrzebne jest wsparcie, gdyż jego koszty są ogromne. Zespołowi brakuje pieniędzy na transport do Australii, a także na zakup brakujących podzespołów. W celu zdobycia funduszy studenci zorganizowali zbiórkę na portalu PolakPotrafi, gdzie w zamian za wpłacone kwoty oferują unikatowe nagrody. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.lodzsolarteam.pl oraz na fanpage’u Lodz Solar Team.

Źródło: Lodz Solar Team, za: gramwzielone.pl

http://gramwzielone.pl/


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej