- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
UE przyjmuje bardziej rygorystyczne przepisy w sprawie emisji z obiektów przemysłowych
2010-11-10Przyjęte w dniu 8 listopada br. nowe prawodawstwo Unii Europejskiej spowoduje ograniczenie emisji z dużych obiektów energetycznego spalania w całej UE, przynosząc obywatelom Europy wiele korzyści środowiskowych i zdrowotnych, takich jak spodziewane ograniczenie przedwczesnych zgonów o 13 000 rocznie. Bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji z obiektów przemysłowych zostały zaproponowane przez Komisję Europejską w grudniu 2007 r. Nowe przepisy przyniosą także znaczne oszczędności poprzez zmniejszenie obciążeń administracyjnych i zapewnienie bardziej wyrównanych warunków konkurencji dla przemysłu.
Więcej
-
Konsultacje społeczne w Ministerstwie Środowiska
2010-11-10W Ministerstwie Środowiska trwają obecnie konsultacje społeczne oraz uzgodnienia międzyresortowe w sprawie istotnych dla ochrony klimatu projektów aktów prawnych.
Więcej
-
W poszukiwaniu niskoemisyjnych paliw alternatywnych
2010-11-10Według raportu Komisji Europejskiej Unia potrzebuje długoterminowej strategii dotyczącej paliw alternatywnych, dzięki której mogłaby skutecznie zmniejszyć emisje w sektorze transportu do roku 2050.
Więcej
-
Analiza procesu wzrostu efektywności energetycznej gospodarki polskiej
2010-11-10Polska realizując zobowiązania wynikające z naszego członkostwa w Unii Europejskiej musi w ciągu najbliższych miesięcy wprowadzić wiele działań w dziedzinie efektywności energetycznej. Wedle ogólnie znanej opinii ekspertów uzyskanie wzrostu efektywności powyżej 1% rocznie wyłącznie na podstawie motywującego wpływu wzrostu cen wydaje się nierealne (przy utrzymaniu społecznie akceptowalnej umiarkowanej dynamiki wzrostu cen energii). W niniejszym artykule podjęto próbę oceny istniejącej sytuacji w obszarze racjonalnego gospodarowania energią oraz propozycję mechanizmów pozwalających na wzrost efektywności energetycznej gospodarki polskiej. Ponieważ polski rząd ma do 30 czerwca 2011 rok przedstawić Komisji Europejskiej II krajowy plan działań dotyczących efektywności energetycznej, dlatego główne analizy skupiono na ocenie realizacji powstałego w 2007 roku I planu krajowego.
Więcej
-
Kluczowa rola innowacji we francuskim planie zrównoważonego rozwoju
2010-11-09Ekoinnowacje są kluczowym elementem francuskiej strategii zrównoważonego rozwoju na lata 2010-13, przygotowanej w lipcu przez rządową komisję pod przewodnictwem ministra środowiska, Jean-Louis Borloo.
Więcej
-
Znamy zwycięzców Konkursu Czysty Biznes 2010
2010-11-09W piątek, 5 listopada w Nosalowym Dworze w Zakopanem, ogłoszono listę laureatów Konkursu Czysty Biznes, organizowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska już od 1998 roku. Zwycięzcom wręczono prestiżowe Piramidy Czystego Biznesu za ekologiczne i przynoszące wymierne korzyści rozwiązania, dzięki którym budują przewagę na rynku.
Więcej
-
Znamy zwycięzców Konkursu Czysty Biznes 2010
2010-11-09W piątek, 5 listopada w Nosalowym Dworze w Zakopanem, ogłoszono listę laureatów Konkursu Czysty Biznes, organizowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska już od 1998 roku. Zwycięzcom wręczono prestiżowe Piramidy Czystego Biznesu za ekologiczne i przynoszące wymierne korzyści rozwiązania, dzięki którym budują przewagę na rynku.
Więcej
-
Od bambusowego roweru po brykiety z biomasy
2010-11-09Generator prądu zasilany energią słoneczną, projekt roweru z bambusa czy nowa, ekologiczna pralnia to propozycje tylko trzech spośród trzydziestu zdobywców nagrody SEED 2010, ogłoszonych przez Program Środowiskowy ONZ (UNEP).
Więcej
-
O konkurencji, konsultantach, władzy i pieniądzach, które zapłacimy
2010-11-08Ostatnio przetoczyła się przez Polskę szeroka dyskusja na temat sensowności przeforsowanego przez rząd połączenia dwóch koncernów energetycznych: PGE i Energi. Protestowały instytucje państwowe, jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, i społeczne, jak grupa ekonomistów z prof. Leszkiem Balcerowiczem na czele, największe zrzeszenia biznesowe, jak BCC i Lewiatan. Wskazywano na kosztowność i brak sensu łączenia państwowych koncernów, które razem będą miały ponad 40% rynku energii w Polsce, oraz na realną groźbę – pokażemy, że to raczej pewność – monopolizacji i wzrostu cen energii i kosztów dla klienta.
Więcej
-
Zmiany w turbinach wiatrowych zredukowały śmiertelne zderzenia z nietoperzami
2010-11-08Amerykańscy naukowcy wymyślili sposób na zmniejszenie liczby zderzeń ptaków i nietoperzy z rotorami i łopatami wirników elektrowni wiatrowych. Będzie to skutkować utratą 1 proc. energii rocznie, pozyskiwanej przez turbiny - poinformował portal EurekAlert.
Więcej
-
Pożyczka na czystą energię
2010-11-0825 października w Katowicach podpisano umowę o udzieleniu przez Fundusz preferencyjnej pożyczki w wysokości 40 mln zł na budowę kotła biomasy wraz z urządzeniami pomocniczymi dla bloku 50 MW w Elektrowni Jaworzno III.
Więcej
-
ABC Energooszczędności
2010-11-08Planujący budowę domu nie muszą być przerażeni kilkunastoprocentowym wzrostem cen energii. Wystarczy kompleksowo zaplanować inwestycję i przestrzegać kilku zasad dotyczących energooszczędnego budowania, aby cieszyć się ciepłem w domu i niższymi wydatkami na ogrzewanie.
Więcej
-
Niemieccy naukowcy opracowali nowy projekt hydroelektrowni
2010-11-06Naukowcy z Technische Universitaet Muenchen (TUM) w Niemczech opracowali nowy projekt małej hydroelektrowni – prostej, wydajnej, bezpiecznej dla środowiska i pracującej nawet na niewielkich i średnich tamach – poinformował serwis EurekAlert.
Więcej
-
Odkryto nowy materiał na ogniwa słoneczne
2010-11-06Fizycy z Rutgers University w USA odkryli nowy materiał, który może umożliwić produkcję tanich i wydajnych ogniw słonecznych – poinformował serwis Eurekalert.
Więcej
-
Budget review - Komisji Europejskiej wizja przyszłego budżetu UE (lub jej brak)
2010-11-0519 października opublikowany został długo oczekiwany Komunikat KE podsumowujący proces przeglądu budżetu Unii Europejskiej. Dokument ten miał ukazać się już w 2008 lub 2009, a do powstałego opóźnienia przyczyniła się przedłużająca ratyfikacja Traktatu Lizbońskiego, wejście w życie nowej strategii Europe 2020 i powołanie Komisji w nowym składzie. Część przeglądu stanowiły konsultacje społeczne, które Komisja prowadziła za pośrednictwem Internetu do czerwca 2008.
Więcej
-
Polskie klimatyczne zazielenianie w Japonii
2010-11-05Promocja polskiego Systemu Zielonych Inwestycji (GIS) oraz nowych obszarów współpracy pomiędzy Polską i Japonią w ramach projektów związanych z redukcją emisji gazów cieplarnianych i ochroną środowiska – były głównymi celami wizyty ministra środowiska prof. Andrzeja Kraszewskiego w Tokio.
Więcej
-
Test na ekologię
2010-11-05Elektryczne auta są testowane w pięciu polskich miastach. Samochód elektryczny ma wiele zalet. Jest tani w użytkowaniu, cichy i ekologiczny. Ale to wciąż jeszcze pieśń przyszłości. Grupa firm z różnych części Polski, skupionych w konsorcjum Klaster Green Stream, wpadła na pomysł, jak sprawić, by idea się rozszerzała i by za kilka lat po polskich ulicach zaczęły jeździć elektryczne autka.
Więcej
-
Komisja proponuje wprowadzenie norm bezpieczeństwa w zakresie ostatecznego składowania odpadów promieniotwórczych
2010-11-05W dniu 3 listopada br. Komisja przedstawiła wniosek dotyczący norm bezpieczeństwa w zakresie składowania wypalonego paliwa jądrowego oraz odpadów promieniotwórczych pochodzących z elektrowni jądrowych bądź powstałych w związku z działalnością medyczną lub badawczą.
Więcej
-
Powstaje konsorcjum badające inteligentne sieci elektroenergetyczne
2010-11-05Konsorcjum prowadzące badania nad rozwojem inteligentnych sieci elektroenergetycznych powstaje pod przewodnictwem Politechniki Wrocławskiej. Deklarację o powołaniu organizacji zrzeszającej instytucje naukowe oraz gospodarcze podpisano 3 listopada we Wrocławiu.
Więcej
-
Włączenie sektora lotniczego do EU ETS
2010-11-04Unia Europejska jako jeden z liderów w walce ze zmianami klimatycznymi, w ramach tworzenia swojej polityki związanej z rozszerzaniem Wspólnotowego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (EU ETS), nie mogła pozostać obojętna na przyrost emisji z międzynarodowego sektora transportu lotniczego w latach 1990 – 2006 o prawie 100%. W tym samym okresie całkowita emisja gazów cieplarnianych w ramach UE spadła o 3%, lecz emisja z wspólnotowego sektora lotniczego wzrosła o 30% i utrzymała dynamikę wzrostową.
Więcej
-
Brytyjski kompleksowy plan redukcji emisji CO2
2010-11-04Raport opublikowany przez brytyjską organizację Centre for Alternative Technology przedstawia wnioski po wprowadzeniu programu „Zeroemisyjna Wielka Brytania do roku 2030” oraz podkreśla potrzebę międzynarodowej współpracy.
Więcej
-
Debata "Efektywność podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski. Rola państwa i biznesu"
2010-11-04Koalicja Klimatyczna zaprasza na debatę "Efektywność podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski. Rola państwa i biznesu". Debata odbędzie się 10 listopada (środa) w Warszawie. Debata organizowana przez Koalicję Klimatyczną ma być wymianą informacji na temat możliwości zwiększania efektywności energetycznej przy obecnych uwarunkowaniach politycznych, prawnych i administracyjnych oraz potrzeby niezbędnych zmian tych uwarunkowań.
Więcej
-
Rower przez cały rok - tylko jak?
2010-11-04Chociaż ostatnie dni, jak na tę porę roku, były ciepłe, zima nadchodzi wielkimi krokami. W mediach można już usłyszeć, że sezon na rower powoli mija... Ale dla prawdziwego entuzjasty dwóch kółek każda pora roku jest odpowiednia, a jak mówią najbardziej zapaleni – "sezon rowerowy kończy się dopiero w chwili śmierci rowerzysty". Mimo że wielu z nich nie zważa na warunki pogodowe i zagrożenia czyhające na każdym kroku, to nie należy rowerzystów zostawiać samych sobie, lecz wyjść naprzeciw ich potrzebom.
Więcej
-
Rośnie las dzięki e-pitom
2010-11-041000 dębów i grabów w Wielkopolskim Parku Narodowym to efekt kampanii ekologicznej e-las, w ramach której firma e-file, producent programu do rozliczania deklaracji podatkowych e-pity, przekazywała 1 grosz za każde pobranie aplikacji przez podatników.
Więcej
-
Odpadki rolne na wagę złota
2010-11-04Gromadzenie resztek z produkcji rolnej mogłoby się okazać dochodowym przedsięwzięciem dla europejskiego sektora rolnego, gdyby unijne przepisy pozwalały na dopłaty do produkcji biopaliw z biomasy.
Więcej
-
Początkowe wsparcie finansowe projektów niskoemisyjnych
2010-11-03Fundusz na rzecz rozruchu pomocy technicznych (SCAF) pomaga inwestorom finansować wczesne fazy rozwoju technologii czystej energii w krajach rozwijających się. Zadaniem funduszu powołanego przez Program Środowiskowy ONZ, banki rozwoju Azji i Afryki oraz Globalny Fundusz Ochrony Środowiska (GEF) jest pobudzanie przedsięwzięć związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i poprawą efektywności energetycznej w krajach rozwijających się.
Więcej
-
KE uruchamia społeczne konsultacje w sprawie harmonogramu przejścia do roku 2050 na gospodarkę niskoemisyjną
2010-11-0327 października Komisja Europejska rozpoczęła rozmowy o planach dotyczących gospodarki węglowej na rok 2050.
Więcej
-
O gazie z łupków podczas II Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego
2010-11-02Główny Geolog Kraju, dr. Henryk Jacek Jezierski wziął udział w II Kongresie Polskiego Przemysłu Gazowniczego w Wiśle. Tematem przewodnim konferencji, która odbyła się 27 października 2010r., był „Gaz ziemny paliwem XXI wieku” z uwzględnieniem „Rynku gazu ziemnego w Europie Środkowej – kierunki ewolucji i nowe wyzwania”.
Więcej
-
Ku ekologicznej klimatyzacji
2010-11-02Klimatyzatory wykorzystujące energię odnawialną (np. energię słoneczną) wkrótce wejdą do masowej produkcji – to kamień milowy na drodze do redukcji zmian klimatycznych oraz wycofania z użycia gazów cieplarnianych, takich jak wodorochlorofluorowęglowodory (HCFC).
Więcej
-
O gazie z łupków podczas II Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego
2010-11-02Główny Geolog Kraju, dr. Henryk Jacek Jezierski wziął udział w II Kongresie Polskiego Przemysłu Gazowniczego w Wiśle. Tematem przewodnim konferencji, która odbyła się 27 października 2010r., był „Gaz ziemny paliwem XXI wieku” z uwzględnieniem „Rynku gazu ziemnego w Europie Środkowej – kierunki ewolucji i nowe wyzwania”.
Więcej
-
Inwestycje w odnawialne źródła energii wyzwaniem dla polskich inwestorów
2010-11-02Odnawialne Źródła Energii (OZE) stają się coraz popularniejsze i są znacznie częściej wykorzystywane. Ich zasoby odnawiają się w naturalnych procesach i nie wyczerpują się, co odróżnia je od źródeł konwencjonalnych Jednakże, prowadzenie inwestycji w zakresie odnawialnych źródeł energii wciąż przysparza polskim inwestorom i wykonawcom wiele pytań w aspekcie prawnym, administracyjnym i ekonomicznym. Problemy, jakie napotykają inwestorzy pojawiają się na każdym etapie planowania, przygotowania i realizacji inwestycji w sektorze OZE.
Więcej
-
Wytyczne w sprawie pogodzenia polityki rozwoju energii wiatrowej z polityką w zakresie różnorodności biologicznej
2010-11-02Chociaż generalnie energia wiatrowa nie stanowi zagrożenia dla dzikiej przyrody, źle położone lub wadliwie zaprojektowane farmy wiatrowe mogą mieć negatywny wpływ na wrażliwe gatunki i siedliska. Dlatego też Komisja Europejska opublikowała wytyczne dotyczące rozwoju energii wiatrowej na chronionych obszarach naturalnych.
Więcej
-
O gazie z łupków podczas II Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego
2010-11-02Główny Geolog Kraju, dr. Henryk Jacek Jezierski wziął udział w II Kongresie Polskiego Przemysłu Gazowniczego w Wiśle. Tematem przewodnim konferencji, która odbyła się 27 października 2010r., był „Gaz ziemny paliwem XXI wieku” z uwzględnieniem „Rynku gazu ziemnego w Europie Środkowej – kierunki ewolucji i nowe wyzwania”.
Więcej
-
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska remontując szkoły ogranicza emisję CO2
2010-11-01Większość polskich szkół to obiekty o nieodpowiednio zaizolowanych ścianach, nieszczelnych oknach i przestarzałej instalacji grzewczej, a więc generujące nie tylko wysokie koszty utrzymania, lecz także zwiększające emisję CO2 do atmosfery. Fundacja Partnerstwo dla Środowiska chce to zmienić – wraz z firmą Knauf Insulation rozpoczęła realizację akcji „Ekoszkoła”.
Więcej
-
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska remontując szkoły ogranicza emisję CO2
2010-11-01Większość polskich szkół to obiekty o nieodpowiednio zaizolowanych ścianach, nieszczelnych oknach i przestarzałej instalacji grzewczej, a więc generujące nie tylko wysokie koszty utrzymania, lecz także zwiększające emisję CO2 do atmosfery. Fundacja Partnerstwo dla Środowiska chce to zmienić – wraz z firmą Knauf Insulation rozpoczęła realizację akcji „Ekoszkoła”.
Więcej
-
Odnawialne Źródła Energii. Jakie działania należy podjąć, by ułatwić rozwój tego sektora?
2010-11-01Jedno z największych spotkań branży OZE było dobrą okazją do sformułowania wniosków i postulatów, które powinny usprawnić i ułatwić rozwój tego sektora. Jakich rozwiązań oczekują przedsiębiorcy? Jakie działania należy podjąć, aby przyspieszyć realizację inwestycji i osiągnąć cel obligatoryjny ustalony na 15 proc. udział energii ze źródeł odnawialnych w stosunku do finalnego zużycia energii brutto w roku 2020?
Więcej
-
Naukowcy z UW pracują nad bezpiecznymi ogniwami wodorowymi
2010-10-31Magazynowanie wodoru do zasilania urządzeń, np. samochodów, nie musi grozić wybuchem. Nad nowymi katalizatorami, umożliwiającymi wydajne i bezpieczne pozyskiwanie wodoru z ciał stałych, pracują naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego.
Więcej
-
MEW - nowa elektrownia w województwie podlaskim
2010-10-31MEW 4, spółka zależna MEW S.A., zbuduje małą elektrownię wodną w województwie podlaskim. Inwestycja której koszt szacowany jest na ok. 3 mln zł zostanie oddana do użytku w IV kwartale 2011 r.
Więcej
-
Polscy partnerzy i koalicjanci wspierają Forum Rozwoju Efektywnej Energii
2010-10-30Do powstałej kilka tygodni temu Inicjatywy FREE dołączają pierwsi polscy partnerzy i koalicjanci. Wśród nich jest Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich (FAOW) oraz Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP) i firmy Ariston Thermo Polska, DESA Poland, Isover, Junkers, Robur, a także SGB (Spółdzielcza Grupa Bankowa). Wszystkim przyświeca wspólny cel, troska o potrzeby energetyczne społeczności wiejskich i podmiejskich.
Więcej
-
Elektrociepłownia na biomasę
2010-10-30Koncern energetyczny Fortum uruchomił w Częstochowie swoją pierwszą elektrociepłownię w Polsce. Wartość inwestycji wyniosła 530 mln zł. Elektrociepłownia dysponuje najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi dostępnymi na polskim rynku. Zainstalowano w niej wysokosprawny i zautomatyzowany kocioł fluidalny, umożliwiający zachowanie rygorystycznych standardów ekologicznych obiektu.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności