- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
Kolektory słoneczne i systemy fotowoltaiczne w energetyce prosumenckiej
2013-04-04Przedstawiciele zarówno branży kolektorów słonecznych jak i systemów fotowoltaicznych spotkają się w dniach 13-14 maja br. w Toruniu w Dworze Artusa, gdzie odbędzie się VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej. Temat przewodni tegorocznego Forum to słoneczna energetyka prosumencka.
Więcej
-
Mieszkańcy będą walczyć ze smogiem nad Krakowem
2013-04-03Mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckorony, Krakowa będą walczyć z zanieczyszczonym powietrzem. W ramach akcji „Zabij smoga nad Krakowem" zasadzą 12 tys. drzewek.
Więcej
-
Premier nie odpowiada na maile obywateli. Greenpeace interweniuje
2013-04-03Blisko 6000 maili w sprawie ustawy o odnawialnych źródłach energii wysłali obywatele do premiera Donalda Tuska. Nikt nie doczekał się odpowiedzi. Dlatego Robert Cyglicki, dyrektor programowy Greenpeace Polska, zdecydował się napisać do szefa polskiego rządu list otwarty.
Więcej
-
Resort środowiska: nowe prawo wodne nie obciąży spółek energetycznych
2013-04-03Projekt Prawa wodnego z końcem marca miał trafić do parlamentu, ale w resorcie środowiska dopiero trwają prace nad jego założeniami. Dyskusje dotyczą głównie wysokości i sposobu naliczania opłat, jakie spółki energetyczne będą musiały płacić za korzystanie z wody.
Więcej
-
Szkoła przyszłości
2013-04-02Zgodnie z Dyrektywą Unijną w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, obowiązek budowy szkół o niemal zerowym zużyciu energii wejdzie w życie w 2019 roku. Tymczasem pasywne budynki jednostek publicznych to prawdziwa rzadkość na polskim rynku.
Więcej
-
ATM Systemy Informatyczne chce zarabiać na oprogramowaniu dla inteligentnych liczników
2013-04-02Około 7,5 mld to koszt wymiany 16,7 mln liczników we wszystkich gospodarstwach domowych w Polsce. Nowe urządzenia oznaczają niższe rachunki dla konsumentów za energię, wyższe zyski dla operatorów systemów dystrybucyjnych, a dla firm informatycznych – lukratywne kontrakty. I na tym właśnie chce zarabiać firma ATM Systemy Informatyczne, która stworzyła już oprogramowanie dla inteligentnych liczników dla Energi Operator.
Więcej
-
Konkurs „Zayed Future Energy Prize”
2013-04-01Trwa konkurs „Zayed Future Energy Prize", którego celem jest uhonorowanie dokonań w zakresie energii odnawialnych i zrównoważonego rozwoju technologicznego. W przedsięwzięciu mogą wziąć udział firmy, organizacje pozarządowe, uczelnie oraz osoby indywidualne.
Więcej
-
W gminie Małogoszcz powstanie farma wiatrowa o mocy 24 MW. Mieszkańcy są
2013-03-31„Chcemy budowy wiatraków - bo chcemy również rozwoju gminy" takimi słowami mieszkańcy Gminy Małogoszcz zwrócili się do władz, udzielając swojego poparcia budowie farmy wiatrowej. Petycja wraz z prawie 600 podpisami została wczoraj przedstawiona podczas sesji rady Gminy Małogoszcz. Mieszkańcy podkreślają w niej, że taka inwestycja jest szansą na rozwój dla całej Gminy i nie można z niej rezygnować.
Więcej
-
Meteorolog: możemy ograniczyć skutki żywiołu
2013-03-30Nie wygramy z naturą, ale możemy ograniczyć skutki żywiołu – powiedział w rozmowie z PAP prof. Mirosław Miętus, kierownik Katedry Meteorologii i Klimatologii w Instytucie Geografii na Uniwersytecie Gdańskim.
Więcej
-
Konsultacje do projektu „Strategicznego planu adaptacji 2020"
2013-03-30Ministerstwo Środowiska z dniem 22 marca br. oddało do konsultacji społecznych projekt „Strategicznego planu adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030 (SPA2020)".
Więcej
-
Robin Welling o przemyśle słonecznym w Polsce i Europie
2013-03-29Jednym z prelegentów podczas tegorocznego Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej będzie Robin Welling – Prezydent Europejskiej Federacji Przemysłu Energetyki Słonecznej. Z Instytutem Energetyki Odnawialnej, organizatorem wydarzenia, rozmawia o rynku kolektorów słonecznych i perspektywach rozwoju sektora w Polsce.
Więcej
-
Unia zwiększy limity emisji w transporcie
2013-03-29Komisja Europejska przygotowuje się do wprowadzenia nowych standardów w emisji CO2 w transporcie. Unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard podkreśla, że zmiany mają na celu nie tylko ochronę klimatu, lecz także zwiększenie oszczędności dla konsumentów oraz podniesienie konkurencyjności i innowacyjności europejskiego przemysłu samochodowego. Jest kilka sposobów, by unijny transport stał się bardziej zielony.
Więcej
-
Europejski przemysł a polityka klimatyczna: co nas czeka?
2013-03-29Jakie powinny być kierunki unijnej polityki energetyczno-klimatycznej po 2020 roku? Jak powinna wyglądać strategia rozwoju polskiego przemysłu? Jak wygląda przyszłość produkcji energii i jakie znaczenie będzie to miało dla przemysłu chemicznego? – na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy sympozjum EurActiv.pl.
Więcej
-
Z dyplomatami o COP19
2013-03-29Przygotowania do konferencji klimatycznej COP19 były przedmiotem spotkania z przedstawicielami placówek dyplomatycznych, które odbyło się 28 marca br. w Ministerstwie Środowiska.
Więcej
-
Polityka prywatności
2013-03-28Szanując Państwa prawo do prywatności, opracowaliśmy poniższy dokument prezentujący zasady gromadzenia, przetwarzania i wykorzystywania informacji o użytkownikach naszego portalu.
Więcej
-
Jeżowce nadzieją na pozbycie się CO2
2013-03-28Niewielkie morskie zwierzęta mogą odegrać kluczową rolę w wyłączeniu sporych ilości dwutlenku węgla z obiegu i tym samym ograniczaniu zmian klimatu – poinformowało niedawno czasopismo naukowe "Catalysis Science & Technology".
Więcej
-
Komisja opracowuje ramy działania w dziedzinie polityki klimatycznej i energetycznej na okres do roku 2030
2013-03-28Komisja Europejska zrobiła pierwszy krok w kierunku opracowania ram prawnych dla unijnej polityki energetycznej i klimatycznej do 2030 roku. Było nim przyjęcie zielonej księgi, w której ogłoszono rozpoczęcie konsultacji społecznych dotyczących polityki w tej dziedzinie. Komisja opublikowała również komunikat konsultacyjny o przyszłości procesu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (ang. carbon capture and storage − CCS) w Europie. Celem komunikatu jest zapoczątkowanie debaty nad wariantami działań, które zagwarantują doskonalenie tej technologii.
Więcej
-
Jak modernizować energetycznie polską wieś
2013-03-2825 marca br. w Centrum Prasowym PAP w Warszawie Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE) zorganizowało debatę poświęconą modernizacji energetycznej polskiej wsi i roli poszczególnych źródeł energii w tym procesie. Wydarzenie połączone było z premierą 2. edycji Białej Księgi, najnowszego dokumentu analizującego sytuację energetyczną na obszarach wiejskich w Polsce.
Więcej
-
Pokazowa mikrobiogazowania rolnicza
2013-03-27W Katowicach, na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Euro Centrum", powstała pokazowa mikrobiogazownia polskiej spółki Mikrobiogaz. Spółka stworzyła ją z myślą o mniejszych gospodarstwach rolnych, które nie mają dużego, własnego zaplecza surowcowego.
Więcej
-
"Rosnący" problem wybrzeży
2013-03-27Arktyczna pokrywa lodowa maleje w alarmującym tempie. Jej zanik może wpływać na zmianę wzorców pogodowych w rejonach arktycznych i wywoływać silniejsze niż dotychczas sztormy oraz huragany. Wzrastający poziom morza przyśpiesza abrazję wybrzeży na całym świecie, zwiększa fale powodziowe i zanieczyszcza zasoby wody pitnej. Jak miasta portowe i społeczności żyjące u nabrzeży mogą radzić sobie w nowych warunkach?
Więcej
-
Projekt światowego porozumienia w sprawie zmian klimatu w 2015 r.
2013-03-27Komisja Europejska przyjęła komunikat konsultacyjny rozpoczynający publiczną debatę na temat tego, jaki kształt powinno mieć nowe porozumienie międzynarodowe na rzecz walki ze zmianami klimatu. W dokumencie tym postawiono szereg ważnych pytań i poproszono zainteresowane strony, aby przedstawiły swoje poglądy na temat nowego porozumienia, które ma zostać opracowane przed końcem 2015 r., a zacznie obowiązywać w 2020 r.
Więcej
-
Komentarz Koalicji Klimatycznej do artykułu "Rząd chce oddzielić prawdziwe organizacje ekologiczne od ekoterrorystów", opublikowanego na portalu gazlupkowy.pl i cire.pl.
2013-03-27Koalicja Klimatyczna zwraca się z prośbą o wyjaśnienie zawartego w tekście stwierdzenia: "Polskie Ministerstwo Środowiska jednoznacznie opowiada się po stronie inwestorów". Czy jest to oficjalne stanowisko Ministerstwa? Czy, w takim razie, ministerstwo postrzega społeczeństwo obywatelskie jako stronę przeciwną? Co w praktyce oznacza takie stwierdzenie? Jednocześnie Koalicja Klimatyczna pragnie uzupełnić informacje zawarte w tekście, a dotyczące regulacji obowiązujących w innych krajach Unii Europejskiej.
Więcej
-
TAURON bada CCS
2013-03-27TAURON Polska Energia, jako pierwsza spółka energetyczna w Polsce, będzie prowadzić prace badawcze nad wychwytywaniem dwutlenku węgla ze spalin. Pilotowa przewoźna instalacja Grupy TAURON już za miesiąc rozpocznie pracę w Elektrowni Łaziska. Projekt badawczy prowadzony jest przy współpracy Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w ramach zadania realizowanego przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Więcej
-
Godzina dla Ziemi WWF: zgasły obiekty w 150 państwach!
2013-03-26W sobotę 23 marca o 20.30 czasu lokalnego zgasło oświetlenie Opery w Sydney, Emipre State Building w Nowym Jorku, Bramy Indii w Delhi, Wieży Eiffla w Paryżu, Bramy Brandenburskiej w Berlinie, Big Bena w Londynie i... Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Więcej
-
Europejski rynek micro-CHP potrzebuje rządowego wsparcia
2013-03-26Sprzyjające przepisy i ułatwienia są niezbędne do pobudzenia masowej produkcji i redukcji kosztów. Ponad 5 milionów sprzedawanych rocznie konwencjonalnych kotłów grzewczych można by było zastąpić mikroukładami kogeneracyjnymi (ang. micro-combined heat and power, micro-CHP). Jednakże brak spójnej polityki i przepisów, niestabilne wsparcie rządu i brak inicjatyw na rzecz edukacji konsumentów w zakresie korzyści płynących z tej technologii, stanowią poważne zagrożenie dla dalszego rozwoju europejskiego rynku micro-CHP. Warunkiem niezbędnym do pobudzenia rynku jest opracowanie sprzyjających przepisów prawnych, a także wsparcie finansowe oraz szeroka kampania promocyjna.
Więcej
-
Europejskie Słoneczne Dni już po raz 3 w Polsce!
2013-03-26Maj będzie wyjątkowo słoneczny w tym roku – ponad 90 wydarzeń w całej Polsce ma zwrócić uwagę mieszkańców gmin i miast, dzieci i dorosłych na energetykę słoneczną i jej możliwość wykorzystania w każdym domu.
Więcej
-
Parlament Europejski nawołuje do przyjęcia zobowiązań dotyczących OZE na rok 2030
2013-03-25Komitet Przemysłu, Transportu, Badań i Energii (The Industry, Transport, Research and Energy, ITRE) przy Parlamencie Europejskim 19 marca przyjął raport Herberta Reula, niemieckiego europosła. Wzywa on Komisję Europejską do ustanowienia wiążących celów udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym w 2030 roku.
Więcej
-
Ceny zielonych certyfikatów cały czas niskie. Ustawa o OZE wciąż nie trafiła do Sejmu
2013-03-25Ceny zielonych certyfikatów są tak niskie, że przedsiębiorcom nie opłaca się inwestowanie w odnawialne źródła energii. Dlatego wiceminister gospodarki, Jerzy Witold Pietrewicz, zapowiedział wdrożenie rozwiązań stabilizujących ten rynek. Jego poprzednik przypomina, że gotowe rozwiązania już są zapisane – w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Prace nad dokumentem ostatnio spowolniły, mimo że minister gospodarki zapowiadał ich przesłanie do Sejmu przed końcem marca br.
Więcej
-
"Fotowoltaika osiągnie grid parity, koncerny energetyczne muszą to zrozumieć"
2013-03-24Zdaniem amerykańskiego sekretarza Departamentu Energii, Stevena Chu, w ciagu najbliższych 10 lat fotowoltaika stanie się w pełni konkurencyjna cenowo z najtańszymi technologiami produkcji energii.
Więcej
-
Wciąż większość towarów wyjeżdża z portów w Trójmieście samochodami. Mają to zmienić inwestycje kolejowe
2013-03-24Nie gęstość, lecz jakość sieci kolejowej jest największym problemem dla transportu intermodalnego w Polsce. Bez kosztownej modernizacji infrastruktury pociągi towarowe będą przegrywać pod względem prędkości z transportem drogowym. Obecnie ponad połowa kontenerów trafiających do portów w Gdańsku i Gdyni opuszcza je drogami – jest więc pole do rozwoju dla kolei.
Więcej
-
KGHM szuka oszczędności w zużyciu i kosztach energii
2013-03-23KGHM chce nawet o kilkanaście procent obniżyć zużycie energii elektrycznej. W tym celu wdraża cały program inwestycji, które mają zwiększyć efektywność energetyczną spółki. Dziś KGHM jest drugim w kraju, po PKP, konsumentem energii. Jak podkreślają władze koncernu, koszty z tym związane stanowią coraz większy „kawałek tortu", jakim są ogólne koszty działalności.
Więcej
-
Co robisz o 20:30? Godzina dla Ziemi WWF już dziś!
2013-03-23Na pięć dni przed akcją 55 miast oficjalnie przyłączyło się do Godziny dla Ziemi WWF! Dziś o 20:30 zgaśnie oświetlenie najbardziej charakterystycznych budynków i obiektów w całej Polsce. Na symboliczną godzinę zostanie wygaszone oświetlenie takich obiektów jak: Stadion Narodowy, Zamek Królewski i Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Złota Brama i Bazylika Mariacka w Gdańsku oraz Sukiennice i Kopiec Kościuszki w Krakowie.
Więcej
-
Wady w implementacji dyrektyw unijnych ws. OZE
2013-03-22Polska jako członek Unii Europejskiej zobowiązana jest do realizowania wspólnej polityki ustalonej przez instytucje Unijne oraz przestrzegania aktów prawa unijnego. Jednym z ważniejszych aktów prawa pochodnego UE są dyrektywy – wskazane w art. 288 TfUE. Zgodnie z definicją traktatową są one kierowane do państw członkowskich i wymagają implementacji do prawa wewnętrznego. Służą one zbliżeniu wewnętrznych systemów prawnych państw członkowskich i harmonizacji prawa unijnego.
Więcej
-
Dlaczego potrzebujemy ustawy o odnawialnych źródłach energii?
2013-03-22Zgodnie z ostatnim projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii, każdy z nas będzie mógł produkować prąd w przydomowych elektrowniach. Będziemy też mogli oddawać nadwyżki energii elektrycznej do sieci bez zbędnych pozwoleń i biurokratycznej udręki. Dokument ten jest gotowy i czeka na ruch ze strony wicepremiera Janusza Piechocińskiego oraz premiera Donalda Tuska.
Więcej
-
Projekt mostu energetyczny Polska-Litwa wchodzi w fazę pozyskiwania zgód. Budowa ma zakończyć się w 2015 r.
2013-03-22Zakończył się pierwszy etap w procesie budowy mostu energetycznego pomiędzy Polską a Litwą. Zostały już podpisane umowy z wykonawcami, ale teraz czeka ich trudna faza pozyskiwania zgód, pozwoleń i decyzji środowiskowych. Inwestycja jest warta ponad 1,7 mld zł i ma się zakończyć do 2015 r. Połączy kraje nadbałtyckie z polską i europejską siecią.
Więcej
-
Polska zagrożona ogromnymi karami za brak ustawy o OZE
2013-03-21Polska może spodziewać się dotkliwych kar finansowych za brak ustawy o odnawialnych źródłach energii. Komisja Europejska ogłosiła decyzję w sprawie skierowania przeciwko Polsce sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Gotowy projekt ustawy czeka w ministerstwie gospodarki ale jego przyjęcie blokuje resort skarbu państwa i finansów.
Więcej
-
Rządy państw UE utrudniają sobie realizację długoterminowych celów OZE
2013-03-21Przedstawiciele sektora energii odnawialnej w ramach inicjatywy "Keep on track!" ostrzegają, że choć Unia Europejska zrealizowała swoje cele częściowe na rok 2010, określone w dyrektywie o OZE (2009/EC/28), ostatnie polityczne zmiany mogą zagrozić realizacji celów na rok 2020.
Więcej
-
Jak nie dyskutować o atomie
2013-03-21Krzysztof Kamieniecki dla ChronmyKlimat.pl: Można by powiedzieć, że o przyszłości atomu w Polsce nie warto już debatować, bo kilku członków rządu z premierem na czele potwierdziło 12 marca br. wcześniejsze decyzje, że będziemy mieli elektrownię atomową.
Więcej
-
Śnieżyce i huragany a topnienie Arktyki
2013-03-21Łączenie wzrostu intensywności śnieżyc na półkuli północnej z globalnym ociepleniem w pierwszej chwili wydaje się być bezpodstawne, lecz naukowcy zauważają coraz więcej powiązań. Również coraz większa moc sztormów wydaje się być powiązana ze zmianami klimatu. Być może superhuragan Sandy powstał na skutek rekordowego ubytku arktycznych lodów. Wyjaśnienie tych zależności nie jest jednak takie proste.
Więcej
-
Zielona – czarna energia
2013-03-21Czy współspalanie to rzeczywiście zielona energia? Wątpliwości budzi już sama kwalifikacja współspalania biomasy z paliwami konwencjonalnymi do grupy odnawialnych źródeł energii.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności