więcej


Energetyka

Europejski rynek micro-CHP potrzebuje rządowego wsparcia (15462)

2013-03-26

Drukuj

Sprzyjające przepisy i ułatwienia są niezbędne do pobudzenia masowej produkcji i redukcji kosztów. Ponad 5 milionów sprzedawanych rocznie konwencjonalnych kotłów grzewczych można by było zastąpić mikroukładami kogeneracyjnymi (ang. micro-combined heat and power, micro-CHP). Jednakże brak spójnej polityki i przepisów, niestabilne wsparcie rządu i brak inicjatyw na rzecz edukacji konsumentów w zakresie korzyści płynących z tej technologii, stanowią poważne zagrożenie dla dalszego rozwoju europejskiego rynku micro-CHP. Warunkiem niezbędnym do pobudzenia rynku jest opracowanie sprzyjających przepisów prawnych, a także wsparcie finansowe oraz szeroka kampania promocyjna.

Według najnowszej analizy globalnej firmy Frost & Sullivan, zatytułowanej „Szanse rozwoju europejskiego rynku micro-CHP", największe postępy w promowaniu tej technologii zrobiły Niemcy. Oprócz wznowienia programu dotacji CHP, niemiecki rząd ogłosił, że w 2012 roku przeznaczy sumę 20 mln EUR na mikroukłady CHP i miniukłady CHP. Pewne pozytywne zmiany w zasadach promowania technologii micro-CHP zaobserwowano także w Wielkiej Brytanii. Dania, Włochy, Francja, Polska iCzechy to mniejsze rynki wschodzące; zaś trudny okres czeka sektor w Holandii i Belgii.

„Obecnie oferowane i prezentowane korzyści ze stosowania tej technologii są nie wystarczające, jeśli chodzi o pobudzenie masowej komercjalizacji rynku micro-CHP" – stwierdzają analitycy Frost & Sullivan. „Decydenci muszą zdać sobie sprawę z korzyści płynących z wykorzystania tej technologii na szerszą skalę, zarówno na poziomie UE, jak i na poziomie regionalnym".

Dyrektywa Komisji Europejskiej w sprawie efektywności energetycznej (Energy Efficiency Directive, EED), przyjęta w 2011 roku, ożywiła sytuację w sektorze kogeneracji. Uczestnicy rynku mają nadzieję, że prowadzone działania prośrodowiskowe, którym towarzyszą wysiłki zmierzające do zbudowania bardziej efektywnej energetycznie gospodarki, przyczynią się do wzrostu rządowego wsparcia dla micro-CHP.

Jednakże największą do tej pory przeszkodą na drodze rozwoju tego sektora jest brak stałego wsparcia rządowego. Wpłynęło to bezpośrednio na poziom inwestycji i spowodowało kryzys zaufania zarówno wśród dotychczasowych, jak i potencjalnych, nowych uczestników rynku.

„Lepsze przepisy i bardziej zdecydowane działania wspierające rynek mikroukładów CHP to główny warunek wzrostu tego sektora" – podsumowują analitycy Frost & Sullivan. „Bez odpowiedniego wsparcia finansowego trudno mówić o konkretnym poziomie sprzedaży".

Wsparcie rządowe oraz strategiczna gotowość firm do promowania micro-CHP to kluczowe czynniki warunkujące masową popularyzację tej technologii. Przy wysokim poziomie sprzedaży zmaleją także koszty technologiczne.

„W zależności od wysokości dostępnych dotacji, nastąpi albo rozwój rynku, albo jego koniec" – ostrzegają analitycy Frost & Sullivan. „W tym kontekście, problem hamujący rozwój tej branży tkwi bardziej w samych przepisach niż w kwestiach technicznych".

 

źródło: Frost & Sullivan

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej