- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
Jeżowce nadzieją na pozbycie się CO2 (15541)
2013-03-28Drukuj
Niewielkie morskie zwierzęta mogą odegrać kluczową rolę w wyłączeniu sporych ilości dwutlenku węgla z obiegu i tym samym ograniczaniu zmian klimatu – poinformowało niedawno czasopismo naukowe "Catalysis Science & Technology".
Jeżowce to niewielkie kuliste, osiągające maksymalnie do 12 cm średnicy, różnorodnie ubarwione organizmy, gęsto pokryte wapiennymi kolcami. Zamieszkują dna wód słonych wszystkich stref geograficznych kuli ziemskiej, choć najczęściej spotkamy je w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Okazuje się, że całkiem łatwo przychodzi im pobieranie CO2 bezpośrednio z wody i wbudowywanie go w swój szkielet.
Dwutlenek węgla bardzo szybko może zostać przekształcony w rozpowszechniony w przyrodzie, nieszkodliwy związek organiczny, jakim jest węglan wapnia. Stanowi on ok. 4% skorupy ziemskiej. Szacuje się, że jest rezerwuarem ok. 1,5 biliarda ton gazu. Minerał jest całkowicie stabilny i powszechnie stosowany do wytwarzania cementu oraz innych materiałów, np. odlewów gipsowych w szpitalach. Jest też głównym składnikiem skorupy organizmów morskich, ślimaków, ostryg oraz jaj. Morskie jeżowce do uwięzienia dwutlenku węgla i przekształcenia go w węglan wapnia potrzebują jedynie niklu.
Główna autorka badań, dr Lidija Šiller z Uniwersytetu w Newcastle, opowiada, jak doszło do tego przypadkowego odkrycia. "Chcieliśmy zrozumieć szczegółowo reakcje kwasu węglowego – to, co się dzieje, gdy CO2 reaguje z wodą – i potrzebowaliśmy katalizatora w celu przyspieszenia tego procesu. W tym samym czasie interesowało mnie, w jaki sposób organizmy, a w szczególności jeżowiec, absorbuje dwutlenek węgla i zamienia go w węglan wapnia, który dołącza do swojego szkieletu".
Zestawienie tych dwóch badań okazało się strzałem w dziesiątkę. "Kiedy przyjrzeliśmy się jeżowcowi, odkryliśmy dużą koncentrację niklu w jego egzoszkielecie. Wzięliśmy nanocząsteczki niklu i wykorzystaliśmy je w naszym teście z kwasem węglowym. Cały dwutlenek węgla został usunięty". Jak podkreśla dr Šiller, właśnie "wychwytywanie i usuwanie CO2 z naszej atmosfery to jedno z największych dylematów naszych czasów".
Każdego roku ludzie emitują średnio 33,4 mld ton CO2, z których ok. 45% pozostaje w atmosferze. Zespół z Newcastle wierzy, że dokonane przez nich odkrycie pomoże w ograniczaniu zmiany klimatu tym wywołanych.
Metoda, którą opisano w "Catalysis Science & Technology", jest szybszą i tańszą alternatywą dotychczas znanych sposobów przekształcania tego gazu w węglan wapnia i magnezu. "Jednym ze znanych sposobów jest wykorzystanie enzymów zwanego anhydrozą węglową" – tłumaczy doktorant biorący udział w badaniach, Gaurav Bhaduri. "Jednakże enzym ten jest nieaktywny w kwasowym środowisku, a skoro jednym z produktów reakcji jest kwas węglowy, oznacza to, że enzym jest aktywny tylko przez bardzo krótki czas i sprawia, że proces jest bardzo drogi".
"Piękno niklu jako katalizatora tkwi w tym, że działa on niezależnie od wartości pH, a także w jego właściwościach magnetycznych, dzięki którym może być odzyskiwany i używany raz za razem. Jest także bardzo tani – tysiąc razy tańszy niż wspomniany enzym".
Drugą z obecnie rozwijanych metod usuwania CO2 z atmosfery jest CCS, czyli wychwytywanie gazu i wpompowywanie go głęboko pod ziemię. Jednak proces ten jest bardzo kosztowny i dość skomplikowany, a ponadto niesie ze sobą ryzyko wycieków gazu, nawet w miejscach oddalonych o wiele kilometrów od potencjalnego składowiska.
Wykorzystanie jeżowców okazuje się więc nie tylko zdecydowanie tańsze, lecz także dużo bezpieczniejsze. "Nasze odkrycie oferuje rzeczywistą szansę dla przemysłu, w tym elektrowni i zakładów chemicznych, na wychwytywanie całego wytwarzanego przez nie dwutlenku węgla, zanim w ogóle dostanie się do atmosfery oraz przetwarzania go w bezpieczny, stabilny i przydatny produkt".
Naukowcy z Newcastle nie poprzestają na teorii i przedstawiają gotowe do zastosowania rozwiązanie. W ich projekcie gaz przepuszczany był przez komin – przez kolumnę wody bogatą w nanocząsteczki niklu. Węglan wapnia otrzymywano u jego wylotu na samym dole.
Dr Lidija Šiller wiąże z odkryciem duże nadzieje. Przyznaje jednak jednocześnie, że rozwiązania nie będzie można zastosować wszędzie. "Instalacji nie da się np. zainstalować w tylnej części samochodu. Mimo to, jest to skuteczny i tani sposób, możliwy do wykorzystania na całym świecie w celu zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery przez przemysł", podsumowuje.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności