więcej


Kolektory słoneczne i systemy fotowoltaiczne w energetyce prosumenckiej (15500)

2013-04-04

Drukuj

FPESPrzedstawiciele zarówno branży kolektorów słonecznych jak i systemów fotowoltaicznych spotkają się w dniach 13-14 maja br. w Toruniu w Dworze Artusa, gdzie odbędzie się VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej. Temat przewodni tegorocznego Forum  to słoneczna energetyka prosumencka.

Potencjał gospodarczy i zdobyta na rynku wysoka pozycja branży kolektorów słonecznych spotkają się z żywiołowością tworzonego niemalże od zera rynku fotowoltaiki, który zaczyna funkcjonować w tym samym modelu biznesowym. Wspólnym mianownikiem i źródłem synergii nie jest tylko promieniowanie słoneczne, ale  szersza koncepcja energetyki rozsianej, w ramach której zielone ciepło i energia elektryczna wytwarzane lokalnie stanowią uzupełnienie potrzeb prosumenta i wspólny obszar działania dla i projektantów i instalatorów oraz dostawców systemów zintegrowanych i ICT. Polski rynek kolektorów słonecznych wg European Solar Thermal Industry Federation (ESTIF) jest jednym z największych w Europie. Wyniki sprzedaży instalacji kolektorów słonecznych z 2011 r. uplasowały polski rynek na 4 miejscu w Europie, tuż za Niemcami, Włochami i Hiszpanią.

Pomimo że europejski rynek kolektorów słonecznych jest konkurencyjny i trudny,  branża, konsekwentną  pracą na rzecz rozwoju technologii, poprawy jakości, obniżenia kosztów, ale też eksportu (poprawy bilansu handlowego kraju) pozyskała zaufanie odbiorców i stała się wiodącą technologią tzw. energetyki prosumenckiej. Decyzja o zwiększeniu budżetu programu dotacji NFOSIGW do kredytów na zakup kolektorów słonecznych oraz niezwykle dobre perspektywy finansowania kolektorów słonecznych w ramach polityki spójności UE na lata 2014-2020, pozwalają z dużym optymizmem patrzeć na dalszy rozwój branży. Firmy z branży kolektorów słonecznych stanowią dzisiaj doskonałą bazę także do rozwoju nowego, w pełni komplementarnego  rynku fotowoltaiki.

porownanie

Rysunek 1. Porównanie stanu rozwoju rynków kolektorów słonecznych oraz systemów fotowoltaicznych. Źródło: IEO

Technologia fotowoltaiczna w Polsce ma podobnie jak kolektory słoneczne olbrzymi potencjał, ale w znikomym zakresie wykorzystany. Obecnie w Polsce zainstalowane jest zaledwie ok. 3 MW mocy w instalacjach słonecznych PV, w większości są to systemu autonomiczne,  nie jest podłączona do sieci elektroenergetycznej.  Firmy branży energetyki słonecznej oraz potencjalnych użytkownicy instalacji PV oczekują na uproszczenia administracyjne i taryfy stałe typu FiT  zaproponowane w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii.  Takie zmiany w prawie byłyby po raz pierwszym w historii oczekiwanym przez obywateli ukłonem w stronę energetyki prosumenckiej. Zaproponowane wysokości stałych taryf (FiT) pokryłyby koszty związane z wyprodukowaniem energii z pierwszych instalacji PV i umożliwiły pozyskanie finansowania i zwrot nakładów pierwszych instalacji PV. Jak zauważa Pan Grzegorz Wiśniewski- Prezes IEO „taki system wsparcia pozwoliłby stworzyć rynek i doprowadzić do spadku kosztów energii z PV w kolejnych latach, zwłaszcza w zakresie projektowania i planowania systemów oraz ich instalacji".

Pomimo różnic dzielących oba sektory, można zauważyć cechy wspólne. Podobnie jak w przypadku sektora kolektorów słonecznych, w sektorze PV ważnym ogniwem są instalatorzy. Przeważająca część firm instalatorskich sektora systemów słonecznych grzewczych, jest zainteresowana rynkiem fotowoltaiki i deklaruje możliwość instalowania tego typu urządzeń. Ponadto, to co łączy oba sektory techniczne, to magazynowanie nadwyżki wyprodukowanej energii w postaci ciepła zakumulowanego w zasobnikach ciepłej wody użytkowej.

cechy

Rysunek 2. Cechy wspólne (górna cześć rysunku) i synergiczne (dolna część) dla obu sektorów: kolektorów słonecznych i PV. Źródło: IEO

Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej odbędzie się w Toruniu w czasie uroczystości z okazji roku Kopernika,  tym razem pod hasłem „Kolektory słoneczne i systemy fotowoltaiczne w energetyce prosumenckiej". Patronat Honorowy nad forum objął: minister gospodarki – Janusz Piechociński, prezes Urzędu Regulacji Energetyki  Marek Woszczyk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości  Bożena Lublińska-Kasprzak, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju  prof. dr hab. inż. Krzysztof Jan Kurzydłowski, prezydent Torunia  Michał Zaleski oraz Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej. Partnerami spotkania są:  AES, Biogaz Inwestor, Evertec, Szwajcarsko- Polski Program Współpracy.

Forum adresowane jest przede wszystkim do producentów, instalatorów i dystrybutorów systemów słonecznych (cieplnych i elektrycznych), projektantów, architektów oraz inwestorów publicznych i przemysłowych oraz samorządowców.  Tradycją, już jest, że Forum jest okazją do zacieśnienia i sformalizowania współpracy min, po poprzez gala dinner w ramach firm produkcyjnych i instalatorskich sektora energetyki słonecznej w Polsce i w UE oraz zielonej gospodarki.

Forum będzie trwało dwa dni i będzie jednocześnie kulminacyjnym punktem obchodów kampanii  Europejskie Słoneczne Dni. Towarzyszyć mu będzie wystawa instalacji słonecznych. Dwudniowa wystawa odbędzie się na rynku Starego Miasta przed Dworem Artusa i będzie dedykowana mieszkańcom Torunia oraz turystom zwiedzającym Toruń, w ramach europejskiej sieci „Europejskie Słoneczne Dni".

Rejestracja uczestników odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną do dn. 4 maja br. poprzez stronę: www.solarforum.ieo.pl.


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej