więcej


Inicjatywy lokalne

Mieszkańcy będą walczyć ze smogiem nad Krakowem (15557)

2013-04-03

Drukuj

Mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckorony, Krakowa będą walczyć z zanieczyszczonym powietrzem. W ramach akcji „Zabij smoga nad Krakowem" zasadzą 12 tys. drzewek.

Kraków to najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce. Jako jedyne, w skali rocznej przekracza dopuszczalne normy stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu. Średnie roczne stężenie pyłu zawieszonego wynosi 64 g/m3. Dla porównania: w Katowicach średnie roczne stężenie pyłu to 42 g/m3, we Wrocławiu 35 g/m3, a w Warszawie 32 g/m3. Najczystszym powietrzem może pochwalić się Gdańsk ze średnią roczną 18 g/m3.

Dlatego pomysłodawcy akcji „Zabij smoga nad Krakowem" zapraszają 13 kwietnia br. wszystkich mieszkańców Kalwarii, Lanckorony, Krakowa i całego regionu do przyłączenia się do happeningu, w ramach którego zostanie posadzonych 12 tysięcy drzewek.

"Akcja ma na celu poprawę jakości powietrza w Krakowie i całej okolicy. Inicjatywa sadzenia drzew jest jedną z pierwszych z serii wydarzeń ekologicznych, którą chcą zapoczątkować rzemieślnicy z Kalwarii Zebrzydowskiej i okolic, zrzeszeni w kalwaryjskim Cechu Rzemiosł Różnych. Jak wiadomo, Kraków i większość okolicznych powiatów zmaga się z problemem pogarszającej się jakości powietrza" – mówi Robert Sarapata, pomysłodawca akcji.

Nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać, że sadzenie drzew ma konkretny, bardzo pozytywny wpływ na poprawę jakości powietrza. W związku z tym organizatorzy przygotowali około 12 tysięcy drzewek do zasadzenia na dwóch hektarach terenu przeznaczonego na zalesienie. Tereny i sadzonki zostały przekazane przez Nadleśnictwo Andrychów.

Głównym organizatorem tej akcji jest Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych w Kalwarii Zebrzydowskiej, NaszaKalwaria.pl która wspiera tę akcję i sprawuje nad nią opiekę oraz Obywatelska Organizacja Strażnicza.

 

źródło:  Ekologia.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej