więcej


Energetyka

Parlament Europejski nawołuje do przyjęcia zobowiązań dotyczących OZE na rok 2030 (15518)

2013-03-25

Drukuj

Komitet Przemysłu, Transportu, Badań i Energii (The Industry, Transport, Research and Energy, ITRE) przy Parlamencie Europejskim 19 marca przyjął raport Herberta Reula, niemieckiego europosła. Wzywa on Komisję Europejską do ustanowienia wiążących celów udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym w 2030 roku.

"Parlament Europejski wzywa do opracowania strategii dotyczącej OZE po 2020 roku i ustalenia celów pośrednich przed 2050 rokiem. Współgra to z propozycją EREC mówiącą o 45% energii z odnawialnych źródeł w 2030 roku", powiedział prezes Europejskiej Rady Odnawialnej Energii (European Renewable Energy Council, EREC) Rainer Hinrichs-Rahlwes.

"To ważna wiadomość Parlamentu Europejskiego skierowana do Komisji Europejskiej na kilka tygodni przed publikacją przez nią zielonej księgi przedstawiającą strategię klimatyczną i energetyczną do roku 2030", dodał.

Raport jest kontynuacją stanowiska przyjętego przez Parlament Europejski na sesji plenarnej kilka dni wcześniej, przedstawionego w dokumencie o mapie drogowej 2050. Stwierdzono w nim, że realizowane z sukcesem cele OZE na rok 2020 "powinny być przedłużone do roku 2030".

Przyjęta przez komitet publikacja potępiła też zmiany na gorsze w narodowych systemach wsparcia odnawialnych źródeł energii w wielu krajach członkowskich, np. w Hiszpanii i Bułgarii (czytaj więcej na ten temat w artykule Rządy państw UE utrudniają sobie realizację długoterminowych celów OZE). "To krok wstecz – podkreśla raport – który rujnuje zaufanie inwestorów i zwiększa koszty osiągnięcia celów 20-20-20, które ponosić będą państwa członkowskiego, im bliżej będziemy 2020 roku ", powtórzył teraz Hinrichs-Rahlwes.

W tym kontekście cieszą zapowiedzi Komisji Europejskiej, która zapowiedziała na ten rok publikację wskazówek w celu zagwarantowania stabilności, przejrzystości i podobnego funkcjonowania narodowych systemów.

Po przyjęciu przez ITRE raport Reula czeka jeszcze głosowanie w Parlamencie Europejskim. Odbędzie się ono w połowie kwietnia.
 
UD, ChronmyKlimat.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej