- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Polityka klimatyczna
-
Największy fundusz inwestycyjny świata wycofuje się z węgla
2015-05-09Norweski państwowy fundusz Norges Bank Investment Management (NBIM), którego majątek wycenia się na 900 mld dolarów, poinformował, że zamierza stopniowo wycofywać się z firm zajmujących się wydobyciem węgla.
Więcej
-
Negocjacje klimatyczne na jałowym biegu – czy sytuację zmieni majowe spotkanie w Paryżu?
2015-05-06W dniach 6-8 maja negocjatorzy 50 krajów spotykają się w Paryżu, by nadać impet negocjacjom globalnego porozumienia klimatycznego. Podziwu godne propozycje złożyły Meksyk i Gabon. Niepokój budzi postawa Australii, Kanady i Japonii.
Więcej
-
Plany ograniczenia emisji UE, Chin, USA i Rosji? Nieodpowiednie lub ledwie przeciętne
2015-04-20Rozstrzygająca konferencja klimatyczna w Paryżu już za 8 miesięcy. Jednak to, co dziś proponują światowe potęgi, nie pozwoli nam zahamować ocieplenia na bezpiecznym poziomie.
Więcej
-
Fundusz Klimatyczny ONZ może wspierać... elektrownie węglowe
2015-04-11Zarząd Zielonego Funduszu Klimatycznego nie wykluczył sektora węglowego z listy potencjalnych inwestycji. To tak, jakby stworzyć konwencję w sprawie zakazu stosowania tortur, która... nie zabrania tortur.
Więcej
-
Koncerny energetyczne w Niemczech: krok do przodu, krok do tyłu
2015-04-02Rząd federalny dokręca śrubę koncernom energetycznym – do roku 2020 emisje CO₂ w energetyce muszą spaść o dodatkowe 22 mln ton. Z drugiej strony byłby gotów płacić elektrowniom węglowym za pracę w trybie gotowości, co dałoby im dodatkowe źródło dochodu.
Więcej
-
Unia energetyczna - polska inicjatywa, europejski plan?
2015-03-28Po decyzjach Rady Europejskiej w sprawie unii energetycznej, które zapadły 19 marca, Komisja Europejska może zacząć prace nad całym zestawem dokumentów i regulacji dotyczących między innymi struktury rynku energii oraz bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i gazu.
Więcej
-
Puszcza Amazońska pochłania mniej CO₂. Musimy ograniczyć emisje bardziej, niż zakładaliśmy
2015-03-25Drzewa na dopingu umierają młodziej. Jest albo za sucho, albo za mokro. Nic dziwnego, że lasy Amazonii pochłaniają o 1/3 CO₂ mniej niż kiedyś. To wyjątkowo zła wiadomość – globalne emisje muszą spaść bardziej, niż zakładaliśmy.
Więcej
-
Unia energetyczna będzie – tylko jaka?
2015-03-23
Rafał Zasuń, wysokienapiecie.pl
Rada Europejska dała zielone światło dla unii energetycznej. Komisja dostała mandat żeby opracować przepisy, ale o ich kształt będą toczyć się jeszcze ostre spory.
Więcej
-
Rada UE ds. Środowiska zatwierdziła wkład do nowej umowy klimatycznej
2015-03-21Plan działań UE przedstawiony na forum ONZ zakłada ograniczenie emisji CO2 o 40% względem roku 1990 oraz wzrost udziału produkcji energii z OZE do 27% – to wszystko do roku 2030. Zwolennicy ochrony klimatu punktują słabości planu.
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki – będzie nowelizacja ustawy o OZE
2015-03-20Podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. energetyki (18.03) Ministerstwo Gospodarki zapowiedziało znowelizowanie podpisanej w ubiegłym tygodniu przez prezydenta ustawy o OZE.
Więcej
-
Jutro zaćmienie Słońca. Czy niemiecki system energetyczny czeka zapaść?
2015-03-1920 marca będzie dniem próby dla operatorów niemieckiej sieci. Promienie Słońca przestaną docierać do 1,4 mln instalacji solarnych. Z sieci zniknie 12 gigawatów prądu – to tak, jakby z minuty na minutę wyłączyć kilkanaście elektrowni węglowych.
Więcej
-
Prezydent podpisał ustawę o OZE
2015-03-11Prezydent Bronisław Komorowski podpisał dzisiaj ustawę o odnawialnych źródłach energii. Nie potwierdziły się więc obawy, które pojawiały w ostatnich dniach na rynku OZE jakoby ustawie groziło skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego.
Więcej
-
Czy Unia Energetyczna rzeczywiście zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne?
2015-03-09Negocjacje gazowe z Azerbejdżanem są jak lądowanie na obcej planecie. Przedstawiciele reżimu, schowani za paradnym stołem, milcząco gapią się na europejskich gości. Czy jednak mnożenie dróg importu surowców zapewni nam bezpieczeństwo dostaw?
Więcej
-
Czy Niemcy stracą opinię klimatycznego lidera?
2015-03-01Angela Merkel gra o wysoką stawkę. W przededniu szczytu G7 w niemieckim Schloss Elmau oraz konferencji ONZ w Paryżu cały świat śledzi losy Energiewende. Choć emisje gazów cieplarnianych w Niemczech znów spadają, zagrożona jest realizacja krajowego celu redukcyjnego.
Więcej
-
UE rozczarowuje. Proponowane redukcje nie uchronią nas przed groźną zmianą klimatu
2015-02-2560% redukcji do roku 2050. Tylko tyle zaproponuje UE w ramach nowego porozumienia klimatycznego. To za mało, by powstrzymać wzrost temperatur poniżej bezpiecznego progu 2°C.
Więcej
-
Szkic porozumienia klimatycznego: jest nieźle, ale musi być lepiej
2015-02-18Tekst negocjacyjny wypracowany w Genewie nie jest zły – zawiera propozycję niemal pełnej redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2050 r. Mimo to eksperci wątpią, by paryski traktat pozwolił nam zatrzymać ocieplenie na bezpiecznym poziomie.
Więcej
-
Maraton negocjacyjny trwa. Genewa ważnym przystankiem na drodze do porozumienia klimatycznego
2015-02-12W Genewie negocjatorzy muszą zająć się tematami, które na COP20 w Limie „przepchnięto na później”. Presja rośnie, bo to jedyne spotkanie przed końcem maja, kiedy to kraje mają przedstawić plany działań na rzecz ochrony klimatu.
Więcej
-
Zegar Zagłady tyka. Wskazówka dwie minuty bliżej „Godziny Zero”
2015-02-04Naukowcy z Chicago od niemal 70 lat analizują najpoważniejsze zagrożenia dla ludzkości. Wyniki badań pokazują na symbolicznym Zegarze Zagłady. Tegoroczny werdykt jest szokujący – już tylko 3 minuty dzielą nas od unicestwienia.
Więcej
-
W polskim interesie. Jak wykorzystać politykę energetyczno-klimatyczną UE jako wsparcie rozwoju Polski do 2030 roku?
2015-02-01
Maciej Bukowski, Zbigniew M. Karaczun
W jaki sposób cele zaproponowane przez Komisję Europejską na rok 2030 powinny być wdrażane w Polsce, aby stanowiło to pozytywny impuls rozwojowy dla gospodarki, a narzędzia wdrożeniowe były dopasowane do specyfiki gospodarczej kraju? Na to pytanie odpowiadają Maciej Bukowski (Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych) i Zbigniew Karaczun (Instytut na rzecz Ekorozwoju).
Więcej
-
Chiny: ponad 11% energii z OZE, spadek udziału węgla
2015-01-09Jak donosi portal wnp.pl, udział odnawialnych źródeł energii w chińskim miksie energetycznym wzrósł z 9,8% w 2013 roku do 11,1% w roku 2014. W tym samym okresie spadł udział zużycia energii wyprodukowanej z węgla.
Więcej
-
Przemysłowe emisje CO2 są najwyższe w historii. Na szczęście wzrost emisji spowalnia
2014-12-23W 2013 roku emisje ze spalania paliw kopalnych i produkcji cementu były najwyższe w historii. Mimo to rosły w mniejszym tempie, niż wynosi średnia dla lat 2003-2013.
Więcej
-
Lord Stern: Potrzebujemy tysięcy instalacji CCS
2014-12-21By złagodzić zmiany klimatu, będziemy potrzebować tysięcy instalacji wychwytu i składowania dwutlenku węgla – twierdzi były główny ekonomista Banku Światowego.
Więcej
-
Polacy wolą energię odnawialną od atomowej
2014-12-05Badanie opinii publicznej CBOS wskazuje, że ponad połowa Polaków sprzeciwia się budowie elektrowni jądrowych. Pomysł popiera niecałe 40% społeczeństwa. Niemal 90% Polaków chciałoby zwiększenia inwestycji w sektorze odnawialnym.
Więcej
-
Sukces COP21 w Paryżu zależy od Limy
2014-12-01
Urszula Stefanowicz
Czy 2015 rok będzie punktem zwrotnym w negocjacjach klimatycznych, czy końcem nadziei na wspólne rozwiązanie problemu? Dzisiaj, gdy zaczyna się Konferencja Klimatyczna ONZ w Limie, w Peru - COP20, odliczanie już się rozpoczęło i wszystkie strony rozmów są tego świadome.
Więcej
-
Raport ONZ: od połowy wieku emisje CO2 muszą być negatywne. Inaczej katastrofę klimatyczną mamy jak w banku.
2014-11-25Wg raportu UNEP emisje dwutlenku węgla muszą spaść do zera do roku 2070. By tak się stało, od połowy wieku pochłanianie CO2 musi przeważać nad emisjami.
Więcej
-
PIGEO – grożą nam kary za złą ustawę o OZE
2014-11-04W apelu skierowanym do Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego opublikowanym 29.10 Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej ostrzega przed złym projektem ustawy o OZE.
Więcej
-
Bloomberg: Kto wygrał porozumienie klimatyczne? PGE, Tauron i Energa
2014-11-01Zadaniem analityków rynku energetycznego - podaje agencja Bloomberg - na zawartym w ubiegłym tygodniu porozumieniu w sprawie celów unijnej polityki klimatycznej na 2030 r. najbardziej skorzystają polskie koncerny energetycznej dzięki darmowym uprawnieniom do emisji CO2.
Więcej
-
Król Norwegii - koniec ery ropy naftowej
2014-10-06Koniec ery ropy naftowej – ogłosił król Norwegii Harald V przestrzegając przed negatywnymi skutkami zmian klimatu. Zmiany czekają norweską gospodarkę opartą w dużym stopniu na przemyśle wydobywczym.
Więcej
-
List otwarty do premier Kopacz – czyste powietrze priorytetem dla Polski
2014-10-04Health and Environment Alliance oraz grupa lekarzy, specjalistów zdrowia publicznego i środowiskowego piszą list otwarty do Premier Ewy Kopacz.
Więcej
-
Premier Kopacz o polityce energetycznej – dla górników, nie dla społeczeństwa.
2014-10-02Węgiel, z węglem i dla węgla – trudno oprzeć się wrażeniu, że część exposé poświęconą polityce energetycznej Premier Ewa Kopacz kierowała nie do społeczeństwa, ale do pikietujących przed Sejmem górników – komentują WWF Polska, ClientEarth i Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
Więcej
-
Fizyk atmosfery: ozonu przestało ubywać także nad Polską
2014-09-17Ogłoszony przez ONZ raport, który mówi o pierwszych oznakach regeneracji warstwy ozonowej w atmosferze, nie jest dla naukowców zaskoczeniem: również nad Polską ozonu przestało ubywać – mówi dr hab. Janusz Jarosławski z Instytutu Geofizyki PAN.
Więcej
-
Konsultacje projektu „Polityki energetycznej Polski do 2050 roku”. Pytanie o przyszłość czy o kwit?
2014-09-01Krzysztof Kamieniecki dla ChronmyKlimat.pl: W marcu 2013 roku Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) przyjął opinię w sprawie „zbadania potrzeb i metod udziału i zaangażowania obywateli w dziedzinie polityki energetycznej”. Opinia bezpośrednio nawiązuje do ram polityki energetycznej UE do roku 2050.
Więcej
-
Dopłaty do paliw kopalnych – 544 miliardy dolarów rocznie
2014-08-26Przeciwnicy energii odnawialnej z upodobaniem podkreślają jej ekonomiczną nieopłacalność i konieczność dotowania tego nieefektywnego, ich zdaniem, sposobu dostarczanie energii. Słyszymy, że wolny rynek powinien sam regulować dostęp do poszczególnych źródeł energii, a najważniejszym kryterium powinien być jej koszt. Czy zatem płacimy za energię, pochodzącą z paliw kopalnych, prawdziwie rynkową cenę? Przyjrzyjmy się, jak wyglądają na świecie dopłaty do tych paliw.
Więcej
-
Nieśpieszny odwrót Francji od atomu
2014-08-21Do 2025 roku Francja zamierza zmniejszyć udział energii z atomu z 75% do 50%. Pięć lat później udział OZE ma wzrosnąć z 18% do 32%. Plany Francuzów są częścią przygotowania do konferencji klimatycznej, która odbędzie się w Paryżu w 2015 roku.
Więcej
-
Polska, Niemcy i Czechy – co po węglu?
2014-07-31Niemcy, Polskę i Czechy w obszarze polityki energetycznej łączy jedno: zależność od węgla. Jednocześnie kraje te wybrały różne strategie wobec owego uzależnienia. Jak wygląda debata o polityce energetycznej w tych państwach? Jak niemiecka transformacja energetyczna wpływa na Polskę i Czechy?
Więcej
-
Polska wśród największych trucicieli Europy
2014-07-24Elektrownia w Bełchatowie to największy europejski truciciel. Pod względem ilości zanieczyszczeń emitowanych przez elektrownie węglowe Polska plasuje się na trzecim miejscu, tuż za Niemcami i Wielką Brytanią.
Więcej
-
Chińscy urzędnicy przesiądą się do aut elektrycznych
2014-07-23Chińskie władze wdrażają kolejne środki promujące wykorzystanie elektrycznej motoryzacji, a także mające na celu ograniczenie smogu będącego jednym z największych problemów chińskich metropolii.
Więcej
-
Dodatkowe 5 bilionów dolarów zatrzyma globalne ocieplenie
2014-07-08Aby w 2035 roku zaspokajać zapotrzebowanie na energię, musimy wydać 48 bilionów dolarów na modernizację sektora energetycznego. Średnia temperatura na świecie wzrośnie wtedy o 4ºC. Jednak jeśli zainwestujemy o 5 bilionów więcej, zatrzymamy ocieplenie na bezpiecznym poziomie 2ºC.
Więcej
-
Ochrona klimatu receptą na niezależność energetyczną
2014-06-27Przywódcy państw członkowskich UE dyskutują dziś o bezpieczeństwie energetycznym. Koalicja Klimatyczna uważa, że rząd powinien poprzeć wiążące cele dla redukcji emisji, poprawy efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii. Zapewni to Polakom bezpieczeństwo energetyczne.
Więcej
-
Spór o biopaliwa trwa
2014-06-27Wyznaczony przez ministrów limit udziału biopaliw w paliwach transportowych wynosi 7% To więcej niż postulowane początkowo przez Komisję Europejską 5%. Najprawdopodobniej jesienią propozycja trafi na drugie czytanie w Parlamencie Europejskim.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności