- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Nauka o klimacie
-
Przewodnik obalania mitów
2013-04-23W portalu Ziemianarozdrozu.pl ukazało się tłumaczenie "Przewodnika obalania mitów", pochodzącego z portalu Skeptical Science. Przewodnik wskazuje, jak skuteczne wytłumaczyć nieprawdziwość danej informacji, ustrzegając się przy tym niezamierzonego utrwalenia mitu wśród słuchaczy.
Więcej
-
Lodowce w noc polarną wcale nie śpią – ustalili polscy naukowcy
2013-04-16Lodowce podczas nocy polarnej wcale nie śpią, jak dotychczas sądzono, lecz wykazują pewną aktywność, która zależy m.in. od wpływu oceanu. Zachowanie lodowca zimą zbadali polscy naukowcy, analizując unikatowe zdjęcia lodowca robione podczas nocy polarnej.
Więcej
-
Kruchy lód
2013-04-11Lód jest naturalnym wskaźnikiem zmian klimatycznych. Jego wrażliwość na warunki atmosferyczne sprawia, że to właśnie w rejonach polarnych najszybciej widać skutki globalnego ocieplenia. Maleje zasięg i jakość lodu. Naukowcy dostarczają dowodów, że tempo ubytku pokrywy lodowej to nie kwestia tysięcy lat, lecz ostatnich dekad.
Więcej
-
Glacjolog: poziom oceanu światowego rośnie o ok. 3 mm rocznie
2013-04-08Poziom światowego oceanu podnosi się o ok. 3 mm rocznie. Dzieje się to nie tylko za sprawą topnienia lodowców, ale i rozszerzalności cieplnej wody. O badaniach nad topnieniem lodowców opowiada polski glacjolog uczestniczący w międzynarodowym projekcie ice2sea.
Więcej
-
Tegoroczna zima pasuje do hipotezy nt. skutków ocieplenia
2013-04-05Tegoroczna, długa i stabilna zima w naszej części świata wydaje się pasować do hipotezy na temat zmian sposobu transportu ciepła przez ocean i atmosferę wskutek globalnego ocieplenia – powiedział PAP fizyk atmosfery, prof. Szymon Malinowski.
Więcej
-
Śnieżyce i huragany a topnienie Arktyki
2013-03-21Łączenie wzrostu intensywności śnieżyc na półkuli północnej z globalnym ociepleniem w pierwszej chwili wydaje się być bezpodstawne, lecz naukowcy zauważają coraz więcej powiązań. Również coraz większa moc sztormów wydaje się być powiązana ze zmianami klimatu. Być może superhuragan Sandy powstał na skutek rekordowego ubytku arktycznych lodów. Wyjaśnienie tych zależności nie jest jednak takie proste.
Więcej
-
Białe niedźwiedzie walczą o przetrwanie
2013-03-13Niedźwiedzie polarne stąpają po bardzo cienkim lodzie. Z jednej strony zagrażają im alaskańscy i kanadyjscy myśliwi, z drugiej skutki zmian klimatycznych. Stany Zjednoczone na kończącej się właśnie Konferencji stron CITES wystąpiły o zakaz handlu produktami pozyskanymi z tych ssaków. Propozycja została jednak odrzucona. Na Alasce zaś zapadł ostatnio wyrok w sprawie wykluczenia niedźwiedzi polarnych z listy gatunków zagrożonych. Jaka czeka je przyszłość?
Więcej
-
Wielkie kłopoty wielkiej puszczy
2013-02-14Pomiary satelitarne umożliwiają coraz dokładniejsze analizy zmian zachodzących w ekosystemie Puszczy Amazońskiej i śledzenie nielegalnego wyrębu, ukazują również olbrzymią skalę zniszczeń. Pierwotnej puszczy zagraża nie tylko bezprawna wycinka i plantacje soi, lecz również zmiany klimatyczne i pogoń za czarnym złotem. Czy lasy Amazonii będą w stanie przetrwać tak wielostronny atak?
Więcej
-
UE ogranicza emisje z pojazdów osobowych
2013-02-07W ramach strategii ograniczania emisji gazów cieplarnianych Unia Europejska w 2007 roku wprowadziła standardy emisji dwutlenku węgla dla nowych samochodów osobowych. Europejska Agencja Środowiska (EEA) zbiera dane na temat pojazdów poruszających się po drogach Unii. Raport z monitoringu prowadzonego w 2011 roku wskazuje, że większość producentów jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu emisji CO2 na rok 2012.
Więcej
-
Długoterminowe trendy ocieplenia według NASA
2013-02-05Zdawać by się mogło, że ocieplenie ziemskiego klimatu oznacza jedynie coraz wyższe temperatury. W rzeczywistości skutkiem tego procesu mogą być również niezwykle mroźne i długotrwałe zimy. Wysokie temperatury przyspieszają ubytek arktycznego lodu, a to wywołuje zaburzenia w przebiegu polarnego prądu strumieniowego. Najnowsze dane NASA wskazują, że ostatnia dekada była najcieplejsza w historii pomiarów. Co więcej, kolejne dziesięciolecia będą coraz cieplejsze.
Więcej
-
Zmniejszmy temperaturę na Ziemi
2013-01-30Klimat się zmienia – co do tego nie ma wątpliwości. Oczywiste jest także, że potrzebne są działania adaptacyjne. O konieczności ich wprowadzenia rozmawiano w piątek 25 stycznia w Ministerstwie Środowiska podczas prezentacji raportu Banku Światowego "Turn down the heat. Why a 4°C Warmer World Must be Avoided".
Więcej
-
Sadza bardziej szkodliwa niż sądzono
2013-01-24W połowie stycznia tego roku Pekin zniknął pod gęstą warstwą smogu. Poziom sadzy w powietrzu wielokrotnie przekroczył dopuszczalne limity. Problem staje się poważny, zwłaszcza gdy wziąć pod uwagę ostatnie odkrycia grupy naukowców z całego świata. Smog nie jest jedynie szkodliwy dla zdrowia, może także mieć znacznie silniejszy wpływ na proces zmian klimatycznych niż do tej pory sądzono.
Więcej
-
Naukowcy wiążą intensywne opady deszczu z globalnym ociepleniem
2013-01-17Klimatolodzy widzą związek pomiędzy globalnym ociepleniem a faktem, że rok 2012 był drugim najbardziej wilgotnym rokiem w historii, o czym na początku stycznia poinformował serwis meteorologiczny Wielkiej Brytanii, Met Office.
Więcej
-
Groźna matematyka globalnego ocieplenia
2013-01-14Padają kolejne rekordy koncentracji dwutlenku węgla, temperatur, zaniku lodu arktycznego, rozmarzania "wiecznej" zmarzliny i szeregu katastrof pogodowych. Politycy tkwią jednak w marazmie. Konferencja Rio +20 okazała się smętnym cieniem swojej poprzedniczki sprzed 20 lat, poza okrągłymi komunałami nie prowadząc do żadnych zmian – nikt nie musi nic robić, nie ma żadnych harmonogramów i celów działania.
Więcej
-
Tankowcem przez Arktykę. Zimą
2013-01-01Pokrywa lodowa w Arktyce szybko znika, w okresie letnio-jesiennym coraz więcej statków korzysta z trasy wzdłuż brzegów Rosji. Właśnie wykonywany jest kolejny krok.
Więcej
-
Co przyniesie nowy rok dla klimatu?
2012-12-31Kończący się dziś rok obfitował w ekstremalne zdarzenia pogodowe, nawiedzające wszystkie części świata. Ich liczba i zasięg budzą obawy o przyszłość. Wiele instytucji naukowych zgadza się, że wpływ człowieka na klimat jest coraz bardziej oczywisty. Zgodnie z prognozami brytyjskiego Met Office tych ekstremalnych zjawisk może być więcej niż dotychczas, gdyż prawdopodobnie rok 2013 będzie jeszcze cieplejszy od mijającego.
Więcej
-
Czy można uniknąć przekroczenia granicy +2oC?
2012-12-13Dotychczasowe zobowiązania redukcyjne zadeklarowane przez strony Konwencji Klimatycznej nie wystarczą, by powstrzymać zmiany klimatu. Światowe emisje CO2 rosną w takim tempie, że utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie 2°C staje się coraz mniej realne – ostrzega raport UNEP.
Więcej
-
ONZ: Rok 2012 naznaczyły ekstremalne zjawiska
2012-12-07W roku 2012 ekstremalne zjawiska pogodowe wystąpiły na całym świecie, zwłaszcza na półkuli północnej, gdzie padły liczne rekordy gorąca, topnienia lodu w Arktyce oraz występowały fale skrajnego zimna – podała pod koniec listopada Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
Więcej
-
Ekstremalne zjawiska pogłębią dysonans rozwojowy
2012-12-05Jeśli nie zarzucimy obecnego sposobu gospodarowania i nie podejmiemy zdecydowanych działań, ziemska temperatura do końca tego stulecia podniesie się o 4°C, w porównaniu do epoki przedindustrialnej – wynika z najnowszego raportu Banku Światowego. Gwałtowny wzrost temperatury wywoła szereg katastrofalnych zjawisk pogodowych, które najdotkliwiej odczują państwa nierozwinięte.
Więcej
-
Krucha przyszłość Arktyki
2012-11-27Na biegunie północnym lodu nadal ubywa, co potwierdza wiele niezależnych badań. Przy obecnym poziomie emisji gazów cieplarnianych jest mało prawdopodobne, by proces topnienia pokrywy lodowej zwolnił. Jego konsekwencje, w tym rozmarzanie wiecznej zmarzliny, będą odczuwalne na całym świecie. Obecnie najbardziej wyraźne zmiany obserwowane są w Arktyce.
Więcej
-
W ciągu 70 lat może wyginąć dziko rosnąca kawa arabika
2012-11-25W ciągu zaledwie 70 lat z powodu zmian klimatycznych może wyginąć dziko rosnąca kawa arabska popularnie nazywana arabiką (Coffea arabica L.) – alarmują naukowcy z Royal Botanic Gardens w brytyjskim Kew.
Więcej
-
Torfowiska – niedoceniony sojusznik w walce z emisjami
2012-11-22Wiele mówi się o olbrzymiej roli lasów w walce ze zmianami klimatu. Rzadko jednak jest poruszana kwestia torfowisk, które choć zajmują jedynie 3 proc. powierzchni lądów, mają znaczny wpływ na utrzymanie równowagi klimatycznej Ziemi. W stanie nienaruszonym mogą akumulować ogromne ilości dwutlenku węgla, a degradowane – uwalniają go. W październikowym raporcie WHO wraz z Wetlands International zwracają uwagę na ważną funkcję torfowisk w obiegu węgla w przyrodzie oraz formułują wskazówki, jak nimi niewłaściwie gospodarować.
Więcej
-
Groźne choroby zwiększają swój areał
2012-11-06Tropikalne choroby stają się coraz mniej egzotyczne – wirus zachodniego Nilu zbiera żniwo w Stanach Zjednoczonych, ptasia malaria trafiła już na Alaskę. Odnotowuje się również coraz więcej przypadków astmy u ludzi. Czy te zmiany to skutek ocieplającego się klimatu? – zastanawiają się naukowcy.
Więcej
-
Czy popełniamy poważny błąd?
2012-11-03Pytanie, jak mocno zmiana klimatu wpłynie na produkcję żywności, staje się krytycznie ważne. Jaki będzie na różnych obszarach wpływ wyższych opadów i szybszego wyparowywania wody? Jak będzie się miał wzrost plonów związany ze wzrostem atmosferycznej koncentracji CO2 w stosunku do wzmagających się fal upałów? Do jakiego stopnia rolnicy będą mogli się zaadaptować? Czy nowe odmiany roślin uprawnych pozwolą skompensować ryzyko związane ze zmieniającym się klimatem?
Więcej
-
50 miesięcy, aby ocalić świat
2012-10-16Pomimo jasnych ostrzeżeń ekologów, że zmiany klimatu stanowią ogromne zagrożenie nie tylko dla środowiska, lecz także całej światowej gospodarki, wielu decydentów się nimi nie interesuje. Naukowcy, działacze i zaangażowani obywatele nadal starają się zainteresować tym tematem opinię publiczną. Czasu, aby ochronić klimat, mamy bardzo niewiele – według organizacji One Hundred Months zostało nam tylko 50 miesięcy.
Więcej
-
Gazy cieplarniane spowodują w przyszłości nieodwracalne zmiany poziomu mórz
2012-10-12Wyemitowane do tej pory gazy cieplarniane spowodują nieodwracalne zmiany w ziemskim klimacie i wpłyną na podniesienie poziomu mórz w ciągu nadchodzących tysięcy lat – wynika z nowych badań.
Więcej
-
Lasy mogą wrócić na wyspy Archipelagu Arktycznego do końca wieku
2012-10-04Dawne lasy w północnej, polarnej części Kanady, których ślady niedawno odkryto, mogą się znów tam pojawić do końca wieku. Byłby to efekt globalnych zmian klimatu – twierdzi geograf z Uniwersytetu Montrealu.
Więcej
-
A jednak się ociepla!
2012-09-12W sierpniu Richard A. Muller, do niedawna jeden z najbardziej znanych sceptyków klimatycznych, ogłosił, że antropogeniczne ocieplenie klimatu jest faktem. Nasilenie się ekstremalnych zjawisk pogodowych w ostatnich miesiącach wskazuje, że na konieczne działania pozostaje nam coraz mniej czasu.
Więcej
-
Satelity w służbie zagrożonych lasów
2012-09-01W ciągu dwóch minut z powierzchni Ziemi w wyniku nielegalnych wycinek znikają lasy o powierzchni 60 boisk do piłki nożnej. Z pomocą przychodzi im coraz częściej monitorowanie satelitarne możliwe na każdym komputerze podłączonym do internetu – informuje agencja Reutera.
Więcej
-
Lód arktyczny znika w oczach – czy będzie kolejny rekord?
2012-08-31Od dwóch miesięcy klimatolodzy na całej Ziemi z niepokojem obserwują sytuację na biegunie północnym. Do końca lipca tempo topnienia arktycznego lodu przypominało to z rekordowego 2007 roku, ale kilka dni temu osiągnęło rekord dla sierpnia i nadal rośnie – wykazały dane satelitarne amerykańskiego National Snow and Ice Data Center (NSIDC). Czy nadchodzi era Arktyki bez lodu?
Więcej
-
Naukowcy kierują uwagę na energię morską
2012-08-30Zespół naukowców z Izraela i Wlk. Brytanii odkrył, że produkcja energii elektrycznej z energii oceanów na Ziemi może wzrosnąć dwukrotnie dzięki wykorzystaniu nowatorskich metod przewidywania energii falowej. Wyniki, zaprezentowane w czasopiśmie "Renewable Energy", mogą pomóc naukowcom w dalszych badaniach nad morską energią odnawialną, tak aby mogła się stać optymalnym źródłem energii.
Więcej
-
Coraz mniej tundry, coraz więcej lasu
2012-08-16Zaledwie kilka dekad wystarczyło, aby tam, gdzie do tej pory rosły głównie mchy, porosty i trawy, wyrosły drzewa. Przyczyną tego jest wzrost średniej temperatury. Naukowcy ostrzegają, że dalsze powiększanie się powierzchni lasów w strefie subpolarnej może jeszcze bardziej przyśpieszyć globalne ocieplenie.
Więcej
-
Naukowcy przestrzegają przed geoinżynierią
2012-08-13Geoinżynieria – zamierzona, wielkoskalowa inżynieria i manipulacja środowiskiem planety – to nie tylko naukowa fikcja, ale także potencjalnie realna opcja w łagodzeniu zmian klimatu. W epoce, w której klimat na Ziemi pozostaje pod wpływem działalności antropogenicznej na skalę globalną, naukowcy zaproponowali opracowanie i wykorzystanie konkretnych, ukierunkowanych technologii do równoważenia zmian. W ramach europejskiego przedsięwzięcia, w które zaangażowali się naukowcy z całej Europy, zbadano potencjalne oddziaływanie niektórych z sugerowanych opcji geoinżynieryjnych, a uzyskane wyniki chyba niezupełnie odpowiadają oczekiwaniom.
Więcej
-
Zmiany klimatu powodują trzęsienia Ziemi
2012-08-10Taką tezę w najnowszej książce "Przebudzenie olbrzyma: Jak zmiany klimatu wywołują trzęsienia Ziemi, tsunami i wybuchy wulkanów" postawił profesor Uniwersytetu Londyńskiego, Bill McGuire. Jak sam przyznaje, "brzmi to trochę szalenie, ale takie nie jest".
Więcej
-
Z nauką na skróty
2012-08-09Doskonaleszare.blox.pl: Mówi się, że z peer-review jest jak z demokracją: co prawda ma swoje wady, ale nikt nie wymyślił nic lepszego. Peer-review nie gwarantuje, że opublikowane w literaturze naukowej wyniki wytrzymają próbę czasu; nie eliminuje prac niechlujnych albo po prostu błędnych; nie powstrzymuje zdeterminowanych oszustów ani plagiatorów. Pomimo tego recenzje naukowe pełnią rolę całkiem skutecznego filtra odsiewającego ziarno od plew, narzucając autorom artykułów pewien minimalny rygor myślowy i umożliwiając krytyczne spojrzenie na własną pracę.
Więcej
-
Na ratunek krainie lodu
2012-08-06Statek WWF płynie teraz wzdłuż zachodnich wybrzeży Grenlandii. W ramach prowadzonych badań przyjrzy się zmieniającym charakter mokradłom na grenlandzkich wybrzeżach i zweryfikuje pomiary pokrywy lodowej, które zostały wykonane przez satelitę. Niedawno NASA opublikowała komunikat, z którego wynika, że tempo topnienia grenlandzkich lodowców osiągnęło krytycznie wysoki poziom. Po raz pierwszy w trzydziestoletniej historii monitoringu zaobserwowane zostało rozpuszczanie się aż 97% powierzchni pokrywy lodowej.
Więcej
-
Bałtyk coraz cieplejszy i mniej słony
2012-07-28Nasze morze ociepla się najszybciej na świecie i staje się coraz mniej słone. Dlatego pływa w nim coraz więcej groźnych bakterii przecinkowców, które wywołują zatrucia pokarmowe, zapalenie żołądka i jelit – donosi "Gazeta Wyborcza".
Więcej
-
Czy pantera śnieżna przetrwa w Himalajach?
2012-07-27Zmiany klimatyczne zagrażają przetrwaniu pantery śnieżnej w Himalajach. Z przeprowadzonych badań wynika, że w związku z globalnym ociepleniem zmieni się charakter wysokogórskiej roślinności. W rezultacie obszar występowania pantery śnieżnej może skurczyć się aż o 30% – informuje organizacja ekologiczna WWF.
Więcej
-
Gigantyczna góra lodowa oddzieliła się od grenlandzkiego lodowca
2012-07-26Ogromna góra lodowa oderwała się od jednego z największych grenlandzkich lodowców. Może być to kolejny przykład dramatycznego wpływu ocieplenia klimatu na wyspę – podaje agencja AP.
Więcej
-
Bilans pogody za 2011 r. na podstawie międzynarodowych badań
2012-07-23Wyniki szeroko zakrojonych, międzynarodowych badań wykazały, że rok 2011 rok był najchłodniejszym od 2008 r., mimo iż znalazł się pośród 15 najcieplejszych od założenia rejestrów pod koniec XIX w.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności