- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
Toruń - eksperymentalna pasieka w mieście
2017-08-21
Mirosława Konicka, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa
W ostatnich latach na całym świecie coraz więcej pszczół znajduje miejsce swojego pracowitego życia w miastach. Pszczoły miejskie są mniej narażone na zagrożenia związane np. z niewłaściwym stosowaniem środków ochrony roślin.
Więcej
-
Piknik z Klimatem - już 27 sierpnia na Placu Zamkowym
2017-08-21Zapraszamy wszystkich Warszawiaków na Piknik z Klimatem. Piknik odbędzie się w dniu 27 sierpnia br. na Placu Zamkowym w Warszawie w godzinach 11:30 - 16:30.
Więcej
-
Stacje ładowania aut na prąd: ile to kosztuje?
2017-08-17
Justyna Piszczatowska, WysokieNapiecie.pl
Nawet jeśli przyszłością samochodów na baterie jest ich ładowanie w domach z własnych źródeł energii, to najpierw potrzebujemy w Polsce rozwiniętej sieci ogólnodostępnych stacji szybkiego ładowania. Widać realne przyspieszenie na tym rynku, mimo że jedna szybka ładowarka wraz z instalacją to koszt ponad 100 tys. zł.
Więcej
-
Sosnowiec liderem w energomodernizacji budynków
2017-08-16Likwidacja blisko 1000 pieców – taki będzie efekt podłączenia do sieci centralnego ogrzewania 22 budynków. Umowa pomiędzy Miejskim Zakładem Zasobów Lokalowych a Zakładem Energetyki Cieplnej w Katowicach została już podpisana.
Więcej
-
Smogathon - konkurs na najlepsze pomysły antysmogowe
2017-08-14
PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
Czujniki wykrywające smog, wyłapujące go okiennice czy cegły ze smogowego pyłu? Sposobów na walkę ze smogiem jest wiele. Można je zgłaszać do Smogathonu - międzynarodowego konkursu na rozwiązania antysmogowe, który odbędzie się w Krakowie.
Więcej
-
Kładka pieszo-rowerowa pod mostem Łazienkowskim otwarta
2017-08-11
Konrad Wielądek
08 sierpnia w Warszawie otwarto długo wyczekiwaną inwestycję. Ma 400 metrów długości i 3,5 metra szerokości. Budowa dwóch kładek rowerowych na moście Łazienkowskim została już oficjalnie zakończona i otwarta.
Więcej
-
Czy, i jeśli tak, jaką energetykę dotować? Wywiad z ekspertem
2017-08-09
Agnieszka Tomaszewska-Kula
Podczas debaty online "Jaką energetykę warto dotować?" zorganizowanej wspólnie przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju i Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie w dniu 28 czerwca internauci zadali kilka pytań, na które zaproszeni do dyskusji eksperci nie zdążyli odpowiedzieć. Postanowiliśmy zwrócić się z nimi do eksperta wiodącego debaty, Ewarysta Hille.
Więcej
-
Przepisy antysmogowe w Małopolsce już obowiązują
2017-08-08Małopolska to pierwszy region w kraju, w którym od lipca 2017 obowiązują regulacje antysmogowe obejmujące całe województwo. Równocześnie z nimi w życie wchodzą przepisy tzw. tymczasowej uchwały, do której będą musieli stosować się mieszkańcy Krakowa.
Więcej
-
Będzie pilotaż nowego systemu śmieciowego w Krakowie
2017-08-07
Dawid Kuciński, LoveKrakow.pl
MPO w Krakowie planuje, że w przyszłym roku część mieszkańców zostanie poproszona o wzięcie udziału w programie pilotażowym, który poprzedzi wprowadzenie w mieście nowych zasad dotyczących segregacji odpadów.
Więcej
-
Innowacyjne zielone przystanki w Siemiatyczach
2017-08-04
Katarzyna Wolańska
Miasto Siemiatycze może stać się inspiracją dla innych miejscowości w zakresie wykorzystywania zielonej infrastruktury w procesach związanych z ochroną klimatu i adaptacją do jego zmian.
Więcej
-
Zielone certyfikaty jeszcze przez 5 lat
2017-08-02
Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl
Zaproponowana przez Ministerstwo Energii zmiana przyszłorocznego popytu na zielone certyfikaty oznacza, że ich nadmiar na rynku utrzyma się jeszcze pięć lat – wynika z analiz portalu WysokieNapiecie.pl.
Więcej
-
Gdzie są ekocentrycy?
2017-08-01
Wojciech Szymalski
W ostatnim czasie sporo padło niedobrych słów na temat ekologicznych organizacji pozarządowych. Pojawiło się nawet nowe określenie na działaczy ekologicznych –ekocentrycy. Gdzie znaleźć ekocentryków i czy faktycznie mają oni człowieka „gdzieś”?
Więcej
-
Sopot i eko-parkingi
2017-08-01Wakacje oraz weekendy w Sopocie to zazwyczaj niestety mocno wzmożony ruch samochodów w centrum miasta. Brak możliwości pobierania opłat za parkowanie w weekendy czy też różnicowania opłat w zależności od miejsca postoju powoduje, że sopockie ulice i chodniki są często pozastawiane samochodami turystów.
Więcej
-
Szansa dla zabytkowych kamienic. Nabór wniosków - dofinansowanie na zmniejszenie zużycia energii w budownictwie
2017-07-31
Katarzyna Wolańska
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w formie pożyczki w ramach programu priorytetowego „Poprawa jakości powietrza. Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”.
Więcej
-
Relacja ze Światowego Kongresu Zielonej Infrastruktury
2017-07-31
Katarzyna Wolańska
W czerwcu 2017 odbył się w Berlinie World Green Infrastructure Congress, w którym wzięło udział blisko 800 uczestników z całego świata.
Więcej
-
Konsultacje społeczne "uchwały antysmogowej" dla Mazowsza
2017-07-24Od 20 lipca do 18 sierpnia można konsultować uchwałę antysmogową dla Mazowsza.
Więcej
-
Ochrona środowiska w cieniu protestów
2017-07-22
Wojciech Szymalski
Ludzie protestują na ulicach, media opisują informacje z sejmu wielkimi literami na czerwonym tle, ale nie chodzi o ochronę środowiska. Tymczasem sejm i rada ministrów oprócz spraw dotyczących ustroju Polski właśnie wprowadziły lub zaraz zatwierdzą kilka od lat postulowanych rozwiązań ekologicznych. Może w tych sprawach rzeczywiście nie warto protestować, ale je poprzeć, bo służą też ochronie klimatu.
Więcej
-
Jaką energetykę warto dotować? Relacja z debaty
2017-07-21
Ewaryst Hille
Dziedziny warte wsparcia publicznego to te, które możliwie najlepiej spełniają kryteria rozwoju cywilizacyjnego i mają szansę na dalszy rozwój bez dotacji.
Więcej
-
Globalne ocieplenie przyspiesza wymieranie gatunków
2017-07-21Międzyrządowy Panel do spraw Zmian Klimatu (IPCC) w swoim raporcie wymienia zagrożenia związane z globalnym ociepleniem klimatu.
Więcej
-
Jesteśmy w Punkcie Krytycznym
2017-07-19Na kanale Youtube WWF Polska można od dzisiaj zobaczyć film „Punkt krytyczny. Energia odNowa”, który jasno i klarownie pokazuje: gdzie jesteśmy, co jest obecnie najważniejsze i co można zrobić, aby mieć szansę na bezpieczną przyszłość w obliczu zmian klimatu.
Więcej
-
Wywiad z koordynatorem projektu Eko-lokator
2017-07-18
Konrad Wielądek
Budownictwo ma do odegrania kluczową rolę w rozwiązywaniu problemów związanych z wykorzystywaniem zasobów, zużyciem energii oraz przeciwdziałaniem zmianom klimatu. O tym skąd czerpać wiedzę i jak się nią dzielić, rozmawiamy z Hanną Kryszyńską, koordynatorem projektu "Eko-lokator", realizowanego przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Więcej
-
Projekt Eko-lokator wystartował
2017-07-13Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju realizuje nowy projekt pn. "Eko-lokator – edukacja ekologiczna i współpraca grup zawodowych związanych z zarządzaniem budynkami", dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Więcej
-
Jaką energetykę warto dotować? Zapis debaty
2017-07-07Zapraszamy do zapoznania się z zapisem debaty online „Jaką energetykę warto dotować?”, która odbyła się 28 czerwca 2017 roku.
Więcej
-
Wiele pytań o rynek węgla
2017-07-03Po debacie "Dlaczego węgiel tanieje?" zorganizowanej w maju br. przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie wiele pytań pozostało bez odpowiedzi. O komentarz w kwestiach, których eksperci nie zdążyli poruszyć podczas spotkania poprosiliśmy dr. Michała Wilczyńskiego.
Więcej
-
Będzie cieplej
2017-06-30
Agata Golec
Wraz z temperaturami rośnie liczba ofiar fali upałów – donoszą naukowcy.
Więcej
-
Europejskie budynki na ratunek oszczędnościom energetycznym
2017-06-29Raport zainicjowany przez Danfoss, opublikowany przez Ecofys, firmę doradztwa energetycznego, pokazuje, że budynki w Europie mają wielki potencjał w zakresie oszczędzania energii. Powinniśmy wykorzystać potencjał ukryty za warstwą betonu, szkła i stali oraz umożliwić znaczne oszczędności, stworzyć miejsca pracy i lepsze miejsca do życia.
Więcej
-
Co po studiach? Staż w Niemczech!
2017-06-28Zarząd Stowarzyszenia Środowisko dla Środowiska serdecznie zaprasza do udziału w XXI Edycji Międzynarodowego Programu Stypendialnego dla Krajów Europy Środkowej i Wschodniej Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU).
Więcej
-
Lepsze etykiety zwiększą efektywność energetyczną
2017-06-27Rada Europejska przyjęła rozporządzenie ustanawiające zasady etykietowania energetycznego. Nowy akt zastąpi obecną dyrektywę 2010/30/UE: przejmie jej główne zasady, ale doprecyzuje, ulepszy i rozszerzy jej zakres.
Więcej
-
Banki wciąż pożyczają najbrudniejszym firmom
2017-06-26Jak wynika z corocznego raportu "Banking of Climate Change", 37 największych banków w Europie, USA, Azji, Kanadzie i Australii w samym tylko roku 2016 zainwestowało 87 mld dol. w paliwa kopalne.
Więcej
-
ENVICON Environment 2017 – odkryj go na nowo!
2017-06-23Ochrona środowiska znajduje się obecnie w ścisłej czołówce najważniejszych tematów frapujących ludzkość. Dziś już niemal nikt nie ma wątpliwości co do znaczenia i wpływu tego obszaru na nasze życie. Dziedzina ta rozwija się z ogromną dynamiką i choć wiele już zrobiliśmy, to nadal mamy wiele do zrobienia.
Więcej
-
Jaką energetykę warto dotować? Zapraszamy na debatę online
2017-06-2228 czerwca 2017 roku o godz. 11:00 zapraszamy na debatę pt.: „Jaką energetykę warto dotować?”, przygotowaną przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie. KLIKNIJ, żeby dołączyć do debaty.
Więcej
-
Zielone biurowce wkraczają do polskich miast
2017-06-21
Agata Golec
Zielone biurowce realizują podstawowe założenie polityki społecznej i odpowiedzialności biznesu jakim jest zrównoważony rozwój. Z tego powodu wiele międzynarodowych i krajowych firm, które lokują swoje siedziby w dużych miastach szukają biurowców spełniających standardy zrównoważonego budownictwa.
Więcej
-
Smog poza sezonem
2017-06-20SMOG, smog wisi w powietrzu.. Słyszeliśmy o nim w ostatnich miesiącach często i zewsząd. Jest on widoczny gołym okiem i na danym obszarze, szczególnie w zimie, w mroźne, słoneczne poranki. Trzeba jednak wiedzieć, że smog jest objawem poważnego problemu, mianowicie niskiej emisji.
Więcej
-
Parlament Europejski za ograniczeniem emisji
2017-06-19W środę, po debacie o wycofaniu się USA, europosłowie poparli plany wprowadzenia nowych wiążących redukcji emisji gazów cieplarnianych zgodnie z Porozumieniem Paryskim.
Więcej
-
Niska emisja jako „palący problem” stopniowo odchodzi w przeszłość
2017-06-16W Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach odbyła się dwunasta już edycja Forum Nowej Gospodarki będącego miejscem spotkań i wymiany doświadczeń liderów nauki, biznesu i administracji.
Więcej
-
Instytut na rzecz Ekorozwoju REKRUTUJE!
2017-06-15W związku z rozpoczęciem realizacji projektu finansowanego ze Środków POIiŚ Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju poszukuje osób na stanowisko redaktora oraz specjalisty ds PR.
Więcej
-
NIK: węgiel kamienny nierentowny, program rządowy nierzetelny
2017-06-14Ani reformy, ani nawet dobra koniunktura na węgiel kamienny nie zostały przez sektor dobrze wykorzystane – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli "Funkcjonowanie górnictwa węgla kamiennego w latach 2007-2015". To m.in. wina źle opracowanego programu rządowego i mało realistycznych strategii spółek.
Więcej
-
Ładowarki pojazdów w latarniach - pomysł Politechniki Lubelskiej i PGE Dystrybucja
2017-06-13Politechnika Lubelska i PGE Dystrybucja chcą wspólnie przygotować nowy system ładowania pojazdów elektrycznych, który ma wykorzystywać ładowarki umieszczone w latarniach ulicznych. Prace mają zakończyć się w 2020 r.
Więcej
-
Nowa ustawa o rynku mocy
2017-06-12W związku z rozpoczętymi pracami nad planowaną ustawą regulującą rynek mocy w Polsce, Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju przygotowała opracowanie "Jakościowa ocena wpływu wprowadzenia rynku mocy na emisyjność krajowego systemu elektroenergetycznego (KSE)".
Więcej
-
Ceny CO2 wzrosną ponad 10-krotnie
2017-06-09
Natalia Rytelewska-Chilczuk, Teraz Środowisko
Ceny za uprawnienia do emisji CO2 są jednym z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych w globalnej polityce klimatycznej, mimo że obejmują tylko 15 proc. wszystkich emisji. Ponadto większość cen za jedną tonę CO2 jest niższa niż 10 dolarów.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności