więcej


Polityka klimatyczna

Sosnowiec liderem w energomodernizacji budynków (20203)

2017-08-16

Drukuj
galeria

Fot. Pixabay

Likwidacja blisko 1000 pieców – taki będzie efekt podłączenia do sieci centralnego ogrzewania 22 budynków. Umowa pomiędzy Miejskim Zakładem Zasobów Lokalowych a Zakładem Energetyki Cieplnej w Katowicach została już podpisana.

Inwestycja warta 10 mln złotych będzie gotowa do końca listopada i  pozwoli na podłączenie do sieci ponad pół tysiąca mieszkań, tym samym mieszkańcy nie będą musieli dłużej korzystać z pieców, które mają w swoich mieszkaniach. To kontynuacja zmian w tej dzielnicy,  które zapoczątkowała wykonana w ubiegłym roku termomodernizacja budynków.

Inwestycja oparta jest na partnerstwie publiczno-prywatnym. Od 1 grudnia rozpoczyna się faza zarządzania, w której jest ustalona opłata za dostępność i ew. kary dla zarządzającego wynikające z przekroczenia wartości referencyjnych – tłumaczy dyrektor MZZL.

To część działań sosnowieckiego samorządu związana z redukcją niskiej emisji. Projektem, który pozwoli na walkę z niską emisją jest ułożenie sieci ciepłowniczej w ścisłym centrum Sosnowca. Prace, które rozpoczną się w maju tego roku będą skoordynowane ze zleconą przez miasto przebudową ulicy Modrzejowskiej. Zakres prac obejmuje również ulice Warszawską, Targową, Dekerta, Szklarnianą i Modrzejowską.  Dobiegają końca prace związane z termomodernizacją budynku Biblioteki Głównej przy ul. Kościelnej, siedmiu budynków, w których znajdują się ośrodki pomocy społecznej, jedenastu placówek oświatowych, jak również dwóch przychodni. – Jeśli doliczymy do tego zakup nowoczesnych autobusów niskoemisyjnych w tym 35 pojazdów hybrydowych, a także modernizację miejskiego oświetlenia ulicznego to w sumie na walkę związaną z poprawą jakości powietrza wydamy w granicach 200 milionów złotych. Liczę, że efekty zobaczymy już najbliższej zimy – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Źródło: Miasto Sosnowiec


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej