więcej


Energetyka

Banki wciąż pożyczają najbrudniejszym firmom (20167)

2017-06-26

Drukuj
galeria

Jak wynika z corocznego raportu "Banking of Climate Change", 37 największych banków w Europie, USA, Azji, Kanadzie i Australii w samym tylko roku 2016 zainwestowało 87 mld dol. w paliwa kopalne.

"Banking of Climate Change" to przygotowana przez organizacje z całego świata analiza zaangażowania prawie 40 największych światowych banków w finansowanie projektów w sektorze paliw kopalnych na całym świecie w ostatnich latach. Z najnowszego wydania wynika, że największe banki nadal napędzają zmiany klimatu poprzez finansowanie inwestycji w najbardziej szkodliwe paliwa kopalne. Mimo że w 2016 roku stwierdzono spadek tych inwestycji, banki nadal finansują je na skalę, która w szybkim tempie doprowadzi do przekroczenia poziomu emisji pozwalającego utrzymać wzrost temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza, jak zakłada porozumienie paryskie.

W 2014 roku banki przeanalizowane w raporcie zainwestowały 92 mld dol. w najbardziej szkodliwe paliwa kopalne, w 2015 roku ta suma wzrosła do 111 mld. W ubiegłym roku mieliśmy po raz pierwszy do czynienia ze znaczącym, aż 22-proc. spadkiem, jednocześnie nadal wiadomo, że aby utrzymać katastrofalny wzrost temperatury tylko na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza, należy całkowicie wycofać się z wydobycia wysoce emisyjnych paliw a banki powinny wdrożyć polityki przeciw finansowaniu powyższych – podkreśla Fundacja "Rozwój TAK – Odkrywki NIE", współpracująca przy opracowywaniu raportu.

Raport skupia się na finansowaniu najbardziej wysoce emisyjnych, ryzykownych finansowo i szkodliwych dla środowiska inwestycji w sektorze paliw kopalnych. Jest to finansowanie tzw. ekstremalnego wydobycia ropy (piaski bitumiczne, Arktyka, wydobycie z głębokiego dna morskiego), wydobycia węgla, energetyki opartej na węglu i eksportu gazu ziemnego.

- Finansowanie firm, które otwierają nowe kopalnie węglowe i oparte na węglu elektrownie, czy planują takie projekty w przyszłości, stoi w całkowitej sprzeczności z nauką o zmianach klimatu. To tylko kwestia czasu kiedy na całym świecie wspólnoty dotknięte skutkami zmian klimatu zaczną działania prawne nie tylko przeciw firmom prowadzącym działania oparte na węglu ale też przeciw bankom, które te działania finansują – mówi Kuba Gogolewski, z Fundacji "Rozwój TAK – Odkrywki NIE".

Raport został przygotowany przez organizacje BankTrack, Sierra Club, Oil Change International i Rainforest Action Network, we współpracy m.in. z Fundacją "Rozwój TAK – Odkrywki NIE".

Źródło: REO.pl


Pliki do pobrania


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej