- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Zielona gospodarka
Zielone biurowce wkraczają do polskich miast (20163)
Agata Golec2017-06-21
Drukuj
Zielone biurowce realizują podstawowe założenie polityki społecznej i odpowiedzialności biznesu jakim jest zrównoważony rozwój. Z tego powodu wiele międzynarodowych i krajowych firm, które lokują swoje siedziby w dużych miastach szukają biurowców spełniających standardy zrównoważonego budownictwa.
Zielone biurowce wznoszone zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa to nie tylko prestiż, ale także niższe koszty eksploatacji. Użytkownicy oszczędzają na zużyciu energii, wody, a często wręcz produkują energię na własne potrzeby i w ten sposób przyczyniają się do łagodzenia skutków zmian klimatu. Poprawia się też komfort pracy, co przekłada się na poziom zadowolenia i wydajność pracowników.
Zielone certyfikaty
Jednym ze sposobów na potwierdzenie standardu budynku jest zielony certyfikat. Mimo że certyfikaty nie są obowiązkowe, właściciele nieruchomości coraz częściej decydują się na poprawę standardu efektywności energetycznej i udokumentowanie jej certyfikatem. Dzięki temu mogą liczyć m.in. na większe stawki najmu.
Obecnie na rynku funkcjonuje wiele niezależnych systemów wielokryterialnej oceny budynków, jednak najbardziej rozpoznawalne są systemy LEED i BREEAM. LEED jest bardziej popularny wśród inwestorów globalnych i amerykańskich, podczas gdy w Europie i w Wielkiej Brytanii preferowany jest BREEAM. Różnice między tymi certyfikatami są niewielkie, a koszt porównywalny. Oba systemy analizują kluczowe aspekty dotyczące zrównoważonego budownictwa.
Certyfikat BREEAM
BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) to najstarszy, bo funkcjonujący od 1990 r., system certyfikacji budynków. W procesie oceny dyplomowani asesorzy analizują m.in. zużycie wody i energii, wpływ na zdrowie i samopoczucie użytkowników, emisję zanieczyszczeń, zastosowane materiały, zarządzanie odpadami, jak również procesy zrównoważonego zarządzania budynkiem.
Pierwszym biurowcem w Polsce, który uzyskał cetryfikat BREEAM, był Trinity Park III na warszawskim Mokotowie. W budynku zainstalowano system automatycznego "inteligentnego" zarządzania, który pozwala zoptymalizować zużycie energii. Ponadto inwestor zdecydował się na energooszczędne windy i oświetlenie. Budynek wykorzystuje także wodę deszczową. Przy wyborze materiałów przeprowadzono analizę kosztów w całym okresie funkcjonowania budynku (LLC, Life Cycle Cost) i wybrano produkty możliwie najbardziej przyjazne środowisku.
Certyfikat LEED
LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) to system certyfikacji opracowany przez amerykańską Radę ds. Zielonego Budownictwa (USGBC). Obejmuje on ocenę całego cyklu życia budynku, od projektu, z naciskiem na materiały i rozwiązania techniczne, poprzez budowę i zastosowane praktyki i standardy budowlane, aż po eksploatację i zarządzanie nieruchomością.
Zielone biurowce w Polsce
Pierwszym biurem w Polsce które uzyskało platynowy certyfikat LEED dla wnętrza było biuro Skanska Property Poland we Wrocławiu. Złotym certyfikatem LEED będzie się mógł pochwalić krakowski biurowiec Astris, w którym oprócz miejsc postojowych dla 160 samochodów zaplanowano także parking dla ponad 70 rowerów. Z myślą o rowerzystach budynek wyposażono w dodatkowe prysznice i szatnie. O pozytywnej decyzji asesorów zadecydowały przede wszystkim dobór materiałów budowlanych, wykorzystanie światła dziennego dzięki dużej powierzchni przeszkleń oraz zastosowanie energooszczędnego oświetlenia w pozostałych częściach budynku. Na ostatnim piętrze oraz na dachu budynku powstaną zielone tarasy, będące miejscem odpoczynku pracowników, a równocześnie pełniące funkcję naturalnego filtra poprawiającego jakość powietrza.
W Warszawie zielone biurowe z certyfikatem LEED to m.in. Zebra Tower, Zielony Oddział Deutsche Banku w Warszawie czy biurowiec Rondo 1. O zielone świadectwo postarał się też budynek biurowo-produkcyjny firmy BorgWarner Turbo Systems Poland w Jasionce koło Rzeszowa.
Administracja daje przykład
Nowa siedziba Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku to budynek na miarę instytucji która z jednej strony dba o przyrodę, a z drugiej promuje wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Projekt biurowca został wyróżniony w konkursie Brick Award i zdobył wyróżnienie w kategorii "Najlepszy ekologiczny budynek sektora publicznego" przyznawane przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego.
Nowoczesny budynek w maksymalnym stopniu wykorzystuje światło dzienne dzięki całkowicie przeszklonej południowej elewacji. Drzwi wewnętrzne do pomieszczeń biurowych wykonano ze szkła, podobnie jak kładki łączące korytarze oraz windy. Naturalnemu oświetleniu sprzyja także ażurowa klatka schodowa pod przeszklonym dachem wewnątrz budynku. Kiedy światła dziennego zabraknie, w budynku wykorzystywane jest energooszczędne oświetlenie LED.
Fasada południowa składa się z części wewnętrznej stanowiącej ocieplenie budynku oraz elewacji kaskadowej. Powietrze przepływające między dwoma warstwami fasady dodatkowo izoluje budynek – zarówno przed upałami jak i przed mrozem.
W szklane elementy elewacji południowej wbudowano panele fotowoltaiczne. Panelami pokryty jest również dach budynku. Łączna moc instalacji wynosi ok 40kW. W ten sposób biurowiec może wytworzyć nawet o 11% więcej energii, niż jest w stanie zużyć. Dzięki podłączeniu do sieci elektroenergetycznej nadwyżka produkowanej energii jest oddawana do sieci, a w okresie zwiększonego zapotrzebowania na energię, jest ona z sieci pobierana.
Zwarta bryła o kształcie prostopadłościanu ogranicza straty ciepła. Ponadto w budynku zastosowano izolację termiczną o parametrach znacznie przewyższających obowiązujące normy. Funkcję izolacyjną pełni także zielony dach, na którym rośnie rozchodnik. Sukulent ten nie wymaga dużo pielęgnacji, a przyczynia się dodatkowo do poprawy jakości powietrza w mieście.
Aby zachęcić pracowników do korzystazrownowazony-rozwoj/porownanie-najbardziej-popularnychjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności