więcej


Zielona gospodarka

Relacja ze Światowego Kongresu Zielonej Infrastruktury (20182)

Katarzyna Wolańska
2017-07-31

Drukuj
galeria

W czerwcu 2017 odbył się w Berlinie World Green Infrastructure Congress, w którym wzięło udział blisko 800 uczestników z całego świata.

Tematyka tego międzynarodowego wydarzenia koncentrowała się na zieleni w infrastrukturze miast - dachach zielonych, ogrodach wertykalnych, zieleni we wnętrzach budynków, ochronie klimatu i adaptacji do jego zmian, zarządzaniu wodami opadowymi oraz zrównoważonym rozwoju.

Wydarzenie to było okazją do interdyscyplinarnej wymiany doświadczeń między przedstawicielami miast, architektami, urbanistami, specjalistami od gospodarki wodnej, przedstawicielami przemysłu, producentami, naukowcami, stowarzyszeniami, politykami, ekspertami i praktykami.

Prelegentem otwierającym kongres był gość specjalny, francuski botanik o międzynarodowej renomie Patrick Blanc, twórca wertykalnych ogrodów. 

Na świecie prace Patricka Blanca są częstą ozdobą najbardziej prestiżowych obiektów, takich jak np.: ambasada Francji w New Delhi, Parlament Europejski w Brukseli, plac w Santa Cruz na Teneryfie, czy też park Floral w Paryżu.

Dwie bardzo ciekawe realizacje zielonych ścian Patryka Blanca są zlokalizowane w mieście, w którym odbywał się kongres. Uczestnicy po 2 dniach części oficjalnej mieli okazję wziąć udział w wycieczce „Zielone dachy i ściany Berlina”, podczas której obejrzeli między innymi zewnętrzną zieloną ścianę zdobiącą elewację galerii handlowej Lafayette oraz ogród wertykalny znajdujący się wewnątrz budynku w Dussmann Kulturkaufhaus. 

Warto zaznaczyć, że jedną ze ścian zielonych projektu Patrica Blanca można zobaczyć również w Polsce - w Galerii Przymorze w Gdańsku (jest to ściana wewnętrzna). 

Ściany zielone izolują termicznie elewacje budynków, dzięki czemu można obniżyć ilość energii elektrycznej potrzebnej do klimatyzowania pomieszczeń. Pomagają również niwelować negatywne skutki miejskiej wyspy ciepła, oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i biorą udział w procesie retencjonowania wód opadowych. Takie zalety ogrodów wertykalnych, a także dachów zielonych i szeroko pojętej zielonej infrastruktury w miastach oraz jej roli w ochronie klimatu i adaptacji do zmian klimatu były omawiane podczas tegorocznego kongresu w Berlinie. 

Światowy Kongres Zielonej Infrastruktury organizowany jest przez World Green Infrastructure Network (WGIN), Fachvereinigung Bauwerksbegrünung (FBB) oraz European Federation of Green Roof Associations (EFB). Odbywa co roku w jednym z krajów członkowskich WGIN. Pierwszy miał miejsce w roku 2007, następny jest planowany w Indiach, a kolejny w Norwegii. 


Katarzyna Wolańska

ChronmyKlimat.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej