- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Zielona gospodarka
-
Statystyczny Polak zjada rocznie 70 kg mięsa, dwukrotnie więcej, niż zaleca WHO
2021-09-06Spożycie mięsa w Polsce jest dwukrotnie większe niż zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Statystyczny Polak zjada około 70 kg mięsa rocznie. Masowa konsumpcja i ingerencja rolnictwa w środowisko przyczyniają się do jego degradacji. Coraz bardziej dbający o zdrowie i środowisko konsument powinien sprzyjać rozwojowi fleksitarianizmu i zrównoważonej produkcji.
Więcej
-
Posłowie Parlamentu Europejskiego krytykują sztandarową leśną Komisji
2021-09-02Europejscy prawodawcy z całego spektrum politycznego zjednoczyli się w krytyce nowej sztandarowej strategii leśnej Komisji Europejskiej, opisując ją jako niejasną i powierzchowną, jednocześnie sygnalizując obawy, że wykracza ona poza kompetencje UE.
Więcej
-
Zgaszone oświetlenie nieefektywnych żarówek zgodnie z nowymi normami UE
2021-09-02Niektóre żarówki fluorescencyjne i halogenowe są zakazane od środy (1 września), ponieważ w całej Unii Europejskiej wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ekoprojektu i etykietowania.
Więcej
-
Jak Wielka Brytania odchodzi od węgla?
2021-08-27
Katarzyna Hajdas
Wielka Brytania to kolejny kraj na kontynencie europejskim, który już zapowiada odchodzenie od węgla i kładzie duży nacisk na transformację energetyczną kraju. Gospodarka brytyjska, podobnie jak w przeszłości niemiecka, była całkowicie uzależniona od węgla, a później dywersyfikowała swoje źródła energii na elektrownie jądrowe, a także gaz ziemny i energię odnawialną, w produkcji których oba kraje idą niemal łeb w łeb.
Więcej
-
Jak Dania odchodzi od paliw kopalnych ?
2021-08-26
Katarzyna Hajdas
Dania to kraj, który zasługuje na szczególną uwagę, jeśli chodzi o odchodzenie od paliw kopalnych. Duński rząd od wielu lat prowadzi politykę aktywnej stymulacji odnawialnych źródeł energii i redukcji emisji gazów cieplarnianych, a jako jedno z pierwszych państw członkowskich UE wprowadził przejście na zieloną energię we wszystkich branżach w celu uniezależnienia się od paliw kopalnych do 2050 r.
Więcej
-
Produkcja wodoru z paliw kopalnych tworzy emisję CO2 jak 1 milion samochodów benzynowych
2021-08-24Wybór wodoru wytwarzanego przy użyciu paliw kopalnych zamiast odnawialnej energii elektrycznej może spowodować do 8 mln ton emisji dwutlenku węgla rocznie do 2050 r., zgodnie z analizą danych brytyjskiego rządu.
Więcej
-
Tłok na urlopie
2021-08-21
Wojciech Szymalski
Z tegorocznych wakacyjnych wiadomości możemy się dowiedzieć, że tłok nad morzem, tłok nad jeziorami i tłok w górach. Szczególnie oblegany jest np. szlak do Morskiego Oka w Tatrach czy Wielkie Jeziora Mazurskie. Już niedługo obydwa te miejsca mogą być jeszcze bardziej zatłoczone.
Więcej
-
Nie będzie Nowego Ładu bez energii z wiatru
2021-08-11
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
Inwestycje w farmy wiatrowe to jeden z filarów projektowanej zmiany modelu polskiej energetyki w przedstawianym przez rząd „Nowym Ładzie". Z szacunków wynika, że uwolnienie energetyki opartej na wietrze może sprawić, że niemal wszyscy Polacy będą korzystać z taniej, zielonej energii.
Więcej
-
Z pięciu zużytych komputerów można pozyskać nawet gram złota
2021-08-11Według danych Europejskiego Biura Ochrony Środowiska pełny cykl życia europejskich smartfonów odpowiada za 14 mln ton emisji dwutlenku węgla rocznie. Średnia żywotność urządzenia to tylko trzy lata. Średnio każdy mieszkaniec UE produkuje rocznie ok. 15,6 kg elektroodpadów, z których tylko 7 kg jest zbierane i przetwarzane.
Więcej
-
Jeszcze do 5 sierpnia można nominować osoby, które rozwijają odpowiedzialny biznes
2021-08-04Do czwartku 5 sierpnia potrwa nabór kandydatur do 4. edycji nagrody „Ludzie, którzy zmieniają biznes”. To okazja, by wyróżnić osoby, które poprzez swoje zaangażowanie i realizowane projekty przyczyniają się do popularyzacji rozwiązań z zakresu CSR i zrównoważonego rozwoju.
Więcej
-
Łąki kwietne wizytówką nowoczesnych polskich miast
2021-08-04Temat łąk i pasów kwietnych w miastach z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców miast. Szczególnie w ostatnich sezonach miasta wydają się „iść na rekord”. Szacuje się, że jedynie w ciągu dwóch ostatnich lat aż czterokrotnie wzrosła liczba tych, które wysiały na swoim terenie łąki lub pasy kwietne.
Więcej
-
Dołącz do Organic Food Conference, online i na żywo z Warszawy
2021-07-28Zarejestruj się już teraz, aby wziąć udział w odbywającej się co dwa lata Organic Food Conference 2021 (dawniej Organic Processing Conference), która odbędzie się w terminie 30 września-1 października online i na żywo z Warszawy. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Przyszłość żywności ekologicznej” i organizowana jest przez IFOAM Organics Europe we współpracy z Polską Izbą Żywności Ekologicznej. Bilety na wydarzenie do kupienia tutaj: www.bioexpo.pl/organic-food-conference/
Więcej
-
W Polsce pojawia się coraz więcej bawełnianej odzieży z certyfikatem Sprawiedliwego Handlu
2021-07-28Uprawą bawełny na świecie zajmuje się około 100 milionów rolników, z czego 90 proc. działa w ubogich krajach Afryki i Azji, takich jak Uganda, Indie czy Senegal. Muszą oni stawiać czoła konkurencji z zamożniejszych krajów, która jest w stanie zaniżać ceny. Dlatego Fairtrade organizuje ich w spółdzielnie, gwarantując cenę minimalną pozwalającą na utrzymanie, a także premię umożliwiającą rozwój.
Więcej
-
Już dziś! Pokaz Dyplomowy MSKPU 2021!
2021-07-27MSKPU, jedyna szkoła mody z Polski dwukrotnie wyróżniona w międzynarodowej edycji VOGUE TALENTS w Mediolanie, już jutro wita zagranicznych oraz krajowych gości.
Coroczny Pokaz Dyplomowy MSKPU to jedno z najważniejszych wydarzeń modowych w Polsce, promujących młodych, debiutujących projektantów. Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru co roku nagradza studentów, przyznając im wyróżnienia i staże. W poprzednich edycjach absolwenci mieli okazję współpracować m.in. z takimi projektantami i markami jak Maciej Zień, Mariusz Przybylski, Bizuu i LPP.
Więcej
-
Żaby i lotniska
2021-07-24
Wojciech Szymalski
Kapitalizm jest bardzo rozrzutnym systemem gospodarczym. Pozwala na konkurowanie ze sobą wielu podmiotów, z których nie każdy ma gwarancję osiągnięcia sukcesu i po jakimś czasie musi zrezygnować z działalności. Zasoby przeznaczone na jego funkcjonowanie, wybudowana tym celu infrastruktura często zostają zaprzepaszczone. Nic wielkiego, jeśli był to mały osiedlowy sklep, ale znacznie gorzej, jeśli było to warte wiele miliardów lotnisko.
Więcej
-
Poważne zarzuty pod adresem Japonii i organizatorów IO Tokio 2020. Ich działania zagrażają klimatowi.
2021-07-23Dziś, 23 lipca rozpoczynają się w Tokio XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie. Japońskie władze promują je jako najbardziej zielone igrzyska w historii. Jak jednak przekonują w liście otwartym do premiera Yoshihide Suga organizacje ochrony zwierząt, Japonia nie zdobędzie złotego medalu w ochronie środowiska dopóki nie zaprzestanie okrutnej praktyki komercyjnego połowu wielorybów.
Więcej
-
Doceńmy tych, którzy zmieniają biznes w Polsce
2021-07-20Forum Odpowiedzialnego Biznesu rozpoczęło nabór kandydatek i kandydatów do czwartej edycji nagrody „Ludzie, którzy zmieniają biznes”. Zostanie ona przyznana za działania zrealizowane w latach 2019 – 2020. Zgłoszenia można przesyłać do 2 sierpnia br.
Więcej
-
Jest mapa drogowa Polski do neutralności klimatycznej 2050
2021-07-19W projekcie CAKE Instytutu Ochrony Środowiska-BIP pojawiło się niedawno nowe opracowanie pt.: „Polska Net-zero 2050 – mapa drogowa osiągnięcia wspólnotowych celów polityki klimatycznej dla Polski do 2050 roku”. Ustalenia, interpretacje i wnioski wyrażone w tym dokumencie są ustaleniami autorów, a niekoniecznie organizacji, z którą autorzy są powiązani.
Więcej
-
Czy tą drogą dojedziemy do neutralności klimatycznej w wymaganym czasie?
2021-07-19
Wojciech Szymalski, Andrzej Kassenberg
Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) przy Instytucie Ochrony Środowiska-PIB przedstawiło mapę drogową dojścia Polski w 2050 roku do neutralności klimatycznej. Co jest dobre, a co wymaga jeszcze dyskusji, w tym opracowaniu?
Więcej
-
Są nowe konkursy w programie LIFE Komisji Europejskiej
2021-07-16Komisja Europejska ogłosiła zaproszenia do naborów wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Programu LIFE w roku 2021. W programie LIFE osoby prawne z terenu Unii Europejskiej lub związanego z nią osobnymi umowami, mogą ubiegać się o granty na projektu w zakresie ochrony środowiska. W lata 2021-2027 na te cele w programie zostanie przeznaczone 5.432 miliarda EUR (średnio 0,75 miliarda EUR rocznie).
Więcej
-
FENIKS kończy konsultacje
2021-07-16
Wojciech Szymalski
Wczoraj odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie projektu programu operacyjnego FENIKS, czyli Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko na lata 2021-2027. Już za trzy dni kończy się także termin składania uwag pisemnych do programu. W programie na wydatki rozwojowe przewidziane jest 25 mln EUR do rozdysponowania na poziomie krajowym.
Więcej
-
W Polsce ponad 100 tys. paneli fotowoltaicznych niedługo stanie się odpadem
2021-07-14Boom na fotowoltaikę trwa nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, co pociąga za sobą także zapotrzebowanie na recykling paneli PV. Szacuje się, że w naszym kraju tylko w najbliższych latach do utylizacji lub recyklingu trafi ponad 100 tys. ton zużytych instalacji fotowoltaicznych. Ich producenci i dostawcy są coraz bardziej świadomi narastającego problemu. W Europie zainteresowanie recyklingiem paneli PV jest w tej chwili ogromne. Za sześć lat wartość tego rynku na Starym Kontynencie wzrośnie trzykrotnie.
Więcej
-
Czas pokazać najlepsze praktyki GOZ: konkurs "GOZpodarz 2021"
2021-07-13Zapraszamy do udziału w konkursie “GOZpodarz 2021”, promującym dobre praktyki związane z ideą Gospodarki Obiegu Zamkniętego! Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego oraz innych organizacji.
Więcej
-
Walka ze śmieciami: czy da się na nich oszczędzać?
2021-07-13Kolejne dyrektywy wprowadzają zamieszanie w samorządach, a podwyżki cen uderzają po kieszeniach mieszkańców. Dodatkowo zauważalne są problemy ze składowaniem, a kontrola recyklingu nie ma się najlepiej. Polska to kraj, który najmniej inwestuje w gospodarkę odpadami. A powinna, bo da się na tym w dłuższej perspektywie oszczędzić zarówno przestrzeń, jak i pieniądze. Według założeń UE do 2025 roku Polska powinna osiągnąć 55% poziom recyklingu odpadów komunalnych. Jak to osiągnąć?
Więcej
-
Życie bez odpadów w Polsce. Chcemy być bardziej ekologiczni
2021-07-12Według najnowszego raportu IQS, firmy badawczo-analitycznej, aż 63% Polaków deklaruje, że żyje w sposób ekologiczny. Pandemia wyraźnie wpłynęła na nawyki polskich konsumentów, kierując ich uwagę w stronę zrównoważonego rozwoju i filozofii życia w idei zero waste. Jakich zmian możemy spodziewać się w postpandemicznej Polsce? Kryzys okazał się impulsem do ważnych działań.
Więcej
-
Recykling energii: układy synergiczne OZE
2021-07-09Zapraszamy na cykl dyskusji online o możliwościach spowolnienia zmian klimatu oraz koniecznych przedsięwzięciach, dających szansę na wypełnienie dyrektyw Unijnych prowadzących do neutralności klimatycznej w 2050 roku.
Więcej
-
Polski rynek eko żywności rośnie, ale nie brakuje wyzwań
2021-07-08Zwiększa się wartość polskiego rynku żywności ekologicznej, przybywa punktów sprzedaży oraz przetwórców. W czasie pandemii eksplodował sektor e- commerce.
Więcej
-
Wezwanie do globalnego traktatu o zakończeniu produkcji "dziewiczego" plastiku do 2040 r.
2021-07-06Wiążący globalny traktat jest potrzebny do stopniowego wycofywania produkcji "dziewiczego" lub nowego plastiku do 2040 r., twierdzą naukowcy.
Więcej
-
Najlepsze raporty CSR i zrównoważonego rozwoju zostaną nagrodzone już po raz piętnasty. Ruszył nabór do jubileuszowej edycji konkursu
2021-07-05Po raz piętnasty organizatorzy konkursu na najlepsze raporty z zakresu odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju zapraszają do zgłaszania publikacji. Nabór odbywa się poprzez stronę raportyzr.pl. Jubileuszowa edycja konkursu stała się również okazją do wprowadzenia nowej odsłony inicjatywy, startując pod zmienioną nazwą „Konkurs Raporty Zrównoważonego Rozwoju”.
Więcej
-
Kluczowe zmiany dla branży ekologicznej od 2021 roku. Kongres BIOEXPO 2021
2021-07-02Europejski Plan Działania dla Rolnictwa Ekologicznego z 25 marca 2021 zwiastuje nową erę transformacji Wspólnej Polityki Rolnej oraz łańcucha żywnościowego w Unii Europejskiej. Jej głównym instrumentem ma być rolnictwo ekologiczne oraz agroekologia.
Więcej
-
Jakie rozwiązania projektowe ukształtują miasta przyszłości?
2021-06-30Światowe prognozy ludności miast rodzą wiele wyzwań w kontekście projektowania. Szacuje się, że obecnie ponad połowa populacji mieszka w miastach, a do 2039 roku zamieszka w nich przeszło 60%. Co więcej, do tego czasu ukształtują się minimum 43 megamiasta, czyli metropolie liczące więcej niż 10 milionów mieszkańców. Architekci i urbaniści stoją dziś przed zadaniem takiego planowania, które zarówno uwzględni tak duży napływ ludzi, jak i wymagania estetyczne czy wpływ na zmiany klimatu. Co okaże się kluczowe w światowej architekturze?
Więcej
-
Produkty roślinne: nierówna walka o rynek.
2021-06-30Dzięki zaangażowaniu wielu organizacji pozarządowych udało się doprowadzić do zablokowania tzw. poprawki 171 (AM171), projektu przepisów unijnych, które miały wprowadzić daleko idące ograniczenia w zakresie tego jak producenci wyrobów roślinnych mogą mówić o swoich produktach.
Więcej
-
Przedsiębiorczość
2021-06-26
Wojciech Szymalski
Polscy piłkarze przegrali ostatni mecz grupowy na mistrzostwach Europy i wracają do domu. Polscy siatkarze przegrali ostatni mecz grupowy w Lidze Narodów, ale awansowali finału, tzw.: Final Four. W tym samym czasie w Jasionce pod Rzeszowem w G2A Arena odbywał się 8. Kongres Bussiness Without Limits.
Więcej
-
Roślinne alternatywy w Polsce: rynek, konsumenci, trendy. Nowy raport Fundacji ProVeg
2021-06-25Trend roślinny szturmem zdobywa branżę spożywczą i na stałe wpisuje się w zachowania zakupowe i nawyki żywieniowe konsumentów. Szacuje się, że do 2029 roku światowy rynek roślinnych alternatyw mięsa może osiągnąć wartości 140 mld USD, zdobywając 10% światowego przemysłu mięsnego[1].
Więcej
-
Doceńmy tych, którzy zmieniają biznes w Polsce
2021-06-24Forum Odpowiedzialnego Biznesu rozpoczęło nabór kandydatek i kandydatów do czwartej edycji nagrody „Ludzie, którzy zmieniają biznes”. Zostanie ona przyznana za działania zrealizowane w latach 2019 – 2020. Zgłoszenia można przesyłać do 2 sierpnia br.
Więcej
-
Odejście od Fast Fashion - pilną potrzebą w nowych przepisach UE
2021-06-24Organizacje pozarządowe odrzucają dobrowolne porozumienia w celu oczyszczenia przemysłu modowego, wzywając, aby nadchodzące unijne prawodawstwo tekstylne pociągnęło marki do odpowiedzialności za ich wkład w globalne zanieczyszczenie.
Więcej
-
Ponad 567 mln euro na programy Interreg 2021-2027. Propozycja podziału przyjęta
2021-06-18Rada Ministrów przyjęła dokument "Podział środków na programy Interreg 2021-2027 z udziałem Polski", przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej - poinformowała kancelaria premiera.
Więcej
-
ETS dla transportu i budynków ma zasadnicze znaczenie
2021-06-16Ogólnounijny system handlu uprawnieniami do emisji dla sektora transportu i budownictwa zapewniłby finansowanie rozwiązań niskoemisyjnych i wspierałby gospodarstwa domowe o niższych dochodach i państwa członkowskie poprzez redystrybucję dochodów z cen emisji dwutlenku węgla, twierdzą Matthias Buck i Andreas Graf.
Więcej
-
Dlaczego polityka europejska musi zająć się całym śladem węglowym w środowisku architektury
2021-06-15Dziś mija tydzień do czasu zakończenia konsultacji publicznych dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Nie będzie to pierwszy raz, kiedy EPBD została zmieniona, ani nie będzie ostatnim.
Więcej
-
Chcesz kupować mniej, ale lepiej? Ruszyła polska platforma zakupowa oparta o ekologiczne i etyczne wartości
2021-06-14Zakupowe haule i konsumpcjonizm idący na ilość? Coraz więcej Polek i Polaków ma dość presji kupowania byle więcej i byle jak. To szansa dla lokalnych twórczyń i twórców na wyjście z cienia globalnych sieciówek. Polskie manufaktury skupia platforma Ecosy, która promuje świadome i zrównoważone zakupy
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności