więcej


Zielona gospodarka

Zgaszone oświetlenie nieefektywnych żarówek zgodnie z nowymi normami UE (22015)

2021-09-02

Drukuj
galeria

Źródło: Pixabay.com

Niektóre żarówki fluorescencyjne i halogenowe są zakazane od środy (1 września), ponieważ w całej Unii Europejskiej wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ekoprojektu i etykietowania.

Rozporządzenie w sprawie ekoprojektu i rozporządzenie w sprawie etykietowania energetycznego weszły w życie w środę, po ich przyjęciu w 2019 r.

Razem przynoszą one producentom i konsumentom poważne zmiany, które mogą zmniejszyć wpływ na środowisko utrzymania włączonych świateł w Europie.

Nowe przepisy doprowadzą do zmian, które pozwolą zaoszczędzić siedem milionów ton ekwiwalentu CO2 rocznie do 2030 r., Zwiększając oszczędności emisji o 12 milionów ton ekwiwalentu CO2 rocznie wprowadzone poprzednimi przepisami, zgodnie z Komisją Europejską.

Zmiany obejmują nowe wymagania dotyczące efektywności energetycznej, które doprowadzą do natychmiastowego zakazu niektórych lamp fluorescencyjnych i halogenowych, a więcej za dwa lata. Posunięcie to wynika z zakazu stosowania żarówek,  który został nałożony ponad dziesięć lat temu w całej UE.

Wprowadzono również nowe wymagania w celu określenia wyjmowalności i wymienności źródeł światła oraz trwałości diod LED i OLED.

Ponadto żarówki będą teraz musiały używać prostszej skali, aby pokazać swoją efektywność energetyczną. Oznacza to rezygnację z klas A+, A++ A+++ i przejście na system A-G w ciągu 18 miesięcy dla fizycznych sprzedawców detalicznych i 14 dni roboczych dla sklepów internetowych.

"Aktualizacja etykiet ułatwi konsumentom zobaczenie, jakie są "najlepsze w swojej klasie" produkty, co z kolei pomoże im zaoszczędzić energię i pieniądze na rachunkach. Stosowanie bardziej energooszczędnego oświetlenia będzie nadal zmniejszać emisje gazów cieplarnianych w UE i przyczyni się do neutralności klimatycznej do 2050 r." – powiedziała komisarz UE ds. energii Kadri Simson.

Nowa waga została zaprojektowana tak, aby niewiele produktów dostępnych obecnie na rynku osiągnęło klasę "A" i "B", pozostawiając miejsce na rozwój bardziej wydajnych towarów.

Postęp w zakresie efektywności energetycznej w branży postępuje z prędkością światła. Moduły LED – najbardziej energooszczędna technologia oświetleniowa do prawie wszystkich zastosowań – odnotowały szybkie zastosowanie w ciągu ostatnich kilku dekad, z 0% żarówek sprzedanych w 2008 r. do 22% w 2015 r., Według Komisji Europejskiej.

Według Komisji Europejskiej produkty o najwyższej efektywności energetycznej, które są obecnie dostępne, prawdopodobnie osiągną tylko "C" lub "D", a belgijska grupa konsumentów, Test Achats, twierdzi, że lampy wcześniej oznaczone jako "A ++" zostaną obniżone do klasy "D".

Zmieniona etykieta jest wielkim ulepszeniem, dając klientom jaśniejsze informacje na temat energooszczędnych produktów, stwierdziła Europejska Organizacja Konsumentów.

"W czasach, gdy bardziej przyjazna dla środowiska konsumpcja rośnie w wielu umysłach, jest to doskonała wiadomość. Z niecierpliwością czekamy na rok 2025, kiedy stara etykieta energetyczna przejdzie do historii " - powiedziała Monique Goyens, dyrektor generalna BEUC.

Lodówki, zamrażarki, pralki i zmywarki również przeniosły się do skali A-G na początku tego roku. Większość produktów zmieni się na nowy system do 2023 r., Podczas gdy grzejniki i kotły nie dokonają skoku do 2025 r.

"To strata dla konsumentów i środowiska, że nie wszystkie urządzenia elektryczne będą nosić tę prostszą i wyraźniejszą etykietę do 2025 roku. Chcemy pomóc konsumentom w zakupie jak najbardziej energooszczędnych produktów, a prosty komunikat "Kup A" pozwala nam to zrobić ponownie "- powiedział Stephen Russell sekretarz generalny Europejskiego Głosu Konsumentów w normalizacji.

Źródło: eruactiv.com

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej