- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Zielona gospodarka
-
Jest mapa drogowa Polski do neutralności klimatycznej 2050
2021-07-19W projekcie CAKE Instytutu Ochrony Środowiska-BIP pojawiło się niedawno nowe opracowanie pt.: „Polska Net-zero 2050 – mapa drogowa osiągnięcia wspólnotowych celów polityki klimatycznej dla Polski do 2050 roku”. Ustalenia, interpretacje i wnioski wyrażone w tym dokumencie są ustaleniami autorów, a niekoniecznie organizacji, z którą autorzy są powiązani.
Więcej
-
Czy tą drogą dojedziemy do neutralności klimatycznej w wymaganym czasie?
2021-07-19
Wojciech Szymalski, Andrzej Kassenberg
Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) przy Instytucie Ochrony Środowiska-PIB przedstawiło mapę drogową dojścia Polski w 2050 roku do neutralności klimatycznej. Co jest dobre, a co wymaga jeszcze dyskusji, w tym opracowaniu?
Więcej
-
Są nowe konkursy w programie LIFE Komisji Europejskiej
2021-07-16Komisja Europejska ogłosiła zaproszenia do naborów wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Programu LIFE w roku 2021. W programie LIFE osoby prawne z terenu Unii Europejskiej lub związanego z nią osobnymi umowami, mogą ubiegać się o granty na projektu w zakresie ochrony środowiska. W lata 2021-2027 na te cele w programie zostanie przeznaczone 5.432 miliarda EUR (średnio 0,75 miliarda EUR rocznie).
Więcej
-
Świadomości ekologicznej nigdy za mało
2021-05-29
Wojciech Szymalski
Co prawda mamy 2021 rok, ale w sposób niezauważony przeszły wyniki badania trackingowego świadomości ekologicznej Polaków zamówione przez Ministerstwo Środowiska i przeprowadzone w 2020 roku na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków. To te same badania, które od lat 90. realizowała Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju. I jest przełom!
Więcej
-
Apelujemy o zwolnienie z podatku VAT darowizn produktów przemysłowych
2021-04-19Czy wiesz, że zdarzają się sytuacje, że np. sklepy z odzieżą wyrzucają niesprzedane kolekcje zamiast oddać je potrzebującym. Nawet jeśli nie wiesz, to możesz się dowiedzieć i podpisać pod pożyteczną petycją w tej sprawie.
Więcej
-
Wodorowy miraż
2021-04-17
Wojciech Szymalski
Prawie cała Europa zaczyna bawić się inwestycjami w wodór. Ten nowy rodzaj zabawy może nas kosztować grube miliardy, a jednak nadal istnieje ryzyko, że mniej emisji gazów cieplarnianych z tego nie będzie.
Więcej
-
Konsultuj Strategię Leśną Unii Europejskiej
2021-04-16Najbliższe miesiące to czas intensywnych prac w Komisji i Parlamencie Europejskim nad strategiami związanymi z ochroną i zachowaniem bioróżnorodności. Wiele spośród podjętych obecnie ustaleń, zdeterminuje działania UE w kwestii ochrony przyrody na najbliższe 10 lat. Jednym z opracowywanych dokumentów jest Strategia Leśna, której konsultacje trwają jedynie do 19 kwietnia 2021.
Więcej
-
Apel by łatwiej tworzyć parki narodowe
2021-03-25Zespół Parlamentarny ds. Zielonego Ładu dla Polski zainicjował i przekazał rządowi apel w sprawie zmian legislacyjnych umożliwiających powoływanie nowych parków narodowych w Polsce.
Więcej
-
Powtórne wykorzystanie surowców redukuje emisje gazów cieplarnianych
2021-03-11
Wojciech Szymalski
Segregując odpady być może często myślimy, że to nic wielkiego dla środowiska i w ogóle „po co?”. Tymczasem dobrze posegregowany opad może być przetworzony w nowy produkt z tego samego surowca, który my dzięki segregacji odzyskaliśmy. W przypadku większości odpadów ich ponowne przetwarzanie pozwala także na redukcję emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Tylu ludzi na tym świecie…
2021-01-30
Wojciech Szymalski
Powróciła sprawa aborcji. Sprawa niewątpliwie związana z demografią, która w sposób nieodłączny wiąże się także ze zrównoważonym rozwojem.
Więcej
-
Są nowe mieszkania, będą emisje
2021-01-28
Wojciech Szymalski
W 2020 roku w Polsce wybudowano rekordowo wysoką liczbę mieszkań. Niestety, Polska posiada jeden z gorszych standardów energetycznych wśród krajów UE. Nowe mieszkania, będą więc powodować nowe emisje gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Udział społeczny w ochronie środowiska jest zagrożony
2020-11-19Pewnego ciepłego wiosennego popołudnia dziennikarka Daphne Caruana Galizia zastała pod swoim domem urzędnika sądowego z plikiem nakazów sądowych i pomimo ujadających na nią psów stróżujących, desperacko usiłowała umocować je do ogrodzenia. Było to 19 pozwów o zniesławienie wytoczonych przeciwko niej za jednym razem przez zamożną i wpływową biznesmenkę.
Więcej
-
Nieznośna lekkość rządów
2020-11-13
Wojciech Szymalski
Kilka lat temu polski rząd był krytykowany za to, że dba jedynie o „ciepłą wodę w kranie”. Dziś, kiedy obecny rząd wszczyna dyskusje o znacznie poważniejszych problemach: aborcji czy życiu i śmierci zwierząt futerkowych pytamy z kolei „co z tą wodą w kranie?”.
Więcej
-
Potworki wyszły z norki
2020-10-16
Wojciech Szymalski
Nie da się nie zauważyć, że sprawa dobrostanu zwierząt stała się w ostatnim miesiącu jedną z najgłośniejszych w Polsce. Dobrze, że siły kojarzone z prawą stroną sceny politycznej, chcą, aby zwierzętom żyło się lepiej. Źle, że zabrały się do tego po trupach.
Więcej
-
Inteligentne miasta do życia
2020-10-09
Wojciech Szymalski
Mimo koronawirusa wczoraj w Łodzi odbyło się na żywo i przez internet, międzynarodowe spotkanie miast pt. Smart and Liveable Cities. Było to wspólne przedsięwzięcie Ambasady Danii w Polsce oraz Miasta Łodzi. Co ciekawego można było usłyszeć?
Więcej
-
Niezrównoważony dług
2020-09-25
Wojciech Szymalski
W tym roku deficyt budżetu państwa sięgnie rekordowych wartości. Są tacy, którzy głoszą, że to nie jest problem, bo i tak większość krajów świata ma znacznie większe wskaźniki zadłużenia, w np. Stany Zjednoczone. Ale czy to jest zrównoważone?
Więcej
-
Od przybytku jednak głowa boli. Ekologiczne skutki nadmiernej produkcji.
2020-09-23
Klub Jagielloński, Bernadeta Gołębiowska
Wyprodukowane i zużyte towary same nie znikają. W obecnym modelu gospodarczym ich dalsze życie kończy się w spalarniach lub na wysypiskach, a to przyczynia się do zanieczyszczania środowiska. Ciągła konsumpcja nie bierze pod uwagę tego, że obieg produktu musi korelować ze zdolnościami planety do odtwarzania zasobów. Dlatego wyjściem z tej sytuacji jest gospodarka o obiegu zamkniętym.
Więcej
-
Media pełne ścieków
2020-09-18
Wojciech Szymalski
Po raz drugi w ciągu roku w Warszawie nawaliła rura ze ściekami, która leży pod dnem Wisły. I po raz drugi okazało się, że zamiast konstruktywnej polityki, politycy też w mediach wolą promować ścieki, niż pomysły na rozwiązanie problemu.
Więcej
-
Nowe unijne przepisy w zakresie selektywnej zbiórki odpadów
2020-07-27
Wojciech Szymalski
Poniżej prezentujemy przegląd zmian w przepisach UE, których celem jest usprawnienie sposobu, w jaki odpady z gospodarstw domowych są segregowane i zbierane do recyklingu. Podajemy także przykłady dobrych praktyk z państw członkowskich, w których przepisy te zostały już skutecznie wprowadzone.
Więcej
-
Apel Stulecia Polskiej Ochrony Środowiska
2020-07-27W dniu 22 lipca 2020 roku odbyła się publiczna prezentacja Apelu Stulecia Polskiej Ochrony Środowiska. Apel powstał jako wspólne wezwanie do działania dla rządzących od ponad 100 uczestników konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej?”.
Więcej
-
Europejski fundusz odbudowy powinien być bardziej zielony
2020-07-24
European Environmental Bureau
Z zadowoleniem przyjmując uwzględnienie kwestii środowiskowych w bardzo potrzebnym pakiecie stymulacyjnym UE, European Environmental Bureau (EEB) ostrzega, że należy zrobić więcej, aby wyeliminować zależność Europy od paliw kopalnych, zreformować rolnictwo i patrzeć szerzej niż tylko w perspektywie wzrostu gospodarczego.
Więcej
-
Silne Państwo kontra Nowa Solidarność
2020-07-09
Wojciech Szymalski
Zbliża się decydująca rozgrywka w wyborach prezydenckich pomiędzy Andrzejem Dudą i Rafałem Trzaskowskim. Silne Państwo kontra Nowa Solidarność. Jak to się ma do ochrony środowiska?
Więcej
-
Ratowanie natury przez blokowanie budowy w sądzie
2020-07-01Szykują się zmiany w prawie dotyczącym pozwoleń środowiskowych na realizację inwestycji. Przedstawiamy doniesienia w tej sprawie z dziennika Rzeczpospolita oraz opinię dr Wojciecha Szymalskiego na temat tych doniesień.
Więcej
-
Minęło 100 lat ochrony środowiska w Polsce
2020-06-18
Wojciech Szymalski
W dnia 15-16 czerwca 2020 roku pomyślnie udało się zrealizować konferencję "100 lat ochrony środowiska w Polsce - i co dalej?".
Więcej
-
Naukowcy: specustawa o suszy ograniczy kontrolę nad szkodliwymi inwestycjami
2020-05-27
OKO.press
Rząd od ponad miesiąca zapowiada specustawę "przeciwsuszową", która ma poprawić bilans wodny Polski. Naukowcy ostrzegają: jednym z głównych skutków jej wprowadzenia będzie ograniczenie możliwości odwoławczych, które pozwalają niezależnym ekspertom i NGO na kontrolę takich inwestycji.
Więcej
-
Zmiany zachowań a neutralność klimatyczna
2020-05-26
Andrzej Kassenberg
Cel polegający na osiągnięciu zerowej emisji netto do połowy XXI w. nie zostanie osiągnięty na czas jedynie przez samą zmianę technologiczną, a oprócz zmian polityki i inwestycji prawdopodobnie będzie polegał na zmianie zachowań.
Więcej
-
O prawdziwy zielony ład
2020-04-22Nasze społeczeństwo przeżywa szok niesamowitej brutalności. Oczywiście pilną sprawą jest ratowanie życia, miejsc pracy i ochrona najsłabszych spośród nas. Plan naprawy jest już przygotowywany przez naszych liderów… ale jaki?
Więcej
-
Mimo koronawirusa programy Mój prąd i Czyste powietrze cieszą się powodzeniem
2020-03-24Mimo epidemii koronawirusa programy: promocji fotowoltaiki "Mój Prąd", a także antysmogowy "Czyste Powietrze" cieszą się nadal dużym zainteresowaniem, wnioski o dotacje wpływają do NFOŚiGW i wojewódzkich funduszy - wynika z informacji narodowego funduszu.
Więcej
-
Liderzy Unii podzieleni w sprawie budżetu
2020-03-02Szefowie państw zebrani w zeszłym tygodniu w Brukseli wrócili do domu z pustymi rękami. Nie osiągnęli oni porozumienia w sprawie wielkości i celu przyszłego siedmioletniego budżetu UE, który rozpocznie się w 2021 r. Priorytety wydatków Unii muszą zostać uzgodnione, aby sfinansować przejście Europy na neutralność klimatyczną.
Więcej
-
Dyrektor Greenpeace kandyduje na Prezesa PGE
2020-02-25PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. szuka obecnie członków zarządu, w tym prezesa zarządu. Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska ogłosił, że będzie ubiegał się o to stanowisko. „Nie będzie PGE na martwej planecie”
Więcej
-
Polityka klimatyczna nie musi być źródłem bezrobocia - wywiad z Peterem Simsem i Wojciechem Szymalskim
2020-02-20
Ewa Sufin-Jacquemart
O zielonych miejscach pracy z Peterem Simsem i Wojciechem Szymalskim rozmawia Ewa Sufin-Jacquemart. Przeczytanie tego wywiadu może ci zająć więcej niż 5 minut.
Więcej
-
Regionalni czempioni efektywności budynkow publicznych (ze środkow UE)
2020-02-18
Wojciech Szymalski
W skali wykorzystania wszystkich środków UE przez Polskę w okresie 2014-2020 jednym z najlepiej wykorzystanych finansowo celów była efektywność budynków publicznych. Zużyliśmy dotychczas 98% pierwotnej alokacji. Jak w tym zakresie poradziły sobie poszczególne województwa? Kto jest regionalnym czempionem efektywności budynków publicznych?
Więcej
-
Dobre praktyki poprawiają politykę klimatyczną [RAPORT]
2020-02-14Jak pokazaliśmy w środowym artykule, w Europie jest mnóstwo dobrych praktyk, które sprzyjają ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Każda z takich praktyk może się przyczynić do lepszej polityki klimatycznej. Prezentujemy raport, który pokazuje jak to zrobić.
Więcej
-
Dobre praktyki, które zmniejszają emisję [RAPORT]
2020-02-12Silne rozwiązania na rzecz zrównoważonej energii i klimatu mogą zmobilizować społeczeństwo oraz zasoby, poparcie społeczne oraz własność w taki sposób, że odpowiedzialność i korzyści są dzielone w sposób sprawiedliwy.
Więcej
-
Wyciek ścieków w Warszawie we właściwych proporcjach
2019-09-03Media od wczoraj alarmują, że do Wisły wyciekł już ponad 1 milion nieoczyszczonych ścieków z lewobrzeżnej Warszawy. Czy alarmistyczny ton ma właściwy kierunek i proporcje?
Więcej
-
Raport: Polki i Polacy chcą sami produkować energię elektryczną – czas, by zauważyły to partie polityczne
2019-08-26Z najnowszego raportu na temat prosumeryzmu w Polsce wynika, że w naszym kraju zachodzi wyraźna zmiana sposobu myślenia o energetyce. Za samodzielną produkcją energii elektrycznej opowiada się 84 procent badanych. Nie biorą tego jednak pod uwagę największe partie polityczne, które w swych kampaniach wyborczych zgoła ignorują kwestię energetyki prosumenckiej.
Więcej
-
Czy Wody Polskie w ustalaniu cen sprawdzają się lepiej niż samorządy?
2019-08-23Wody Polskie są niezależnym regulatorem zewnętrznym, który bardziej optymalnie niż samorządy patrzy na taryfikację cen wody - powiedział dyrektor pionu taryf Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Paweł Rusiecki.
Więcej
-
Warszawa przyjęła Miejski Plan Adaptacji - ADAPTCITY
2019-07-05Fale upałów, ulewy czy porywiste wiatry zdarzają się coraz częściej, dlatego stolica musi przygotować się do ciężkich warunków pogodowych. Pomóc ma w tym Miejski Plan Adaptacji. Kluczowe są inwestycje w zieleń, zbiorniki wodne i odnawialne źródła energii oraz ochrona mieszkańców.
Więcej
-
Żyrardów dostanie z NFOŚiGW 8,2 mln zł na tereny zielone
2019-07-03Mieszkańcy Żyrardowa w województwie mazowieckim będą mogli korzystać z nowych, rekreacyjnych terenów zielonych o powierzchni 4,64 ha. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże na ten cel dotację w wysokości 8,2 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Więcej
-
Dokąd zmierza wspólna polityka rolna?
2019-06-03Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie i Fundacja Instytut na Rzecz Ekorozwoju oraz zapraszają na prezentację publikacji ATLAS ROLNY - Dokąd zmierza europejska wspólna polityka rolna, 10 czerwca 2019r., godz. 11.00-14.00, Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności