- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
Nowe instrumenty prawne zachęcają do oszczędzania energii i wspierają efektywność energetyczną
2011-06-27Najtańsza energia to energia zaoszczędzona. Unijne założenia na 2020 r. to osiągnięcie efektywności energetycznej na poziomie 20 proc. Jeśli w najbliższych latach sytuacja nie ulegnie zmianie, UE osiągnie cel zaledwie w połowie. Dlatego Komisja Europejska właśnie zaprezentowała projekt dyrektywy o efektywnym wykorzystaniu energii, który obejmuje wszystkie sektory gospodarki.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak o gospodarce niskoemisyjnej
2011-06-27Zmiany klimatu oraz działania zmierzające ku realizacji gospodarki niskoemisyjnej to główne tematy VII Międzynarodowej Konferencji NEUF 2011 New Energy User Friendly, którą otworzył wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Spotkanie odbyło się 16 czerwca 2011 r. w Warszawie.
Więcej
-
Europejski rynek kolektorów słonecznych przeżywa kryzys
2011-06-27Skutki kryzysu gospodarczego są nadal odczuwalne w branży budowlanej, a tym samym w sektorze energetyki słonecznej termicznej. W 2010 r. sprzedaż instalacji kolektorów słonecznych w Europie wyniosła ok. 3,7 mln m2, porównując te dane z 2009 r. zauważamy spadek sprzedaży o ponad 13%.
Więcej
-
MAEA o bezpieczeństwie jądrowym po Fukushimie
2011-06-27Wzmocnienie mechanizmów bezpieczeństwa jądrowego oraz systemów wczesnego ostrzegania to główne tematy odbywającej się w dniach 20-24 czerwca 2011 r. w Wiedniu Konferencji Ministerialnej ws. Bezpieczeństwa Jądrowego. W debacie zorganizowanej przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (IAEA) Polskę reprezentowała wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska.
Więcej
-
Jako pierwsi dowiercili się do gazu z łupków w Polsce
2011-06-26Angielska firma 3Legs Resources jako pierwsza dowierciła się do gazu łupkowego w Polsce. Odwiert zlokalizowany jest w okolicach Łabienia, w województwie pomorskim.
Więcej
-
Blok biomasowy "Elbląg"
2011-06-26ENERGA Kogeneracja Sp. z o.o. zamierza uruchomić w styczniu 2013 roku nowy blok energetyczny spalający biomasę – pelety ze słomy. Po jego uruchomieniu spółka zdobędzie status odnawialnego żródła energii. Planowany koszt inwestycji to około 200 mln złotych (netto).
Więcej
-
Alstom i Siemens zbudują potężne turbiny wiatrowe
2011-06-26Obie firmy budują ogromne elektrownie wiatrowe w odpowiedzi na dynamiczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Turbiny obu koncernów będą posiadać moc 6 MW i są to największe tego typu instalacje dotychczas przez nie zbudowane.
Więcej
-
Gaz łupkowy w Polsce. Japończycy polują na polskie łupki
2011-06-25Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, 9 proc. udziału w 10 koncesjach na poszukiwanie w Polsce gazu łupkowego przejmie od amerykańskiej firmy Marathon Oil Co. jeden z największych japońskich koncernów Mitsui&Co.Ltd. Jest to pierwsza japońska inwestycja w europejski projekt łupkowy.
Więcej
-
Powstanie farma wiatrowa w Puchaczowie
2011-06-25Hiszpańska firma chce postawić w okolicy zlokalizowanego w województwie lubelskim Puchaczowa kilkanaście elektrowni wiatrowych. Do realizacji projektu jest jednak jeszcze daleka droga.
Więcej
-
W drodze do polskiej prezydencji
2011-06-24W Luksemburgu zapadły ostatnie decyzje przed objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Ministrowie podjęli kwestie dotyczące m.in. bioróżnorodności, klimatu i GMO. Poznali też zaprezentowany przez Polskę plan działań w obszarze środowiska.
Więcej
-
Google wyda 280 mln USD na SolarCity
2011-06-24Google zainwestuje w projekt, którego celem jest budowa tysięcy domowych instalacji solarnych.
Więcej
-
Fiten Solar Team powalczy o zwycięstwo w niemieckich regatach łódek solarnych
2011-06-24Fiten Solar Team, zespół gdyńskich inżynierów i pasjonatów sportów wodnych będzie reprezentować Polskę w międzynarodowych regatach łódek napędzanych energią słoneczną w niemieckiej Brandenburgii. Solar Boat Regatta 2011 rozpoczną się 24 czerwca i potrwają do 27 czerwca br.
Więcej
-
Policja inwestuje w kolektory słoneczne
2011-06-23Nowo budowany obiekt Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce wzbogaci się o kolektory słoneczne, a Komisariat Policji w Iłży (powiat radomski) o elektrownię wiatrową – informuje KWP w Radomiu.
Więcej
-
Dotacje do 500 tys. zł na biogazownie
2011-06-23Resort rolnictwa zwiększy maksymalny poziom subsydiów do budowy lub modernizacji biogazowni rolniczych. Kiedy z większej puli dotacji będą mogli skorzystać deweloperzy elektrowni biogazowych?
Więcej
-
Przydział nieodpłatnych uprawnień do emisji dla operatorów statków powietrznych
2011-06-22W dniu 21 czerwca 2011 r. weszła w życie ustawa dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. Nr 122, poz. 695) włączająca do systemu handlu uprawnieniami do emisji operatorów statków powietrznych, którzy wykonują operacje lotnicze kończące się lub rozpoczynające na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Więcej
-
Rada Transportu, Telekomunikacji i Energii UE przyjęła konkluzje odnośnie planu na rzecz efektywności energetycznej 2011
2011-06-22Tematami przewodnimi posiedzenia rady, które odbyło się w dniu 10 czerwca br. w Luksemburgu, były m.in. strategia energetyczna UE do 2050 r. oraz działania krajów członkowskich na rzecz wspólnego, transparentnego rynku energii1. Polskę reprezentował na nim wiceminister gospodarki, Marcin Korolec.
Więcej
-
Nowe Kioto coraz dalej
2011-06-2217 czerwca 2011 roku zakończyły się negocjacje klimatyczne w Bonn. Mimo że poczyniono znaczne postępy w rozmowach na temat zielonych technologii i wsparcia krajów ubogich w adaptacji do zmian klimatu, wciąż nie udało się rozwiązać kwestii rozszerzenia protokołu z Kioto na okres po roku 2012.
Więcej
-
Przeważającą większość obywateli UE głęboko obchodzi los środowiska
2011-06-22Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską środowisko jest przedmiotem głębokiej troski dla ponad 90 proc. respondentów w każdym z państw członkowskich. Zdecydowana większość Europejczyków uważa, że efektywniejsze wykorzystanie surowców naturalnych oraz ochrona środowiska mogą przyspieszyć wzrost gospodarczy UE.
Więcej
-
W kierunku światowej gospodarki ekologicznej i lepszego zarządzania - Komisja przedstawia założenia polityczne na konferencję Rio+20
2011-06-22Komisja Europejska przyjęła 20 czerwca br. komunikat przygotowujący podstawy dla stanowiska UE podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zrównoważonego Rozwoju Rio+20, która odbędzie się w Rio de Janeiro w 2012 r.
Więcej
-
System handlu uprawnieniami do emisji – obowiązek uzyskania zezwolenia dla instalacji
2011-06-2130 czerwca br. mija termin uzyskania zezwolenia dla instalacji, które zostaną objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji w okresie rozliczeniowym rozpoczynającym się w 2013 r., a nie są objęte systemem w latach 2008-2012. Obowiązek ten wprowadza ustawa o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
-
Zielone światło dla offshore na polskim Bałtyku
2011-06-21Ostatnie działania legislacyjne i wypowiedzi przedstawicieli rządu wskazują, że polskie władze w końcu dostrzegły potencjał morskiej energetyki wiatrowej i chcą umożliwić jej rozwój.
Więcej
-
Czarna woda po szukaniu gazu łupkowego?
2011-06-21Prace poszukiwawcze w Lubelskiem zanieczyściły wodę – alarmują przeciwnicy wydobycia gazu łupkowego. Firma wykonawcza Geofizyka Toruń zaprzecza tym informacjom – czytamy w „Gazecie Wyborczej".
Więcej
-
Wiceminister Korolec powołany do Rady Doradczej ds. gazu UE-Rosja
2011-06-2120 czerwca 2011 r. podsekretarz stanu w MG Marcin Korolec przyjął nominację komisarza Unii Europejskiej ds. energii Günthera Oettingera na członka Rady Doradczej UE ds. Gazu Unia Europejska-Rosja (EU-Russia Gas Advisory Council). Rada będzie zabiegać o rozwój długoterminowej współpracy gazowej Europy z Rosją.
Więcej
-
Wzrosły ceny uprawnień do emisji CO2
2011-06-20W maju pod wpływem zapowiedzi wycofania się Niemiec z energetyki jądrowej wzrosły ceny uprawnień do emisji CO2.
Więcej
-
Bank Światowy pożyczy Polsce na zieloną energię
2011-06-20Bank Światowy udzieli Polsce pożyczki w wysokości 750 mln euro na projekty związane z OZE i energooszczędnością. Jednak skala czekających nas w tym zakresie inwestycji sprawia, że kredyt z BŚ to jedynie kropla w morzu potrzeb.
Więcej
-
Ładowanie pojazdów elektrycznych coraz szybsze
2011-06-20Nowa stacja ładowania pojazdów umożliwi skrócenie czasu ładowania z około ośmiu godzin do nawet niecałej godziny dla pojazdów wyposażonych w akumulator o pojemności 24 kWh z pełnym cyklem ładowania.
Więcej
-
MŚ ogłasza polską zieloną (r)ewolucję
2011-06-20Trwa ofensywa polskich zielonych technologii na rynki zagraniczne. Ministerstwo Środowiska ogłasza listę nowych liderów GreenEvo – Akceleratora Zielonych Technologii. Kapituła konkursu wyłoniła aż siedemnaście rozwiązań z dziedzin prośrodowiskowych, w których możemy mierzyć się z najlepszymi na świecie.
Więcej
-
Satelita klimatyczny Aquarius już na orbicie
2011-06-19Amerykańsko-argentyński satelita Aquarius/SAC-D, przeznaczony do wykonywania pomiarów zasolenia i temperatury oceanów, został w piątek wyniesiony na orbitę – informuje serwis RIA Novosti.
Więcej
-
LG wybuduje fabrykę paneli słonecznych
2011-06-19Koreański potentat wchodzi na rynek energetyki słonecznej. Fabrykę w koreańskim Yeosu wybuduje spółka LG – LG Chem. Całą inwestycję wycenia się na 455 mln USD. W Yeosu będą produkowane panele fotowoltaiczne w technologii polikrystalicznej.
Więcej
-
Studenci MIT wynaleźli płynne paliwo do samochodów elektrycznych
2011-06-19Grupa studentów Massachusetts Institute of Technology wynalazła idealny sposób ładowania akumulatorów pojazdów elektrycznych.
Więcej
-
Papież wzywa do stosowania zielonej energii
2011-06-18Benedykt XVI namawia do stosowania czystych źródeł energii i większej troski o środowisko naturalne.
Więcej
-
Zbadają hałas generowany przez turbiny wiatrowe
2011-06-18Naukowcy zajmujący się akustyką, z australijskiego University of Adelaide, badają hałas generowany przez turbiny wiatrowe.
Więcej
-
Samolot na energię słoneczną jest już w Paryżu
2011-06-18Solar Impulse, pierwszy w świecie wielkich rozmiarów samolot o napędzie słonecznym, przybył wreszcie z Brukseli do Paryża – podały w środę 16 czerwca 2011 r. francuskie media. W ubiegłą sobotę podczas pierwszej próby lotu maszyna musiała zawrócić do stolicy Belgii.
Więcej
-
Eksperci na Wrocław Global Forum: Gaz to dobre źródło pomostowe
2011-06-17Podczas sobotniej części Wrocław Global Forum eksperci rozmawiali o energii odnawialnej, równowadze energetycznej, gazie z łupków i ewolucji zapotrzebowania na energię.
Więcej
-
Polska świętowała Światowy Dzień Wiatru
2011-06-17Jak co roku 15 czerwca w wielu zakątkach globu obchodziliśmy Światowy Dzień Wiatru. Z tej okazji w ponad 25 krajach na 5 kontynentach zaplanowanych zostało tysiące wydarzeń. Dzień Wiatru nie ominął także Polski. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zorganizowało happening przed Sejmem, podczas którego można było zapoznać się z działaniem wiatraków, zaczerpnąć informacji dotyczących energetyki wiatrowej w Polsce oraz otrzymać materiały na ten temat. Dzień Wiatru był obchodzony już po raz piąty.
Więcej
-
Coraz więcej Google w zielonej energii
2011-06-17Google coraz mocniej zaznacza swoją obecność na globalnym rynku energetyki odnawialnej. Dzięki temu do branży OZE płyną setki milionów dolarów.
Więcej
-
Co dla Niemiec oznacza rezygnacja z atomu?
2011-06-17Z dokonującej się w Niemczech transformacji energetyki warto wyciągnąć wnioski. Zwłaszcza w obliczu koniecznych zmian w strukturze energetyki w Polsce.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl
RSS
Polityka prywatności
-
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
-