więcej


Nauka o klimacie

Satelita klimatyczny Aquarius już na orbicie (12771)

2011-06-19

Drukuj

Amerykańsko-argentyński satelita Aquarius/SAC-D, przeznaczony do wykonywania pomiarów zasolenia i temperatury oceanów, został w piątek wyniesiony na orbitę – informuje serwis RIA Novosti.

Satelita powstał dzięki kooperacji NASA i argentyńskiej agencji kosmicznej CONAE. Głównym zadaniem Aquariusa będzie ocena stopnia zasolenia wód, a także analiza innych parametrów klimatycznych, np. siły wiatru, temperatury wód czy poziomu wilgotności powietrza, dzięki czemu możliwa będzie lepsza analiza zmian klimatycznych.

Aquarius trafił na orbitę na pokładzie rakiety Delta II wystrzelonej z amerykańskiej bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii.

"Dane zebrane podczas tej misji pomogą nam lepiej zrozumieć obieg wody na Ziemi" – mówi Michael Freilich, dyrektor Earth Science Division w NASA.

Sputnik wyposażony został w trzy radiometry wykrywające promieniowanie, którego siła zależy od temperatury i poziomu zasolenia wody, a także w inne urządzenia służące do analizowania klimatu planety, m.in. termowizor NIRST, opracowany przez argentyńskich i kanadyjskich naukowców, który umożliwia wykrycie pożarów lasów i ustalenie temperatury powierzchni oceanów.

Dane klimatyczne Aquarius będzie zbierał co siedem dni przez minimum trzy lata. Dzięki temu można będzie stworzyć modele demonstrujące, w jaki sposób zmienia się zasolenie w poszczególnych miesiącach i latach. 


źródło: PAP – Nauka w Polsce
naukawpolsce.pap.pl
 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej