- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
negocjacje klimatyczne
-
Czerwiec kolejnym miesiącem wzrostu wolumenu handlu uprawnieniami do emisji CO2 przed spodziewaną interwencją
2013-07-10Czerwiec na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla upłynął pod znakiem oczekiwań na zmiany jakie miały przynieść głosowania w sprawie tzw. „backloadingu". Kluczowymi datami miały okazać się 19 czerwca oraz 3 lipca, kiedy to planowano głosowania nad projektem interwencji na rynku odpowiednio przez Komitet Środowiska (ENVI) oraz przez Parlament Europejski. Pojawiające się sygnały zwiększające szanse powodzenia tych głosowań, w pierwszej połowie miesiąca powodowały regularne wzrosty cen jednostek EUA.
Więcej
-
Parlament Europejski zatwierdził backloading
2013-07-09Parlament Europejski przyjął propozycję Komisji Europejskiej w sprawie backloadingu. Jak twierdzi Matthias Groote, przewodniczący Komisji PE ds. Ochrony Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności, plan pozwoli jedynie odwlec w czasie bardziej fundamentalne reformy – czytamy na Euractiv.pl.
Więcej
-
Allegro Gra EKO siłą wiatru. Bezpłatny dostęp do wi-fi dla mieszkańców Poznania
2013-07-09Już w lipcu mieszkańcy Poznania będą mieli okazję skorzystać z nowoczesnej EKOławki, napędzanej siłą wiatru. W wybranym podczas głosowania miejscu w centrum miasta powstanie wyjątkowy wietrzny punkt, gdzie Poznaniacy będą mogli skorzystać z bezprzewodowego dostępu do internetu, a przede wszystkim ekologicznie naładować telefon komórkowy czy laptop. Akcję „Allegro gra EKO siłą wiatru" wspiera miasto Poznań.
Więcej
-
Woda i ogień
2013-07-09W tym roku monsun w Indiach przyszedł na czas, co dla wielu rolników oznaczało nadzieję, że kraj nie będzie miał problemów z brakiem wody. I tak też się stało. Już od miesiąca Indie doświadczają wyjątkowo silnego monsunu, który dosłownie zalewa kraj wodą.
Więcej
-
Nie oszczędzajmy na projekcie
2013-07-08Mgr inż. Jerzy Żurawski, prezes Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska, która zajmuje się konsultowaniem i realizowaniem projektów budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię, certyfikacją energetyczną oraz termomodernizacją, tłumaczy, na czym nie należy oszczędzać, gdy planujemy budowę domu energooszczędnego.
Więcej
-
Unijna dyrektywa zmusi sektor publiczny do poprawy efektywności energetycznej
2013-07-08Do 31 grudnia 2013 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą podać do wiadomości publicznej wykaz ogrzewanych lub chłodzonych budynków o powierzchni użytkowej wynoszącej ponad 500 m kw. należących do instytucji rządowych. Mają one być systematycznie poddawane modyfikacji prowadzącej do zwiększenia efektywności energetycznej i stanowić przykład dla innych podmiotów.
Więcej
-
Koalicja Klimatyczna o przyszłym, globalnym porozumieniu klimatycznym
2013-07-08Koalicja Klimatyczna wzięła udział w konsultacjach KE pod nazwą: "Międzynarodowe porozumienie w sprawie zmiany klimatu planowane na 2015 r: Kształtowanie międzynarodowej polityki przeciwdziałania zmianie klimatu po 2020 r.".
Więcej
-
Uciekli na wieś z miasta, biogazowni nie chcą
2013-07-08Część mieszkańców – za budową biogazowni, a część – przeciw. Protestowali głównie ci, którzy przeprowadzili się na wieś z miasta. Tak było w miejscowości Brzoza (gm. Strzelce Krajeńskie). We wsi Strzykocin (gm. Brojce koło Gryfic) część mieszkańców także protestowała, ale na inwestycji bardzo zależało lokalnym władzom. W efekcie biogazownie w obydwu miejscowościach powstaną.
Więcej
-
Uciekli na wieś z miasta, biogazowni nie chcą
2013-07-08Część mieszkańców – za budową biogazowni, a część – przeciw. Protestowali głównie ci, którzy przeprowadzili się na wieś z miasta. Tak było w miejscowości Brzoza (gm. Strzelce Krajeńskie). We wsi Strzykocin (gm. Brojce koło Gryfic) część mieszkańców także protestowała, ale na inwestycji bardzo zależało lokalnym władzom. W efekcie biogazownie w obydwu miejscowościach powstaną.
Więcej
-
Kajakiem przez Polskę - Recykling rejs 2013
2013-07-07Dzisiaj, na Dunajcu w Tarnowie, rozpoczyna się Recykling rejs „Kajakiem przez Polskę, 2013". To kolejna inicjatywa proekologiczna, którą organizuje ekolog i podróżnik Dominik Doborowolski wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska.
Więcej
-
Ekologiczna energia z rzeki patentem Politechniki Świętokrzyskiej
2013-07-07Pozyskanie darmowej energii elektrycznej dla domu stało się możliwe dzięki urządzeniu do przetwarzania energii słupa wody – opatentowanemu przez Politechnikę Świętokrzyską. Aby zastosować wynalazek wystarczy nawet niewielka rzeka.
Więcej
-
Nowa ankieta "Pieprz i wanilia"
2013-07-06Koalicja Klimatyczna zaprasza do głosowania w kolejnej edycji ankiety, w której wybierane są najlepsze i najgorsze wypowiedzi polityków na temat zmian i ochrony klimatu oraz związanej z nimi polityki energetycznej. Rozstrzygnięcie głosowania pod koniec wakacji!
Więcej
-
281,4 mln euro na nowe projekty LIFE+, z czego 30,8 mln dla Polski
2013-07-06Komisja Europejska zatwierdziła finansowanie dla 248 nowych projektów w ramach programu LIFE+, funduszu Unii Europejskiej na rzecz środowiska. Projekty obejmują działania w zakresie ochrony przyrody, przeciwdziałania zmianie klimatu, polityki w dziedzinie środowiska oraz informacji i komunikacji w zakresie problematyki środowiska we wszystkich państwach członkowskich. Wiążą się one z inwestycjami o łącznej kwocie ok. 556,4 mln euro, z czego 281,4 mln euro zapewni UE. Z tej kwoty 30,8 miliona euro przypada na 12 projektów z Polski.
Więcej
-
Czy wojna Obamy ze zmianami klimatu oznacza wojnę z Kongresem?
2013-07-05Przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych z ubiegłego tygodnia to początek pewnej epoki. Barack Obama poszedł dalej niż jakikolwiek jego poprzednik w ustanowieniu strategii walki ze zmianami klimatu. Zapowiedział, że będzie to jego priorytetem podczas drugiej kadencji, bez względu na sprzeciw republikanów. Prezydent znalazł sposób, aby wprowadzić nową politykę bez potrzeby akceptacji Kongresu.
Więcej
-
Polskie społeczeństwo coraz mniej przekonane do energetyki jądrowej
2013-07-05Z raportu CBOS, opublikowanego w kwietniu br. wynika, że społeczne poparcie dla rządowych planów rozwoju w Polsce energetyki jądrowej z roku na rok maleje. Pomysł budowy w Polsce elektrowni atomowej częściej spotyka się z niechęcią niż akceptacją, tym bardziej, jeśli chodzi o poparcie dla inwestycji realizowanych w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania respondentów.
Więcej
-
W kierunku niskoemisyjnej przyszłości
2013-07-05Janusz Piechociński zaproponował w debacie państw Trójkąta Weimarskiego na temat strategii energetycznej dla Europy poszerzenie pakietu klimatyczno-energetycznego o dwa nowe cele – pisze Euractiv.pl.
Więcej
-
Znamy laureatów konkursu poświęconego kosztom inwestycyjnym
2013-07-05Właśnie wyłoniliśmy zwycięzców II części konkursu "Energooszczędnych 4 kątów". Dziesięciu jego uczestników już wkrótce w swoich skrzynkach pocztowych znajdzie termometry, które do działania nie potrzebują ani rtęci, ani prądu, lecz jedynie trochę wody oraz lampki solarne LED.
Więcej
-
Koalicja Klimatyczna wzięła udział w konsultacjach KE ws. polityki klimatyczno-energetycznej do 2030
2013-07-04Koalicja Klimatyczna apeluje o podjęcie przez Unię Europejską bardziej zdecydowanych działań i konsekwentne kontynuowanie ich do roku 2030 oraz dalej do roku 2050. UE musi ograniczać emisję gazów cieplarnianych i jednocześnie budować niskoemisyjną zrównoważoną gospodarkę.
Więcej
-
Transport morski: pierwszy krok na drodze do redukcji emisji
2013-07-04W dniu 28 czerwca br. Komisja Europejska poczyniła pierwszy krok na drodze do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z sektora transportu morskiego. Przedstawiła wniosek ustawodawczy, w którym wymaga, aby właściciele dużych statków korzystających z portów w UE monitorowali roczne emisji dwutlenku węgla ze statków i sporządzali sprawozdania. Ponadto Komisja opublikowała komunikat, w którym przedstawiła swoją strategię zajęcia się kwestią emisji i ich ograniczenia, najlepiej poprzez działania na poziomie globalnym.
Więcej
-
Unijny budżet – inwestycje w innowacyjną i zieloną gospodarkę
2013-07-03Parlament Europejski poparł dziś, 3 lipca br., projekt Wieloletnich Ram Finansowych, czyli budżetu unijnego na lata 2014-2020 o wartości 960 miliardów euro. Nowy budżet unijny jest szansą na stworzenie w Polsce innowacyjnej, oszczędnie korzystającej z zasobów gospodarki – wskazuje Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
Więcej
-
Ogłoszenie konkursu na stanowisko Prezesa Zarządu Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju
2013-07-03Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju ogłasza konkurs na stanowisko Prezesa Zarządu.
Więcej
-
Podróż przez zielony Hamburg
2013-07-03Warszawa pretenduje do miana Zielonej Stolicy Europy 2016. Czy uda jej się zdobyć ten tytuł? Poprzeczka została ustawiona wysoko przez Hamburg, laureata nagrody z 2011 roku. Miasto udowodniło, że w kilka lat zaniedbane, przemysłowe tereny można przeistoczyć w przyjazne mieszkańcom, ekologiczne miejsce do życia.
Więcej
-
Liczba lokalnych inicjatyw na rzecz klimatu rośnie
2013-07-02Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Informowania o Rozwoju Lokalnym (AEIDL) opublikowało raport o lokalnych europejskich inicjatywach zmierzających do ochrony klimatu – Europe in transition, local communities leading the way to a low-carbon society. Stowarzyszenie zidentyfikowało ponad 2000 tego rodzaju inicjatyw w 13 krajach Europy, a to na pewno nie wszystkie, bo ich liczba stale rośnie! Wśród zidentyfikowanych przedsięwzięć dostrzeżono także polski projekt „Dobry klimat dla powiatów".
Więcej
-
Greenpeace przejmuje gabinet prezesa PGE i żąda odejścia od spalania węgla
2013-07-02W poniedziałek, 1 lipca br., dyrektor polskiego oddziału Greenpeace, Maciej Muskat wraz z czwórką aktywistów na kilka godzin, symbolicznie przejął siedzibę prezesa Polskiej Grupy Energetycznej PGE, Krzysztofa Kiliana. Następnie grupa nagrała przesłanie, w którym przypomniała o tym, że emisje zanieczyszczeń przemysłowych z elektrowni i elektrociepłowni węglowych należących do PGE w samym tylko 2010 roku spowodowały blisko 2000 przedwczesnych zgonów.
Więcej
-
Polski rynek PV w liczbach. Rynek fotowoltaiczny w Polsce – podsumowanie badań
2013-07-02Niniejszy artykuł opiera się na wynikach badan rynku przeprowadzonych przez Instytut Energetyki Odnawialnej w pierwszym kwartale br. oraz analizie trendów rozwoju fotowoltaiki w odniesieniu do odpowiednich dokumentów politycznych, oficjalnych prognoz i otoczenia regulacyjnego. Pełne wyniki badań przedstawiono w raporcie „Rynek fotowoltaiczny w Polsce 2012".
Więcej
-
Koszty eksploatacyjne związane z budownictwem energooszczędnym i pasywnym
2013-07-02Nikogo nie trzeba przekonywać, jak istotne są koszty eksploatacyjne domu. Wśród nich w polskich warunkach szczególnie ważne są koszty paliw i energii do jego ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Koszty zakupu energii bez paliw samochodowych pochłaniają prawie 10% rocznych dochodów polskich gospodarstw domowych i w znacznej mierze są zależne od standardu energetycznego budynków. Dla porównania, w krajach Europy Zachodniej o podobnym klimacie te same koszty wynoszą tylko 4% dochodów gospodarstwa domowego.
Więcej
-
Jak stworzyć niskoemisyjną Polskę 2050
2013-07-01Po ponad roku prac, konsultacji i spotkań z ekspertami powstał wspólny raport Instytutu na rzecz Ekorozwoju oraz Instytutu Badań Strukturalnych, przy współpracy Europejskiej Fundacji Klimatycznej, "2050.pl – podróż do niskoemisyjnej przyszłości". Dokument, który przygotowano w ramach projektu "Niskoemisyjna Polska 2050", ukazuje możliwe ścieżki transformacji polskiej gospodarki w perspektywie roku 2050.
Więcej
-
Rada UE ds. środowiska przyjęła strategię adaptacji do zmian klimatu
2013-07-01Rada Unii Europejskiej ds. Środowiska przyjęła konkluzje dotyczące „Strategii UE w zakresie przystosowania się do zmiany klimatu". Dokument zawiera wytyczne dla krajów członkowskich pomocne w tworzeniu ich krajowych strategii. Działania adaptacyjne mają przygotować państwa do radzenia sobie ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak np. powodzie czy susze m.in. poprzez budowę odpowiedniej infrastruktury, np. przeciwpowodziowej. W spotkaniu w Luksemburgu udział wzięła Beata Jaczewska, wiceminister środowiska.
Więcej
-
Właściciel biogazowni w Piekoszowie ukarany
2013-06-30Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska w Kielcach (WIOŚ) potwierdziła zasadność interwencji mieszkańców Piekoszowa, dotyczących uciążliwości dla otoczenia biogazowni rolniczej w tej miejscowości (chodziło o rozchodzący się z niej na sąsiednie osiedla fetor). Ukarała jej właściciela grzywną i skierowała wniosek do sądu rejonowego wniosek o nałożenie na niego kolejnej kary finansowej.
Więcej
-
Inwestycje w ekologię i innowacje – dobre wzorce w Polsce już są!
2013-06-30Pod koniec ubiegłego roku, w połowie drogi pomiędzy Krakowem a Katowicami (Trzebinia) powstał jeden z najnowocześniejszych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Europie. Niedługo osiągnie on poziom maksymalnych mocy przerobowych, w czerwcu Zarząd uruchamia bowiem drugą zmianę. Oznacza to, że w Polsce coraz więcej sprzętu jest przetwarzana w bezpiecznym dla środowiska procesie. Do tej pory normy środowiskowe spełniały tylko dwa inne zakłady.
Więcej
-
Fundacja Boell szuka Asystenta/Asystentki programu „Energia & Klimat”
2013-06-29Biuro Przedstawicielstwa Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie poszukuje w terminie od 1 sierpnia 2013 do 31 grudnia 2013 r. Asystenta/Asystentki do koordynacji programu „Energia & Klimat", w ramach aktywności Fundacji związanych z XIX Konferencją Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP 19) w Warszawie.
Więcej
-
IKEA uruchamia farmę wiatrową w Rymanowie
2013-06-29IKEA Retail Sp. z o.o. wraz z portugalską Grupą Martifer 24 czerwca br. oficjalnie uruchomiły farmę wiatrową o mocy 26 MW zlokalizowaną w Rymanowie, w województwie podkarpackim. W uroczystości otwarcia wzięli udział: Wojciech Farbaniec, burmistrz Rymanowa, Evelyn Higler, dyrektor sieci sklepów IKEA w Polsce oraz Jorge Martins, wiceprezes Grupy Martifer. Budowa farmy zakupionej przez IKEA od Grupy Martifer rozpoczęła się w listopadzie 2011 roku i trwała do kwietnia 2013 roku.
Więcej
-
Podróż do przyszłości – jaka będzie Polska w 2050 r.? Prezentacja raportu z projektu „Niskoemisyjna Polska 2050”
2013-06-28Instytut Badań Strukturalnych oraz Instytut na rzecz Ekorozwoju, dzięki wsparciu Europejskiej Fundacji Klimatycznej przygotował dokument, który pokazuje możliwe ścieżki dojścia Polski do niskoemisyjnej gospodarki w perspektywie roku 2050.
Więcej
-
J. Piechociński zwróci się do Komisji Europejskiej o rozszerzenie pakietu energetyczno-klimatycznego
2013-06-28Szef resortu gospodarki przekonuje Unię Europejską, aby do pakietu energetyczno-klimatycznego dodała dwa cele: reindustrializację i zmniejszenie kosztów energii o 20 proc. To obok pozostałych celów, czyli zmniejszenia emisji CO2, wzrostu efektywności energetycznej oraz zużycia energii z odnawialnych źródeł, miałoby zwiększyć konkurencyjność Unii na globalnym rynku.
Więcej
-
Program "Energia Plus" wystartował
2013-06-28Zarząd Fundacji Kapitał ogłasza rozpoczęcie programu "Energia Plus", skierowany do firm związanych z działalnością energii odnawialnych. Na podstawie otrzymanych informacji Zarząd Fundacji wyłania zwycięzców.
Więcej
-
Negocjacje UNFCCC w Bonn – krok do przodu, dwa kroki w tył
2013-06-27Zakończona niedawno sesja UNFCCC w Bonn pokazała skalę trudności piętrzących się przed negocjatorami pracującymi nad uzgodnieniem nowego globalnego porozumienia klimatycznego. Choć w pewnych obszarach doszło do zbliżenia stanowisk, to sesja ta zostanie zapamiętana przede wszystkim jako pole dyplomatycznej gry delegacji rosyjskiej, która formalnymi wybiegami całkowicie sparaliżowała prace jednej z głównych grup roboczych. To nie jest dobry prognostyk przed COP 19 w Warszawie.
Więcej
-
W 2025 samochody mogą palić o połowę mniej
2013-06-27Sieć Transport & Environment z zadowoleniem przyjęła europejskie porozumienie, które może prowadzić do ograniczenia konsumpcji paliwa przez samochody o połowę i do takiego samego spadku emisji CO2. Niestety, ostateczne porozumienie jest słabsze niż propozycja Parlamentu Europejskiego i zawiera zbyt wiele ustępstw, aby uspokoić niemieckich producentów samochodów luksusowych.
Więcej
-
Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia dot. przedsięwzięć znacznie wpływających na środowisko
2013-06-27Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, przedłożony przez ministra środowiska. Celem zmiany jest uzupełnienie i dostosowanie obecnie obowiązujących przepisów do dyrektywy 2011/92/UE (EIA). Nowe przepisy ułatwiają także działalność przedsiębiorców, m.in. tych poszukujących gazu łupkowego.
Więcej
-
Nadzieja w Słońcu?
2013-06-26Miliony ludzi produkujących energię elektryczną na dachach swoich domów, biur czy fabryk, a następnie dzielących się nią za pośrednictwem „energetycznego Internetu", tak samo, jak dziś tworzymy i wymieniamy w sieci informacje – to nie tylko wizje amerykańskiego ekonomisty Jeremiego Rifkina, to także nadzieje wielu polskich przedsiębiorców i ekspertów – czytamy na Euractiv.pl.
Więcej
-
Inwestorzy oczekują dodatkowych informacji niefinansowych od spółek giełdowych
2013-06-26Europejscy inwestorzy finansowi domagają się wprowadzenia obowiązkowego raportowania danych niefinansowych, w tym dotyczących kwestii środowiskowych i emisji gazów cieplarnianych w raportach rocznych dużych spółek. Organizacje reprezentujące inwestorów, w tym Eurosif, Eumedion, CDP, CDSB, EFFAS, UNEP-FI, ICGN i IIGCC podpisały list, w którym wspierają nową propozycję Komisji Europejskiej w tym zakresie. Zdaniem organizacji jest to rozwiązanie ułatwiające podejmowanie decyzji inwestycyjnych, poprawiające długoterminową konkurencyjność europejskich spółek i skłaniające je do bardziej zrównoważonego rozwoju.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności