więcej


Inicjatywy lokalne

Kajakiem przez Polskę - Recykling rejs 2013 (15901)

2013-07-07

Drukuj

dd-w-kajDzisiaj, na Dunajcu w Tarnowie, rozpoczyna się Recykling rejs „Kajakiem przez Polskę, 2013". To kolejna inicjatywa proekologiczna, którą organizuje ekolog i podróżnik Dominik Doborowolski wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska.

W tym roku akcja powiązana jest z problematyką zaśmiecania rzek i mórz, a także możliwości ponownego wykorzystania odpadów. Recykling rejs „Kajakiem przez Polskę, 2013" ma zwrócić uwagę  na wartość odpadów z tworzyw sztucznych i korzyści, jakie przynosi właściwe ich zagospodarowanie.

W ramach akcji Dominik Dobrowolski  przepłynie kajakiem Polskę wzdłuż i wszerz, płynąc przez Dunajec, Wisłę, Brdę, Noteć, Wartę i Odrę. "Rzeka to nie jest miejsce na odpady. Spotkajmy się nad rzekami i wspólnie zatroszczmy się o ich czystość. Poprzez "Recykling rejsy" wspieramy odpowiedzialne i przyjazne środowisku postawy" – apeluje podróżnik.

Przypomina jednocześnie, że opakowania z tworzyw sztucznych są chętnie wykorzystywane, ponieważ są wygodne i lekkie do transportu. Jednak, jeżeli zostaną nieodpowiedzialnie porzucone, stają się w środowisku kłopotliwym odpadem, który zamiast do odzysku i recyklingu, może trafić do rzek i mórz.

Natomiast powtórne wykorzystanie surowców, które wyrzucamy, bedzie chroniło nasz polski krajobraz, środowisko i klimat. Zużyjemy mniej energii, bo nie będziemy musieli wydobywać nowych surowców i transportować na duże odległości. Spowodujemy mniej szkodliwych emisji.

Obecnie obowiązują już nowe regulacje prawne, obligujące samorządy do selektywnej zbiórki i recyklingu. Przed nami więc rzetelne egzekwowanie przepisów i skuteczna edukacja ekologiczna.

 

Codzienna relacja i bieżące informacje: www.recykling-rejs.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej