ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Znamy laureatów konkursu poświęconego kosztom inwestycyjnym (15898)

2013-07-05

Drukuj

Właśnie wyłoniliśmy zwycięzców II części konkursu "Energooszczędnych 4 kątów". Dziesięciu jego uczestników już wkrótce w swoich skrzynkach pocztowych znajdzie termometry, które do działania nie potrzebują ani rtęci, ani prądu, lecz jedynie trochę wody oraz lampki solarne LED.

W czerwcu poprzez formularz konkursowy spłynęło do nas jeszcze więcej zgłoszeń niż w maju. Co nas bardzo cieszy – dużo wśród nich było odpowiedzi poprawnych.

Przypomnijmy: jeśli dom standardowy postawimy za 200 tys., to takiej samej wielkości dom energooszczędny wybudujemy za 220-230 tys. zł, gdyż koszty takiej inwestycji są wyższe średnio o 10–15%. Koszt budowy domów energooszczędnych podrażają: system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, specjalne okna oraz grubsza izolacja termiczna. A dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który może nas trochę wspomóc w budowie domu energooszczędnego lub pasywnego, ma oczywiście formę częściowej spłaty kapitału kredytu.

Jednak nie tylko z powodu ilości poprawnych odpowiedzi na pytania testowe wybór laureatów II części konkursu nie był łatwy. W ostatnim pytaniu prosiliśmy o argumenty za budownictwem energooszczędnym i pasywnym. Dostaliśmy wypowiedzi szczere, a także zabawne. Niektórzy postanowili przekonać nas w formie trochę dłuższej niż hasło. Wyłonienie laureatów było nie lada wyzwaniem. Ostatecznie jury postanowiło nagrodzić następujące wypowiedzi:

  • Większe koszty budowy domu energooszczędnego i pasywnego przekładają się na większą niezależność energetyczną. Zainwestuj w swoją wolność!
  • Budowanie energooszczędne jest inwestycją, która się zwraca nie tylko w sposób materialny. Inwestujemy w ten sposób w kolejne pokolenia.
  • Wydając dziś więcej na budowę domu energooszczędnego, jutro zyskasz na niższych kosztach jego eksploatacji.
  • "Oszczędzanie wymaga świadomego podejmowania ciągłych wyborów w dziedzinie podziału dochodu między teraźniejszość i przyszłość" – Barbara Liberda. Idealny cytat! Przy budowaniu domu trzeba wybrać: albo tanio dziś, a drogo jutro, albo większa inwestycja teraz, a oszczędności potem.
  • Energooszczędne budowanie to tanie ogrzewanie
  • Któż by nie chciał przetrwać apokalipsy zombie we własnym, ciepłym domku? Warto wydać ciut więcej za tę możliwość! Pamiętaj! Małe okna – większe bezpieczeństwo (nie tylko energetyczne).
  • Trzeba być przygotowanym na wzrost kosztów paliw i energii, a jeżeli pomyślimy o tym wcześniej i zaangażujemy się w budownictwo energooszczędne i pasywne, to będziemy "ochronieni" przed tego typu podwyżkami.
  • Znajomi patrzą na mnie, jakbym wrócił z kosmosu, gdy o tym opowiadam, ale ja wiem jedno – innego domu nie chcę. Pasywnie znaczy zdrowo i tanio.
  • Przy budowie więcej stracimy, jednak po kilku latach portfel pieniędzmi zapełnimy.
  • Budujmy z głową na lata. Dom pasywny to oszczędności na lata na ogrzewaniu i utracie ciepła, co widać po portfelu. Nie bądźmy krótkowzroczni, patrzmy oszczędnie na przyszłość.

 
Z autorami powyższych zdań skontaktujemy się drogą e-mailową. Laureatom serdecznie gratulujemy.

Kilku osobom do wygranej w zabrakło naprawdę niewiele. Wszystkich zachęcamy do wzięcia udziału w trzecim konkursie, który można już znaleźć na naszej stronie w zakładce "Konkurs". Tym razem pytamy o koszty eksploatacyjne. Energooszczędne nagrody – uszczelki pod drzwi chroniące przed przeciągami i ucieczką ciepła oraz perlatory czekają!

 

Do pobrania: protokół obrad jury oraz załącznik do protokołu

 
Aktualizacja: 12 lipca 2013 r.

 

Urszula Drabińska
Energooszczędne 4 kąty
www.chronmyklimat.pl/4katy

Właśnie wyłoniliśmy zwycięzców II części konkursu „Energooszczędnych 4 kątów”. Dziesięciu jego uczestników już wkrótce w swoich skrzynkach znajdzie termometry, które do działania nie potrzebują ani rtęci, ani prądu, lecz jedynie trochę wody oraz lampki solarne LED.

W czerwcu poprzez formularz konkursowy spłynęło do nas jeszcze więcej zgłoszeń niż w maju. Co nas bardzo cieszy – dużo wśród nich było odpowiedzi poprawnych. Przypomnijmy: jeśli dom standardowy postawimy za 200 tys., to takiej samej wielkości dom energooszczędny wybudujemy za 220-230 tys. zł, gdyż koszty takiej inwestycji są wyższe średnio o 10–15%. Koszt budowy domów energooszczędnych podrażają: system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, specjalne okna oraz grubsza izolacja termiczna. A dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który może nas trochę wspomóc w budowie domu energooszczędnego lub pasywnego, ma oczywiście formę częściowej spłaty kapitału kredytu.

Jednak nie tylko z powodu ilości poprawnych odpowiedzi na pytania testowe wybór laureatów II części konkursu nie był łatwy. W ostatnim pytaniu prosiliśmy o argumenty za budownictwem energooszczędnym i pasywnym. Dostaliśmy wypowiedzi szczere, a także zabawne. Niektórzy postanowili przekonać nas w formie trochę dłuższej niż hasło. Wyłonienie laureatów było nie lada wyzwaniem. Ostatecznie jury postanowiło nagrodzić następujące wypowiedzi:

- Większe koszty budowy domu energooszczędnego i pasywnego przekładają się na większą niezależność energetyczną. Zainwestuj w swoją wolność!

- Zwiększone nakłady nie straszne, gdy buduję efektywnie i ekologicznie. Budownictwo energooszczędne to droższa inwestycja, ale niższe koszty utrzymania – to się opłaca. Budownictwo pasywne to droższe dziś, ale tańsze i czystsze jutro.

- Budowanie energooszczędne jest inwestycją, która się zwraca nie tylko w sposób materialny. Inwestujemy w ten sposób w kolejne pokolenia.

- Wydając dziś więcej na budowę domu energooszczędnego, jutro zyskasz na niższych kosztach jego eksploatacji.

- "Oszczędzanie wymaga świadomego podejmowania ciągłych wyborów w dziedzinie podziału dochodu między teraźniejszość i przyszłość" – Barbara Liberda. Idealny cytat! Przy budowaniu domu trzeba wybrać: albo tanio dziś, a drogo jutro, albo większa inwestycja teraz, a oszczędności potem.

- Energooszczędne budowanie to tanie ogrzewanie

- Któż by nie chciał przetrwać apokalipsy zombie we własnym, ciepłym domku? Warto wydać ciut więcej za tę możliwość! Pamiętaj! Małe okna – większe bezpieczeństwo (nie tylko energetyczne).

- Trzeba być przygotowanym na wzrost kosztów paliw i energii, a jeżeli pomyślimy o tym wcześniej i zaangażujemy się w budownictwo energooszczędne i pasywne, to będziemy "ochronieni" przed tego typu podwyżkami.

- Dom pasywny to jest to, co poprawia klimat nam. Chociaż koszty są okropne, nasze decyzje nie są pochopne.

- Znajomi patrzą na mnie, jakbym wrócił z kosmosu, gdy o tym opowiadam, ale ja wiem jedno – innego domu nie chcę. Pasywnie znaczy zdrowo i tanio.

 

Z autorami powyższych zdań skontaktujemy się drogą e-mailową jeszcze dziś. Laureatom serdecznie gratulujemy.

Kilku osobom do wygranej w zabrakło naprawdę niewiele. Wszystkich zachęcamy do wzięcia udziału w trzecim konkursie, który można już znaleźć na naszej stronie w zakładce „Konkurs”. Tym razem pytamy o koszty eksploatacyjne. Energooszczędne nagrody – uszczelki pod drzwi chroniące przed przeciągami i ucieczką ciepła oraz perlatory czekają!

 

Protokół obrad jury do pobrania w pliku PDF.

 
Urszula Drabińska
Energooszczędne 4 kąty
www.chronmyklimat.pl/4katy


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej