- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
negocjacje klimatyczne
-
Greenpeace: Jest alternatywa dla elektrowni atomowej
2015-10-08Z opublikowanej dziś analizy eksperckiej prof. Jana Popczyka wynika, że budowa pierwszego tylko bloku elektrowni jądrowej ma kosztować 45 mld złotych. Jego zdaniem polska gospodarka mogłaby zyskać znacznie więcej dzięki inwestycjom w OZE i podnoszeniu efektywności energetycznej.
Więcej
-
MAE: OZE zdominują nowe inwestycje w energetyce do 2020 r.
2015-10-08Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency) w swoim najnowszym raporcie ocenia, że w najbliższych pięciu latach OZE będą najczęściej instalowanym źródłem energii na świecie. Nowy, globalny potencjał źródeł odnawilalnych w 40-procentach ma powstać w Chinach.
Więcej
-
Tak ma wyglądać energetyka w Polsce w 2050
2015-10-08
Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl
Większość mocy w systemie przypadnie na źródła odnawialne, które będą produkować tyle samo energii, ile wytwarzamy dzisiaj (i nadal będziemy przynajmniej do 2050 r.) z węgla kamiennego. Tak – według prognozy ekonomistów – będzie wyglądać polska energetyka za 35 lat.
Więcej
-
Energetyka obywatelska. Przewodnik dla samorządów
2015-10-08Jak samorządy mogą skorzystać z rozwoju energetyki obywatelskiej? Gdzie szukać finansowania inwestycji w efektywność energetyczną i OZE? Na te pytania odpowiada przewodnik przygotowany w ramach kampanii „Więcej niż energia” przez CEE Bankwatch przy wsparciu Polskiej Zielonej Sieci.
Więcej
-
Greenpeace chce kupić niemieckie elektrownie węglowe
2015-10-07Greenpeace odpowiedział na ofertę Vattenfalla i zadeklarował chęć odkupienia aktywów spółki. Chodzi o kopalnie węgla brunatnego i elektrownie węglowe znajdujące się w Niemczech. Organizacja chce je stopniowo wygaszać i tworzyć miejsca pracy w sektorze energii odnawialnej.
Więcej
-
Papież: Nieokiełznany kapitalizm niszczy środowisko
2015-10-07Kiedy papież Franciszek miał wystąpić na zgromadzeniu ONZ, większość ludzi oczekiwała, że będzie mówić na temat zmian klimatu i nowego porozumienia klimatycznego. Tak też się stało.
Więcej
-
Będzie czym oddychać!
2015-10-07Samorządy zostały uzbrojone do walki z zanieczyszczeniem powietrza. We wtorek, 6 października prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o podpisaniu tzw. ustawy antysmogowej.
Więcej
-
Program termomodernizacji polskich domów
2015-10-07Narodowy Fundusz przeznacza 400 mln zł na kompleksową termomodernizację domów jednorodzinnych. Właściciele będą mogli otrzymać nawet 40 proc. dotacji za poprawę efektywności energetycznej. Nowy program Ryś przyczyni się do oszczędności i lepszego użytkowania energii oraz do poprawy jakości powietrza.
Więcej
-
Prezydent Duda walczy ze smogiem
2015-10-06Prezydent Andrzej Duda podpisał dzisiaj nowelizację ustawy Prawo ochrona środowiska, zwaną „ustawą antysmogową”. To bardzo dobra wiadomość dla milionów Polaków oddychających powietrzem zaliczanym do najgorszych w Unii Europejskiej.
Więcej
-
Ewa Kopacz: węgiel priorytetem
2015-10-06W niedzielę premier Ewa Kopacz potwierdziła, że węgiel pozostaje priorytetem polityki energetycznej rządu. Wicepremier Janusz Piechociński podtrzymał plany budowy elektrowni jądrowych.
Więcej
-
Koalicja Klimatyczna krytykuje stanowisko UE na COP21
2015-10-06Stanowisku UE na konferencję w Paryżu brakuje klarowności. Unia spoczęła na laurach – twierdzi Koalicja Klimatyczna.
Więcej
-
9 na 10 aut z silnikiem diesla nie spełnia unijnych norm
2015-10-05Niemal żaden z nowych modeli pojazdów z silnikiem diesla nie spełnia europejskich norm środowiskowych – wynika z raportu T&E.
Więcej
-
Powstał program ochrony afrykańskich lasów
2015-10-05CAFI to nowa inicjatywa ONZ mająca ograniczyć deforestację w Afryce. Lasy tropikalne Czarnego Lądu są drugim co do wielkości leśnym rezerwuarem CO2 na świecie.
Więcej
-
Największa farma fotowoltaiczna w Europie podłączona do sieci
2015-10-05We Francji uruchomiono największą farmę fotowoltaiczną na Starym Kontynencie.
Więcej
-
Straszny rok węgla
2015-10-04
Rafał Zasuń, Justyna Piszczatowska, WysokieNapiecie.pl
Przed wyborami żadne ważne decyzje dotyczące górnictwa nie zapadną i nie powinny zapaść. Nowy rząd nie będzie miał rąk związanych zawartym w styczniu niefortunnym porozumieniem Ewy Kopacz ze związkami.
Więcej
-
Nowe otwarcie w PKP. Będzie szybciej i bardziej komfortowo
2015-10-03Krótsze czasy podróży i większy komfort – nowy rozkład jazdy PKP to efekt największego w historii firmy programu inwestycji. Dokąd pojedziemy szybciej od grudnia?
Więcej
-
Debata polityków o energetyce: „jeszcze 200 lat na węglu” czy kierunek OZE?
2015-10-03Temat energetyki jest praktycznie nieobecny w debacie polityków w obecnej kampanii wyborczej. Temat stosunku poszczególnych partii do polskiej polityki energetycznej pojawił się jednak podczas spotkania polityków, które w Gdańsku zorganizowało radio TOK FM.
Więcej
-
Już 15 państw UE powiedziało Komisji Europejskiej „nie” dla upraw GMO
2015-10-02Już piętnaście krajów i cztery regiony (z dwóch krajów) rozpoczęło proces wprowadzania zakazów upraw GMO na swoim terytorium w oparciu o klauzulę opt-out – donosi Greenpeace. Pozostałe kraje wciąż mogą skorzystać z klauzuli do jutra.
Więcej
-
Na Wyspach OZE prześcignęły węgiel
2015-10-02
Marcin Szczepański, WysokieNapiecie.pl
Po raz pierwszy w historii brytyjskiej energetyki kwartalna produkcja energii ze źródeł odnawialnych była większa niż z węgla. Wciąż jest jednak zbyt wcześnie na obwieszczanie sukcesu brytyjskiej polityki klimatycznej.
Więcej
-
Kolejne klimatyczne porozumienie USA i Chin
2015-10-02USA i Chiny zawarły porozumienie w zakresie wspólnych celów polityki klimatycznej i promowania niskoemisyjnych źródeł energii.
Więcej
-
Kompania Węglowa przetrwa do grudnia. A później…
2015-10-01
Bartłomiej Derski, Rafał Zasuń, WysokieNapiecie.pl
Środowa decyzja rządu przedłużyła funkcjonowanie Kompanii Węglowej tylko do grudnia – wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl. O jej dalsze losy będzie się już martwić następny rząd. Takie zapewnienie mieliśmy nieoficjalnie otrzymać także z Brukseli.
Więcej
-
Sekrety poziomu morza
2015-10-01
Aleksandra Kardaś, Ziemia na rozdrożu
Poziom morza rośnie głównie dlatego, że cieplejsza woda się rozszerza. Na drugim miejscu jest topnienie lodowców górskich, a dopiero na trzecim zanik lądolodów Grenlandii i Antarktydy – choć to może się zmienić...
Więcej
-
Przewodnik po nowym porozumieniu, cz. 3: Odpowiedzialność
2015-10-01Kto popsuł, powinien zająć się naprawą. Dotyczy to również zmian klimatu. Sęk w tym, że niełatwo określić, w jakim stopniu poszczególne kraje przyczyniły się do ocieplenia, a co za tym idzie – ile wysiłku powinny włożyć w ochronę klimatu.
Więcej
-
Arktyka zbyt ryzykowna. Co się kryje za decyzją Shella?
2015-09-30Shell ogłosił, że wycofuje się z poszukiwania ropy i gazu u wybrzeży Alaski. Powód? Oficjalnie: niekorzystne wyniki dotychczasowych odwiertów i wysokie koszty. W tle jest obawa o reputację firmy.
Więcej
-
Kto zyska, a kto straci na nowych cenach referencyjnych OZE?
2015-09-30Rozporządzenie o wysokości cen referencyjnych jest dla rynku OZE najważniejszym aktem wykonawczym do ustawy o OZE. Które technologie zyskają, a które stracą na wprowadzeniu nowego systemu? Przedstawiamy analizę Instytutu Energetyki Odnawialnej.
Więcej
-
Niemcy i Wielka Brytania - energetyka odnawialna zaczyna dominować
2015-09-30Lato 2015 roku długo będzie pamiętne jako katastrofalne dla polskiej energetyki. Tymczasem w Niemczech i Wielkiej Brytanii energetyka odnawialna odnotowuje kolejne rekordy.
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki: Energetyka rozproszona to właściwy kierunek [WIDEO]
2015-09-29– Energetyka rozproszona to właściwy kierunek – mówi Zbigniew Kamieński z Ministerstwa Gospodarki.
Więcej
-
Volkswagen – król jest nagi
2015-09-29Afera spalinowa, dotycząca 11 milionów volkswagenów, przetestuje nasze podejście do ograniczeń emisji spalin. Ilu posiadaczy aut z silnikami, które trują tylko wtedy, gdy nikt nie patrzy, podda swój samochód zmianie oprogramowania?
Więcej
-
W Polsce powstanie fabryka magazynów energii
2015-09-29Notowana na giełdzie NewConnect spółka Novavis poinformowała o podpisaniu listu intencyjnego z zagranicznym inwestorem, którego celem jest budowa w naszym kraju fabryki magazynów energii w technologii Vanadium Redox Flow Batteries (VRFB).
Więcej
-
Osaczona elektroenergetyka – wyrok na establishment polityczny 25-lecia
2015-09-28
prof. Jan Popczyk
Sierpniowy 20. stopień zasilania, a raczej bezsilności, zakończył stan utajenia choroby polskiej elektroenergetyki.
Więcej
-
Zanieczyszczenie powietrza w Polsce najwyższe w UE
2015-09-28Skażenie powietrza w Polsce pyłami zawieszonymi i rakotwórczym benzo(a)pirenem przekracza poziomy dopuszczalne w UE. Czasami nawet kilkunastokrotnie.
Więcej
-
PAN otworzyła centrum badawcze, które zajmie się OZE
2015-09-28Prace m.in. nad technologiami na rzecz energetyki odnawialnej prowadzone będą w Centrum Badawczym „Konwersja Energii i Źródła Odnawialne” Polskiej Akademii Nauk. Placówkę otwarto 17 września w podwarszawskiej Jabłonnie.
Więcej
-
Bezpieczeństwo energetyczne Polski – OZE z pomocą [WIDEO]
2015-09-27Jakie są prognozy dla rynku energii w nadchodzących latach dowiemy się z wywiadu wideo, którego Wojciech Stępniewski udzielił portalowi ChrońmyKlimat.pl.
Więcej
-
Między Bonn, Bonn i Paryżem. Czy są szanse na ambitny klimatyczny traktat?
2015-09-26Pięć dni formalnych negocjacji. Tyle dzieli nas od kluczowej konferencji klimatycznej w Paryżu (COP21).
Więcej
-
NSA: Krakowski zakaz palenia węglem unieważniony
2015-09-25Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał dziś wyrok o nieważności uchwały zakazującej palenia węglem w Krakowie. Organizacje walczące ze smogiem apelują do prezydenta Dudy o podpisanie ustawy antysmogowej.
Więcej
-
Śląsk ma swojego oficera rowerowego
2015-09-25Aleksander Kopa został oficerem rowerowym w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Po zachodniopomorskim i mazowieckim, śląskie jest trzecim województwem w kraju, gdzie samorząd będzie się zajmować problematyką rowerową.
Więcej
-
ONZ: tempo wylesiania spadło o połowę
2015-09-25Według raportu Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) roczne tempo deforestacji spadło o połowę. Mimo to powierzchnia lasów wciąż się kurczy. Od roku 1990 utraciliśmy areał wielkości RPA.
Więcej
-
Sanok ma projekt Planu Gospodarki Niskoemisyjnej
2015-09-25Przez ostatnie kilka miesięcy firma zewnętrzna pracowała nad stworzeniem projektu Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla miasta Sanoka, którego realizacja ma na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych, wzrost efektywności energetycznej oraz wzrost zainteresowania mieszkańców wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Uchwała o przyjęciu planu do realizacji zostanie poddana pod głosowanie na sesji Rady Miasta.
Więcej
-
Jutro wyrok NSA ws. zakazu palenia węglem w Krakowie
2015-09-24Jutro Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzy skargi kasacyjne od wyroku uznającego, że uchwała zakazująca palenia paliw stałych w Krakowie jest niezgodna z prawem.
Więcej
-
Co szkodzi mniej środowisku: podróż autem czy samolotem?
2015-09-24
Marcin Popkiewicz, Ziemia na rozdrożu
Wielokrotnie proszono mnie o porównanie zużycia energii i emisji z gazów cieplarnianych podczas przelotu i jazdy autem. Postanowiłem to przeliczyć i udostępnić. Wyniki są interesujące.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności