więcej


Nauka o klimacie

ONZ: tempo wylesiania spadło o połowę (18929)

2015-09-25

Drukuj
galeria

Las równikowy y na Filipinach, fot. Bo Insogna, TheLightningMan.com, flickr, (CC BY-NC-ND 2.0)

Według raportu Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) roczne tempo deforestacji spadło o połowę. Mimo to powierzchnia lasów wciąż się kurczy. Od roku 1990 utraciliśmy areał wielkości RPA.

Zaskakująco dobre wieści przyniósł Raport Oceniający Zasoby Leśne (Forest Resources Assessment – FRA), publikowany co 5 lat z ramienia oenzetowskiej FAO. Tempo wylesiania spada na całej planecie, nawet w kluczowych dla stabilności klimatu lasach deszczowych Ameryki Płd. i Afryki. 

Raport serwuje nam jednak łyżkę dziegciu: od roku 1990 utraciliśmy globalnie 129 mln hektarów lasów, co odpowiada powierzchni Republiki Południowej Afryki.

– Kierunek zmian jest pozytywny, mamy wiele godnych podziwu przykładów we wszystkich regionach świata. Mimo to należy wzmocnić ten dobry trend, szczególnie w krajach, które ociągają się z ochroną lasów – powiedział dyrektor generalny FAO Jose Graziano da Silva, podsumowując raport „FRA 2015”.

Zniknął 1% lasów

Według „FRA 2015” w roku 1990 na świecie było 4 128 mln hektarów lasów, pokrywających 31,6% powierzchni lądów. Do tego roku zasięg lasów spadł do 3 999 mln hektarów, pokrywających już tylko 30,6% lądu – to strata netto 129 mln hektarów.

Roczne tempo utraty lasów netto (uwzględniające nowe nasadzenia) spadło z -0,18% w latach 90. do -0,08% na przestrzeni ostatnich 5 lat.

Największe spustoszenie lasów nastąpiło w tropikach, szczególnie w Ameryce Płd. i Afryce, chociaż nawet tam tempo deforestacji „znacznie zmalało w przeciągu ostatnich 5 lat”.

Ubywać będzie lasów naturalnych, wycinanych na potrzeby rolnictwa, jednak „z uwagi na rosnący popyt na produkty leśne i usługi środowiskowe w najbliższych latach będzie rosła powierzchnia lasów gospodarczych”.

Czy alarm był uzasadniony?

Czy, w kontekście raportu, zagrożenie deforestacją uznać można za przeszacowane? Kenneth MacDicken, autor wiodący raportu odpiera ten zarzut. Jak podkreśla, sam raport, na przestrzeni dekad, wpłynął na zmianę postaw i przyczynił się do ochrony lasów:

– We FRA już od 1948 opisujemy zmianę areału lasów – włączając w to utratę lasów w tropikach. […] Działania podjęte w odpowiedzi na nasze raporty pozwoliły spowolnić tempo deforestacji. W niektórych krajach doszło nawet to wzrostu powierzchni lasów.

Powstrzymanie deforestacji przyświeca oenzetowskim negocjacjom na rzecz ochrony klimatu. Planuje się, że nowy klimatyczny traktat zostanie uzgodniony w grudniu tego roku na konferencji COP21 w Paryżu.

Tłumaczenie i opracowanie: Marta Śmigrowska, na podstawie: The Guardian


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej