więcej


Energetyka

MAE: OZE zdominują nowe inwestycje w energetyce do 2020 r. (18984)

2015-10-08

Drukuj
galeria

fot. flickr.com, CC BY-SA 2.0

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency) w swoim najnowszym raporcie ocenia, że w najbliższych pięciu latach OZE będą najczęściej instalowanym źródłem energii na świecie. Nowy, globalny potencjał źródeł odnawilalnych w 40-procentach ma powstać w Chinach.

Podczas poświęconego energetyce szczytu G20 szef MAE Fatih Birol przedstawił raport Medium-Term Renewable Energy Market Report 2015, podkreślając, że „rządy muszą usunąć znaki zapytania w zakresie energii odnawialnej, jeśli te technologie mają osiągnąć swój pełny potencjał i skierować nasze systemy energetyczne na bardziej stabilną, zrównoważoną ścieżkę”.

– W ciągu najbliższych pięciu lat energetyka odnawialna będzie stanowić największe pojedyncze źródło energii, na co wpłynie spadek kosztów i agresywna ekspansja w krajach rozwijających się – ocenia MEA.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje, że w ciągu 5 lat źródła odnawialne osiągną potencjał 700 GW i w tym okresie będą odpowiadać za 2/3 globalnego przyrostu mocy w energetyce, uwzględniającego wyłączenia konwencjonalnych bloków. Z wyłączeniem elektrowni wodnych OZE mają stanowić w tym czasie – według MAE – niemal połowę nowego potencjału w energetyce.

Dzięki prognozowanemu wzrostowi potencjału energetyki odnawialnej jej udział w globalnym miksie energetycznym ma wzrosnąć z 22% w roku 2013 do 26% w roku 2020, a produkcja zielonej energii będzie wówczas wyższa niż obecne zapotrzebowanie na energię generowane łącznie przez Chiny, Indie i Brazylię.

Kraje rozwijające się mają w najbliższych latach dominować w zakresie inwestycji w OZE, odpowiadając za 2/3 przyrostu globalnego potencjału źródeł odnawialnych, z czego na Chiny ma przypaść 40% nowych mocy.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna zwraca uwagę, że kluczowym czynnikiem dla rozwoju OZE jest finansowanie, a barierę stanowią ograniczenia prawne, niedostateczny dostęp do sieci oraz warunki makroekonomiczne.

– Zmieniające się zobowiązania polityków w zakresie dekarbonizacji i dywersyfikacji mogą podważać zaufanie inwestorów, a podejmowanie retroaktywnych zmian może je zniszczyć. W konsekwencji, globalny wzrost w głównej prognozie w raporcie nie jest tak szybki, jaki mógłby być – ocenia MEA i dodaje, że kluczowe dla rozwoju niskoemisyjnych źródeł będą efekty szczytu klimatycznego COP21, który odbędzie się na przełomie listopada i grudnia w Paryżu.

Streszczenie raportu Medium-Term Renewable Energy Market Report 2015 (link)

źródło: gramwzielone.pl

www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej