- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Nauka o klimacie
-
Naukowcy rozwikłali tajemnicę gigantycznego krateru na Syberii
2014-08-30Badacze sugerują, że w wyniku wzrostu temperatur stopniała i zapadła się wieczna zmarzlina, uwalniając zgromadzony w niej metan.
Więcej
-
W Arktyce rusza potężny odwiert
2014-08-28Po latach przygotowań spółki ExxonMobil i OAO Rosneft otrzymały zielone światło dla wartych 700 mln dolarów wierceń na Morzu Karskim. Planowane jest 40 odwiertów.
Więcej
-
Więcej człowieka – mniej lodowca
2014-08-25Badania zmian, jakie zaszły w lodowcach górskich w ciągu ostatnich 150 lat, pokazują, że w ostatnim czasie tempo topienia znacznie wzrosło. I że odpowiedzialność za ten fakt ponosi człowiek.
Więcej
-
Jak Nigeria zmienia się w pustynię
2014-08-24W ostatnich latach Nigeria utraciła 351 tys. ha ziemi uprawnej.
Więcej
-
Zmiany klimatu wpłynęły na bieg rzeki Missouri
2014-08-22Duże wahania poziomu jednej z najważniejszych rzek Ameryki Północnej wpłyną znacząco na rolnictwo, sugerują badania przeprowadzone przez US Geological Survey (USGS).
Więcej
-
Lodowce Tybetu najcieplejsze od 2 tysięcy lat
2014-08-20Kurczenie się lodowców w Tybecie może zakłócić dostawy wody do głównych rzek Azji.
Więcej
-
Metan i przekleństwa
2014-08-18W wyjątkowo dosadny sposób naukowcy komentują procesy, jakie zachodzą właśnie na dnie Oceanu Arktycznego.
Więcej
-
Nowe analizy ONZ: globalne ocieplenie to większe ubóstwo i brak żywności
2014-08-14Analiza trzech nowych raportów ONZ pokazuje, że bez drastycznego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do roku 2050 grozi nam katastrofa klimatyczna.
Więcej
-
Niekończące się upały
2014-08-05Trwająca od ponad dwóch miesięcy ujemna Oscylacja Arktyczna i blokada cyrkulacji atmosferycznej, stała się przyczyną ekstremów pogodowych w Europie i w wielu innych miejscach leżących wokół Arktyki.
Więcej
-
Czy na Bałtyku może powstać jest tsunami? [WIDEO]
2014-07-28Czy na Bałtyku możliwe jest tsunami? Okazuje się, że tak. Badacze pod kierunkiem dr. Andrzeja Piotrowskiego z Pomorskiego Oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego znaleźli dowody na to, że przez Bałtyk kilka wieków temu przeszła fala tsunami.
Więcej
-
Dane meteo na wirtualnym globusie
2014-07-19Jeśli bardziej niż globalne średnie interesują cię zmiany temperatury w rejonie szczególnie bliskim Twojemu sercu (bo mieszkasz w nim Ty, albo Twoje ulubione polarne misie), na pewno docenisz najnowszy produkt klimatologów z Uniwersytetu Wschodniej Anglii.
Więcej
-
Nicholas Stern: skala zagrożenia jest rażąco lekceważona
2014-07-14Nicholas Stern, wpływowy ekonomista z London School of Economics (LSE), specjalizujący się w poszukiwaniu zależności pomiędzy zmianami klimatu a światową gospodarką, opublikował nowy raport. Wynika z niego, że koszty związane z globalnym ociepleniem i jego konsekwencjami przedstawiane w dotychczasowych pracach są mocno niedoszacowane.
Więcej
-
Mieszkańcy Miami doskonale wiedzą o zmianach klimatycznych
2014-07-09Politycy zaprzeczający istnieniu globalnego ocieplenia powinni odwiedzić Florydę, gdzie zmiany w klimacie są aż nazbyt widoczne.
Więcej
-
HEAL: 97% Polaków narażonych na stężenia zanieczyszczeń powyżej limitów WHO
2014-07-03Obok niewątpliwych korzyści rozwój cywilizacji niesie ze sobą wiele zagrożeń. Jednym z nich jest rosnące zanieczyszczenie powietrza. Na co dzień nie uświadamiamy sobie skali i konsekwencji problemu, bo przecież nie widać go gołym okiem. Wyniki kolejnego raportu poświęconego tej kwestii omawia na swoich łamach serwis gramwzielone.pl.
Więcej
-
Czy Polaków obchodzi klimat
2014-06-30Ekolodzy myślą o zmianach klimatycznych, jako o kwestii moralnej. Tymczasem większość ludzi tak na to nie patrzy. W końcu nikt nie wsiada do samochodu, żeby pozatruwać trochę środowisko – mówi Adrian Wójcik z Pracowni Badań Środowiskowych UW w rozmowie z publicystą "Zielonych Wiadomości" Bartłomiejem Kozkiem.
Więcej
-
Koniec globalnego ocieplenia?
2014-06-29Obiektywne wyniki pomiarów i analiza trendów przeczą pojawiającej się sugestii o zakończeniu globalnego ocieplenia. Za nami najcieplejszy maj w historii pomiarów. Więcej na ten temat możemy przeczytać w artykule opublikowanym przez serwis ziemianarozdrozu.pl.
Więcej
-
20 faktów o zakwaszaniu oceanów [WIDEO]
2014-06-27Wzrost temperatury powierzchni Ziemi to nie jedyny efekt zwiększonych emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jednym z najistotniejszych skutków rosnącego zanieczyszczenia jest zakwaszanie oceanów, które pochłaniają około ¼ uwalnianego przez nas dwutlenku węgla.
Więcej
-
Czy ekspansja pustyni rozwiąże problem zmiany klimatu?
2014-06-20"Pustynie pochłaniają dwutlenek węgla!" - takie nagłówki pojawiły się ostatnio w Internecie. Brzmi to sensacyjnie, ale czego tak naprawdę dotyczyły badania naukowców z Washington State University, które wywołały ten szum?
Więcej
-
Naukowcy: miejska wyspa ciepła – można z nią walczyć
2014-06-12Znanym problemem mieszkańców miast jest zanieczyszczenie powietrza. O wiele rzadziej mówi się o wynikających z postępującej urbanizacji „miejskich wyspach ciepła”. W perspektywie ocieplającego się klimatu, zjawisko to będzie coraz bardziej uciążliwe. Zapraszamy do lektury artykułu opublikowanego przez serwis Nauka w Polsce poświęconego m.in. mechanizmowi jego powstawania oraz metodom jego zapobiegania.
Więcej
-
Ziemia na klimatycznej krawędzi
2014-06-04Jak ogłosili w ubiegłym miesiącu naukowcy z obserwatorium Mauna Loa, poziom koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze sięgnął 400 ppm (cząstek na milion). Nigdy wcześniej w historii człowieka, stężenie dwutlenku węgla nie było tak wysokie.
Więcej
-
Rozpad lądolodu Antarktydy: „Tego już się nie da powstrzymać” [WIDEO]
2014-05-31Wydawałoby się, że wciąż znajdujący się w mroźnych warunkach lądolód Antarktydy powinien być odporny na ocieplenie klimatu, w każdym razie na jego dotychczasowym, początkowym etapie. Już od kilku lat pojawiają się jednak kolejne prace, pokazujące, że takie naiwne oczekiwanie niekoniecznie musi odpowiadać prawdzie.
Więcej
-
Jeszcze holocen czy już antropocen?
2014-05-29W roku 2000 laureaci Nagrody Nobla Paul Crutzen i Eugene F. Stoermer zaproponowali, by odpowiednie gremia rozważyły możliwość ogłoszenia końca holocenu. Tym samym rozpoczęta zostałaby nowa era geologiczna, dla której zaproponowali nazwę "antropocen".
Więcej
-
Jak permakultura może pomóc rolnikom w kwestii zmian klimatu?
2014-04-29Portal dlaklimatu.pl zamieścił wywiad z Patrickiem Whitefieldem, nauczycielem permakultury w Wielkiej Brytanii, autorem książek „Permaculture in a Nutshell”, „How to Make a Forest Garden” oraz „The Earth Care Manual”. Autorem wywiadu jest Marcin Gerwin.
Więcej
-
Poziom dwutlenku węgla w Pacyfiku zwiększa się szybciej, niż sądzono
2014-04-17Najnowsze badania naukowców NOAA wyraźnie pokazują, że zawartość CO2 w tropikalnych rejonach Oceanu Spokojnego są znacząco wyższe, niż przewidywały prognozy. Oznacza to nie tylko zabójczą dla wielu organizmów zwiększoną kwasowość, ale także może to zachwiać globalnym cyklem węglowym i przyczynić się do przyspieszenia zmian klimatycznych.
Więcej
-
Ekspert: według prognoz druga połowa XXI w. będzie jeszcze cieplejsza
2014-04-14Według przewidywań naukowców druga połowa XXI wieku będzie cieplejsza niż jego początek, a wzrost temperatur na kuli ziemskiej jeszcze wyraźniej odczuwalny – powiedział PAP prof. Krzysztof Błażejczyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Więcej
-
Raport IPCC: musimy być przygotowani na wielkie zmiany
2014-04-07Siedem lat pracy setek naukowców z całego świata, tysiąc pięćset stron tekstu, wykresów, tabel, map. 31 marca został udostępniony dokument "Climate Change 2014: Impacts, Adaptation and Vulnerability" będący kluczową częścią piątego raportu IPCC. Na podstawie zawartej w nim wiedzy, przez kolejne lata międzynarodowe organizacje i rządy poszczególnych państw będą podejmowały decyzje dotyczące polityki klimatycznej. Jaki obraz przyszłości naszej planety rysują jego autorzy?
Więcej
-
Raport IPCC w pigułce
2014-04-0231 marca został opublikowany najnowszy raport IPCC "Climate Change 2014: Impacts, Adaptation, and Vulnerability". Autorzy zwracają uwagę na to, że skutki zmian związanych z globalnym ociepleniem będą odczuwalne na wszystkich kontynentach. Jakie są najważniejsze elementy analizy?
Więcej
-
Rolnictwo i zmiany klimatu: prognozy dla Europy
2014-03-30Skoro postępująca zmiana klimatu jest faktem i nawet sceptycy nie mogą jej zaprzeczyć, to z pewnością warto przygotować się na jej konsekwencje. Interesujący materiał na ten temat, uwzględniający procesy demograficzne zachodzące na kontynencie europejskim, ukazał się na portalu dlaklimatu.pl Polskiej Zielonej Sieci.
Więcej
-
Zbigniew M. Karaczun: Głosy przemysłu, nauki i NGO w kwestii klimatu są dość spójne [WIDEO]
2014-03-29Dr hab. inż. Zbigniew M. Karaczun udzielił nam wywiadu, w którym podsumował debatę on-line "Polska wobec celów pakietu energetyczno-klimatycznego UE na 2030 rok", której był moderatorem. W jego ocenie "głównym przesłaniem uczestników debaty było to, że ponowne zawetowanie przez Polskę europejskiej polityki klimatycznej, byłoby błędem".
Więcej
-
IPCC: Globalne ocieplenie najbardziej dotknie kraje azjatyckie
2014-03-27Tak twierdzą autorzy najnowszego raportu "Climate Change 2014: Impacts, Adaptation and Vulnerability" z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) i oddają nam do rąk efekt swoich badań, w którym rysują katastroficzny, lecz niestety prawdopodobny, obraz świata dotkniętego skutkami globalnego ocieplenia.
Więcej
-
Statua Wolności i Opera w Sidney znikną pod wodą?
2014-03-16Czy Statua Wolności, Opera w Sydney oraz Londyńska Tower znikną pod wodą? Jeżeli nie powstrzymamy postępujących zmian klimatycznych, to utracimy jedne z najbardziej rozpoznawalnych i cennych zabytków na świecie – wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma "Environmental Research Letters".
Więcej
-
Klimat w Polsce już się zmienił
2014-03-12W październiku 2013 roku rząd przyjął Strategiczny Plan Adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do 2020 roku z perspektywą do roku 2030. Co, zdaniem autorów, czeka nas w najbliższych dwóch dekadach?
Więcej
-
Zmienia się "motor" pogody na półkuli północnej
2014-02-28Zmienia się mechanizm, który decyduje o pogodzie na północy Europy i Ameryki. Według naukowców prąd strumieniowy pokonuje coraz dłuższą i bardziej zawiłą drogę - co na dłuższy czas "konserwuje" pogodę na półkuli północnej - informuje BBC.
Więcej
-
Scenariusze klimatyczne Polski w XXI wieku
2014-02-27Co czeka Polskę w ciągu najbliższych dziesięcioleci w związku ze zmianami klimatu? Czy powinniśmy powoli przyzwyczajać się do zim, takich jak obecna? Czy, jak przewidują niektóre ośrodki meteorologiczne, najbliższe lato, który ma należeć do najcieplejszych w historii pomiarów, jest jedynie zapowiedzią tego, co przyniosą następne dekady? Odpowiedzi próbują udzielić eksperci z projektu Klimada.
Więcej
-
SatBałtyk, czyli morze bez tajemnic
2014-02-26Prężnie działający system oparty na obserwacjach satelitarnych wkrótce będzie działał na Morzu Bałtyckim. Pozwoli rzetelnie i całościowo analizować zmiany pogody, skutecznie uprzedzać o zagrożeniach związanych z katastrofami, zapewnić warunki dla bezpiecznej żeglugi.
Więcej
-
Średnia roczna temperatura mierzona w Parku Śląskim rośnie
2014-02-25Położony między śląskimi miastami 600-hektarowy Park Śląski ma swój mikroklimat, a dokonywane w nim od 50 lat pomiary temperatur wykazują w ostatnich latach stopniowy wzrost ich średnich wartości – wynika z danych tamtejszej stacji klimatologicznej.
Więcej
-
Nowe mapy Ziemi pokazują lokalne skutki zmian klimatu
2014-02-24Mapy Ziemi, pokazujące tempo i kierunki przesuwania się granic lokalnego klimatu, zaprezentowano w "Nature". Praca ta ułatwia badania skutków zmian klimatu i ich potencjalnego wpływu na różnorodność gatunków.
Więcej
-
Zmiany klimatu sprzyjają arktycznym inwazjom roślin
2014-02-23Postępujące ocieplenie sprzyja szybszym inwazjom obcych gatunków roślin w Arktyce – wynika z badań na Islandii, prowadzonych z udziałem polskich naukowców. Postępujące ocieplenie oznacza dla flory Islandii wyraźne zmiany.
Więcej
-
Czy globalne ocieplenie ukrywa się pod wodą?
2014-02-21Naukowcy związani z European Space Agency poddali analizie pochodzące z satelitów dane dotyczące zmian temperatury powierzchni mórz i oceanów z minionych 30 lat. Doszli do wniosku, że w ciągu ostatnich piętnastu lat trend ich ocieplania uległ wyhamowaniu. Badacze zaznaczają jednak, że nie oznacza to z pewnością końca globalnego ocieplenia.
Więcej
-
Zmiany klimatu zagrażają światowym zasobom rybnym
2014-02-19Ryby i owoce morza są obecnie podstawowym źródłem białka dla ponad miliarda najbiedniejszych ludzi na świecie. Dla wielu z nich rybołówstwo to także główne źródło utrzymania. Tymczasem wzrost emisji dwutlenku węgla powoduje, że oceany stają się coraz cieplejsze i coraz bardziej kwaśne.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności