więcej


Nauka o klimacie

Jak Nigeria zmienia się w pustynię (17580)

2014-08-24

Drukuj
galeria

Południowa Sahara, fot. Nick Brooks, CC 2.0, BY-NC-SA.

W ostatnich latach Nigeria utraciła 351 tys. ha ziemi uprawnej.

Takie dane podała na spotkaniu Ecofair minister środowiska Nigerii Laurentia Laraba Mallam. Do tego dochodzą erozja gleb, powodzie, zanieczyszczenia powietrza i wody, wycieki ropy naftowej oraz zanieczyszczenia przemysłowe i zła gospodarka odpadami. „Pustynnienie jest dziś najpoważniejszym wyzwaniem ekologicznym w północnej części kraju. Największe szkody ponosi 11 stanów: Adamawa, Bauchi, Borno, Gombe, Jigawa, Kano, Katsina, Kebbi, Sokoto, Yobe i Zamfara. Szacuje się, że między 50 a 75% areału ziem tych okręgów jest zagrożona pustynnieniem. To 35% wszystkich gruntów w kraju” wyjaśniła Mallam.

Na obecny krajobraz Nigerii największy wpływ miała niekontrolowana wycinka drzew. Według UNESCO, popyt na drewno opałowe jest jedną z głównych przyczyn pustynnienia. Zdrowe lasy odgrywają kluczową rolę w środowisku: wychwytują CO2 z atmosfery i pełnią rolę naturalnego filtra wody. Niedawny raport World Resources Institute wskazuje, że „wzmocnienie praw społeczności tubylczych i lokalnych do lasów [może służyć] jako narzędzie polityki na rzecz łagodzenia zmian klimatu".

„Zaangażowanie i współpraca między rządem federalnym, [...], władzami poszczególnych stanów i poszkodowanymi społecznościami to warunki skutecznej walki z pustynnieniem", podkreśliła Mallam.

Nigeria ma obecnie jeden z najwyższych wskaźników wylesiania na świecie.

 

Tłumaczenie: Michał Olszewski
źródło: tcktcktck.org

 

 

Redakcja ChronmyKlimat.pl zezwala na przedruk tego artykułu pod warunkiem podania źródła wraz z aktywnym linkiem do portalu (ChronmyKlimat.pl).


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej