więcej


Nauka o klimacie

Nowe analizy ONZ: globalne ocieplenie to większe ubóstwo i brak żywności (17559)

2014-08-14

Drukuj
galeria

Cmentarz najmłodszych fiar suszy w Dadaab, Kenia. Fot.Oxfam CC BY 2.0

Analiza trzech nowych raportów ONZ pokazuje, że bez drastycznego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do roku 2050 grozi nam katastrofa klimatyczna.

Dokument sugeruje, że aby uniknąć długotrwałych skutków globalnego ocieplenia, poziom emisji powinien być od 40% do 70% niższy niż w roku 2010. Przygotowany przez Międzyrządowy Panel ONZ do spraw Zmian Klimatu (IPCC) raport, do którego jako pierwszy dotarł Reuters, poprzedza przyszłoroczną konferencję klimatyczną w Paryżu. Oczekuje się, że delegacje ponad 200 krajów podpiszą wówczas umowę, która musi doprowadzić do istotnych redukcji emisji gazów cieplarnianych.

W analizie, której publikacja przewidziana jest na 2 listopada, czytamy m.in.: „Głębokie cięcia emisji gazów cieplarnianych w celu ograniczenia ocieplenia do 2oC [...] pozostają możliwe, ale pociągają za sobą poważne wyzwania technologiczne, ekonomiczne, instytucjonalne i behawioralne”. Możliwości redukcji naukowcy upatrują w sektorze paliw kopalnych, co wymagać będzie potrojenia inwestycji i rozwoju odnawialnych źródeł energii: wiatru, energii słonecznej i energii atomowej, czytamy w raporcie.

Według IPCC, które przyjmuje z 95% prawdopodobieństwem, że ocieplenie jest spowodowane działalnością człowieka, jego skutki widoczne są na wszystkich kontynentach. „Dominującą przyczyną ocieplenia obserwowanego od 1950 roku jest wpływ człowieka”, czytamy w dokumencie.

Według naukowców, zmiany klimatyczne wywołały więcej skrajnych zjawisk, zarówno upałów jak i opadów, szkodząc m.in. produkcji żywności. Negatywny wpływ na wzrost gospodarczy ma pośredni związek z rosnącą stopą ubóstwa i powoduje większe ryzyko konfliktów międzynarodowych. Zmniejszenie spalania paliw kopalnych będzie miało wpływ na PKB poszczególnych krajów, ale globalne PKB powinno zmniejszyć się o zaledwie 0,06% rocznie od roku 2014, stwierdza raport.

Raport został ukończony w tym roku w czerwcu, ale jest obecnie „w trakcie gruntownej recenzji”, jak powiedział rzecznik IPCC. Jego ostateczna wersja będzie podpisana przez przedstawicieli poszczególnych rządów w tym miesiącu.

 

Tłum. Michał Olszewski
źródło: blueandgreentomorrow.com


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej