- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
-
Niemcy: czy węgiel zastąpił atom?
2015-03-16Twierdzi się, jakoby w Niemczech odejście od atomu przywróciło do łask energię z węgla. Eksperci dowodzą jednak, że puste miejsce po atomie wypełniło OZE. Węgiel ma się dobrze, bo... wypiera gaz.
Więcej
-
Świadectwa energetyczne budynków na nowych zasadach
2015-03-13W poniedziałek, 9 marca br. weszła w życie ustawa o charakterystyce energetycznej budynków, która reguluje m.in. zasady funkcjonowania systemu świadectw charakterystyki energetycznej.
Więcej
-
Powietrze w centrum uwagi – ruszyły konsultacje Krajowego Programu Ochrony Powietrza
2015-03-13Celem KPOP jest wskazanie kluczowych działań niezbędnych do poprawy jakości powietrza w Polsce oraz zachęcenie resortów, samorządów, organizacji pozarządowych i społeczeństwa do współpracy w tym obszarze. Konsultacje Ministerstwa Środowiska trwają do 8 kwietnia b.r.
Więcej
-
HEAL i ClientEarth: Krajowy Program Ochrony Powietrza nie oczyści nam powietrza
2015-03-13Ogłoszony 9 marca przez Ministerstwo Środowiska Krajowy Program Ochrony Powietrza jest niepełny i nie ma żadnej mocy prawnej, wskazują eksperci organizacji pozarządowych walczących o poprawę jakości powietrza i zdrowia publicznego w Polsce.
Więcej
-
Taryfy gwarantowane dla prosumentów w ustawie o OZE – wstępna interpretacja przepisów
2015-03-05
Grzegorz Wiśniewski
Przybywa pytań związanych z uchwaloną ustawa o OZE. W najgorszej sytuacji znajdują się pozbawieni pomocy prawnej i finansowej najmniejsi inwestorzy - osoby fizyczne jako właściciele mikroinstalacji, prosumenci i mikroprosumenci.
Więcej
-
Droga do OZE otwarta. Kary nie będzie
2015-03-04Komisja Europejska wycofała z Trybunału Sprawiedliwości UE skargę przeciwko Polsce w sprawie odnawialnych źródeł energii. Kilka dni wcześniej, 20 lutego, Sejm odrzucił poprawki Senatu, wspierające interesy wielkich spółek energetycznych.
Więcej
-
Eksperci: poprawka prosumencka może doprowadzić do obniżenia cen energii
2015-03-04OZE i prosumenci mogą spowodować obniżenie cen energii – przekonywali eksperci w trakcie debaty w InE. Żeby tak się jednak stało musi być zachowana konkurencja na rynku, a tej zagraża planowana konsolidacja sektora energetycznego.
Więcej
-
Zobacz, jak działa pierwsza w Polsce gmina samowystarczalna energetycznie [WIDEO]
2015-03-04Gmina Kisielice w woj. warmińsko-mazurskim jest pierwszą w Polsce gminą samowystarczalną energetycznie. Doceniła to Komisja Europejska, przyznając jej nagrodę ManagEnergy 2014. Zobacz, jakie korzyści może przynieść wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Więcej
-
Maszynka do mielenia zielonych
2015-03-03
Wojciech Szymalski
Czytam i oczom nie wierzę. W ostatnim numerze „Polityki” Adam Grzeszak komentuje uchwalenie ustawy o OZE: wprowadzając taryfy gwarantowane dla prosumentów, stworzono „maszynkę do przerabiania zielonego na złote”. Czy faktycznie jest powód do mielenia zielonych?
Więcej
-
Google wchodzi na rynek domowej fotowoltaiki
2015-03-01Google nawiąże współpracę z amerykańskim liderem rynku domowych instalacji fotowoltaicznych, należącą do miliardera Elona Muska spółką SolarCity. Celem współpracy jest stworzenie funduszu wartego w sumie 750 mln dolarów.
Więcej
-
Ustawa o OZE - biogazownie skazane na bankructwo?
2015-02-28Podczas głosowań nad senackimi poprawkami do ustawy o OZE posłowie poparli stanowisko senatorów w kwestii wyłączenia istniejących biogazowni o mocy większej niż 1 MW z aukcji dla OZE w grupie do 1 MW. – Wydaje się, że te instalacje będą skazane na bankructwo, a co za tym idzie – na problemy z rozliczeniem unijnego wsparcia – komentuje wynik piątkowego głosowania Polskie Stowarzyszenie Producentów Biogazu Rolniczego.
Więcej
-
Apple i Google przechodzą na zieloną energię
2015-02-27Firmy Apple i Google niemal równocześnie ogłosiły podpisanie wieloletnich umów na zakup zielonej energii. Apple będzie korzystało z energii słonecznej, a Google – wiatrowej.
Więcej
-
W. Brytania: 700 MW domowych instalacji PV w 2014 r. dzięki taryfom gwarantowanym
2015-02-27W ubiegłym roku domowe instalacje fotowoltaiczne zainstalowało 125 tys. brytyjskich gospodarstw domowych. Dzięki temu całkowity potencjał instalacji fotowoltaicznych brytyjskich prosumentów wzrósł o 700 MW.
Więcej
-
Siemens chce zbudować w tym roku w Polsce kilkadziesiąt elektrowni wiatrowych
2015-02-25Siemens chce w tym roku intensywnie rozwijać w Polsce elektrownie wiatrowe. Koncern zapowiada postawienie na Pomorzu kilkudziesięciu wiatraków, których moc sięgnąć może 100 MW. Przyszłe inwestycje koncernu zależą jednak od praktycznego zastosowania przepisów nowej ustawy o OZE.
Więcej
-
Przemysłowe centrum Niemiec: kiedyś dostawca węgla i stali, dziś lider zielonych technologii
2015-02-24Nadrenia Północna-Westfalia ma bogate złoża węgla kamiennego i brunatnego. Jednak dziś jest liderem technologii OZE i efektywności energetycznej – również dzięki ambitnej polityce klimatycznej landu.
Więcej
-
Konsultacje społeczne rozporządzeń dot. systemu ETS
2015-02-22Ministerstwo Środowiska zaprasza do konsultacji rozporządzeń Rady Ministrów, na podstawie których zostaną przekazane bezpłatne uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych dla instalacji objętych systemem EU ETS.
Więcej
-
RWE zwiększy moc farm wiatrowych w Polsce do 242 MW
2015-02-20Moc zainstalowana w parku wiatrowym Nowy Staw, który należy do RWE, zostanie zwiększona o 28 MW, osiągając poziom 73 MW. W efekcie realizowanych inwestycji, RWE powiększy swój portfel energetyki wiatrowej w Polsce do 242 MW.
Więcej
-
Energa wdraża inteligentną sieć w woj. kujawsko-pomorskim
2015-02-17Konsorcjum, którego liderem jest spółka Energa-Operator, otrzymało ponad 19,5 mln zł dofinansowania od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na projekt „Smart Toruń – pilotażowe wdrożenie Inteligentnej Sieci Energetycznej przez Grupę Kapitałową Energa”.
Więcej
-
UE chce zmniejszyć uzależnienie od Rosji... wspierając rosyjski Łukoil
2015-02-16Według raportu „Gazowa Fatamorgana” kluczowy dla Unii Południowy Korytarz Gazowy, w świetle prognoz zapotrzebowania na gaz, może okazać się ryzykowny i kosztowny. Nie zmniejszy naszego uzależnienia od Rosji, za to za wzmocni reżim w Azerbejdżanie.
Więcej
-
Prąd z tytoniu? Naukowcy z SGGW chcą produkować naprawdę „zieloną” energię
2015-02-15Polscy naukowcy chcą przekształcić rośliny w mikroelektrownie – za pomocą nanocząstek i przyczepionej do liścia elektrody. Jako pierwsze prąd dostarczą tytoń i rzodkiewnik pospolity.
Więcej
-
Boom na ekoprodukty w sklepach IKEA
2015-02-13IKEA zanotowała ponad miliard euro przychodu ze sprzedaży produktów ekologicznych w 2014 roku. Oznacza to wzrost o 58% w porównaniu z rokiem 2013.
Więcej
-
IEO o poprawce Senatu do ustawy OZE: Mikroinstalacje nie będą się opłacać
2015-02-12Według Instytutu Energetyki Odnawialnej poprawka Senatu jest jedynie pozornym rozwiązaniem prawnym i oferuje pozorne wsparcie dla prosumentów.
Więcej
-
Konflikt na Ukrainie to dla Europy impuls do rezygnacji z paliw kopalnych
2015-02-11Sposób w jaki zareagujemy na konflikt na Ukrainie może stać się historyczną szansą na zmniejszenie zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych zarówno w UE, jak i na Ukrainie – twierdzi słowacki polityk, wykładowca i działacz ekologiczny Juraj Mesík.
Więcej
-
Greenpeace: Senat poparł interes spółek energetycznych kosztem obywateli
2015-02-10Senat przyjął ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE), obniżając wywalczone w Sejmie wsparcie dla małych instalacji OZE – z 75 do około 40 gr/kWh. To, według Greenpeace, zdusi energetykę obywatelską w zarodku i umocni monopol koncernów.
Więcej
-
Wrocław – Europejska Stolica Kominów
2015-02-10
Małgorzata Tracz
Miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016 czy organizator World Games 2017 – to brzmi dumnie. Powodów do dumy wrocławianom nie przysparza jednak jakość powietrza. Z podjęciem walki ze smogiem nie spieszy się władzom miasta.
Więcej
-
OZE w Polsce w 2014 roku: było źle, będzie lepiej?
2015-02-10Mamy za sobą kiepski rok w rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Jak wynika z danych URE, w 2014 roku zainstalowano zaledwie 518 MW nowych mocy. To najgorszy wynik na przestrzeni ostatnich 5 lat.
Więcej
-
Atmosfera jak rynsztok – w biznesie naftowym liczy się zysk, nie klimat
2015-02-09Uszy więdną, kiedy słucha się menedżerów koncernów naftowych. Lekkomyślnie bronią prawa do wydobycia, wtórując całej rzeszy szaleńców nastawionych na szybki zysk.
Więcej
-
Polska sprzedała uprawnienia do emisji CO2 za 19,3 mln euro
2015-02-0828 stycznia odbyła się pierwsza w tym roku aukcja polskich uprawnień do emisji w ramach Europejskiego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (EU ETS). Sprzedano 2 854 000 uprawnień za kwotę 19,3 mln euro.
Więcej
-
Niemieccy związkowcy: I górnicy poprą ochronę klimatu, jeśli dać im jasną wizję zmian
2015-02-06Frederik Moch z niemieckiej konfederacji związkowej DGB o tym, jak chronić klimat tak, by nikt nie został „na lodzie”: ani ubodzy, ani górnicy, ani monterzy solarów.
Więcej
-
Tauron sprzedaje farmy wiatrowe by sfinansować Jaworzno?
2015-02-06„Rzeczpospolita” informuje, że o sprzedaży swoich farm wiatrowych Tauron rozmawia już tylko z funduszem Marguerite. Koszt transakcji obejmującej sprzedaż 75% udziałów w farmach wiatrowych Taurona może wynieść około 1,27 mld zł.
Więcej
-
Czy Polska będzie blokować reformę ETS?
2015-02-03Według agencji Reuters nasz kraj będzie głównym hamulcowym unijnej polityki klimatycznej zakładającej uzdrowienie europejskiego systemu handlu emisjami (ETS) i podniesienie cen uprawnień do emisji CO2.
Więcej
-
Niemcy: nowy pomysł na CO2 z elektrowni węglowych?
2015-01-31Dwutlenek węgla z elektrowni węglowej umożliwi produkcję metanolu - paliwo dla pojazdów mechanicznych, surowiec dla przemysłu chemicznego oraz technologia magazynowania energii wiatrowej w jednym. Pierwsza instalacja tego typu na skalę przemysłową powstaje w niemieckiej elektrowni Lünen – poinformowała spółka Mitsubishi Hitachi.
Więcej
-
W Polsce jest już 51 biogazowni rolniczych
2015-01-29W Odrzechowej koło Sanoka oficjalnie uruchomiono drugą biogazownię rolniczą w woj. podkarpackim. Łącznie w Polsce jest już 51 tego typu zakładów.
Więcej
-
Społeczeństwo do posłów – żądamy zielonego światła dla energetyki obywatelskiej
2015-01-2683 organizacje, firmy i instytucje wystosowały list do posłów wzywający do poprawienia ustawy o odnawialnych źródłach energii. List został przekazany posłom przed najbliższym posiedzeniem Sejmu, na którym ma odbyć się drugie czytanie ustawy.
Więcej
-
Niemcy zmieniają się na naszych oczach – dzięki Energiewende
2015-01-24Rewolucja energetyczna gruntownie zmienia Niemcy. Przekształca krajobraz, bo rolnicy zarabiają więcej na uprawach energetycznych niż na tradycyjnych. Jest narzędziem edukacji, bo coraz więcej Niemców chce żyć i kupować ekologicznie.
Więcej
-
Eksperci oceniają przyjętą przez Sejm ustawę o OZE
2015-01-21W piątkowym głosowaniu posłowie niespodziewanie opowiedzieli się za tzw. poprawkami prosumenckimi, wprowadzającymi taryfy gwarantowane dla producentów energii w domowych instalacjach OZE. Jednak losy tych poprawek nie są jeszcze przesądzone.
Więcej
-
Indie: Amerykanie zbudują 5 GW systemów PV. Bez subsydiów
2015-01-20Amerykańska firma SunEdison poinformowała, że zbuduje w indyjskim stanie Karnataka 5 GW instalacji fotowoltaicznych. Sprzedaż produkowanej w nich energii nie zostanie objęta subsydiami, a jej cena ma być konkurencyjna w stosunku do cen energii z elektrowni węglowych.
Więcej
-
Równia pochyła, czyli jak monopolizacja niszczy rynek energii i opróżnia naszą kieszeń
2015-01-20Rząd planuje dalszą konsolidację energetyki oraz konsolidację górnictwa z energetyką, jednocześnie z uporem blokuje rozwój OZE. Według Grzegorza Wiśniewskiego to może przynieść nie tylko wzrost cen prądu, ale też upadek energetyki.
Więcej
-
Kanada: 2 GW nowych mocy w elektrowniach wiatrowych w 2014 roku
2015-01-19W 2014 roku w Kanadzie zainstalowano nowe elektrownie wiatrowe o mocy 1871 MW – poinformowało Kanadyjskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej. Koszty wybudowania 37 nowych farm wiatrowych wyniosły w sumie 2,5 mld euro.
Więcej
-
Greenpeace: ustawa o OZE nadal szkodliwa dla polskiej gospodarki
2015-01-19– Przyjęty przez Sejm projekt ustawy o OZE nie zniesie patologii na rynku energetyki odnawialnej. Jedynym pozytywnym sygnałem jest to, że z powodu rozłamu w koalicji rządzącej, posłowie powiedzieli "tak" dla rozwoju energetyki obywatelskiej – ocenia organizacja ekologiczna Greenpeace Polska.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności