więcej


Zielona gospodarka

Apple i Google przechodzą na zieloną energię (18251)

2015-02-27

Drukuj
galeria

Apple i Google przechodzą na zieloną energię, fot. Joe Ravi, CC BY-SA 3.0

Firmy Apple i Google niemal równocześnie ogłosiły podpisanie wieloletnich umów na zakup zielonej energii. Apple będzie korzystało z energii słonecznej, a Google – wiatrowej.

Apple będzie zaopatrywać się w energię w ramach 25-letniej umowy sprzedaży mocy i energii elektrycznej (tzw. PPA – power purchase agreement), którą podpisał z firmą First Solar budującą w Kalifornii ogromną farmę fotowoltaiczną o mocy 280 MW. To największa umowa PPAw historii, w której stroną nie jest dostawca energii.

Projekt o nazwie Flats Solar Project powstanie w hrabstwie Monterey na obszarze ok. 12 km2. Jego budowa rozpocznie się w połowie tego roku, a uruchomienie produkcji energii przewiduje się na koniec 2016 r., dzięki czemu inwestor skorzysta jeszcze z 30-procentowej ulgi podatkowej, która po 2016 r. zmaleje do 10%.

Apple kupi energię z części farmy fotowoltaicznej Flats Solar o mocy 130 MW. Pozostałą część ze 150 MW będzie odbierać firma Pacific Gas and Electric Company, która zajmuje się sprzedażą energii na terenie Kalifornii. Ilość energii, którą odbierze Apple, wystarczałaby do zaspokojenia zapotrzebowania ok. 60 tysięcy gospodarstw domowych.

Docelowo firma z siedzibą w Cupertino chce posiadać w swoim miksie energetycznym 100% energii z OZE. Apple nie tylko kupuje zieloną energię z zewnątrz, ale także buduje w USA własne farmy fotowoltaiczne, które zaopatrują zużywającą ogromne ilości energii infrastrukturę serwerową.

Podobnie ambitne cele energetyczne ma Google, który ogłosił, że podpisał umowę na zasilanie zieloną energią na 20 lat, obejmującą 43 MW mocy w wietrze. Dla Google taka transakcja to nie nowość – internetowy gigant z Mountain View zainwestował w odnawialne źródła energii już 1,5 mld dolarów.

Były to m.in. inwestycje w farmy solarne na pustynnych terenach Kalifornii i Arizony, w projekt fotowoltaiczny w Południowej Afryce oraz w Niemczech, farmy wiatrowe w Teksasie, Iowa, Kalifornii, Północnej Dakocie, Oregonie oraz morską farmę wiatrową na Wschodnim Wybrzeżu, a także w firmę dostarczającą panele fotowoltaiczne dla budynków mieszkalnych w Stanach Zjednoczonych.

Tak śmiałe inwestycje w zieloną energię pokazują, że największe firmy komputerowe chcą zajmować ważne miejsce w trwającej już energetycznej rewolucji.

Źródło: gramwzielone.pl, reo.pl
www.gramwzielone.pl, www.reo.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej