- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
Samochód na wodór z Polski
2012-06-17Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zbudowali samochód zasilany wodorem, w którym produktem ubocznym zamiast spalin jest woda.
Więcej
-
Ukraina: najatrakcyjniejszy rynek fotowoltaiczny w Europie?
2012-06-17Dopłaty do PV średnio trzy razy większe niż w innych europejskich krajach – to wystarczająca zachęta dla rosnącej grupy inwestorów pojawiających się na ukraińskim rynku solarnym.
Więcej
-
DGP: Polskę czeka boom przydomowej energetyki
2012-06-16Polskę czeka boom przydomowej energetyki. W ciągu dwóch dekad z najmniejszych elektrowni będziemy wytwarzać nawet 10% energii – czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Więcej
-
Ekologiczny skuter zbudowali studenci w Zielonej Górze
2012-06-16Ekologiczny skuter o napędzie elektrycznym zbudowali studenci i pracownicy Uniwersytetu Zielonogórskiego. Mieszkańcy Zielonej Góry odbyli jazdę próbną 3 czerwca podczas Festiwalu Nauki.
Więcej
-
Polska wieje dobrą energią. 15 czerwca – Światowy Dzień Wiatru
2012-06-15Polskie elektrownie wiatrowe wyprodukują w 2012 roku tyle energii, ile rocznie zużywa Warszawa(*). Potencjał "polskiego wiatru" jest tak duży, że można byłoby zasilić całą Polskę energią aż 7-krotnie. Obchodzony 15 czerwca Światowy Dzień Wiatru to okazja, aby pokazać jak ogromne zasoby odnawialnej energii posiadamy i jak niestety niewiele z niej wykorzystujemy.
Więcej
-
Kiedy wystartuje program dofinansowania do budowy domów energooszczędnych?
2012-06-15Jak będzie przebiegał harmonogram prac nad wprowadzeniem programu dopłat do kredytów hipotecznych na budowę domów energooszczędnych i kiedy program wejdzie w życie?
Więcej
-
Paleontolodzy z UW: korale mogą zawodzić przy rekonstrukcji klimatu
2012-06-15Polscy i francuscy paleontolodzy pod kierunkiem dr. Mikołaja Zapalskiego z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego podważyli powszechny pogląd, że korale są dla paleontologów niezawodnym sposobem rekonstrukcji zmian klimatycznych i środowiskowych.
Więcej
-
Polska gotowa na Rio+20
2012-06-15GreenEvo wśród najlepszych rozwiązań dla zielonej gospodarki na Rio+20. Pierwsze wydarzenia w ramach globalnego szczytu już za tydzień, a negocjacje polityczne na ostatniej prostej.
Więcej
-
BEAM 21 w Polsce
2012-06-14Budowanie potencjału administracji lokalnej w zakresie zrównoważonego zarządzania energią i przeciwdziałania zmianom klimatu – to główne cele projektu BEAM 21. W jego ramach przeprowadzono szkolenia dla decydentów i pracowników jednostek komunalnych na temat oszczędzania energii oraz przygotowywania projektów przyczyniających się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Kluczowym elementem procesu szkoleniowego było wykorzystanie platformy e-learningowej www.moodle.beam21.pl, o czym więcej można przeczytać na stronie internetowej projektu: www.beam21.pl.
Więcej
-
Walka Niemiec o czystą energię
2012-06-14Po ubiegłorocznej katastrofie w Fukushimie kanclerz Niemiec Angela Merkel postanowiła zrezygnować z narodowego programu energetyki jądrowej i wyłączyć wszystkie pracujące dotychczas reaktory. Rok po tej deklaracji Niemcy nadal zmierzają do wyznaczonego celu, choć na swojej drodze wciąż napotykają nowe problemy.
Więcej
-
Komisja Europejska: 45% zielonej energii w energetycznym miksie UE w 2035 r.
2012-06-14Bruksela chce zwiększyć cel udziału energii odnawialnej w unijnym miksie energetycznym do 45% w roku 2035, zaznaczając przy tym, że realizacja celu na rok 2020 jest niepewna.
Więcej
-
Topniejące lodowce stanowią zagrożenie dla zasobów wody – raport z badań
2012-06-14Wyniki nowych, międzynarodowych badań przewidują, że topnienie małych lodowców na świecie zaburzy równowagę zasobów wody różnych miast w dolinach zasilanych przez rzeki spływające z otaczających gór. Naukowcy szacują, że fauna słodkowodna jest zagrożona z powodu cofającego się lodu. Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Nature Climate Change, rzucają nowe światło na oddziaływanie globalnego topnienia na bioróżnorodność w ciekach wodnych, czego nigdy wcześniej nie analizowano.
Więcej
-
MG wprowadza nową etykietę energetyczną
2012-06-14Nowy wzór etykiety, która podaje szczegółowe dane o efektywności energetycznej urządzenia wprowadza ustawa o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię. Dokument, przygotowany w MG, Rada Ministrów przyjęła 12 czerwca 2012 r.
Więcej
-
PiS chce referendum ws. pakietu energetyczno-klimatycznego. Dziś decyzja w tej sprawie
2012-06-13Prawo i Sprawiedliwość chce, by Polacy wypowiedzieli się, czy chcą renegocjacji unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego, który wejdzie w życie 1 stycznia 2013 roku. Dziś tą propozycją zajmie się Sejm. "Nie ma szans, by projekt zyskał polityczne poparcie" – uważa Andrzej Kassenberg, prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju. "Nawet jeśli tak by się stało, frekwencja będzie bardzo niska".
Więcej
-
Premier Japonii wbrew społeczeństwu włącza elektrownie jądrowe
2012-06-13Na początku maja Japończycy wyszli na ulice, aby świętować wyłączenie ostatniego reaktora jądrowego w Tomari. Ich radość może okazać się przedwczesna, gdyż już zaledwie miesiąc później ich premier ogłosił, że podjął decyzję o ponownym uruchomieniu dwóch reaktorów elektrowni w Ohi.
Więcej
-
Podnoszenie poziomu przygotowania na klęski żywiołowe i sytuacje kryzysowe w Europie
2012-06-13Właśnie rozpoczął się nowy projekt unijny, który ma lepiej przygotować Europę na klęski żywiołowe. Celem projektu CRISMA jest opracowanie narzędzia wspomagającego proces decyzyjny, aby pomóc władzom i podmiotom społecznym lepiej uszeregować pod względem ważności najistotniejsze działania ratujące życie i łagodzące skutki sytuacji kryzysowych.
Więcej
-
Wicepremier Pawlak: w trudnych czasach postawmy na efektywność energetyczną
2012-06-13"Przedstawiamy nowy system znakowania urządzeń zużywających energię. Dzięki niemu konsumentom łatwiej będzie korzystać z efektywnych energetycznie produktów, co wpłynie na obniżenie rachunków za energię" – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Konferencja na temat działań MG wspierających efektywność energetyczną odbyła się 6 czerwca 2012 r. w Ministerstwie Gospodarki.
Więcej
-
Prestiżowy program stypendialny dla absolwentów w Niemczech
2012-06-13Absolwenci oraz doktoranci ochrony środowiska kolejny raz mają okazję ubiegać się o prestiżowe stypendium w Niemczech. Już od 1 czerwca 2012 roku trwa nabór zgłoszeń w ramach XVI Edycji Programu Stypendialnego DBU. 15 lat trwania Programu Stypendialnego dowiodło, że jego stypendyści nie mają problemu ze znalezieniem pracy w zawodzie.
Więcej
-
Finał prac nad dyrektywą o efektywności energetycznej
2012-06-12Wygląda na to, że w tym tygodniu w Brukseli zakończone zostaną prace nad tekstem dyrektywy o efektywności energetycznej. Duńska prezydencja otrzymała mandat negocjacyjny od większości krajów członkowskich UE. W środę ma się odbyć ostatnia runda rozmów z Parlamentem Europejskim, a w piątek oczekiwane jest zatwierdzenie wynegocjowanego porozumienia przez Radę Energetyczną.
Więcej
-
Brytyjczycy osłabiają politykę klimatyczną
2012-06-12Wielka Brytania w 2008 roku jako pierwszy kraj na świecie przyjęła ustawę klimatyczną (Climate Change Act). Wciąż głośno deklaruje swoje zaangażowanie i chce być powszechnie postrzegana jako lider w walce ze zmianami klimatu. Tymczasem, jak ujawnił "The Guardian", za kulisami brytyjscy politycy nie zawsze postępują tak, jakby ochrona klimatu była dla nich priorytetem.
Więcej
-
Decyzja rządu o uwolnieniu zawodu audytora nie wpłynie na jakość usług audytorskich
2012-06-12Marek Zaborowski dla ChronmyKlimat.pl: Polski rząd właśnie podjął decyzję o uwolnieniu zawodu audytora energetycznego [1]. Żeby zrozumieć konsekwencje tej decyzji należy poprawnie zdefiniować cel funkcjonowania osoby, która zajmuje się audytem, a następnie ocenić decyzję rządu w kontekście wcześniej zdefiniowanego celu.
Więcej
-
Brazylijski rząd ogłasza amnestię dla przestępców środowiskowych
2012-06-12Nowelizacja "Kodeksu leśnego" zagraża przyszłości Puszczy Amazońskiej. Nowe prawo obejmuje amnestią osoby, które prowadziły nielegalną wycinkę drzew i otwiera furtkę do intensywnego pozyskiwania drewna, zagrażającego równowadze biologicznej Amazonii. WWF Brazylia apeluje do rządu i prezydent Dilmy Rousseff o zrównoważoną gospodarkę leśną.
Więcej
-
MG podejmuje działania na rzecz wykorzystania metanu
2012-06-12Ponad 800 mln m3 metanu rocznie uwalniane jest w trakcie produkcji węgla kamiennego. Aby zwiększyć jego zagospodarowanie, potrzebne są zmiany w obowiązującym systemie wsparcia, z którego skorzystają przedsiębiorcy zainteresowani produkcją energii z wykorzystaniem tego surowca. "Analizę skuteczności systemu wsparcia wytwarzania energii elektrycznej z metanu" kierownictwo Ministerstwa Gospodarki przyjęło 6 czerwca 2012 r.
Więcej
-
Uruchomiono europejską platformę oszczędnego gospodarowania zasobami
2012-06-12Komisarz ds. środowiska Janez Potočnik uruchomił 5 czerwca br. europejską platformę oszczędnego gospodarowania zasobami, której zadaniem jest zapewnianie doradztwa i wskazówek w zakresie strategii politycznej mającej ukierunkować europejską gospodarkę na bardziej zrównoważony model rozwoju. Oszczędne gospodarowanie zasobami jest filarem strategii "Europa 2020" na rzecz inteligentnego, zrównoważonego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu, a zatem stanowi priorytet dla Komisji Europejskiej.
Więcej
-
"Kino bez prądu" rusza ponownie
2012-06-11Już jutro rozpoczyna się kolejna odsłona akcji "Kino bez prądu" organizowanej przez fundację ARKA, która tym razem zawita do wschodniej Polski: 12 czerwca do Rzeszowa, 13 do Lublina, a 14 do Białegostoku! Są to kolejne wydarzenia edukacyjne w ramach ogólnopolskiej trasy i kampanii "Zadbaj o klimat", której celem jest propagowanie codziennych postaw służących ochronie klimatu.
Więcej
-
Maj miesiącem wyczekiwania – łagodny spadkowy trend prawdopodobnie będzie kontynuowany
2012-06-11W maju średnie ceny uprawnień EUA straciły na wartości prawie 12 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Ich ceny zawierały się w przedziale 6,27-7,12 euro, osiągając miesięczne maksimum na pierwszej sesji oraz minimum – na ostatniej.
Więcej
-
Mchy i porosty w zupełnie nowym świetle
2012-06-11Glony, mchy czy porosty, które porastają miejskie dachy, mury i szczeliny między płytami chodnikowymi, bywają często uważane za niepotrzebne i usuwane. Naukowcy, w najnowszym "Nature Geoscience" przekonują jednak, że te niepozorne rośliny pochłaniają ogromne ilości dwutlenku węgla i azotu z atmosfery, i skutecznie wiążą je w glebach.
Więcej
-
Krakowscy naukowcy poznają procesy spalania biomasy
2012-06-11Jak wychwytywać dwutlenek węgla, efektywnie spalać biomasę, co zrobić z popiołem pozostającym po spalaniu? Odpowiedzi na takie pytania zajmują trzynastu polskich uczonych zatrudnionych w Centrum Badawczo-Rozwojowym Grupy EDF w Krakowie. Jest ono piątą tego rodzaju placówką stworzoną przez międzynarodowy koncern energetyczny.
Więcej
-
"Wiatrówka" obroniła wsparcie w nowym systemie zielonych certyfikatów
2012-06-10Rozwiązania w nowym projekcie ustawy o OZE są o wiele bardziej korzystne dla operatorów farm wiatrowych niż zakładała to pierwsza wersja ustawy pokazana w grudniu 2011 r.
Więcej
-
Solar Impulse zakończył pierwszy międzykontynentalny lot
2012-06-10Napędzany energią słoneczną samolot Solar Impulse wylądował w nocy z wtorku 5 czerwca na środę 6 czerwca w stolicy Maroka Rabacie po odbyciu dziewiczego międzykontynentalnego lotu, który trwał 19 godzin – poinformowały agencje.
Więcej
-
Ukraina – klimatyczny partner
2012-06-09Rozmowy, które odbyły się 1 czerwca br. pomiędzy Marcinem Korolcem, ministrem środowiska RP a Eduardem Stavytskyim, ministrem ekologii i zasobów naturalnych Ukrainy w Kijowie, dotyczyły głownie postępu w globalnej polityce ochrony klimatu. – Polska i Ukraina są naturalnymi sojusznikami, jeśli chodzi o globalną politykę klimatyczną – podkreślał po spotkaniu minister Korolec.
Więcej
-
Naukowcy z AGH: biopaliwa niszczą zawory, ale jest na to rada
2012-06-09Paliwa z dodatkiem biokomponentów powodują przyspieszoną korozję zaworów w silnikach – ustalili naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej. Według nich zjawisku temu zapobiega zastosowanie w produkcji zaworów stali o zwiększonej zawartości chromu i śladowych ilościach itru.
Więcej
-
Jabłonie polskiej prezydencji
2012-06-094 czerwca, w przeddzień Światowego Dnia Ochrony Środowiska, na rewitalizowanym podwórku przy ul. Naczelnikowskiej 50 na Targówku Fabrycznym, posadzono 15 dwumetrowych jabłoni, wspólnymi siłami przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ambasady Królestwa Danii, Fundacji Aeris Futuro, stowarzyszenia Odblokuj i mieszkańców.
Więcej
-
Od nowego roku o cenach gazu zdecyduje rynek
2012-06-08Ceny gazu regulowane przez rynek, a nie Urząd Regulacji Energetyki – takie zmiany zakłada Program Uwolnienia Gazu (PUG) przygotowany przez PGNiG na podstawie wytycznych URE. Na razie zmiany dotyczyć miałyby dostaw dla odbiorców instytucjonalnych.
Więcej
-
Europejskie Słoneczne Dni – podsumowanie
2012-06-08Za nami kolejna, druga już edycja Europejskich Słonecznych Dni (ESD) – największego wydarzenia w Europie promującego energetykę słoneczną. Koordynatorem akcji był Instytut Energetyki Odnawialnej – polski organizator ESD.
Więcej
-
Koniec polowania na Włoszczowę
2012-06-08Ktoś przełożył wajchę i po ponad pięciu latach ostrej krytyki stacji Włoszczowa Północ, media nagle zaczęły informować o dotychczas osłoniętym milczeniem fakcie rosnącego od dłuższego czasu powodzenia zrealizowanej inwestycji.
Więcej
-
Pomysły na wykorzystanie zielonej energii w Warszawie
2012-06-07Portal Gram w Zielone prezentuje wnioski z dyskusji o wykorzystaniu energetyki odnawialnej w Warszawie, która odbyła się z inicjatywy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu "Cities on Power".
Więcej
-
Czy Polacy mieszkają energooszczędnie?
2012-06-07Przed nami dwa duże wydarzenia w branży budowalnej. Nowa ustawa o charakterystyce energetycznej budynków, która ma zostać opublikowana w styczniu 2013 oraz wejście w życie dyrektywy unijnej 2010/31/UE, która wprowadza obowiązek budowy domów niemal zeroenergetycznych od roku 2020. Według danych GUS z 2009 roku 51,9% Polaków mieszka w domach a 47,8% w mieszkaniach. I jedni, i drudzy borykają się z rosnącymi cenami energii i obie te grupy będą musiały zmierzyć się z wyzwaniami, które niosą za sobą zmiany w prawie budowlanym.
Więcej
-
Fundacja Aeris Futuro i Tauron Polska Energia sadzą drzewa dla Świdnicy
2012-06-07Na kilka dni przed Ogólnopolskim Kongresem Regionów, na terenie Świdnicy – gospodarza wydarzenia – dzięki współpracy Fundacji Aeris Futuro i firmy Tauron Polska Energia, wyrosło 550 nowych drzew.
Więcej
-
Szkocja wspiera sprawiedliwość klimatyczną
2012-06-0631 maja 2012 roku utworzony został szkocki fundusz na rzecz sprawiedliwości klimatycznej (ang. Climate Justice Fund). Rząd Szkocji wesprze projekty na rzecz adaptacji do zmian klimatu w Afryce.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności