więcej


Transport

Solar Impulse zakończył pierwszy międzykontynentalny lot (14416)

2012-06-10

Drukuj

solar impulse_reflexiste flickr by-nc-ndNapędzany energią słoneczną samolot Solar Impulse wylądował w nocy z wtorku 5 czerwca na środę 6 czerwca w stolicy Maroka Rabacie po odbyciu dziewiczego międzykontynentalnego lotu, który trwał 19 godzin – poinformowały agencje.

Pilotowana przez swego szwajcarskiego konstruktora Bertranda Piccarda maszyna wystartowała z madryckiego lotniska Barajas we wtorek o godzinie 5.22 czasu lokalnego (identycznego z polskim), w Rabacie wylądowała o 23.30 czasu lokalnego (środa, 0.30 czasu polskiego).

Na krótko przed wylądowaniem Bertranda Piccarda w Rabacie, współautor projektu i również pilot Andre Borschberg powiedział, że samolot dowiódł swej trwałości. "To technologia, której możemy zaufać" – powiedział Borschberg dziennikarzom.

Pilot Piccard wysiadł z maszyny i z uśmiechem przyjmował gratulacje od Borschberga i szefa marokańskiej agencji energii słonecznej Mustafy Bakkuriego.

Solar Impulse dotarł do Barajas 26 maja, po 17-godzinnym locie ze Szwajcarii. W roku 2011 utrzymał się w powietrzu przez 26 godzin.

solar impulse  stephanie booth flickr by-nc-sa

fot. stephanie booth flickr by-nc-sa

Zbudowana z włókien węglowych maszyna jest motoszybowcem o rozpiętości skrzydeł 63,4 metrów – porównywalnej z Airbusem A340 – i masie 1200 kilogramów. Napęd stanowią cztery silniki elektryczne o mocy 10 koni mechanicznych każdy, zasilane przez 12 tys. ogniw słonecznych. Solar Impulse ma być pierwszym z serii ekologicznych samolotów, które, według Piccarda, zrewolucjonizują w przyszłości transport lotniczy oraz lotnictwo sportowe.

 

źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. reflexiste flickr by-nc-nd

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej