więcej


Transport

Samochód na wodór z Polski (14351)

2012-06-17

Drukuj

brianfit flickr cc byNaukowcy z Politechniki Lubelskiej zbudowali samochód zasilany wodorem, w którym produktem ubocznym zamiast spalin jest woda.

Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej badania nad napędem wodorowym prowadzi od wielu lat. Ich efektem jest instalacja wodorowa zamontowana w bagażniku Opla Corsy wyposażonego w czterocylindrowy silnik z wielopunktowym wtryskiem paliwa i zapłonem iskrowym. Zdaniem naukowców z Lublina, opracowaną przez nich instalację wodorową można zastosować w połączeniu z dowolnym silnikiem z napędem iskrowym.

Jak informują pomysłodawcy budowy samochodu napędzanego wodorem, koszt montażu instalacji wodorowej w zwykłym samochodzie byłby porównywalny z kosztem instalacji gazowej.

W przypadku paliwa wodorowego głównym problemem w jego pozyskiwaniu jest koszt. Proces pozyskiwania wodoru jest bowiem bardzo energochłonny. Rozwiązaniem może być jednak magazynowanie w ten sposób nadwyżek energii produkowanej przez farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne. Zdaniem naukowców z Politechniki Lubelskiej możliwe jest obniżenie kosztu produkcji energii w instalacjach fotowoltaicznych do około 0,3 zł/kWh, dzięki czemu koszt wodoru można by obniżyć do 4 zł za ilość równoważącą litr benzyny.

 

źródło: Gram w Zielone, fot. brianfit flickr cc-by

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej