ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Zakończenie projektu Dobry Klimat dla Powiatów (19029)

2015-09-07

Drukuj
galeria

Z końcem sierpnia bieżącego roku zakończył się trwający pięć lat projekt Dobry Klimat dla Powiatów. Jego celem była aktywizacja władz samorządowych, lokalnych instytucji, organizacji pozarządowych, lokalnych liderów i mieszkańców powiatów w zakresie działań na rzecz ochrony klimatu i adaptacji do jego zmian.

Zarówno my, Instytut na rzecz Ekorozwoju, jak i nasi partnerzy w projekcie Związek Powiatów Polskich oraz brytyjska organizacja Community Energy Plus pragniemy podziękować zarówno tym, którzy w projekcie uczestniczyli, jak i tym, którzy ograniczyli się do obserwacji naszych działań.

Pod niniejszym materiałem zamieszczamy komplet publikacji, które powstały w trakcie trwania projektu z pominięciem tych, które były w jego trakcie aktualizowane. Razem z dwudziestoma Biuletynami DOKLIP, które dostępne są w prawej kolumnie naszego serwisu, stanowią źródło informacji nie tylko o projekcie, ale przede wszystkim są kompendium wiedzy o ochronie klimatu i adaptacji do jego zmian wynikających z globalnego ocieplenia. Dzięki współpracy z powiatem starogardzkim zawierają również praktyczną wiedzę i konkretne rozwiązania prowadzące do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, które są jednym z największych problemów z jakimi boryka się nasza cywilizacja i jednocześnie główną przyczyną globalnego ocieplenia.

Prosimy o popularyzację tej wiedzy poprzez przesłanie materiałów osobom, które tematem mogą i powinny być zainteresowane.

Drogą do gospodarki niskoemisyjnej podąża dzisiaj już wiele państw zachodnich. Dokonują one transformacji kluczowych gałęzi przemysłu dążąc do ograniczenia emisji zarówno po stronie jej producentów, jak i konsumentów. Pierwsi w coraz większym stopniu wykorzystają odnawialne źródła energii, drudzy sięgają po energooszczędne technologie i rozwiązania. W krajach tych prowadzone są jednocześnie działania o charakterze edukacyjnym skierowane do społeczeństwa. Mają one na celu pokazanie obywatelom, że lista korzyści związanych ze zmianami jest znacząco dłuższa od ewentualnych niedogodności. A te ostatnie to dużej mierze kwestia odejścia od starych przyzwyczajeń.

Z załączonych publikacji dowiedzą się Państwo, że również w Polsce w wielu miejscach decydenci i obywatele podjęli działania prowadzące do ograniczenia emisji. Zebrane na początku i na końcu projektu dane pokazują, że możemy także mówić o pozytywnych zmianach w obszarze wiedzy na temat klimatu i postaw z tej wiedzy wynikających.

Jesteśmy świadomi, że choć projekt się skończył to Polska jest na początku transformacji. Pozostaje nam wierzyć, że niezależnie od zawirowań politycznych, nasz kraj aktywnie włączy się w walkę z globalnym ociepleniem i rozpocznie działania prowadzące do ograniczenia jego efektów. Jutrzejsze rachunki wystawione za dzisiejsze zaniedbania będą znacząco wyższe od kosztów, które powinniśmy ponieść w tej chwili. Pewne wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądało jutro przy zachowaniu obecnego status quo daje mijające lato. Dwudziesty stopień zasilania, starty w rolnictwie przekraczjące 500 mln. złotych, dramatycznie niski stan polskich rzek to nie mrzonka i wizja ekologów-oszołomów, ale fakty o których dowiadywaliśmy codziennie z mediów.

Jeszcze raz dziękujemy uczestnikom projektu i jego sympatykom za poświęcony czas, za wysiłek, za aktywność. Awansem dziękujemy również tym, którzy z różnych przyczyn w projekcie udziału nie wzięli, ale znajdą w naszych publikacjach impuls do działań na rzecz ochrony klimatu i realizowania celów gospodarki niskoemisyjnej. Mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję współpracować z Państwem przy okazji innych działań prowadzonych przez Instytut, jak również wspierając Wasze projekty. Wszystkim służymy w razie potrzeby swoją wiedzą i doświadczeniem.

Dziękujemy również tym, bez których nigdy projekt nie zostałby przeprowadzony, czyli jego grantodawcom: Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Komisji Europejskiej, która współfinansowała projekt z programu LIFE+.

 

                                                                                                                 Zespół projektowy


Pliki do pobrania


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej