- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
-
"RZ": Morska energetyka wiatrowa może zyskać nowe wsparcie polityczne
2013-01-26Jak informuje "Rzeczpospolita", morska energetyka wiatrowa w Polsce zyskała nowego sojusznika.
Więcej
-
USA na drodze do zielonej gospodarki?
2013-01-25Wybrany na kolejną kadencję prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama znów podkreśla w swoich wypowiedziach, że mimo iż droga przejścia na odnawialne źródła energii będzie dla jego kraju długa i trudna, to jest to transformacja nieunikniona. Aby chronić się przed narastającymi skutkami zmian klimatu, Amerykanie muszą inwestować w nowe zielone technologie. Z najnowszych raportów wynika, że ten kierunek został już obrany.
Więcej
-
"Der Spiegel": Energetyka w Polsce nie wyszła z minionego ustroju
2013-01-25"Obecna sytuacja, w której Polska polega na produkcji energii z brudnych, pochodzących z czasów socjalizmu elektrowni węglowych nie może trwać w nieskończoność" – pisze niemiecki magazyn w artykule na temat kondycji polskiej energetyki.
Więcej
-
PSEW: Bez ustawy o OZE zwolnienia i upadek firm
2013-01-25Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej obecny projekt ustawy o OZE jest akceptowalny i wymaga tylko uwzględnienia indeksacji wsparcia dla producentów zielonej energii o rosnącą inflację.
Więcej
-
Sadza bardziej szkodliwa niż sądzono
2013-01-24W połowie stycznia tego roku Pekin zniknął pod gęstą warstwą smogu. Poziom sadzy w powietrzu wielokrotnie przekroczył dopuszczalne limity. Problem staje się poważny, zwłaszcza gdy wziąć pod uwagę ostatnie odkrycia grupy naukowców z całego świata. Smog nie jest jedynie szkodliwy dla zdrowia, może także mieć znacznie silniejszy wpływ na proces zmian klimatycznych niż do tej pory sądzono.
Więcej
-
Unijne pieniądze dla polskiej energetyki
2013-01-24Po raz pierwszy Komisja Europejska zarezerwowała w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego znaczne środki na sektor energii. Minimum 50% funduszy będzie mogło być przeznaczone na inwestycje w gospodarkę niskowęglową. Parlament Europejski przyjął 16 stycznia br. raport dotyczący polityki spójności oraz nowej polityki energetycznej przygotowany przez prof. Lenę Kolarskę-Bobińską. W raporcie podkreślono, jak ważna jest rola projektów energetycznych w budowaniu rozwoju regionów.
Więcej
-
Mały trójpak nie daje szansy prosumentowi. Obywatele zostali na lodzie!
2013-01-2422 stycznia br. posłowie podkomisji nadzwyczajnej ds. nowelizacji prawa energetycznego odrzucili propozycję poprawki Koalicji Klimatycznej, zmierzającej do zmniejszenia barier administracyjnych dla obywateli chcących wytwarzać energię w mikroinstalacji i sprzedawać ją do sieci. Jest to zła decyzja zarówno dla osób prywatnych, producentów i instalatorów mikroinstalacji, jak i budżetu państwa.
Więcej
-
Prezydent Ostrowca nie zgodził się na budowę biogazowni
2013-01-23Jak napisała „Gazeta Ostrowiecka", prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Wilczyński odmówił ustalenia tzw. środowiskowych uwarunkowań dla biogazowni rolniczej, która miała powstać na terenie zlikwidowanej Cukrowni Częstocice (oddział Krajowej Spółki Cukrowej).
Więcej
-
Program Natura 2000 wstrzymuje inwestycje w elektrownie wiatrowe
2013-01-23Jeśli farmy wiatrowe miałyby wkraczać na tereny Natura 2000 w sposób niebezpieczny dla przyrody, to należy poszukać innych lokalizacji – uważa prof. Andrzej Kraszewski, były minister środowiska. Według niego jednak sam fakt przynależenia do obszarów chronionych nie powinien przesądzać o wstrzymaniu rozwoju energetyki wiatrowej na danym terenie. Problem w tym, że w województwach, które charakteryzują się największą wietrznością, jest też najwięcej terenów podlegających Naturze 2000.
Więcej
-
Co w resorcie środowiska w 2013 roku
2013-01-23Uporządkowanie kwestii związanych z odpadami komunalnymi, finalizacja przepisów dotyczących wydobycia gazu łupkowego, zrównoważona polityka klimatyczna to tylko przykłady zadań ministra środowiska na 2013 rok.
Więcej
-
Szwed: Rząd porzuca program jądrowy? Kolejna odsłona
2013-01-23"Ponieważ w Ministerstwie Gospodarki działa Departament Energetyki Jądrowej, domagamy się publicznych wyjaśnień i odpowiedzi na wiele istotnych pytań, dotyczących sytuacji energetycznej w regionie południowego Bałtyku – w województwach pomorskim i zachodniopomorskim w szczególności" – pisze Dariusz Szwed z Partii Zielonych.
Więcej
-
Piechociński: Nadałem "trójpakowi" tryb pilny
2013-01-22Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński chce, aby jak najszybciej doszło do ustalenia wspólnego stanowiska rządu dotyczącego tzw. trójpaku energetycznego, a w szczególności nowego systemu wsparcia OZE – wynika z jego wypowiedzi. W związku z tym wkrótce ma się odbyć spotkanie trzech resortów – gospodarki, skarbu i środowiska – w celu uzgodnienia projektu.
Więcej
-
Całe miasto redukuje zużycie energii!
2013-01-22Jak zmniejszyć zużycie energii w firmie i obniżyć koszty działalności? Jak racjonalnie użytkować urządzenia i technicznie przygotować przedsiębiorstwo do poprawy efektywności energetycznej? Szkolenia efektywności energetycznej dla firm i nauka eco-drivingu to tylko niektóre działania dla obywateli, które w nowym roku zainicjuje Urząd Miejski w Bielsku-Białej. Wszystko po to, by wspierać edukację ekologiczną i zredukować zużycie energii w mieście. Spotkanie informujące o bezpłatnych szkoleniach dla firm odbędzie się 24 stycznia w bielskim Ratuszu.
Więcej
-
Samorządowcy chcą uregulowania możliwości budowy farm wiatrowych
2013-01-22Grupa samorządowców z Warmii i Mazur wystosowała apel o bardziej precyzyjne uregulowanie zasad budowy farm wiatrowych.
Więcej
-
Na Podlasiu powstanie 30 biogazowni?
2013-01-21Z danych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku wynika, że w Podlaskiem inwestorzy przygotowują się do budowy 30 biogazowni.
Więcej
-
Biopaliwa nie takie
2013-01-21Dzięki wykorzystaniu biopaliw Europa ma ograniczyć spalanie paliw kopalnych, a przez to emisje dwutlenku węgla do atmosfery. Okazuje się jednak, że nie pozostają one bez wpływu na środowisko. Uprawy roślin energetycznych mogą zwiększać ilość toksycznego ozonu w przyziemnej warstwie atmosfery, a także wpływać na ceny innych zbóż, jak pszenica i kukurydza.
Więcej
-
Bruksela zmierza ku nowym "śmiałym" celom CCS do 2014 roku
2013-01-21Według projektu unijnego komunikatu, do którego dotarł EurActiv, fiasko planów UE dot. przechowywania dwutlenku węgla w podziemnych strukturach geologicznych wymusi powstanie nowych przepisów dotyczących standardów wydajności emisji oraz obowiązkowych certyfikatów wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.
Więcej
-
G. Wiśniewski: Utrzymanie obecnego wsparcia grozi załamaniem rynku OZE w Polsce
2013-01-21Zdaniem prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej Grzegorza Wiśniewskiego, utrzymanie obecnych zasad systemu wsparcia dla producentów energii odnawialnej będzie pogłębiało zjawisko nadpodaży zielonych certyfikatów, co może skutkować wstrzymaniem dalszego rozwoju rynku OZE w Polsce.
Więcej
-
Rząd USA chce, aby samochody elektryczne hałasowały?
2013-01-20Departament Transportu USA zaproponował wprowadzenie nowych standardów w zakresie minimalnego hałasu, który będą musiały generować poruszające się po amerykańskich drogach samochody elektryczne.
Więcej
-
Hiszpański rząd nakłada nowy podatek na producentów zielonej energii
2013-01-19Władze Hiszpanii nakładają dodatkowy podatek w wysokości 7% liczony od zysków z taryf gwarantowanych otrzymywanych za produkcję energii ze źródeł odnawialnych.
Więcej
-
Niskoemisyjny konkurs na FB rozstrzygnięty
2013-01-19Inteligentne i energooszczędne projektowanie budynków, wybór drewnianych produktów zamiast plastikowych czy wspieranie zakupów u rodzimych producentów, co eliminuje emisje związane z transportem towarów to nagrodzone przez MG pomysły w ramach niskoemisyjnego konkursu prowadzonego na Facebooku. Laureaci odebrali nagrody 14 stycznia br. w Ministerstwie Gospodarki.
Więcej
-
W 2012 roku zainstalowano w Polsce rekordową ilość farm wiatrowych
2013-01-18Rekord we wzroście zainstalowanej mocy energetyki wiatrowej w ubiegłym roku to efekt boomu na inwestycje w "wiatrówce" sprzed kilku lat. Obecnie branża pogrąża się w stagnacji.
Więcej
-
UE wznawia dyskusję o opodatkowaniu energii
2013-01-18Unia Europejska rozważy nowe propozycje podatkowe, które będą miały na celu promowanie czystego paliwa i podważenie przywilejów fiskalnych, dzięki którym cena diesla utrzymuje się na niskim poziomie, informuje EurActiv.com i Reuters.
Więcej
-
Za trzy lata popłynie pierwszy prąd polsko-litewskim mostem energetycznym
2013-01-18Inwestycja warta ok. 1,7 mld zł, strategiczna dla Polski, Litwy i Unii Europejskiej, wkracza w kolejną fazę. Po wyborze wykonawców, czas na budowę linii. Wszystko wskazuje na to, że realizacja polsko-litewskiego mostu energetycznego zostanie zakończona zgodnie z planem, czyli jeszcze w 2015 roku.
Więcej
-
Naukowcy wiążą intensywne opady deszczu z globalnym ociepleniem
2013-01-17Klimatolodzy widzą związek pomiędzy globalnym ociepleniem a faktem, że rok 2012 był drugim najbardziej wilgotnym rokiem w historii, o czym na początku stycznia poinformował serwis meteorologiczny Wielkiej Brytanii, Met Office.
Więcej
-
Komisja Europejska pyta o gaz łupkowy
2013-01-17Komisja Europejska rozpoczęła internetowe konsultacje społeczne w sprawie niekonwencjonalnych paliw kopalnych, m.in. gazu łupkowego. Wszyscy zainteresowani mogą przekazywać swoje opinie do 23 marca 2013 r.
Więcej
-
Nowy dom będzie kosztował mniej
2013-01-17W ubiegłym tygodniu w mediach pojawiły się doniesienia, które sugerują, iż budowa i eksploatacja domów będzie kosztować więcej w związku z planowanym wprowadzeniem nowych wymagań dotyczących efektywności energetycznej. W rzeczywistości koszty te będą niższe niż dotychczas.
Więcej
-
Europejczycy żądają skuteczniejszej unijnej polityki w zakresie jakości powietrza
2013-01-16Europejczycy nie są zadowoleni ani z jakości powietrza, ani z działań podejmowanych na rzecz zmniejszenia trujących emisji – wynika z sondażu Eurobarometru. W tym roku Komisja Europejska zamierza dokonać przeglądu polityki w zakresie jakości powietrza, ze szczególnym naciskiem na poszukiwanie sposobów poprawy jakości wdychanego przez nas powietrza.
Więcej
-
Parkingi dla elektrycznych pojazdów
2013-01-16Krzysztof Kamieniecki dla ChronmyKlimat.pl: Już pewnie w niedalekiej przyszłości będziemy mieli w miastach nowy problem parkingowy. Szczupła powierzchnia do parkowania zostanie podzielona na tę, z której korzystają "spalinowcy" i na parkingi dla elektrycznych. Podział będzie wraz z upływem czasu przesuwał się do stanu równowagi, a być może w dalszej przyszłości przewagę zdobędą parkingi ze znakiem "tylko dla pojazdów elektrycznych". Walka o wpływy bardziej się skomplikuje, gdy pojawiają się "wodorowcy", ale nim wejdą do gry o przestrzeń miasta, rzeczywiście upłynie dużo wody.
Więcej
-
Przedsiębiorcy przeciwni ingerencji państwa w wydobycie gazu łupkowego
2013-01-16Propozycje rządu dotyczące wydobywania gazu łupkowego przyjmowane są przez branżę z mieszanymi uczuciami. Planowana jest radykalna podwyżka obciążeń podatkowych i quasi podatkowych – zauważa mec. Mikołaj Goss specjalizujący się w tematyce ropy i gazu. Jednak znacznie więcej emocji wśród przedsiębiorców wzbudza kwestia powołania nowej instytucji – Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE).
Więcej
-
Część mieszkańców przeciw, a część za
2013-01-15Jak napisał "Dziennik Wschodni", we wsi Stare Połoski na Lubelszczyźnie (gmina Piszczac) firma Eko-Invest chce wybudować biogazownię rolniczą. Część mieszkańców sprzeciwia się tej inwestycji, ale część, wraz z miejscowym sołtysem, jest jej przychylna, licząc m.in. na tańsze ogrzewanie i nowe miejsca pracy. Taki scenariusz powtarza się w większości miejscowości, w których dochodzi do protestów przeciwko budowie biogazowni.
Więcej
-
Czy posłowie dadzą szansę prosumentowi?
2013-01-1510 stycznia br. rozpoczęto prace nad tzw. "małym trójpakiem" ustaw energetycznych, przygotowanym przez posłów PO i PSL. Proponowana regulacja utrzymuje status quo na rynku OZE – obywatele wciąż nie otrzymają prawa do produkcji energii, a energetyka konwencjonalna będzie mogła cieszyć się niewspółmiernie wysokim wsparciem dla współspalania biomasy z węglem.
Więcej
-
Rząd wycofuje się z budowy elektrowni atomowej?
2013-01-15Czy rząd Donalda Tuska przestał zajmować się energetyką jądrową? "Rządowa kampania 'Poznaj atom' za około 20 mln zł z kieszeni podatników na Twitterze ma obecnie (9 stycznia 2013, godz. 14.00) 2 obserwujących oraz 13 wpisów – ostatnie z maja 2012" – informuje Dariusz Szwed, członek zarządu Partii Zielonych.
Więcej
-
Wnioski z konferencji "Rok 2050 – Niskoemisyjna Polska"
2013-01-14Decyzje w sprawie przyszłościowych strategii energetycznych dla Polski powinny być podejmowane w oparciu o rzetelne analizy. "Jeżeli będziemy mieli kalkulacje, które pokażą, ile w rzeczywistości Polska może udźwignąć redukcji, dopiero wtedy stajemy się partnerami do dyskusji" – mówi prof. Maciej Nowicki.
Więcej
-
Groźna matematyka globalnego ocieplenia
2013-01-14Padają kolejne rekordy koncentracji dwutlenku węgla, temperatur, zaniku lodu arktycznego, rozmarzania "wiecznej" zmarzliny i szeregu katastrof pogodowych. Politycy tkwią jednak w marazmie. Konferencja Rio +20 okazała się smętnym cieniem swojej poprzedniczki sprzed 20 lat, poza okrągłymi komunałami nie prowadząc do żadnych zmian – nikt nie musi nic robić, nie ma żadnych harmonogramów i celów działania.
Więcej
-
Rola miedzi w programie powszechnego dostępu do energii i w unowocześnianiu sieci
2013-01-13Międzynarodowa Agencja Energetyczna i ONZ szacują, że blisko 1,5 mld ludzi na świecie żyjących na obszarach wiejskich nie ma dostępu do energii elektrycznej. Programem Powszechnego Dostępu do Energii objęto favelę Paraísopolis w Sao Paulo, gdzie za pomocą miedzi unowocześniono sieć elektroenergetyczną.
Więcej
-
Dopłaty do energooszczędnych domów ruszą w ciągu najbliższych tygodni
2013-01-12Jeszcze w I kwartale Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomi program dopłat do kredytów dla budujących lub kupujących energooszczędne domy. Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 50 tysięcy złotych. Dla klientów to szansa na znaczne obniżenie rachunków za energię, a dla deweloperów – przymiarka przed nowymi unijnymi wymogami. Budowanie takich domów stanie się standardem już za siedem lat.
Więcej
-
Dlaczego niskoemisyjna gospodarka – komentarze ekspertów
2013-01-11W dniu 8 stycznia br. odbyła się w Hotelu Polonia w Warszawie konferencja w ramach projektu "Niskoemisyjna Polska 2050". Podczas spotkania przedstawiono pierwsze, robocze wyniki prac, było również okazją do dyskusji oraz wymiany opinii. Przedstawiamy państwu wypowiedzi ekspertów uczestniczących w projekcie na temat szans i przeszkód, jakie niesie za sobą realizacja ścieżki zielonego wzrostu.
Więcej
-
Wnioski z seminarium "Fotowoltaika – przyszłość i inwestycje w branży w świetle nowej ustawy o OZE"
2013-01-11Energetyka słoneczna znajduje się na podobnym etapie, na jakim jeszcze sześć lat temu znajdowała się energetyka wiatrowa. Od tego czasu moc wiatraków zwiększyła się kilkaset razy. Przed taką samą szansą stoi fotowoltaika. Eksperci zaproszeni na seminarium "Fotowoltaika – przyszłość i inwestycje w branży w świetle nowej ustawy o OZE" mówili, jak tę szansę wykorzystać, odpowiadając przy tym na dziesiątki pytań inwestorów.
Więcej
-
Węgloholicy z Węglandii, czyli polska wojna z ochroną klimatu
2013-01-11Po tym, jak dwukrotnie zawetowaliśmy unijne plany ograniczania emisji do 2050 roku, w połowie grudnia samotnie sprzeciwiliśmy się korektom nieskutecznego obecnie unijnego systemu handlu emisjami. W tym też miesiącu walnie przyczyniliśmy się do rozbicia jednomyślności Unii na szczycie klimatycznym w Doha. W kuluarach konferencji nasz kraj doczekał się nawet zmiany swojej angielsku nazwy z Poland na Coalland, czyli Węglandia.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności