więcej


Transport

Rząd USA chce, aby samochody elektryczne hałasowały? (15266)

2013-01-20

Drukuj

Autoviva.com flickr cc byDepartament Transportu USA zaproponował wprowadzenie nowych standardów w zakresie minimalnego hałasu, który będą musiały generować poruszające się po amerykańskich drogach samochody elektryczne.

National Highway Traffic Safety Administration wchodząca w skład federalnego Departamentu Transportu (Department of Transport, DOT) obawia się, że brak dźwięków wydawanych przez poruszające się wolniej samochody napędzane energią elektryczną mogą stanowić zagrożenie m.in. dla pieszych (zwłaszcza osób niewidomych lub niedowidzących) i rowerzystów, którzy mogą nie zwracać na nie uwagi z powodu braku wydawanych przez elektryczne pojazdy dźwięków, a wzrost liczby samochodów elektrycznych w USA może prowadzić do wzrostu liczby wypadków.

Dlatego Departament Transportu chce wprowadzić poziom minimalnego hałasu, który będą musiały generować samochody poruszające się z prędkością do 18 mil na godzinę. DOT chce, aby poruszające się wolniej samochody elektryczne i hybrydowe wydawały dźwięki, które umożliwią zwrócenie uwagi na ich obecność i wyróżnienie ich z panującego na ulicy hałasu.

Co ciekawe, producenci samochodów elektrycznych mają mieć możliwość wyboru zestawu dźwięków, który będzie charakterystyczny dla danego modelu EV lub hybrydy.

 

źródło: Gram w Zielone, fot. Autoviva.com flickr cc by

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej