więcej


Transport

Parkingi dla elektrycznych pojazdów (15255)

2013-01-16

Drukuj

parkingi 23 mKrzysztof Kamieniecki dla ChronmyKlimat.pl: Już pewnie w niedalekiej przyszłości będziemy mieli w miastach nowy problem parkingowy. Szczupła powierzchnia do parkowania zostanie podzielona na tę, z której korzystają "spalinowcy" i na parkingi dla elektrycznych. Podział będzie wraz z upływem czasu przesuwał się do stanu równowagi, a być może w dalszej przyszłości przewagę zdobędą parkingi ze znakiem "tylko dla pojazdów elektrycznych". Walka o wpływy bardziej się skomplikuje, gdy pojawiają się "wodorowcy", ale nim wejdą do gry o przestrzeń miasta, rzeczywiście upłynie dużo wody.

W Brukseli na Placu Luksemburskim znajduje się miejsce parkingowe jednej z firm wypożyczających samochody elektryczne. Opłata – 7 euro za godzinę jazdy lub 49 euro za 24-godzinną przejażdżkę na prąd. Na pytanie, czy pomył chwycił, uzyskałem odpowiedź, że idzie średnio. Ale to początki.

Na przemysł samochodowy należy spoglądać z uznaniem. Bez najmniejszego zakłopotania powraca do XIX-wiecznych pomysłów Edisona wykorzystania prądu z akumulatorów jako siły napędowej samochodów. Mówiąc o zakłopotaniu, mam na myśli niewielki postęp, jaki się dokonał w tej dziedzinie, choć już upłynęło tyle lat, a przemysł motoryzacyjny nie wykazał się w zakresie prac nad akumulatorami większymi sukcesami. Dziś dostrzegamy zmianę sytuacji na rynku paliw, który pokazuje nam swe możliwości, wskazując na zainteresowanie nowymi rozwiązaniami. Sektor z pewnością zasługuje na określenie "smart" w dziedzinie adaptacji.

Oferuje nie tylko nowe produkty – pojazdy elektryczne, lecz także sprytnie rozbudza potrzeby, promuje nowości; tworzy rynek. By wzmocnić swą pozycję, przyjmuje postawę przyszłego dostawcy energii, która zgromadzona w akumulatorach, będzie mogła być wykorzystywana w sytuacji mniejszej podaży z innych źródeł. A zatem samochód będzie nam potrzebny i nic to, że wiemy już dziś, że są korki, że nie ma miejsc parkingowych. To nie jest problem przemysłu samochodowego. On dostarcza produkt. A, zapomniałem dodać – i "zielone miejsca pracy".

{gallery}/Image/_2013_foto/01/parkingi{/gallery}

 

Krzysztof Kamieniecki, Instytut na rzecz Ekorozwoju
dla ChronmyKlimat.pl, fot. KK


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej