- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
negocjacje klimatyczne
-
Seminarium: System Białych Certyfikatów w Polsce w kontekście doświadczeń australijskich
2012-10-10Instytut na rzecz Ekorozwoju serdecznie zaprasza na seminarium poświęcone praktycznym aspektom wdrażania Systemu Białych Certyfikatów w Polsce w kontekście doświadczeń wdrażania systemu wsparcia efektywności energetycznej w Australii.
Więcej
-
Trójpak energetyczny do połowy miesiąca trafi do sejmu i specjalnej podkomisji
2012-10-10"Szef resortu gospodarki zobowiązał się, że najpóźniej do 15 października trójpak energetyczny zostanie złożony w parlamencie" – mówi poseł Andrzej Czerwiński. Gdy tylko marszałek sejmu skieruje go do prac, poseł zapowiada powołanie specjalnej podkomisji, by ustawy zostały przyjęte do końca roku. "Nadal są na to szanse" – zapewnia przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki.
Więcej
-
Polskie miasta inwestują w inteligentne rozwiązania transportowe. Łódź liderem
2012-10-10"Polskie miasta zaczynają być innowacyjne" – twierdzi prezes Krajowej Izby Gospodarczej. To dzięki inteligentnym systemom transportowym, które pozwalają na takie zaprojektowanie przestrzeni publicznej, by zminimalizować problemy telekomunikacyjne. Na razie na takie rozwiązania zdecydowało się kilka dużych miast, m.in. Łódź i Katowice. "Bez tych rozwiązań miasta zaczną się korkować i będzie bardzo trudno żyć. Władze innych metropolii zaczną je wdrażać, kiedy przez miasto nie da się już przejechać" – uważa Andrzej Arendarski.
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki powołało Polską Platformę Technologiczną Zielonej Energii
2012-10-1027 września br. w Ministerstwie Gospodarki powołaono do życia platformę, której celem według wiceministra gospodarki Mieczysława Kasprzaka, ma być wypracowanie rozwiązań, które będą odpowiedzą na potrzeby polskiej energetyki.
Więcej
-
Prof. J. Buzek: Na wydobyciu gazu łupkowego niektóre firmy stracą
2012-10-09W październiku europosłowie mają decydować o ewentualnych ograniczeniach przy wydobywania gazu łupkowego. Prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego i jego były przewodniczący, domaga się rzetelnej debaty na ten temat. "Proponuję, żebyśmy wszyscy sobie mówili prawdę. Po pierwsze, na tym wydobyciu niektóre firmy bardzo stracą. Będą musiały zwalniać pracowników. Ale jednocześnie porównujmy te straty z niesamowitymi zyskami dla europejskich firm i obywateli" – mówi Agencji Informacyjnej Newseria.
Więcej
-
Świat wybiera OZE
2012-10-09Z dwóch badań przeprowadzonych na zlecenie producenta turbin wiatrowych Vestas wynika, że światowi konsumenci chcą, by odnawialne źródła energii były bardziej eksploatowane. Zdecydowana większość respondentów biorących udział w badaniu uznała OZE za istotny element miksu energetycznego.
Więcej
-
Komisja Europejska chce zmian w systemie ETS
2012-10-08Mirosław Sobolewski dla ChronmyKlimat.pl: Komisja Europejska chciałaby uzyskać prawo do modyfikowania harmonogramu aukcji uprawnień do emisji. Mimo że Komisja przedstawia planowaną nowelizację dyrektywy 2003/87/WE jako kwestię "techniczną", to jej wdrożenie może pociągnąć za sobą poważne skutki gospodarcze. W wyniku czasowego ograniczenia liczby uprawnień w systemie ETS pogorszeniu ulegną warunki funkcjonowania energochłonnych sektorów przemysłu i energetyki. Z drugiej strony spodziewany wzrost cen uprawnień do emisji przełoży się na wyższe wpływy do budżetu państwa, do którego trafiać będą przychody z aukcji.
Więcej
-
Osłabiona dyrektywa efektywnościowa nie wprowadzi UE na niskoemisyjną ścieżkę rozwoju
2012-10-084 października br. unijni ministrowie przyjęli nową dyrektywę w sprawie efektywności energetycznej (Energy Efficiency Directive). Zdaniem Koalicji Klimatycznej, przyjęty tekst niewystarczająco mobilizuje państwa członkowskie do podejmowania ambitnych działań na rzecz zwiększania efektywności. W efekcie przyjęcie regulacji wcale nie musi oznaczać znaczącego ograniczenia zużycia energii w UE do 2020 roku.
Więcej
-
Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii gotowy
2012-10-08Ministerstwo Gospodarki zakończyło prace nad przygotowaniem ustawy o odnawialnych źródłach energii (ustawa o OZE). Dokument zostanie przekazany na Komitet do Spraw Europejskich. Kolejnym etapem będzie skierowanie projektu pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów i Rady Ministrów, a następnie do prac legislacyjnych w Parlamencie.
Więcej
-
Polska liderem w branży offshore?
2012-10-08Już za kilka lat na Bałtyku staną pierwsze morskie farmy wiatrowe. Zainteresowanie inwestorów tym sektorem jest bardzo duże, o czym świadczy rosnąca liczba wniosków o pozwolenia na lokalizację turbin na morzu. Istnieje duża szansa, że prąd z morskich instalacji popłynie jeszcze przed 2020 rokiem. Dyskusja o tym jak w pełni wykorzystać potencjał branży offshore odbędzie się 10-11 października 2012 roku w Sopocie, podczas pierwszej Konferencji i Targów Offshore.
Więcej
-
Zielony Fundusz Klimatyczny: pozytywna oferta Polski dla klimatu
2012-10-08Już tylko miesiąc pozostał na prezentację Warszawy i jej zalet jako miasta walczącego o status siedziby Zielonego Funduszu Klimatycznego. "To przykład, że myślimy o ochronie klimatu globalnie i angażujemy się w pomysły, jak to zrobić z korzyścią i dla środowiska i dla ludzi" – mówi minister środowiska, Marcin Korolec, który wspiera kandydaturę Warszawy.
Więcej
-
Toruń wprowadza ulgi dla aut hybrydowych i elektrycznych
2012-10-07Radni Torunia chcą wprowadzić preferencje w ramach korzytania miejskiej infrastruktury, które mają promować wykorzystanie aut z ekologicznym napędem.
Więcej
-
Dania już osiągnęła cel na rok 2020
2012-10-06Zgodnie z planami rządu Dania miała mieć moc zainstalowaną w fotowoltaice równą 200 MW przed końcem 2020 r. Udało się osiągnąć ten cel aż osiem lat wcześniej. Teraz pora na realizację zamiarów w dziedzinie energetyki wiatrowej – zdecydowanie bardziej ambitnych.
Więcej
-
Elektrownie fotowoltaiczne, wiatrowe i bioelektrownia. W Świętokrzyskiem powstaje „poligon” dla energetyki odnawialnej
2012-10-06W ramach programu inwestycyjno-naukowego, realizowanego w położonym w województwie świętokrzyskim Rzędowie, powstać ma kompleks elektrowni wykorzystujących różne rodzaje odnawialnych źródeł energii.
Więcej
-
Ekolodzy oburzeni na ministra M. Budzanowskiego – list otwarty KK
2012-10-05Koalicja Klimatyczna jest oburzona słowami ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego krytykującego prawo organizacji pozarządowych do domagania się przestrzegania prawa w Polsce.
Więcej
-
Pozytywny plan polskiej energetyki
2012-10-05W Narodowym Programie Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej jesteśmy interfejsem między administracją państwa a społeczeństwem obywatelskim, które jest do pracy w tym programie zaproszone – w wywiadzie dla ChronmyKlimat.pl mówi o roli Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej jej sekretarz generalny, prof. Krzysztof Żmijewski.
Więcej
-
Nowy rekord energetyki wiatrowej w UE – ponad 100 GW zainstalowanej mocy
2012-10-05Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (European Wind Energy Association) opublikowało dane statystyczne na temat europejskiego rynku energetyki wiatrowej. Zgodnie z szacunkami EWEA łączna moc zainstalowana w energetyce wiatrowej w krajach UE przekroczyła 100 GW. Jest to nowy europejski rekord energetyki wiatrowej!
Więcej
-
Pojazdów elektrycznych droga pod górę
2012-10-05Choć dokonano istotnych udoskonaleń w produkcji najnowszych samochodów napędzanych prądem, nadal nie brakuje sceptyków. Krytykują oni przede wszystkim ich mały zasięg oraz słabą dostępność punktów ładowania. Przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego, chcąc sprostać oczekiwaniom klientów, apelują do europejskich polityków, by uregulowali związane z tym kwestie prawno-finansowe w całej Unii.
Więcej
-
Dopłaty dla budujących energooszczędnie
2012-10-04Zapowiadany przez NFOŚiGW w maju br. program stał się faktem. 26 września 2012 r. Rada Nadzorcza NFOŚiGW podjęła decyzję o uruchomieniu dopłat do kredytów na budowę lub zakup energooszczędnych budynków. Niemal o połowę wzrosła kwota zapowiadanego jednorazowego bezzwrotnego dofinansowania – do 50 tysięcy złotych dopłaty do budowy domu pasywnego oraz do 30 tysięcy złotych do domu energooszczędnego. Wzrosło również dofinansowanie do zakupu mieszkań w budynkach pasywnych – do 16 tysięcy złotych, a w energooszczędnych – do 11 tys. zł brutto.
Więcej
-
Lasy mogą wrócić na wyspy Archipelagu Arktycznego do końca wieku
2012-10-04Dawne lasy w północnej, polarnej części Kanady, których ślady niedawno odkryto, mogą się znów tam pojawić do końca wieku. Byłby to efekt globalnych zmian klimatu – twierdzi geograf z Uniwersytetu Montrealu.
Więcej
-
Komisja Europejska: przez biopaliwa drożeje żywność
2012-10-04Unijni urzędnicy chcą obniżyć obowiązkowy udział biokomponentów w paliwach, ponieważ doszli do wniosku, że zwiększanie minimalnego udziału biomomponentów w paliwach wpływa na wzrost cen żywności.
Więcej
-
Ministerstwo Środowiska widzi potencjał w powiatowych debatach klimatycznych
2012-10-03Ostatnio debaty jako rozwiązywanie spraw publicznych i lokalnych wpisują się coraz częściej w polski sposób funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. Instytut na rzecz Ekorozwoju od lat promuje sposób rozmowy o środowisku naturalnym, ochronie klimatu i ekologii w formule debaty obywatelskiej. 3 października 2012 roku rozpoczyna się cykl 90 powiatowych debat klimatycznych. Ministerstwo Środowiska objęło nad nimi honorowy patronat.
Więcej
-
Obama vs. Romney – program wyborczy cz. 2
2012-10-03Przedstawiamy drugą część naszego porównania programów wyborczych obu kandydatów.
Więcej
-
Sąsiadom farm wiatrowych wiatraki nie przeszkadzają
2012-10-03Mieszkańcy miejscowości, w pobliżu których zlokalizowane są farmy wiatrowe deklarują wysokie poparcie dla rozwoju tej technologii pozyskiwania energii – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Polskie Stowarszyszenie Energetyki Wiatrowej we współpracy z instytutem badawczym GfK Polonia. Badanie zrealizowano w pięciu miejscowościach położonych na terenie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Więcej
-
Natura wkracza do biura
2012-10-03Niezwykła przerwa lunchowa czeka pracowników biurowych 5 października w Krakowie przy ul. Lubicz. Pod hasłem "Natura wkracza do biura" odbędzie się happening w stylu ecoactive, który ma zachęcić do działań proekologicznych w miejscu pracy. Wydarzenie, którego organizatorem jest Fundacja Aeris Futuro, odbędzie się po raz pierwszy w Krakowie.
Więcej
-
Rozbudowa elektrowni Opole odsuwa się w czasie?
2012-10-02Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 12 stycznia 2012 roku w sprawie decyzji środowiskowej dla dwóch nowych bloków węglowych o łącznej mocy 1800 MW, których budowę w Elektrowni Opole planuje PGE. W wyniku tej decyzji sprawa wraca do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Więcej
-
Obama vs. Romney – program wyborczy cz. 1
2012-10-02W ciągu czterech lat programy klimatyczno-energetyczne obu polityków znacznie się zmieniały. Barack Obama na początku swej administracji intensywnie zabiegał o redukcje emisji z elektrowni węglowych, by później porzucić ten temat. Mitt Romney jeszcze kilka lat temu był zagorzałym przeciwnikiem teorii globalnego ocieplenia, teraz ostrożnie zaczyna poruszać kwestie ochrony klimatu. Gdzie tkwią różnice w politycznych koncepcjach klimatycznych kandydatów? Przygotowaliśmy zestawienie kilku najważniejszych zagadnień. Poniżej prezentujemy pierwszą część.
Więcej
-
Projekt "Prawa energetycznego" gotowy
2012-10-02Ministerstwo Gospodarki zakończyło prace nad przygotowaniem ustawy "Prawo energetyczne". Dokument zostanie przekazany na Komitet Spraw Europejskich. Kolejnym etapem będzie skierowanie projektu pod obrady rządu i Parlamentu.
Więcej
-
„System handlu emisjami CO2 legnie w gruzach". W kryzysie państwa nie chcą łożyć na ochronę środowiska
2012-10-02"System handlu emisjami za chwilę legnie w gruzach. Unia Europejska musi wymyślić nowy sposób na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, oparty o ekonomiczne i techniczne możliwości danego okresu" – uważa prof. Władysław Mielczarski, ekspert ds. energetyki. W jego opinii dotychczasowy sprzeciw Polski wobec podwyższania celów redukcji emisji CO2 w UE, jest racjonalny. Tej jesieni zostanie stoczona batalia w sprawie kontynuacji protokołu z Kioto.
Więcej
-
Wyłączamy prąd. Włączamy oszczędzanie
2012-10-02Wysokie rachunki za energię? Włączmy tryb jej oszczędnego wykorzystania – zachęca Ministerstwo Środowiska. Korzyści można mnożyć: oszczędność pieniędzy, czystsze powietrze, lepsze zdrowie. Resort wspierają spoty z udziałem profesorów Jerzego Bralczyka i Zbigniewa Lwa-Starowicza.
Więcej
-
Trzy miesiące Australii z podatkiem węglowym
2012-10-01W połowie tego roku w Australii zaczął obowiązywać podatek węglowy. Od początku budził kontrowersje i wzbudzał obawy większości społeczeństwa. Sytuacji nie łagodzili politycy, wciąż spierający się o sens i skutki jego wprowadzenia. Jak wygląda sytuacja po trzech miesiącach? Czy Australijczycy przekonali się do tego podatku? I jaka czeka go przyszłość?
Więcej
-
Filozoficznie o konieczności magazynowania OZE
2012-10-01Dyskusja wokół drugiego, oficjalnego projektu ustawy o OZE toczy się wokół interesów branżowych, których synonimem są wysokości współczynników korekcyjnych, wysokości taryf na energię z mikroinstalacji, konieczności indeksowania inflacją w nieskończoność opłat zastępczych i ceny energii z jednoczesną możliwością sprzedaży jej po wyższej cenie na rynku. Wersja 2.0 projektu nie jest już krytykowana całościowo. Krytykowane są tylko jej elementy, ale w ramach systemu, jaki sam projekt stworzył.
Więcej
-
Ekotechnologie w "InnoDoktoratach"
2012-09-30Wdrożenia w sektorach związanych z ekotechnologią, nowymi źródłami energii i budową maszyn przygotowują młodzi pracownicy naukowi Instytutu Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego PAN. Wiele z tych prac otrzymało wyróżnienie w programie stypendialnym "InnoDoktorant – stypendia dla doktorantów".
Więcej
-
EKOInkubator NGO
2012-09-29Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej zaprasza do udziału w projekcie EKOInkubator". Projekt dofinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i realizowany w partnerstwie ze Społecznym Instytutem Ekologicznym. "EKOInkubator NGO" to bezpłatny, kompleksowy mechanizm wspierania rozwoju młodych i nowopowstających organizacji pozarządowych z terenu województwa mazowieckiego.
Więcej
-
Po Zakopanem będą jeździły elektryczne taksówki z Chin
2012-09-29Władze Zakopanego porozmuiały się z chińskim producentem samochodów elektrycznych w celu ściągnięcia na testy dwóch elektrycznych taksówek. Po mieście mają jeździć również elektryczne autobusy.
Więcej
-
Inteligentne liczniki pozwolą zarabiać na energii
2012-09-28Założeniem projektu ustawy o OZE, który niebawem ma zostać przekazany pod obrady parlamentarne, jest aktywizacja konsumentów energii elektrycznej tak, aby właściciele przydomowych instalacji mogli stać się jednocześnie jej producentami. Do efektywnego działania systemu niezbędne jest wdrożenie inteligentnego opomiarowania.
Więcej
-
Rząd przygotowuje stanowisko w sprawie wiatraków. Zdecyduje, czy 3 km od domów to wystarczająca odległość
2012-09-28Firmy wiatrakowe wstrzymują inwestycje – czekają na ustawę o odnawialnych źródłach energii, a także na stanowisko rządu dotyczące lokalizacji elektrowni wiatrowych. Posłowie PiS-u domagają się, by były stawiane w odległości co najmniej 3 km od domów i lasów. Eksperci i inwestorzy sprzeciwiają się takim regulacjom mówiąc, że te obecnie funkcjonujące są wystarczające.
Więcej
-
Walka o klimat czy o wyborców?
2012-09-27Czy zmiany klimatu staną się gorącym tematem nadchodzących wyborów w Stanach Zjednoczonych? Barack Obama, choć zaniedbał kwestie klimatyczne w ostatnich latach, teraz rozbudowuje je w swojej kampanii wyborczej. Mitt Romney dalej drwi z "zielonego snu" oponenta, ale i jego podejście do ochrony środowiska i energetyki znacznie ewoluowało. Ich postulaty wyborcze mają więcej cech wspólnych niż sami kandydaci by chcieli. Kto ostatecznie zyska poparcie wśród ekologów?
Więcej
-
Debata ekspercka "Efektywne fundusze – efektywna energia"
2012-09-27W środę, 19 września Koalicja Klimatyczna, CEE Bankwatch Network oraz Polska Zielona Sieć zorganizowały debatę z udziałem przedstawicieli ministerstw, samorządowców i ekspertów poświęcona funduszom na efektywność energetyczną w ramach finansowych UE na lata 2014-2020.
Więcej
-
W miastach ruszają przetargi na inteligentne systemy transportowe
2012-09-27W piątek wchodzi w życie nowelizacja ustawy o drogach publicznych. Nowe prawo systematyzuje między innymi możliwość wykorzystywania w miastach inteligentnych systemów transportowych (ITS). "Świadomość korzyści, jakie przynoszą rozwiązania ITS w miastach, jest coraz większa" – mówi Marek Cywiński, dyrektor generalny Kapsch Telematic Services, firmy, która buduje tego typu systemy.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności