- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
negocjacje klimatyczne
-
Górny Śląsk – życie po węglu
2011-09-23Zielony projekt przyszłości powinien być szczególnie pożądany na Górnym Śląsku, z racji jego zależności od wydobycia węgla, problemów ekologicznych czy kulejącego transportu publicznego. Im szybciej nasz region rozpocznie marsz w kierunku ekologicznej transformacji, tym lepiej będzie przygotowany na przyszłe wyzwania.
Więcej
-
W 2020 r. sektor energetyki słonecznej będzie konkurencyjny cenowo
2011-09-23Europejska energetyka słoneczna już pod koniec dekady będzie mogła skutecznie konkurować pod względem kosztów z konwencjonalnymi formami produkcji energii w Europie, poinformowało największe na świecie stowarzyszenie energii słonecznej – Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego (EPIA).
Więcej
-
Unia chroni zasoby
2011-09-23Plan działania mający na celu przekształcenie gospodarki europejskiej w gospodarkę zrównoważoną do 2050 r. – to nowy projekt Komisji Europejskiej. Określono w nim, w jaki sposób możemy doprowadzić do wzrostu gospodarczego uwzględniającego efektywne wykorzystanie zasobów, co ma zasadnicze znaczenie dla naszego dobrobytu w przyszłości.
Więcej
-
Pieprz i wanilia – głosuj na najlepsze i najgorsze wypowiedzi polityków na temat ochrony klimatu!
2011-09-23Koalicja Klimatyczna zaprasza do szóstej i ostatniej szansy na ocenę opinii wyrażanych przez naszych aktualnych ministrów, posłów i posłanki. Głosowanie trwa do piątku, 21 października.
Więcej
-
GDOŚ upublicznił projekty sektorowych wytycznych ornitologicznych i chiropterologicznych
2011-09-23Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska opublikowała dnia 14 września bieżącego roku istotne dla branży wytyczne środowiskowe dla sektora energetyki wiatrowej.
Więcej
-
Topniejące lodowce otwierają organizmom morskim nowe drogi migracji
2011-09-22Tegoroczne topnienie lodowców osiągnęło tempo bliskie rekordowemu. W cieplejszym klimacie temperatura wód wzrasta, otwierają się nowe, dotąd niedostępne drogi migracji organizmów morskich. Stanowi to ogromne zagrożenie dla zachowania kruchej równowagi ekosystemów mórz, a również światowego rybołówstwa.
Więcej
-
Debata pod dywan
2011-09-22"Katastrofa w Fukushimie wywołała na całym świecie falę dyskusji o bezpieczeństwie i przyszłości energetyki jądrowej. U nas merytoryczną debatę zamieciono pod dywan" – twierdzi Robert Cyglicki, dyrektor programowy Greenpeace w Polsce.
Więcej
-
Już dzisiaj Europejski Dzień bez Samochodu
2011-09-22Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień Bez Samochodu. Zaledwie 5 procent wykształconych mieszkańców dużych polskich miast postrzega wzrost liczby samochodów i towarzyszących mu spalin za jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla środowiska – alarmuje WWF Polska. Wciąż częściej wybierają samochód jako środek transportu, nawet na krótkim odcinku.
Więcej
-
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego korzystny dla wiatraków
2011-09-22Trybunał Konstytucyjny uznał, że podatkiem od nieruchomości mogą być obciążone jedynie budowle wprost wymienione w "Prawie budowlanym". Orzeczenie dotyczyło branży górniczej, będzie mieć jednak wpływ na energetykę wiatrową.
Więcej
-
Kampania "To nie krasnoludki palą śmieci"
2011-09-2212 września 2011, w samo południe, Fundacja Ekologiczna ARKA zorganizowała happening inaugurujący kolejną edycję kampanii "To nie krasnoludki palą śmieci", której celem jest informowanie o szkodliwości spalania śmieci w domowych piecach i o rozsądnej dla tego procederu alternatywie, czyli segregacji i recyklingu.
Więcej
-
PGE i Greenpeace przy jednym stole, czyli o atomie i wiatrakach na Forum Dialogu i Współpracy "Energia i Samorządność"
2011-09-22Ponad osiemdziesiąt osób przybyło na debatę „Morski wiatr kontra atom?", zorganizowaną w ramach Forum Dialogu i Współpracy "Energia i Samorządność", która odbyła się 15 września br. W trakcie spotkania eksperci reprezentujący zarówno zwolenników, jak i przeciwników energetyki jądrowej ustosunkowywali się do tez raportu, przygotowanego na zlecenie Greenpeace Polska i niemieckiej Fundacji im. Heinricha Boella przez Instytut Energetyki Odnawialnej "Morski wiatr kontra atom".
Więcej
-
Stanowiska
2011-09-21Poniżej przedstawiamy stanowiska Koalicji Klimatycznej oraz innych organizacji pozarządowych dotyczące szeroko rozumianej problematyki zmian klimatu.Koalicja Klimatyczna jest porozumieniem organizacji pozarządowych, wspólnie działających w celu zapobiegania wywołanym przez człowieka zmianom klimatu dla dobra ludzi i środowiska.
Więcej
-
Logika rolnika
2011-09-21– Słomę zbiera się lokalnie. Kupuje się urządzenia do jej przetwarzania, potem się ją rozdrabnia, prasuje, brykietuje i... wywozi 400 km. W to samo miejsce skąd się wywozi słomę, dostarcza się ludziom węgiel ze Śląska. Nie wiem, kto zezwala na taki brak logiki – mówi pan Sylwester Pewniak, właściciel gorzelni w Trębkach z przedpaleniskiem na słomę.
Więcej
-
Siemens obiera nowy kierunek: odnawialne źródła energii
2011-09-21Niemiecki przemysł idzie śladem rządu Angeli Merkel. Kanclerz Niemiec po tragedii w Fukushimie zapowiedziała wyłączenie wszystkich elektrowni jądrowych do 2022 roku. Decyzję o odejściu od energii atomowej na łamach tygodnika "Der Spiegel" ogłosił 18 września br. również Peter Löscher, prezes spółki Siemens.
Więcej
-
Ile energii odnawialnej produkujemy w Polsce?
2011-09-21– Brak aktualnych danych w zakresie produkcji energii z OZE to nie tylko brak przydatnych informacji, ale też podłoże do rozwoju mitów, a także pokusa do celowej dezinformacji – mówi w wywiadze dla wnp.pl Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO.
Więcej
-
Innowacyjna instalacja ogniw fotowoltaicznych i pomp ciepła uruchomiona w WSPiA w Rzeszowie
2011-09-21System ogniw fotowoltaicznych przetwarzających energię słoneczną na prąd niskiego napięcia i instalację pomp pozyskujących ciepło z ziemi uruchomiono w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie.
Więcej
-
Litwa: Problemy z likwidacją Ignalińskiej Elektrowni Atomowej
2011-09-21Litewski wiceminister energetyki Romas Švedas 6 września złożył dymisję. Rezygnacja urzędnika odpowiedzialnego za realizację kluczowych projektów energetycznych w kraju – wygaszanie Ignalińskiej Elektrowni Atomowej (IEA), budowę nowej elektrowni w miejscowości Wisaginia (lit. Visaginas) i terminalu LNG – pociągnęła za sobą falę spekulacji.
Więcej
-
"Dobry klimat dla powiatów" - biuletyn nr 4
2011-09-20Zapraszamy do czwartego numeru biuletynu projektu "Dobry klimat dla powiatów". Tematem numeru jest OGIEŃ. Polecamy szczególnie artykul profesora Nowickiego "Czy energetyka słoneczna ma w Polsce przyszłość". Warto także zainteresować się artykułem Jacka Zadury "Świadomi zagrożenia", który pisze o przyczynach pożarów lasów i podaje sposoby, jak im zapobiegać. Oprócz tego jak zwykle aktualne informacje o działaniach projektowych.
Więcej
-
"Polacy zasługują na więcej"... czystej energii. Greenpeace na konwencji PiS
2011-09-20Podczas odbywającej się 18 września 2011 roku w Operze Krakowskiej konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości, dwójka aktywistów Greenpeace zjechała na linach nad scenę trzymając w rękach transparenty z hasłem parafrazującym wyborcze hasło PiS – "Polacy zasługują na więcej – czysta energia".
Więcej
-
Technologie magazynowania energii elektrycznej na dużą skalę pozwolą efektywnie wykorzystać energię odnawialną
2011-09-20Europa dąży do zwiększenia udziału źródeł energii odnawialnej (OZE) w ogólnej produkcji energii. Wysokie wykorzystanie OZE jest możliwe dzięki stworzeniu skutecznych metod magazynowania energii, co otwiera ogromne możliwości dla rozwoju tego rynku.
Więcej
-
Bioenergia priorytetem Ministerstwa Rolnictwa
2011-09-20W rządowej strategii wspierania obszarów rolniczych jednym z priorytetów jest rozwój instalacji do produkcji bioenergii.
Więcej
-
Twój ekologiczny dekalog pomoże uratować świat
2011-09-20Co ma wspólnego twój egzotyczny parkiet z niszczeniem lasów tropikalnych na Borneo? Twój zepsuty telewizor z chorującymi dziećmi w Indiach? A torebka foliowa ze śmiercią żółwi morskich? Na te oraz wiele innych pytań odpowiada nowa ogólnopolska kampania międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF – "SOS dla świata". Od dziś każdy może pomóc w zwalczaniu globalnych problemów ekologicznych poprzez wypełnienie swojego dekalogu ekologicznego na sos.wwf.pl oraz wdrożenie go w życie.
Więcej
-
Pierwsze inteligentne liczniki dopiero w grudniu
2011-09-20Miało być ponad 100 tys. inteligentnych liczników do końca 2011 roku dla klientów Energi, jednak proces negocjacji z dostawcami urządzeń przeciągnął się na tyle, że instalacja sprzętu możliwa będzie dopiero w grudniu.
Więcej
-
Miłość i ekologia
2011-09-19– Kochamy tereny Mazur Garbatych i Suwalszczyzny, ale przede wszystkim jesteśmy miłośnikami naturalnych zasobów Ziemi, dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na prowadzenie ekoagrogospodarstwa – mówi pani Lidia Gnacikowska, właścicielka agroturystycznego gospodarstwa "Miłośnik".
Więcej
-
Zielone miasto – przyszłość czy utopia?
2011-09-19Idea zielonego miasta pozostaje w marzeniach. Przynajmniej w Polsce. Najgłośniej propagują ją Zieloni. Ich kampania "Zielone miasto" to cykl działań Zielonych 2004 na rzecz skierowania polskich miast na drogę zrównoważonego rozwoju i równościowej polityki społecznej. Skupiają się przy tym też na zagadnieniach rewitalizacji obszarów miejskich, zrównoważonym transporcie oraz ekologii terenów zurbanizowanych.
Więcej
-
Program dotacji na na zakup i montaż kolektorów słonecznych – dedykowany mieszkańcom Mazowsza
2011-09-19Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie ogłosił program dedykowany mieszkańcom Mazowsza, którzy będą mogli otrzymać dotację na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Według wyliczeń Instytutu Energetyki Odnawialnej łącznie może zostać zrealizowanych ponad 2 tys. m2 instalacji kolektorów słonecznych, tj. ok. 20% instalacji zrealizowanych w 2010 r. na Mazowszu.
Więcej
-
O efektywnym wykorzystaniu zasobów w Brukseli
2011-09-19Przyszłość europejskiej polityki ochrony środowiska, jej rola w efektywnym gospodarowaniu zasobami oraz znaczenie dla zrównoważonego rozwoju miast były jednym z głównych tematów wizyty dr Joanny Maćkowiak-Pandery, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska w Brukseli.
Więcej
-
Bezpłatne warsztaty: Upoluj wampira energetycznego
2011-09-19Greenpeace zaprasza na warsztaty, z których dowiecie się, jak o połowę zmniejszyć wysokość własnych rachunków, jak duże mogą być oszczędności osiągnięte prostymi metodami i że wcale nie wiążą się z ograniczeniem komfortu życia. Zajęcia będą miały formę praktyczną – uczestnicy dostaną przepis na to, jak w praktyce zmniejszyć zużycie prądu. Przeanalizują to na przykładzie urządzeń elektrycznych u przeciętnego Kowalskiego. Będą pracować z miernikiem napięcia i urządzeniami elektrycznymi (żarówki, sprzęt RTV, czajniki elektryczne, suszarki, zasilacze itp.).
Więcej
-
MG prowadzi transgraniczne konsultacje prognozy oddziaływania na środowisko programu jądrowego
2011-09-19Ministerstwo Gospodarki informuje, że działając zgodnie z przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa danego kraju w ochronie środowiska oraz oceanach oddziaływania na środowisko, prowadzi od 18 lipca 2011 r. proces Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko w kontekście transgranicznym dla Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.
Więcej
-
W Niemczech powstała obywatelska farma solarna
2011-09-18W niemieckim Sukow powstała ogromna farma fotowoltaiczna, w której udziały mogą kupić mieszkańcy miasta. Na jakich zasadach funkcjonuje obywatelska farma solarna – "Citizen Solar Power Plant"?
Więcej
-
Energia odnawialna wyprzedziła atom
2011-09-18Dane zawarte w raporcie przygotowanym przez Worldwatch Institute wskazują, że rok 2010 był pierwszym okresem, w którym ilość energii pochodzącej z OZE przekroczyła tę produkowaną w elektrowniach jądrowych – informuje "Gazeta Wyborcza".
Więcej
-
W Poznaniu powstanie Business Garden – kompleks ekologicznych biurowców
2011-09-18W Poznaniu powstanie ekologiczny park biznesowy Business Garden. Inwestycja jest częścią projektu, który zakłada budowę ekologicznych biurowców według najnowocześniejszych standardów i zasad zrównoważonego rozwoju.
Więcej
-
Gubin: wiatraki zamiast kopalni węgla?
2011-09-17W gminie Gubin rywalizują ze sobą dwie potencjalne inwestycje – odkrywkowa kopalnia węgla oraz farma wiatrowa. Obecnie bliżej realizacji jest ta druga.
Więcej
-
Wrocław stawia na elektryczne samochody
2011-09-17Wrocławscy urzędnicy planują budowę stacji ładowania elektrycznych aut. Problem polega na tym, że w całym mieście zarejestrowanych jest tylko 12 takich pojazdów i zaledwie 17 motorowerów.
Więcej
-
Hybrydowa Honda Insight 2012 w Europie w przyszłym roku
2011-09-17W przyszłym roku do Europy trafi hybrydowa Honda Insight 2012. Czy będzie konkurencją dla Toyoty Prius?
Więcej
-
Europa wspiera transport zrównoważony
2011-09-17Rozpoczęła się 10. już edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który potrwa do 22 września tego roku. Inicjatywa ta propaguje ideę podróżowania bez samochodu, z korzyścią dla siebie i środowiska. Poprzez zmianę przyzwyczajeń komunikacyjnych chce przyczynić się do stworzenia lepszych warunków życia i poprawy bezpieczeństwa mieszkańców coraz bardziej zatłoczonych miast.
Więcej
-
Czyste technologie węglowe – inwestycje nie tylko w CCS
2011-09-16W procesach recyklingu odzyskujemy metale, plastik, szkło czy papier – dlaczego by nie wykorzystywać ponownie wyemitowanego już CO2? Skoro CCS ma odgrywać niemałą rolę w zmniejszaniu emisji, równie ważna dla klimatu może okazać się opcja wykorzystania tej substancji w procesach produkcji materiałów budowlanych, paliw czy chemikaliów.
Więcej
-
Europejska strategia dotycząca surowców naturalnych
2011-09-16Przyszłość europejskiego przemysłu, unijna dyplomacja wobec dyktatur oraz ochrona klimatu – te wielkie zagadnienia wpływają na europejską politykę surowców naturalnych. Parlament Europejski przyjął właśnie w tej sprawie swoje stanowisko.
Więcej
-
Ocieplenie klimatu: nie tylko dwutlenek węgla
2011-09-16W walce z globalnym ociepleniem UE skupia się głównie na redukcji emisji CO2. Jednak inne substancje także szkodzą atmosferze. To m.in. fluorowęglowodory (HFC) używane przy produkcji lodówek czy sadza. Mają one duży wpływ na podnoszenie się temperatury na Ziemi. Europosłowie domagają się skuteczniejszej walki z tymi innymi, niż CO2, emisjami gazów do atmosfery.
Więcej
-
NFOŚiGW: już 6836 instalacji solarnych z dotacją
2011-09-16Z kredytu z 45-procentową dopłatą z NFOŚiGW skorzystało już ponad 6,8 tys. gospodarstw domowych, a kolejnych 1,8 tys. czeka na rozpatrzenie złożonych wniosków.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl
RSS
Polityka prywatności
-
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej