więcej


Inicjatywy lokalne

Europa wspiera transport zrównoważony (13253)

2011-09-17

Drukuj

ETZTRozpoczęła się 10. już edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który potrwa do 22 września tego roku. Inicjatywa ta propaguje ideę podróżowania bez samochodu, z korzyścią dla siebie i środowiska. Poprzez zmianę przyzwyczajeń komunikacyjnych chce przyczynić się do stworzenia lepszych warunków życia i poprawy bezpieczeństwa mieszkańców coraz bardziej zatłoczonych miast.

Wybór samochodu w wielu sytuacjach tylko pozornie daje nam korzyści – stojąc w korku tracimy dużo czasu i paliwa. Inicjatywa Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu chce zwiększyć zainteresowanie obywateli innymi środkami komunikacji, które niekoniecznie muszą oznaczać spadek komfortu podróży, a dzięki nim korki na ulicach znacznie się zmniejszą.

Hasło tegorocznej kampanii to: „Wybierz wygodną alternatywę! Nie warto zamykać się w samochodzie!". Przynajmniej na czas trwania inicjatywy zachęca się do pozostawienia prywatnego samochodu w domu i skorzystania w zamian z komunikacji miejskiej, roweru bądź po prostu przemieszczania się pieszo. Kampania wypełnia w ten sposób cele europejskiej strategii na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju do 2020 roku.

Władze lokalne, poprzez wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań przyjaznych środowisku, postępują zgodnie z zasadą rozwoju zrównoważonego, tym samym poprawiając jakość życia obywateli i podnosząc konkurencyjność miasta. Samorządy, które wykażą się szczególną inicjatywą w przeprowadzeniu akcji i na stałe wdrożą ekologiczne rozwiązania, otrzymają nagrody. Rejestracji można dokonać na stronie www.mobilityweek.eu/registration. W tym roku do udziału zgłosiło się prawie dwa tysiące miast europejskich, w tym wiele polskich.

Łódź przeprowadziła 16 września akcję w formie wyścigu po zatłoczonym mieście. Udział w nim wzięły osoby poruszające się komunikacją miejską, taksówką oraz jednośladem. Każdy musiał odwiedzić punkty kontrolne rozrzucone po całym mieście. Trzynastokilometrową trasę najszybciej pokonał kurier rowerowy – w 44 minuty. Taksówka była dwie minuty później, a pasażer autobusu jechał prawie dwa razy dłużej niż rowerzysta. Taksówkarz tłumaczył, że przejazd ten z wybranych opcji był najbardziej komfortowy. Pasażerowie autobusu wskazywali na niskie koszty podróży, natomiast rowerzysta powiedział, że niezależnie od zakorkowanych ulic nigdy nie ma problemów z poruszaniem się po mieście. Należy jedynie dostosować swój ubiór do aktualnej pogody.

W Raciborzu miasto stawia z kolei na edukację dzieci, poczynając już od pierwszoklasistów. Straż Miejska przy pomocy kolorowych materiałów i opasek odblaskowych będzie rozmawiać w szkołach z uczniami o zasadach bezpiecznego ruchu na drogach, w tym jazdy rowerem. Do działań edukacyjnych przyłączy się Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna. Urząd miasta zorganizuje rajd rowerowy dla dzieci i młodzieży szkolnej, który pomoże im poznać miejskie trasy rowerowe i walory otaczającej miasto przyrody. Przewidziano również różne konkursy z nagrodami.

Szczecin rozpoczął kampanię od informacyjnej konferencji prasowej na temat ETZT. W piątek 16 września odbył się inauguracyjny alternatywny przejazd ulicami miasta – dozwolone były wszystkie bezemisyjne środki transportu: rower, rolki, hulajnogi itp. Będą również bezpłatne przejazdy autobusem komunikacji miejskiej pt. „Wesoły Autobus". 21 września w Urzędzie Miasta odbędzie się publiczna debata „Zdążyć przed zawałem" o polityce transportowej miasta. Tydzień zakończy spektakularny „Przejazd Rowerowy Garniturowców". Wezmą w nim udział urzędnicy i mieszkańcy Szczecina. Warunek jest jeden – strój wizytowy.

W sobotę 17 września w Dębicy odbywa się pielgrzymka „Rowerem po zdrowie" – akcja łącząca propagowanie zdrowego stylu życia oraz odkrywania wartości kulturowych regionu. Miasto zorganizowało także rodzinne konkursy: fotograficzny „Rowerowe wędrówki po ziemi Dębickiej" oraz plastyczny „Ekologiczny podróżnik". Tematyka związana jest z propagowaniem idei ochrony środowiska i aktywności fizycznej. Prace można nadsyłać do 30 września.

Tydzień ten tradycyjnie już zakończy Europejski Dzień Bez Samochodu. Jak co roku, ma on promować niskoemisyjne rozwiązania w transporcie, alternatywne paliwa, komunikację zbiorową oraz inne ekologiczne środki transportu. Aby zachęcić obywateli do uczestniczenia w akcji, miasta udostępniają bezpłatnie komunikację miejską. Urzędnicy wielu miast (m.in. Szczecin, Warszawa), dając dobry przykład mieszkańcom, zostawiają w tym dniu swoje samochody w domu i udają się do pracy autobusami bądź jednośladami.

Żyjemy dzisiaj w ciągłym biegu i stresie, w hałaśliwym i zanieczyszczonym środowisku. ETZT to inicjatywa bardzo potrzebna współczesnemu człowiekowi, wskazująca drogę zdrowszego życia. Miasta realizując cele akcji przyczynią się do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza spalinami oraz hałasem, tym samym polepszając jakość życia jego mieszkańców. Pozwoli to również na zwiększenie bezpieczeństwa ruchu ulicznego, szczególnie pieszych i rowerzystów.

***

Od czasu powstania inicjatywy w 2002 r. liczba miast uczestniczących w Tygodniu Zrównoważonego Transportu stale rośnie. W 2010 r., w akcji pod hasłem „Podróżuj mądrzej, żyj lepiej", udział wzięła rekordowa liczba 2 221 jednostek władz lokalnych. Był to także piąty z kolei rok pod względem liczby uczestników.

 

Więcej o akcji  na stronie: www.nieprowadze.pl.
Więcej o tym, jak lokalne władze mogą zaangażować się w ETZT:

 

Informacje dotyczące konkursów w Dębicy:

 

OB, ChronmyKlimat.pl
na podstawie:
www.euractiv.pl, www.szczecin.eu, www.mmdebica.eu, www.bezsamochodu.pl

 

Redakcja ChronmyKlimat.pl zezwala na przedruk tego artykułu, pod warunkiem podania źródła tekstu i zamieszczenia linku do portalu lub podlinkowanego logotypu.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej