więcej


Inicjatywy lokalne

Innowacyjna instalacja ogniw fotowoltaicznych i pomp ciepła uruchomiona w WSPiA w Rzeszowie (13244)

2011-09-21

Drukuj

System ogniw fotowoltaicznych przetwarzających energię słoneczną na prąd niskiego napięcia i instalację pomp pozyskujących ciepło z ziemi uruchomiono w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie.

Pozwoli to uczelni ograniczyć o około 10 proc. zużycie ciepła i prądu pozyskiwanego z sieci miejskiej.

Jak powiedział rektor uczelni prof. Jerzy Posłuszny, w tych rozwiązaniach wykorzystywane są dwa różne źródła energii odnawialnej: ciepło pozyskiwane z gruntu z głębokości ponad 100 metrów oraz przetwarzanie energii pozyskanej ze słońca na prąd niskiego napięcia.

"Jest to rozwiązanie nowatorskie. Jedyne takie w Polsce i jedno z niewielu w Europie. Dzięki zastosowanym technologiom nasza uczelnia wyznacza nowy kierunek w ekologii. Takie rozwiązania sprawią, że w przyszłości będziemy mieć czystsze powietrze, a nasze miasto będzie miało lepsze parametry ekologiczne" – powiedział rektor.

Łączna powierzchnia ogniw fotowoltaicznych wynosi 200 metrów kwadratowych. Specjalne ekrany absorbują energię słoneczną i przetwarzają ją na prąd niskiego napięcia.

"Użyto do tego sprowadzonych ze Szwajcarii specjalnych ekranów absorbujących energię słoneczną. Pozyskany w ten sposób prąd wykorzystany zostanie do oświetlenia budynku lub zasilania systemu klimatyzacji. Podobne instalacje z powodzeniem stosowane są na całym świecie" – wyjaśnił rzecznik uczelni Przemysław Pawlak. Dodał, że w Europie funkcjonują m.in. na dworcu kolejowym w Berlinie i lotnisku w Monachium.

W celu najefektywniejszego wykorzystania energii słonecznej ogniwa systemu fotowoltaicznego zamontowano w trzech miejscach kampusu. Instalacja systemu ogniw fotowoltaicznych pozwoli na zmniejszenie zużycia prądu pobieranego z sieci energetycznej.

Na terenie kampusu uczelni powstało również 30 odwiertów o głębokości 125 metrów. Zamontowano w nich specjalistyczne sondy połączone z pompą, pozwalającą na pobieranie ciepła z gruntu. Pozyskane w ten sposób ciepło wspomagać będzie np. instalacje ogrzewania grzejnikowego w budynkach uczelni. Przez większość sezonu grzewczego pompa ciepła będzie stanowić jedyne źródło ciepła dla instalacji centralnego ogrzewania. Natomiast w przypadku obniżenia temperatury zewnętrznej, pompa ciepła będzie pracowała jednocześnie z istniejącym w budynku węzłem cieplnym.

Rektor zauważył, że zastosowanie tych nowoczesnych technologii pozwoli obniżyć koszty utrzymania i dzięki temu zyskają również studenci. Jednak dokładne wyliczenia dotyczące uzyskanych oszczędności będzie można oszacować dopiero po około roku działania systemów.

Instalacja fotowoltaiczna i pompy ciepła w Wyższej Szkole Prawa i Administracji są na bieżąco monitorowane. Uczelnia zamierza stworzyć na stronie internetowej uczelni specjalną zakładkę, na której będzie można zobaczyć np. ile prądu w danym momencie produkuje instalacja fotowoltaiczna.

Innowacyjne instalacje zostały zrealizowane w ramach unijnego projektu: "Poprawa efektywności infrastruktury energetycznej w WSPiA, wydział zamiejscowy w Rzeszowie poprzez instalację systemu fotowoltaicznego oraz pompy ciepła". Inwestycja warta ponad cztery mln zł została w 85 proc. dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego.

 

źródło: PAP – Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej