- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
-
Szczegóły ustawy o OZE
2011-11-04Zielone certyfkaty na 15 lat, preferencje dla mikroźródeł OZE, spadek wartości opłaty zastępczej wraz ze wzrostem cen energii – m.in. takie zapisy znajdą się w projekcie nowej ustawy o energii odnawialnej.
Więcej
-
Sprawozdanie z roboczego spotkania konsultacyjnego już przekazane MG
2011-11-03Instytut na rzecz Ekorozwoju przekazał już Ministerstwu Gospodarki sprawozdanie z roboczego spotkania konsultacyjnego poświęconego projektowi Drugiego Krajowego Planu Działań dotyczącego efektywności energetycznej dla Polski, które odbyło się 19 października 2011 roku w Warszawie.
Więcej
-
Główny ekonomista IEA apeluje o zaprzestanie dotacji paliw kopalnych
2011-11-03Trzeba skończyć z dotowaniem nieodnawialnych źródeł energii, w przeciwnym razie będziemy musieli zmierzyć się ze skutkami wzrostu globalnej temperatury o 3,5oC – mówi Fatih Birol z Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), komentując na łamach euractiv.com "World Energy Outlook 2011", który ukaże się 9 listopada.
Więcej
-
Redukcja CO2 – nieustające wyzwanie dla UE
2011-11-02Jeszcze przed końcem roku Komisja Europejska planuje opracować energetyczną mapę drogową dla Europy do roku 2050 (Energy Roadmap 2050). Różne sposoby na skuteczną redukcję emisji i związane z nią koszty omawia nieoficjalny raport Komisji, którego szczegóły ujawnił dziennik "Financial Times".
Więcej
-
Ojciec Tadeusz Rydzyk ogłasza sukces toruńskiej geotermii
2011-11-02O. Tadeusz Rydzyk ogłosił niedawno sukces instalacji geotermalnej w Toruniu. Próbny rozruch 24 października br. zakończył się powodzeniem, woda popłynęła. Redemptorysta nie omieszkał przy okazji wytknąć premierowi Tuskowi zablokowania funduszy na ten cel, które wcześniej przyznało mu Prawo i Sprawiedliwość. Z tego powodu Komisja Europejska udzieliła ostatnio polskiemu rządowi nagany.
Więcej
-
Jak zdobyć biały certyfikat za energooszczędność?
2011-11-02O tym, czym są białe certyfikaty i na czym polega system premiowania i jak przystąpić do przetargu, mówi dla portalu Gram w Zielone dyrektor generalna Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego "Pol-lighting", Narcyza Barczak-Araszkiewicz.
Więcej
-
Producenci mleka inwestują w energię odnawialną
2011-10-31Według badań grupy bankowej Barclays więcej niż jedna trzecia farm mlecznych w Anglii i Walii zamierza w nadchodzącym roku zainwestować w projekty energii odnawialnej. Większość producentów mleka planuje inwestycje w słoneczne lub wiatrowe projekty energetyczne, powiedział przedstawiciel Barclays na spotkaniu firm mleczarskich, które odbyło się w Birmingham.
Więcej
-
W zimnych rejonach świata też można produkować energię ze Słońca
2011-10-30Ilość słońca, jaka dociera do Himalajów, Andów, a nawet do Antarktyki daje tym rejonom szansę, by stały się "Kuwejtami" energii słonecznej – sugerują cytowani przez portal ScienceDaily naukowcy, poszukujący najlepszych rejonów dla instalacji solarnych.
Więcej
-
Zakończyło się Forum Energetyki Odnawialnej
2011-10-28Najważniejszym celem planowanej ustawy o odnawialnych źródłach energii jest prawne wdrożenie systemu wsparcia, który zapewni wypełnienie celów dyrektywy2009/28/WE o promocji energii z odnawialnych źródeł energii oraz realizację jej celów środowiskowych (zrównoważenie), gospodarczych i społecznych. Podczas targów Renexpo odbyło się Forum Energetyki Odnawialnej, poruszające kwestię rozwoju OZE w Polsce.
Więcej
-
Sprawozdanie z III edycji konferencji "Biogaz – praktyczne aspekty inwestycji w zieloną energię"
2011-10-27Juz po raz trzeci konferencja "Biogaz – praktyczne aspekty inwestycji w zieloną energię" zgromadziła ponad 130 inwestorów, przedstawicieli samorządów lokalnych i decydentów zainteresowanych możliwością wykorzystania biogazu w ich działalności. Spotkanie odbyło się 20 października br.
Więcej
-
Konsultacje społeczne ustawy o OZE znowu przełożone
2011-10-25Dalsze zwlekanie z pracami nad ustawą o odnawialnych źródłach energii może spowodować fatalne konsekwencje prawne i finansowe dla Polski – ostrzega Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Zaplanowane na 3 listopada konsultacje społeczne ustawy o OZE w czasie Forum Energetyki Wiatrowej nie odbędą się, bo Ministerstwo Gospodarki wycofało się z upublicznienia dokumentu. Nie wiadomo, kiedy projekt tego najważniejszego dla przyszłości zielonej energii aktu prawnego zostanie przekazany do konsultacji.
Więcej
-
Ujarzmić energię wiatru
2011-10-24Wiatr wieje lub nie, turbina wiatrowa produkuje prąd lub nie – to z pozoru banalne stwierdzenie determinuje jednak wszystko, co związane jest z rozwojem energetyki wiatrowej. Projektanci, technolodzy, energetycy, operatorzy sieci od lat szukają optymalnej metody produkcji zielonej energii z tego, kapryśnego, ale jednak czystego, powszechnie dostępnego i darmowego źródła.
Więcej
-
Do montażu paneli słonecznych nie potrzeba pozwolenia na budowę
2011-10-24Konstrukcja paneli fotowoltaicznych nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę – do takiego wniosku doszli urzędnicy z Ministerstwa Finansów.
Więcej
-
Metan źródłem czystej energii
2011-10-24– Zastosowanie metanu w energetyce jest korzystne nie tylko dla gospodarki, ale wspiera również walkę ze zmianami klimatu. Dlatego warto rozwijać technologie związane z wykorzystaniem tego gazu w energetyce – powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec otwierając konferencję Global Methane Initiative. Spotkanie odbyło się w dniach 12-14 października 2011 r. w Krakowie.
Więcej
-
Efektywność energetyczna – potrzeba myślenia strategicznego
2011-10-21Uczestnicy roboczego spotkania konsultacyjnego poświęconego projektowi "Drugiego Krajowego Planu Działań dotyczącego efektywności energetycznej dla Polski 2011" wielokrotnie podkreślali potrzebę wypracowania w Polsce strategicznego podejścia w zakresie poprawy efektywności energetycznej. Konsultacje zorganizowane przez Instytut na rzecz Ekorozwoju odbyły się 19 października 2011 r.
Więcej
-
Rekordowo niski udział zielonej energii
2011-10-21Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, w 2010 roku w Polsce udało się osiągnąć cel 10,4% udziału produkcji z OZE w sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom końcowym. Ale nie ma powodu do optymizmu – obowiązek został "sztucznie" spełniony za pomocą opłaty zastępczej. W systemie zabrakło ponad 17 procent zielonej energii. To rekordowa wartość, która rośnie z roku na rok – wylicza Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
Więcej
-
20 lat wzrostu cen energii?
2011-10-21Europejskie firmy i konsumenci muszą się liczyć z tym, że przez co najmniej 20 lat ceny elektryczności będą rosły, informuje "The Financial Times". Brytyjski dziennik powołuje się na nieoficjalny dokument Komisji Europejskiej.
Więcej
-
Niemcy: już 1/5 energii z OZE
2011-10-20Niemcy produkują już ponad 20% energii elektrycznej z OZE. Czy jednak energetyka odnawialna będzie w stanie wypełnić lukę, która powstanie po likwidacji niemieckich elektrowni jądrowych?
Więcej
-
Fotowoltaika sposobem Grecji na kryzys?
2011-10-19Grecki rząd zapowiada uruchomienie gigantycznego projektu PV wartego 20 mld euro, a tylko w tym roku na Peloponezie ma powstać 600 MW farm słonecznych. Fotowoltaika jest jednym z głównych tematów rozmów pomiędzy rządami w Atenach i Berlinie.
Więcej
-
Zróbmy razem dobrą ustawę o odnawialnych źródłach energii – apeluje PSEW
2011-10-18Jaki będzie projekt ustawy, kiedy w końcu Ministerstwo Gospodarki opublikuje dokument i jak będą wyglądały konsultacje społeczne? Takie pytania zadają sobie od wielu miesięcy uczestnicy rynku zielonej energii. Do pracy nad ustawą szykuje się szczególnie branża wiatrakowa, która planuje konsultacje projektu i spotkania z przedstawicielami resortu w czasie najbliższego Forum Energetyki Wiatrowej.
Więcej
-
"Rozwój fotowoltaiki w Polsce to tylko kwestia czasu"
2011-10-18Jakie czynniki zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki hamują rozwój energetyki słonecznej w Polsce? – "Rzeczpospolitej" opowiada dr Stanisław Pietruszko.
Więcej
-
Ruszyła farma wiatrowa w Żeńsku
2011-10-17Firmy KSM Energia Sp. z o.o. i Renpro Sp. z o.o., deweloperzy działający w branży energetyki odnawialnej, oficjalnie zainaugurowały eksploatację Zespołu Elektrowni Wiatrowych Żeńsko w północno-zachodniej Polsce niedaleko miejscowości Krzęcin. Inwestycja, która składa się z trzech turbin wiatrowych 2.5-100 dostarczonych przez GE (NYSE:GE) zwiększy krajową produkcję energii ze źródeł odnawialnych i pomoże przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Więcej
-
Energetyka jądrowa to ślepa uliczka
2011-10-17"Niezależnie od tego, jakie działania zostaną podjęte, w Polsce nie powstanie żadna elektrownia jądrowa, ani do roku 2020, ani nawet po 2030" – uważa Władysław Mielczarski.
Więcej
-
Wiceminister Kaliski: Wspólny rynek UE gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne
2011-10-17– Na bezpieczeństwo energetyczne Europy składają się nie tylko pewne dostawy surowców, ale także ich efektywny rozdział za pomocą sprawnego, wspólnego rynku – powiedział wiceminister gospodarki Maciej Kaliski otwierając konferencję "Konkurencyjny i zintegrowany rynek, jako gwarant bezpieczeństwa energetycznego UE". Międzynarodowa debata zorganizowana przez MG, MSP, MSZ i URE odbyła się 10 października 2011 r. w Krakowie.
Więcej
-
W województwie kujawsko-pomorskim nie będzie wiatraków?
2011-10-16Władze województwa kujawsko-pomorskiego praktycznie zablokowały możliwość budowy farm wiatrowych, przez co region ten może stracić inwestycje warte 20 mld zł. O zmianę decyzji zarządu województwa walczą jednak samorządowcy.
Więcej
-
Prąd z palmy olejowca. Prezes URE o kwalifikacji biomasy na cele energetyczne
2011-10-14Na tę wiadomość czekało wielu wytwórców energii elektrycznej. Prezes URE przypomniał zasady kwalifikacji biomasy na cele energetyczne, określił też parametry paliwa uzyskiwanego z palmy olejowca gwinejskiego.
Więcej
-
Grupa IKEA inwestuje w farmy wiatrowe w Polsce
2011-10-1430 września 2011 roku IKEA Retail Sp. z o.o. nabyła dwie działające farmy wiatrowe od grupy Martifer (28 MW) i zobowiązała się zakupić trzecią farmę wiatrową, która zostanie zbudowana (26 MW). Inwestycja ta umożliwi produkcję energii na poziomie zapotrzebowania 16 sklepów IKEA i jest kontynuacją wcześniejszych inwestycji w dachowe kolektory słoneczne, kogenerację ciepła i energii elektrycznej oraz w inne środki poprawy efektywności energetycznej w Polsce.
Więcej
-
Polska członkiem Wspólnoty Energetycznej
2011-10-136 października 2011 r. podczas posiedzenia Rady Ministerialnej Wspólnoty Energetycznej w Kiszyniowie, został zaakceptowany wniosek Polski o nadanie jej statusu "uczestnika" w ramach Traktatu o WE.
Więcej
-
Węgiel nie taki tani
2011-10-12Dogłębna analiza ekonomiczna opublikowana w prestiżowym czasopiśmie ekonomicznym "American Economic Review" przedstawia druzgocącą wycenę kosztów zatruwania środowiska przez przemysł paliw kopalnych. Jej głównym wnioskiem jest, że węgiel przynosi amerykańskiej gospodarce więcej szkody niż pożytku – nawet nie biorąc pod uwagę wpływu na zmianę klimatu.
Więcej
-
Niemieckie władze chcą oprotestować lokalizację polskiej elektrowni atomowej
2011-10-12Jak podaje "Rzeczpospolita", władze Brandenburgii mają zamiar oprotestować przedstawione przez Polskę lokalizacje elektrowni atomowej.
Więcej
-
Niewykorzystany potencjał
2011-10-12Ze środków unijnych dostępnych na lata 2007–2013 Polska zdecydowała się przeznaczyć zaledwie 0,7% na wspieranie efektywności energetycznej, zaś 1,0% na rozwój odnawialnych źródeł energii.
Więcej
-
Wyniki badania Eurobarometru nt. zmian klimatu
2011-10-11Co najmniej dwóch Europejczyków na trzech uważa, że zmiany klimatu to niezwykle poważny problem, a prawie 80 proc. sądzi, że podjęcie działań w celu jej zwalczania może stymulować gospodarkę i rynek zatrudnienia. Tak wynika z opublikowanego niedawno badania Eurobarometru.
Więcej
-
Green Power 2011: zgoda mieszkańców kluczowa dla OZE
2011-10-11Zdaniem uczestników zakończonego 6 października br. kongresu Green Power 2011, rozwój energetyki odnawialnej w Polsce wymaga skutecznego i rzetelnego informowania mieszkańców o planowanych inwestycjach.
Więcej
-
Polska Efektywna Energetycznie – ogólnopolska kampania pod patronatem prezesa URE
2011-10-10Polska Efektywna Energetycznie to ogólnokrajowa kampania informacyjna, której celem jest poszerzenie wiedzy przedsiębiorców oraz pracowników sektora publicznego o korzyściach płynących z wydajnego wykorzystywania energii w firmach, samorządach, budownictwie i sektorze publicznym.
Więcej
-
Największa elektrownia biogazowa na Węgrzech
2011-10-09Nowa instalacja biogazowa w miejscowości Szarvas na Węgrzech ma być wsparciem dla tamtejszego rynku energii odnawialnej i przyczynkiem do realizacji unijnego planu 3x20.
Więcej
-
Fotowoltaika elektryzuje Afrykę
2011-10-08W wielu krajach Afryki brakuje sieci energetycznych i prądu, ale nie brakuje Słońca. Dlatego doskonałym rozwiązaniem mogą być tam off-gridowe systemy fotowoltaiczne, czego przykładem jest Tsumkwe Energy Project w Namibii.
Więcej
-
Nowe miejsca pracy dzięki efektywności energetycznej
2011-10-07W połowie listopada zostanie opublikowany raport pt. „Wpływ kompleksowej termomodernizacji na rynek pracy w Polsce", w którym analizie poddane zostały gospodarcze i środowiskowe skutki realizacji programu termomodernizacji budynków w Polsce. Badania międzynarodowego zespołu ekspertów z Central European University1 oraz Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (FEWE) po raz kolejny pokazały poprawę efektywności energetycznej, jako najlepszy sposób zaspokajania potrzeb energetycznych. Wyniki raportu pokazują, iż realizacja programu „kompleksowej" termomodernizacji w Polsce, może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii w budynkach nawet o 80%, ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 77%, powstania nawet 350 tysięcy nowych miejsc pracy, czy zmniejszenia importu paliw gazowych o 70%.
Więcej
-
Kosowo – brudna energia dla czystej Europy?
2011-10-07List komisarzy Unii Europejskiej wspierający projekty Banku Światowego w Kosowie budzi kontrowersje. Budowa nowych elektrowni opalanych węglem brunatnym nie ma wiele wspólnego z promowaniem rozwoju gospodarki niskoemisyjnej.
Więcej
-
Cena zielonych certyfikatów spadnie?
2011-10-07Polska jest blisko wypełnienia celów produkcji zielonej energii na rok 2012. Powstawanie kolejnych elektrowni OZE może oznaczać nadpodaż zielonych certyfikatów i spadek ich cen.
Więcej
-
SLD chce referendum w sprawie elektrowni atomowej
2011-10-07Jak zapowiedział szef SLD Grzegorz Napieralski, po wyborach partia ubiegać się będzie o referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej w Polsce. Sojusz wraz z partią Zieloni 2004 chcą inwestować w OZE ze względu na bezpieczeństwo i zapewnienie nowych miejsc pracy.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności