- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Polityka klimatyczna
- Nauka o klimacie
- Zielona gospodarka
- Inicjatywy lokalne
- Energetyka
- Transport
- ADAPTACJA
- PARYŻ COP21
więcej
Polityka klimatyczna
Nauka o klimacie
Zielona gospodarka
Inicjatywy lokalne
Energetyka
Energetyka
-
Prof. Mielczarski: ustawa o OZE - potrzebne zmiany
2015-06-29
Prof. Władysław Mielczarski
Utrwalenie neatywnego postrzegania OZE, brak wsparcia dla spółdzielni energetycznych oraz zachęt do harmonijnego współdziałania OZE z systemem – to, według prof. Mielczarskiego, największe wady ustawy OZE.
Więcej
-
Encyklika Franciszka: Polska rozdarta między religią a uzależnieniem od węgla
2015-06-28
Grzegorz Wiśniewski
Jak Polska odpowie na zieloną encyklikę papieża Franciszka? Czy możliwe jest „nawrócenie” polskiej energetyki na zielone technologie? - zastanawia się Grzegorz Wiśniewski.
Więcej
-
PSEW: Propozycja PSE może zablokować rozwój OZE w Polsce
2015-06-27Operator Sieci Przesyłowej zaproponował wprowadzenie do Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej zapisów, które ograniczą możliwość przyłączania odnawialnych źródeł energii do sieci. Według PSEW część propozycji w niej zawartych jest szkodliwa i rażąco niezgodna z prawem.
Więcej
-
Czesi już nie po polskiej stronie. Kończą z węglem
2015-06-26
Wojciech Krzyczkowski, WysokieNapiecie.pl
Marginalizacja węgla jako źródła energii elektrycznej dzięki atomowi i OZE to główne założenie nowej czeskiej strategii energetycznej. Czeska wolta to dotkliwy cios dla Polski.
Więcej
-
IEO - Europejski rynek energetyki wiatrowej
2015-06-25
Joanna Bolesta, Anna Oniszk-Popławska, IEO
W 2014 roku globalny rynek energii wiatrowej powrócił na ścieżkę wzrostu po spowolnieniu w 2013 roku. Na świecie zainstalowano ponad 52 GW mocy, więcej niż w 2013 roku (37 GW). Dynamika wzrostu wyniosła 41,4% w 2014 roku osiągając w sumie 371 GW.
Więcej
-
Apel do premier Kopacz w obronie energetyki obywatelskiej
2015-06-24Kilkadziesiąt organizacji podpisało się pod listem, skierowanym do premier Ewy Kopacz, w sprawie nowelizacji ustawy o OZE. Sygnatariusze apelują m.in. o utrzymanie tzw. „poprawki prosumenckiej” w wersji przyjętej przez Sejm. Ministerstwo Gospodarki planuje zmiany na niekorzyść obywateli.
Więcej
-
Raport WISE – węgiel kulą u nogi polskiej gospodarki
2015-06-23Górnictwo węgla kamiennego w Polsce nie przyczyniło się do wzrostu gospodarczego kraju w ostatniej dekadzie, pomimo dobrej koniunktury na rynku węgla, piszą analitycy WISE Institute w najnowszym raporcie "Polski węgiel: quo vadis?".
Więcej
-
Ciężar zmian na barkach efektywności i OZE
2015-06-22
Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl
Nadal za mało inwestujemy w technologie redukujące zużycie paliw kopalnych. Tymczasem era węgla powinna się właśnie kończyć – wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej.
Więcej
-
Chiny – wyzwaniem dla świata?
2015-06-2213 maja odbyło się czwarte spotkanie grupy Galeon, którego tematem przewodnim był „Energia, klimat, zanieczyszczenie środowiska, gospodarka niskoemisyjna: Chiny wobec aktualnych wyzwań rozwojowych”.
Więcej
-
Sejm uchwalił ustawę o systemie handlu emisjami
2015-06-21W piątek 12 czerwca Sejm uchwalił ustawę o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Ustawa jest niezwykle istotna z punktu widzenia przedsiębiorców posiadających instalacje objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji.
Więcej
-
Rząd za zmianami w zakresie wymagań planistycznych dla OZE
2015-06-20Rada Ministrów pozytywnie oceniła proponowany w projekcie nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym oraz ustawy Prawo budowlane obowiązek budowy instalacji odnawialnych źródeł energii o mocy powyżej 40 kW tylko na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP).
Więcej
-
Jędrasik: Utrzymać poprawkę prosumencką i rozszerzyć definicję prosumenta [WIDEO]
2015-06-18Ilona Jędrasik z Fundacji ClientEarth podkreśla, że dla rozwoju energetyki obywatelskiej w Polsce kluczowe jest utrzymanie poprawki prosumenckiej w dotychczasowym kształcie i rozszerzenie definicji prosumenta.
Więcej
-
Raport ClientEarth: Energetyka obywatelska. Modelowe rozwiązania z Europy Zachodniej
2015-06-17Fundacja ClientEarth przedstawiła raport nt. modelowych rozwiązań prawnych służących energetyce obywatelskiej. Autorzy przekonują, że zaangażowanie podmiotów nieprofesjonalnych w rynek energetyczny może nieść ze sobą szereg zalet dla polskiej gospodarki.
Więcej
-
"BigEnergy Was okłamuje. Prosumenci nie spalą sieci"
2015-06-16Od wielu miesięcy toczy się dyskusja, a bardziej jednostronna nagonka BigEnergy (tak potocznie nazywamy w środowisku prosumenckim duże koncerny energetyczne) na temat tego, jakie zło spowodują polscy prosumenci.
Więcej
-
Norweska firma zbuduje bioelektrociepłownie na Lubelszczyźnie
2015-06-15Norweska firma TergoPower zapowiedziała budowę elektrociepłowni na biomasę, które mają powstać w Lublinie i Biłgoraju. Na jej czele stoi Jörgen Andersson – były minister energetyki Szwecji i szef Vattenfalla z okresu, kiedy szwedzki koncern energetyczny wchodził na polski rynek.
Więcej
-
GUS podał najnowsze dane dot. OZE i efektywności energetycznej
2015-06-15W 17 lat energochłonność polskiej gospodarki spadła o ponad połowę, w roku 2013 OZE zapewniało ponad 11% zużywanej energii – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Więcej
-
Początek końca poszukiwań gazu łupkowego w Polsce?
2015-06-15
Ewa Szekalska, teraz-srodowisko.pl
Wycofanie się amerykańskiego potentata naftowego ConocoPhillips z wydobycia gazu łupkowego w Polsce może doprowadzić do załamania klimatu inwestycyjnego w tym sektorze – uważają eksperci.
Więcej
-
Osierocona energetyka czeka na lidera
2015-06-15
Rafał Zasuń, Bartłomiej Derski, WysokieNapiecie.pl
Z rządu odeszło dwóch ludzi, którzy byli odpowiedzialni za energetykę - minister skarbu Włodzimierz Karpiński i wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.
Więcej
-
Program Global Apollo: OZE tańsze niż energia z węgla w 10 lat
2015-06-12Grupa prominentnych brytyjskich naukowców i biznesmenów rozpoczyna inicjatywę o nazwie Global Apollo Programme, której celem jest walka ze zmianami klimatu dzięki obniżeniu kosztu produkcji energii odnawialnej.
Więcej
-
IKEA - za pięć lat zasilanie wyłącznie zieloną energią [WIDEO]
2015-06-12Rozmawiamy z Pauliną Nesteruk-Łuczyńską z IKEA Polska o poltyce firmy w kontekście zrównoważonego rozwoju oraz planach osiągnięcia niezależności energetycznej poprzez przejście w 100% na zasilanie zieloną energią.
Więcej
-
J. Michalak: Unia energetyczna stawia na konsumentów
2015-06-11W przyjętych kilka dni temu konkluzjach Rada ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii zaapelowała o wzmocnienie pozycji konsumentów. Niestety w Polsce fragmentom Unii Energetycznej, które dotyczą konsumentów, poświęcono jak dotąd wyjątkowo mało uwagi.
Więcej
-
Ciepło w twoim domu może pochodzić z OZE
2015-06-10Zdaniem organizacji branżowych konieczne jest opracowanie i wdrożenie specjalnej Ustawy odnoszącej się do produkcji ciepła z OZE, która w sposób systemowy regulowałaby zakres wsparcia i promocji produkcji ciepła z OZE.
Więcej
-
My polscy prosumenci - nie jesteśmy złodziejami i oszustami
2015-06-09Twierdzenie, że my, prosumenci, będziemy przewymiarowywać nasze instalacje, żeby na nich zarabiać jest zwykłym oczernianiem rodzącego się prosumenctwa w Polsce.
Więcej
-
Dlaczego Niemcy płacą dwa razy więcej za prąd?
2015-06-08
Bartłomiej Derski
Energia na niemieckiej giełdzie jest jedną z najtańszych w Europie, ale niemieckie gospodarstwa domowe płacą za energię elektryczną dwukrotnie drożej niż polskie. Z czego wynika ta różnica?
Więcej
-
KE może zakwestionować transpozycję Dyrektywy EPBD w Polsce
2015-06-08Wg PORT PC i SPIUG istnieją realne podstawy do zakwestionowania przez Komisję Europejską transpozycji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD).
Więcej
-
Atlas Węgla 2015. Cała prawda o klimatycznej truciźnie
2015-06-08Zmiany klimatyczne można zahamować tylko przez rezygnację z węgla. Pomimo tego Niemcy, Polska i inne kraje stawiają na ten surowiec. Piętnuje to wydany w Niemczech „Atlas Węgla 2015”.
Więcej
-
PVPS: rozwój fotowoltaiki przekracza wcześniejsze prognozy
2015-06-05Fotowoltaika rozwija się szybciej niż zakładano – taki wniosek znajdziemy w najnowszym raporcie opracowanym w ramach międzynarodowego projektu Photovoltaic Power Systems Programme (PVPS).
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki przeciw prosumentom
2015-06-02To zadziwiające, jak przy pomocy nowelizacji ustawy o OZE ministerstwo gospodarki odwróciło sens i ducha zawartego w ustawie. Można odnieść wrażenie, że ustawa o OZE jest instrumentem odstraszającym obywateli od energii odnawialnej.
Więcej
-
Co się stanie, jeżeli Niemcy wyłączą ponad połowę elektrowni na węgiel brunatny?
2015-06-02Prawie połowa wszystkich elektrowni na węgiel brunatnych w Niemczech mogłaby zostać od razu odłączona od sieci.
Więcej
-
Szukając św. Graala energetyki
2015-06-02
Justyna Piszczatowska, WysokieNapiecie.pl
Trwa wyścig o to, kto pierwszy opracuje i dostarczy technologię magazynowania prądu na szeroką skalę.
Więcej
-
Liczba patentów OZE spadła niemal o połowę
2015-06-01W ostatnich trzech latach liczba światowych patentów w zakresie OZE spadła o 42% – informuje brytyjska firma EMW. Pod znakiem zapytania stoi realizacja światowych celów redukcji CO₂.
Więcej
-
Indie – rozwój ponad wszystko
2015-05-31W ciągu najbliższych 5 lat Indie planują zwiększenie wydobycia węgla o ponad 600 mln ton rocznie oraz zwiększenia mocy niskoemisyjnych źródeł energii o 175 GW.
Więcej
-
G. Wiśniewski o nowelizacji ustawy o OZE: gorset przepisów dla prosumentów, pieniądze dla koncernów
2015-05-29
Grzegorz Wiśniewski, Odnawialny Blog
Autorzy noweli ustawy o OZE postawili sobie dwa sprzeczne cele: skuteczne zablokowanie lub przynajmniej wyraźne organicznie rozwoju energetyki prosumenckiej, w taki sposób, aby zarobił i rząd i państwowe koncerny energetyczne.
Więcej
-
Veolia: Potrzebna jest długoterminowa wizji prawa w sektorze handlu energią
2015-05-29Po zmianach wprowadzonych ustawą o OZE Prawo energetyczne – zdaniem firmy Veolia Polska – jest nieprecyzyjne i wymaga uściślenia. Na szczególną uwagę zasługują zagadnienia związane z efektywnością energetyczną.
Więcej
-
Spadające ceny paliw kopalnych – krótkotrwały trend czy reguła?
2015-05-28Czy świat tak po prostu zrezygnuje z paliw kopalnych? Trudno w to uwierzyć. W wielu krajach, w tym Polsce, węgiel i ropa traktowane są jak najcenniejsze dobro narodowe. Rzeczywistość może jednak zaskakiwać.
Więcej
-
Rolnicy nadzieją dla małej energetyki wiatrowej
2015-05-28
Ewa Szekalska, Teraz-Srodowisko.pl
Sektor małej energetyki wiatrowej w ostatnich latach zwolnił, głównie z powodu braku wsparcia rządu i trudności w uzyskiwaniu pozwoleń na budowę, a także w związku z ekspansją fotowoltaiki. Nie znaczy to jednak, że nie będzie się już rozwijał.
Więcej
-
Co dalej z rezerwą stabilizacyjną w europejskim systemie handlu uprawnieniami do emisji (ETS)
2015-05-26W dniu 4 maja br. odbyło się spotkanie, zorganizowane przez Instytut na rzecz Ekorozwoju i Agencję Rynku Energii S.A. przy współpracy Climate Strategies, poświecone rezerwie stabilizacyjnej w europejskim systemie handlu uprawnieniami do emisji.
Więcej
-
Na Zamojszczyźnie powstanie sieć lokalnych biogazowni
2015-05-25Energetyka rozproszona, oparta o małe lokalne źródła, to optymalne rozwiązanie dla Polski – ocenia spółka Bio Power, która przy współudziale partnerów zamierza budować na Zamojszczyźnie sieć biogazowni, tworząc tam spółdzielnię energetyczną.
Więcej
-
Zasady wsparcia dla mikroinstalacji PV zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o OZE
2015-05-20Oceniając nowelizację ustawy o OZE wydaje się, że Ministerstwo Gospodarki najbardziej obawia się dynamicznego wzrostu fotowoltaiki prosumenckiej w Polsce.
Więcej
-
Instytut Energetyki Odnawialnej o projekcie nowelizacji ustawy o OZE
2015-05-19Instytut Energetyki Odnawialnej przedstawił swoją wstępną opinię o projekcie nowelizacji ustawy o OZE przedstawionym przez Ministerstwo Gospodarki.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności