więcej


Zielona gospodarka

Program Global Apollo: OZE tańsze niż energia z węgla w 10 lat (18605)

2015-06-12

Drukuj
galeria

Grupa prominentnych brytyjskich naukowców i biznesmenów rozpoczyna inicjatywę o nazwie Global Apollo Programme, której celem jest walka ze zmianami klimatu dzięki obniżeniu kosztu produkcji energii odnawialnej.

Celem projektu Global Apollo Programme jest zmniejszenie – w ciągu 10 lat – kosztu produkcji energii odnawialnej do poziomu poniżej kosztów produkcji energii z wykorzystaniem paliw kopalnych.

Brytyjscy naukowcy i biznesmeni, którzy są pomysłodawcami projektu, chcą doprowadzić do zwiększenia funduszy, z których na świecie są finansowane badania nad czystymi technologiami i ich rozwój. Wymaga tego największy – ich zdaniem – obecnie globalny problem, czyli zmiany klimatu.

Cel to podniesienie wydatków na badania i rozwój technologii odnawialnych z obecnych 6 mld funtów do 15 mld funtów rocznie, czyli o tyle, ile Amerykanie wydawali na realizację programu kosmicznego Apollo.

Jeden z autorów nowej inicjatywy – sir David King ocenia, że energetyka odnawialna posiada już na pewnych polach przewagę nad paliwami kopalnymi, jednak konieczne jest dalsze ograniczanie kosztów OZE, aby energia odnawialna stała się tańsza niż energia z paliw kopalnych. – Jeśli dojdziemy do tego punktu, wówczas wygrywamy we wszystkich bitwach – The Guardian cytuje brytyjskiego naukowca.

Obok Kinga do inicjatywy przyłączył się też m.in. były szef BP lord John Browne, brytyjski ekonomista i szef British Academy lord Nicholas Stern, a także szef brytyjskiego rządowego komitetu ds. zmian klimatu lord Adair Turner.

Pomysłodawcy projektu nie chcą utworzyć osobnego funduszu na badania i rozwój OZE. Ich dążeniem jest przekonanie poszczególnych państw do zwiększenia wydatków na te cele do poziomu 0,02% ich PKB. Taki poziom wydatków na badania nad czystymi technologiami notuje już kilka najbardziej rozwiniętych państw, w tym Wielka Brytania. W skali świata tego typu wydatki to jednak mała cześć budżetu przeznaczanego na badania i rozwój. Szacuje się, że przeciętnie jest to zaledwie 2% wszystkich wydatków w sektorze B+R.

O programie Global Apollo rozmawiano także w trakcie szczytu G7, który w dniach 7-8 czerwca odbył się w niemieckim Elbau.

Źródło: gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej